AnasayfaOnline Eğitimlerİşletmelerde Karar Verme Teknikleri Eğitimi
480 Online
53.472 Öğrenci

İşletmelerde Karar Verme Teknikleri Eğitimi

İşletmelerde karar verme süreci her kademede ilgililer için son derece büyük önem arz etmekte. İşletmelerde Karar Verme Teknikleri Eğitimi ile doğru karar vermeyi öğreneceksiniz.
5
(3)

İş dünyasında yöneticiler her zaman işleri ile alakalı karar vermek durumundadır. Doğru kararların alınması işletmelerin dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde büyümesini sağlamaktadır. Teknolojinin "Moore Kanunu"na nazire yaparcasına hızlı gelişmesi, rekabetin her alanda kendini hissettirmesi sebebiyle doğru ve zamanında karar almak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

İşletmelerde, farklı karar alma teknikleri uygulanmaktadır. Sorunun tanımlanmasına göre tekniklerin farklılık sergilemesi normaldir. Karar verme aşamasında algılanan ihtiyaçlar için "maksimum fayda / minumum maliyet" getirecek seçenekler arasında değerlendirme ve ölçüm yapmak gerekecektir.

Bu aşamada subjektif kararlardan kaçınmak, bilinçaltımızda oluşan önyargılardan arınmak için hem nitel hem nicel/sayısal karar verme tekniklerinden yararlanmak gerekmektedir. Farklı seçeneklerin değerlendirilmesi için değişik yöntemler kullanılarak değişkenlerin değerleri optimize edilir.

Değişken optimizasyon sonrası en yüksek fayda ve en düşük maliyeti veren seçenek üzerinde karar verilir. Bu eğitimin amacı rasyonellik ölçütü çerçevesinde gerçek hayatta var olan çok sayıda değişkenlerin olayları nasıl etkilediğini ölçmede, tekniklerin nasıl kullanıldığını vurgulamaktır.

Analize geçmeden önce rasyonel karar verme durumumuzu etkileyen, düşünme hatalarına (bilişsel çarpıtmalar) yol açan faktörler üzerinde duracağız. Daniel Kahneman, Rolf Dobelli, Stuart Sutherland gibi yazarların araştırmaları neticesi beyin virüslerini dezenfekte ettikten sonra karar verme işleminin analitik ve sistematik olması gerektiği yaklaşımıyla önyargısız kalitatif veya kantitatif bir değerlendirme işlemini başlatacağız. Başlayacağımız doğru karar verme yolculuğunda ortamlar değişecek, beklentiler değişecek, kriterler değişecek ve biz bu değişkenlerin çokluğunda en doğru kararı vermeye çalışacağız.

İşletmelerde Karar Alma Teknikleri Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

  • Tüm lisans ve yüksek öğrencileri

  • Tüm girişimciler

  • Yönetici olmayı hedefleyen tüm çalışanlar

  • Yönetici yardımcıları

  • Karar verme yetkisi olan tüm çalışanlar

  • Bu alana ilgi duyanlar.

Devamını göster
Bu online kurs, işletme sahiplerinin etkili kararlar almalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bir dizi interaktif ders ve aktivite aracılığıyla katılımcılar şirketleri için en iyi çözümleri nasıl belirleyeceklerini öğreneceklerdir. Ayrıca çeşitli karar verme tekniklerini öğrenecek ve kararlarının etkisini değerlendirmelerine yardımcı olacak teknikler kazanacaklardır. Eğitim, risk ve belirsizlik, olasılık ve istatistik ve veri analizi gibi konuları kapsamaktadır. Ayrıca, farklı karar verme tarzlarının dinamiklerini anlamaya odaklanan grup karar verme üzerine bir bölüm de içermektedir. Buna ek olarak, katılımcılar problem çözme becerilerini geliştirecek ve kararlarını uygulamak için stratejiler geliştireceklerdir. Eğitimin sonunda, işletme sahipleri kararlarını güvenle ve etkili bir şekilde alabilecekleri araçlara ve bilgiye sahip olacaklardır.
4111112
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları1
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
25/11/2023
Sertifika Sınavı
02/12/2023
Sertifika Sınavı
09/12/2023

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.