AnasayfaBlogKurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?
Marka Yönetimi

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

14 Mayıs 2019
Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Bir firma için kurumsal kimlik oluşturmak uzun ve detaylıca planlanması gereken bir yolculuktur. Kurumsal kimlik çalışması, şimdiye kadar algılandığının aksine, sadece bir logo tasarımından çok daha geniş kapsamlı bir çalışmadır. Kurumsal kimlik ve marka görselliliği çok iyi yönetilmelidir. Ancak aynı zamanda bir firmanın kurumsal kimliğini oluştururken o firmanın karakterini, kişilik yapısını ortaya koyacak, net, anlaşılır ve çevresindeki kurum ve kişiler tarafından doğru algılanmasını sağlayacak çalışmalar oluşturulmalı ve her adımı özenle ayrı ayrı planlanmalıdır.

Eğer bir firma sahibiyseniz ve gerçek bir hedefiniz varsa firmanızın kurumsal kimlik tasarımını planlamak, sizi belirlediğiniz amaca ulaştıracak en kritik adım olacaktır. Firmanız için başlattığınız bu yolculuk ve tüm bu yolculuk boyunca atacağınız her adım tıpkı bir satranç tahtası üzerinde hareket etmek gibidir. Eğer tüm hamlelerinizi doğru planlamazsanız bu oyunu kazanmanızın da imkânı yoktur.

Kurumsal Kimlik Adım Adım Planlanmalı

Kurumsal Kimlik Oluşturmak Ne Demektir?

Bir firmanın kurumsal kimliğini oluşturmak; logonuz için belirleyeceğiniz renklerden logonun tasarımsal özelliklerine kadar, sloganınızın etkin seçiminden basın tanıtım dosyalarına ve bunların örneklerinin hazırlanmasına, kurumun iç ve dış görünümünün tasarlanmasından kurum çalışanları için kimlik kartı oluşturulmasına, reklam stratejisinin belirlenmesinden ilan çalışmalarının oluşturulmasına kadar birçok noktayı içermektedir.

En önemlisi markanızın doğru konumlandırılmasıdır. Bunu yapabilmek için geniş çaplı bir inceleme yapıp, rakiplerinizi iyi analiz etmeniz ve sizi tüm rakiplerden en belirgin şekilde ayırt eden özelliklerinizi tespit etmeniz gerekir.

Slogan Seçimi

Kurumsal kimlik oluştururken en iyi desteği verecek olan unsur sloganınız olacaktır. Sloganınızın içinde, verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürününüzü en iyi şekilde anlatan unsurları seçmeniz önemlidir. Bu konuda eğer sizin için bir geçerliliği olursa ilklik ve enlik ilkelerini göz önünde bulundurmanız size büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu sayede pazar potansyelinizi arttırabilir ve daha fazla satış elde etme imkanınız oluşacaktır.

Markanızın sloganını oluştururken kesinlikle bu sloganda akılda prestij ve güven oluşturan kelimelerin kullanımına özen göstermelisiniz. Bu unsurları göz önünde bulundurarak yapılan çalışmalar kesinlikle potansiyel müşterilerin markanıza olan ilgisini arttıracaktır.

Nasıl Başlanır?

Yapılan bu tespitleri misyon ve vizyon oluşturmanızda en net şekilde ifade ederek herkesin rahat ve etkin bir şekilde anlamasını sağlamalısınız. Bu özelliklerinizi göz önünde bulundurarak artık kurumsal çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.

Belirtilmesi gereken en önemli konu, kurumsal kimliğin yalnızca bir logodan ibaret oluşmadığı gerçeğidir. Logo, kartvizit, antetli kağıt, dosya, poster, e-posta imzası, bloknot, poşet, ilan, fatura, zarf, sunum formatı, tabela, web sitesi ve sosyal medya paylaşımları gibi dijital materyallerin ve buna benzer pazarlama unsurlarının tamamı kurumsal kimlik oluşturmanızda etkilidir.

Firmanın ulaştırmak istediği mesajın ve hedef kitlesi üzerinde yaratmak istediği algının düzgün biçimde ifade edilmesi büyük önem teşkil etmektedir. Reklam ajansınızın bunu doğru aktarabilmesi için hem firmanın yaptığı işi hem de hedef kitlenizi iyi analiz etmesi gerekir. Kurumsal kimlik ve online itibar yönetimi için bu adım çok önemlidir.

Firmanın vermeyi hedeflediği ve vermesi gereken mesaj, profesyonel değerlendirmeler sonrası müşterilerinizde doğru, ortak ve anlaşılır bir algı yaratmalıdır. Kurumsal kimliğinizin temel amacı herhangi bir mekân ve zaman sınırlaması olmaksızın firmanın tüm hizmet veya faaliyet alanlarında aynı imaj ve tasarımlarla belirlediğiniz hedef kitlenin karşısına çıkmaktır.

kurumsal kimlik slogan seçimi marka görselliği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtibar Yönetimi Araçları
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021
En Başarılı İşveren Markası Uygulamaları
İnsan Kaynakları Yönetimi

En Başarılı İşveren Markası Uygulamaları

25 Aralık 2019