AnasayfaOnline EğitimlerYetenek Yönetimi Eğitimi
215 Online
52.302 Öğrenci

Yetenek Yönetimi Eğitimi

En iyi yetenekleri bulmanın, işe almanın ve yönetmenin modern yolu.
4.6
(7)

Yetenek yönetimi; günümüz işletmelerinin farkına vardığı ve önemsediği bir alandır. Yetenek bireyin bilgi, beceri, deneyim, tutum ve davranışlarını kapsayan anlama ve yapabilme yeterliliğidir. Yetenek tanımından da anlaşılacağı üzere yetenekli çalışanlar işletmelerin en değerli kaynağıdır ve bu insan sermayesine yatırım yapılmalıdır.

Yetenekli çalışanlara sahip olmak günümüz işletmeleri için keskin bir rekabet, diğer bir deyişle "Yetenek Savaşları" anlamına gelmektedir. Söz konusu unsurlar iş dünyasında oyunun kurallarını yeniden çizerken geleneksel insan kaynakları ölçüm ve uygulamalarının ihtiyacı karşılayamaz duruma gelmesi "Yetenek Yönetimi" olarak adlandırılan yeni bir yaklaşım ortaya çıkarmıştır. Bu yaklaşımda şirketlere rekabet avantajı sağlayarak rakiplerinin önüne geçirecek az sayıdaki nitelikli ve yetenekli insanı işe alma, geliştirme ve elde tutma çabaları şirket stratejilerinde önemli bir yer edinmeye başlamıştır. İnsan kaynaklarında yetenek yönetimiyle ilgili çalışmalar sıklık kazanmıştır. 

Yetenek yönetimin amacı; kaliteli çalışanları işletmeye katmakla sınırlı değildir. İşletme bünyesine katılan iyi iş görenlerin yetkinliklerinin ve yeteneklerinin belli bir iş hedefi doğrultusunda; performans göstergeleri de göz önünde bulundurularak geliştirilmesini sağlamaktır. Bu sebeple de yetenek yönetimi süreci ve aşamaları vardır. Yetenek yönetimi tek bir uygulama değildir. Birbirinden farklı pek çok uygulamayı kapsayan süreçtir. Yetenek yönetimi sürecinde; yetenek yönetimi stratejilerinin yanı sıra işletmedeki önemli pozisyonlar da belirlenir. Sonrasında ise belirlenen pozisyonlarla ilişkili iş tanımları, gerekliliklerinin tespit edilmesi ve pozisyonların ihtiyaç duydukları yeteneklerin belirlenmesi sürecidir. 

Akademik alandaki tartışmalar ile birlikte yetenek yönetimi insan kaynakları yönetiminde yeni bir vizyon arayışı ve uygulamada bir zihniyet değişimidir. Bu online eğitim insan kaynakları yönetiminin bu yeni vizyonu ile tanışmak ve yetenek savaşında doğru araçlara sahip olmak isteyenler için düzenlenmiş online eğitimdir. 

Yetenek Yönetimi Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

  • İnsan Kaynakları Çalışanları

  • Eğitimciler

  • Departman Yöneticileri

  • Üst Düzey Yöneticiler

  • Danışmanlar

Yetenek yönetimi nedir?

Yetenek yönetimi eğitimi, insan kaynakları gelişiminin önemli bir yönüdür. Çalışanların yetenekli çalışanları nasıl tanımlayacaklarını, işletmeye nasıl çekeceklerini ve nasıl elde tutacaklarını öğrenmelerine yardımcı olur. Ek olarak, yetenek yönetimi eğitimi, yöneticilerin bir çalışanın potansiyelini nasıl daha iyi değerlendireceklerini, çalışan katılımını ve motivasyonunu artıran programları nasıl oluşturacaklarını öğretir. Sonuç olarak, yetenek yönetimi eğitimi, bir organizasyonun genel performansını iyileştirmede önemli bir rol oynar.

Yetenek Yönetimi Eğitiminin Faydaları

Yeni başlayanlar için, yöneticilere en iyi yetenekleri nasıl elde tutacaklarını öğreterek kuruluşların devir oranlarını düşürmelerine yardımcı olur. Ek olarak, yetenek yönetimi eğitimi, bir kuruluşun yüksek kaliteli adayları cezbetme becerisini geliştirmenin yanı sıra çalışanların moralini ve bağlılığını iyileştirir. Son olarak, yetenek yönetimi eğitimi, yedek çalışanları işe alma ihtiyacını azaltarak işletmelerin paradan tasarruf etmesine de yardımcı olabilir.

Personel devir oranlarını düşürür

Yetenek yönetimi eğitiminin başlıca faydalarından biri, devir oranlarını düşürmeye yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, yetenek yönetimi eğitiminin, yöneticilerin en iyi yetenekleri nasıl daha iyi belirleyip elde tutacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmasıdır. Ek olarak, yetenek yönetimi eğitimi, yöneticilere çalışan bağlılığını ve motivasyonunu artıran programların nasıl oluşturulacağını öğretebilir. Sonuç olarak, çalışanların gelişimlerine ve kariyer gelişimlerine yatırım yapıldığını düşündükleri bir organizasyonda kalma olasılıkları daha yüksek olacağından, bu faktörler devir oranlarında bir azalmaya yol açacaktır.

Çalışan bağlılığı artar

Yetenek yönetimi eğitimi, çalışanların moralini ve bağlılığını da iyileştirebilir. Bunun nedeni, yetenek yönetimi eğitiminin çalışanların işverenleri tarafından değer verildiğini ve takdir edildiğini hissetmelerine yardımcı olabilmesidir.

Ayrıca işletmelerin tasarruf etmesine de yardımcı olur. Bunun nedeni, yetenek yönetimi eğitiminin, yedek çalışanları işe alma ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilmesidir.

Devamını göster
Bu görselde bir beyaz tahtanın önünde portakallarla hokkabazlık yapan bir adam görülüyor. Beyaz tahtanın bir sınıf ortamının parçası olması muhtemeldir, bu da bu görüntünün bir yetenek yönetimi eğitim kursunu tasvir ettiğini düşündürmektedir. Adam muhtemelen bir eğitmen ve işyerinde beceri ve maharetin önemini gösteriyor. Ayrıca, üzerinde yazı olan bir tabela, odada yürüyen bir kişi ve üzerinde kalem olan beyaz bir masa var. Tüm bu öğeler adamın bir dersin ortasında olduğunu gösteriyor. Ayrıca, bir kişinin poposunun yakın çekimi, portakal tutan bir elin bulanık görüntüsü, klasörlerden oluşan bir rafın önünde oturan bir kişi ve beyaz gölgeli beyaz bir aydınlatma armatürü var. Bu, eğitim kursunun önemini vurgulayan profesyonel bir atmosfere işaret ediyor. Dolayısıyla bu görsel, yetenek yönetimi eğitimi fikrini doğru bir şekilde aktarıyor.
01420
Video4
Sınav1
Ödev
Ders Notları3
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
18/05/2024
Sertifika Sınavı
25/05/2024
Sertifika Sınavı
01/06/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.