Close
Mobil Menu Bars

Geleceğin İş Dünyası ve İşletme Yönetimi

10 Ocak 2018, 1654 defa okundu.
Geleceğin İş Dünyası ve İşletme Yönetimi
Geleceğin İş Dünyası ve İşletme Yönetimi

Mal veya hizmet üretmek amacıyla üretim faktörlerini  bir araya getiren ekonomik birim olan işletmeler sosyal veya kar amacıyla faaliyet yürütürler. Dünya ekonomilerinin birbirleriyle bağlarının güçlenmesi ve ekonomiler arasındaki  sınırların kalkmasıyla ulusal işletmelerin artık yerel rakipleri dışında küresel rakipleri olması yani uluslararası işletmelerle rekabet etmek zorunda kalmaları nedeniyle günümüzde işletme yönetimi oldukça önemli bir hale gelmiştir. Ülke ekonomilerinde önemli bir yere sahip olan işletmelerin gelişen ve küreselleşen dünya ekonomisi içerisinde yerlerini koruyabilmeleri ve daha ileri gidebilmeleri için çağdaş yönetim anlayışına sahip olmaları gerekmektedir.

Gelecekte işletme yönetiminin yeri nedir?

Profesyonel iş yaşamının içinde olanlar belirli bir süre sonra kendini tekrar eden çalışma içine girer ve bir konfor bölgesi oluşturur. Konfor bölgesi oluşturma insan doğasına uygun bir davranıştır. Bu şekilde çalışma hayatında yeniliklerden uzak kalırlar. Bu nedenle insanların kendilerini geliştirmek, daha yeni şeyler öğrenmek ve yeni beceriler edinmek, değişen dünyada ortaya çıkmış yeni deneyim ve bilgilerinden faydalanmak amacıyla işletme yönetimi programlarına katılmaları beklenir. İşletmelerin doğası gereği daha ileriye gitmeleri ve büyümeleri nedeniyle, yani işletme güçlerinin etkisi nedeniyle çalışanların gelişme içerisine girmeleri ve işletmenin gelişimine ayak uydurmaları gerekir. Söz konu nedenle çalışanların oluşturdukları bu kendini tekrar eden konfor bölgesinden çıkarak yeni yönetim tekniklerini öğrenmek, öğrenilenleri doğru bir şekilde uygulamak ve sürekli kendilerini geliştirmek durumundadırlar. Aksi durumda iş hayatında başarısızlığa uğrarlar.

Yukarıda belirtilen açıklamaların ışığında diyebiliriz ki işletme ve işletme yönetimi birbirlerini sürekli gelişim döngüsü içinde olmaya zorlarlar. Bu döngünün doğal bir sonucu olarak da işletme yönetimi alanında çağdaş ve yenilikçi bir eğitime ihtiyaç ortaya çıkmıştır. iş hayatında düzenli bir çalışan olarak iş yoğunluğu ve benzeri sebeplerle yeni bilgilere erişim oldukça sınırlıdır. bu nedenle günümüz dünyasındaki değişimi yakalayabilmek için yeni yönetim anlayışlarına ve bu alanda ortaya çıkan yeni uygulamalara yetişmek amacıyla eğitime devam etmek sadece daha verimli işler ortaya çıkarmaya değil aynı zamanda işverene de işletme için gerçekten önemli bir değer olduğunuzu kanıtlama fırsatı yaratacaktır. Uzaktan eğitim sistemi iş yükü nedeniyle eğitim almakta zorlananların imdadına yetişmektedir. Uzaktan eğitim ya da diğer adıyla çevrimiçi işletme yönetimi eğitimi sonucunda herhangi bir organizasyonda gerçek bir etki yaratmak için gerekli araçlara sahip olursunuz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!