AnasayfaBlogŞirket Yönetimi İçin Hangi Kursları Almalıyım?
İşletme Yönetimi

Şirket Yönetimi İçin Hangi Kursları Almalıyım?

01 Temmuz 2021
Şirket Yönetimi İçin Hangi Kursları Almalıyım?

Kurumsal bir niteliğe sahip işletme ve şirketler için yönetimsel bir çabadan bahsetmek mümkün. Yönetimsel çaba, şirketin kuruluşundan itibaren kaynakları verimli ve etkin kullanma amacını ifade eder. Şirket elde ettiği ya da edeceği kâr için -bu kâr yalnızca mali anlamda değildir- sürdürülebilir faaliyetler oluşturmalıdır. Burada şirketlere yardımcı olacak bir kavramdan söz etmek gerekir.

Şirket yönetimi kavramı, belirlenen hedeflere ve kararlara ulaşmak için şirketin süreci ve kaynakları nasıl yönetebileceğine ilişkin bir yol haritası sunar. Yönetimsel bir çabayı ifade eden şirket yönetimi, verimlilik, iş birliği, başarı ve olumlu bir imaj gibi konulara doğrudan etki eder. Peki şirket yönetimi kavramı, başarılı bir yönetim için neleri kapsar ve başta CEO'lar olmak üzere yönetim ekibinin hangi konulara vâkıf olması gerekir?

Kurumsal Şirket Yönetimi Nedir?

Kurumsallığı temsil etmeye hazır bir şirket ya da işletmenin yönetim konusunda da istekli ve hazır olması beklenir. Bir şirket yönetmek, sürdürülebilirliği korumak için en önemli görülen adımlardan biridir ve geniş bir açıyla bakıldığında şirketin nasıl yönetileceği yolun sonunu ya da ortasını belirler. Şirket yönetimi, bir süreci ifade eder. Yolun başında, süreç içinde hangi kaynakların neden ve nasıl kullanılacağı, kaynakların nasıl yönetebileceği, şirket yönetim vizyonuna ve misyonuna göre belirlenir. Burada önemli olan, profesyonelce hareket etmek ve ekip için çalışmayı etkinleştirmektir. Şirket yalnızca CEO'nun hedef tanımlamasına göre yönetilmez, paydaşların belli çıkarları ve fikirleri de süreç içinde etkili olur. Şirket yönetimi açısından paydaşlar, iş birliğini geliştirme ve kaynak yaratma için açısından önemlidir. 

Ayrıca şirket yönetimi; liderlik becerileri, çalışan verimliliğini sağlama, insan kaynakları, ilham verme, güvenilir bir imaj oluşturma, paydaşlarla sürdürülebilir ilişkiler kurma gibi konuları kapsar. Bu yönüyle baktığımızda, saydığımız konular; güçlü bir işveren marka imajı ve pazar yarışında kendini belli eden bir kurumsal kimlik göstergesi oluşturur. Böylelikle güçlü bir altyapı sistemi oluşturan şirket, yönetimsel çabayı koruyarak faaliyetlerine hız kazandırır. Şirket yönetimi şu sorulara cevap arar: Verimlilik nasıl sağlanır, itibar nasıl kazanılır, paydaşlarla iş birliği için neler yapılabilir ve başarılı bir stratejik yönetimin arka planında neler vardır?

İşte bu sorulara doğrudan yanıt verebilmek ve doğru çözümler üretebilmek için belli konularda bilgi birikimi şarttır. Çok iyi ve yaratıcı bir fikriniz olabilir, yeterli sermayeniz olabilir ya da sektörde uzun yıllardır koruduğunuz bir itibarınız vardır. Tüm bu nitelikler, tek bir krizle ve yanlış bir adımla bozulabilecek şeylerdir. Bundan dolayı şirket yönetimi adı altında toplanan konuların her daim gündemde olması ve planlamalar çerçevesinde ele alınması gerekilir. Peki tüm bunlara vâkıf olduktan sonra doğru adımları atabilmek için hangi konularda uzmanlaşmak ya da uzman bir ekipten yardım almak gerekir. Yazımızın bundan sonraki kısmında şirket yönetiminde etkin bir rol üstlenen çalışanlar ve yöneticiler için faydalı olduğuna güvendiğimiz yönetimsel kurslardan bahsedeceğiz.

  • İnsan Kaynakları Kursları

İnsan kaynağını yönetmek, şirketin en değerli kazanımlarından biridir. Şöyle ki şirket yönetmek kadar şirketin içinde yer alan insan kaynağını da yönetmek aynı oranda verimlilik için önemlidir. Sonuçta güven odaklı bir çalışma kültürü yaratan şirketler, çalışan verimliliği de beslemiş oluyorlar. Ayrıca insan kaynakları kurum içi iletişimin de ayrılmaz bir parçasıdır. İşe alım süreçleri, çalışan eğitimi, performans yönetimi ve çalışan uygulamaları ile ilgili tüm ayrıntılar, bir departmana sahip insan kaynakları tarafından yönetilir. Peki insan kaynakları ile ilgili süreçleri yönetmek ve departmanın iyi çalışabilmesine önayak olmak için hangi bilgiler gerekir?

Öncelikle yönetimde söz sahibi insanların, insan kaynakları uzmanından ve ekibinden yararlanmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. İşinde profesyonel bir insan kaynakları çalışanı, şirkete yeni bir bakış açısı kazandırır. Fakat her işletme ve şirketin bir anda uzmanlardan ya da yeni bir departmandan yararlanmaları da mümkün olmayabilir. Yine de hangi durum koşulları geçerli olursa olsun, şirket yönetimi için insan kaynakları ile ilgili süreç ve bilgilere aşinalık gereklidir. Yazımızın bu bölümünde de en yararlı olan ve bir şirketin insan kaynakları kültürü yaratması açısından elzem olan insan kaynakları kurslarını önereceğiz. 

Enstitü eğitim sayfasında da görebileceğiniz insan kaynakları kursları; çalışan eğitimi ve yetenek yönetimi, bordro uygulamaları, insan kaynakları yönetimi, oryantasyon, işe alım ve mülakat konularında bilgi ve uygulama aşinalığı sağlar. Fakat buradaki konular mühim bilgileri barındırsa da her şirketin bünyesinde yer verdiği alanlar değildir. Bundan dolayı da şirketin yönetilmesinin ilk ve ilerleyen dönemlerine uygun olan eğitim kurslarını önereceğiz. 

Şirket Yönetimi İçin Gerekli İK Kursları (İlk Yıllar)

Yukarıdaki Eğitimlere Ek olarak İlerleyen Yıllarda Şirket Yönetimi İçin İK Kursları

Yönetim söz konusu olduğunda, liderliğin ve yöneticiliğin ne demek olduğunu gösterecek CEO'ya ve yönetici ekibine ihtiyaç vardır. Yönetici ekip, şirket yönetimi kapsamındaki vizyon, misyon, hedef ve değerleri temsil eden grup içerisindedir. Yönetim sürecinde görev alan bir ekibin çeşitli yetkinlik ve niteliklere de sahip olması beklenir. İmaj ve itibar konusunda da bir gösterge olan lider ya da yönetici; motivasyon, gelişim, yenilik, vizyon, kurumsal kültür ve güven unsurlarını bir şekilde taşıyabilecek özellikte olabilmelidir. Güçlü bir şirket yönetimi için hem IQ'sunu hem de duygusal zekâsını yönetebilecek yönetici takımına ihtiyaç vardır. Bu iki unsuru başarıyla yönetebilen lider ya da yöneticiler, kurumsal bir altyapı oluşturmakta da zorlanmayacaktır. Bu doğrultuda vereceğimiz eğitim tavsiyeleri ise şunlardır:

Bu başlık altındaki kursları doğrudan şirket yönetimi kursları olarak da görebiliriz. Bir işletmenin kuruluşundan itibaren benimsenmesi zorunlu bazı alanlar vardır. Bu alanları; kurumsal iletişim, muhasebe, sosyal medya, ik, planlama ve -eğer şirketin hedef kitlesi varsa pazarlama-satış- olarak sıralayabiliriz. Ayrıca işletme ya da şirketin karar verme, planlama, örgütleme ve uygulama aşamalarında da çeşitli bilgilere ihtiyacı vardır. Örneğin, yöneticiler işletmenin gidişatı ve genel durum hakkında bir dizi karar almak zorundadırlar. Peki doğru karar almak ve uygulamak konusunda nasıl bir ön bilgiye sahipler? İşte bu gibi işletme içinde her gün yaşanabilecek yönetimsel aşamalar için neyin, nasıl yapılacağını planlama açısından büyük önem taşır. Yazımızın bu kısmında şirket içindeki çeşitli aşamalar ve uygulamalar için tavsiye edeceğimiz eğitimleri sıralayacağız. 

Şirket Yönetimi İçin Hangi Kursları Almalıyım Şirket Yönetimi İçin Kurslar İşletme yönetimi eğitimleri insan kaynakları eğitimleri Kurumsal Şirket Yönetimi
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CEO Nedir? Nasıl Olunur?
Meslekler

CEO Nedir? Nasıl Olunur?

08 Temmuz 2020
Şirket Kültürü Neden Önemlidir?
Kurum - Şirket Kültürü

Şirket Kültürü Neden Önemlidir?

17 Mayıs 2019