Online Eğitimler

Comments(392)
Course Rating4,8
Ashton Ward
10 Aralık 2021
5.0

IIENSTITU certifies that of this institute are skilled and ready to work in national or international agencies.I certainly suggest who not sure about here. Courses are the best. I got HR course. I'm going to enroll NLP course. 

Jody Moon
10 Aralık 2021
5.0

Hii i really appreciate this platform. Courses must be 5++ more stars. 

Esra Güryalın
Esra Güryalın
20 Kasım 2021
5.0

Degerli egitimleriniz ve birbirinden degerli hocalarimiz..hepinize cok tesekkur ediyorum boyle guzel bir platformda bize sunduklariniz icin bana cok sey katti iyiki varsiniz 🧡

All Comments

Online Eğitim ve Ücretsiz Sertifika Programları

Online eğitim sertifika programlarından istediğinizi seçin ve kayıt olun. Tüm eğitimler internet üzerinden yapılmakta ve ihtiyacınız olan şey bir bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet. Ayrıca internet erişimine ihtiyacınız var. Sitemize üye olduktan sonra ücretsiz online eğitim sertifika programına kayıt olabilirsiniz. Mail adresi ve şifrenizle uzaktan eğitim sistemine giriş yapabiliyorsunuz. Böylece eğitimin ilk adımını tamamlamış oldunuz.

Enstitü’de ücretsiz eğitim programları belli bir plan dahilinde yapılır. Çünkü eğitim bir disiplin gerektirir. Video eğitim satan şirketlerde olduğu gibi aynı gün eğitime katılıp ve aynı gün sınava giremezsiniz. Tamamlamanız gereken süreçler ve cevaplamanız gereken ödevler olacaktır. Bu sebeple eğitime katıldığınızda hangi süreçlerden geçeceğinizi size önceden bildiriyor olacağız.

Her eğitimin başlama ve bitiş tarihi bellidir. Bu tarihler haricinde online eğitim programı açılmaz. Katılımcılar eğitimin başladığı tarihte online eğitim sistemine giriş yapar ve derslerini görüntüleyebilir. Dersler interaktif ortamda yapıldığı için eğitim tarihi içerisinde istediği zaman giriş yapabilir. Canlı ders saatleri bellidir ve bu saatler haricinde canlı ders yapılmaz. Bu sürecin detaylarını aşağıdaki metinde açıklayacağız.

Online Eğitimler ve Kayıt

Kayıt olmak için yapmanız gereken eğitime kayıt ol butonuna basmaktır. Eğer daha önce hesap oluşturduysanız kullanıcı adı ve şifrenizi girerek eğitime kayıt olabilirsiniz. Hesabınız yoksa ücretsiz hesap oluşturarak ücretsiz eğitimlere kayıt olabilirsiniz. Aşağıdaki görselde nasıl yapılacağını gösterdik.

Online Eğitim Nasıl Yapılıyor?

Dersler genellikle “Canlı Ders” olarak öğrencinin ve eğitmenin anlık olarak internet üzerinde bulunmasıyla gerçekleşir. Eğitmen ve öğrenci tek bir internet sayfasında bir araya gelir ve eğitimi gerçekleştirler. Dersler kaydedilir ve derse katılamayan öğrenci dersin tekrarını izleyebilir. Canlı derslerde eğitmen öğrencilere soru sorabilir, tahtaya kaldırabilir ve hatta ses ve görüntüsünü açabilir. Ücretsiz eğitim canlı ders etkinliğinde aşağıdaki özellikler bulunur.

Canlı Dersler

Sunum: Eğitmen anlatımını genellikle bir sunum üzerinden yapar. Öğrenciler kendi ekranında eğitmenin paylaştığı sunumu görebilirler.

İşaretçi: Sunum üzerinde eğitmenin bir işaretçisi bulunur. Bu işaretçi öğrencilerin takip edebilmesi amacıyla kullanılır.

Akıllı tahta: Beyaz tahta işlevi mevcuttur. Eğitmen tahtada istediği çizimi yapabilir, yazıyı yazabilir ya da görsel ekleyebilir.

Video yansıtma: Öğrencilerin konuyu kavrayabilmesine destek olabilmek amacıyla örnek olay ya da farklı bir youtube videosunu anlık olarak ekrana verebilir.

Code Editörü: Eğitmen code editörünü açarak code yazabilir ve öğrencileri birlikte yazmaya davet edebilir.

Görüntülü Bağlantı: Eğitmen, öğrencilerin izni ve bilgisi dahilinde 20 kadar öğrencinin canlı görüntülerini ya da seslerini canlı yayına alabilir.

Soru - Cevap: Eğitmen öğrencilere online eğitim sırasında soru sorabilir. Öğrenciler karşılarına çıkan ekranda bu sorulara cevap verebilirler. Verdikleri cevapları eğitmen yayınlayabilir, verilen cevapların istatistiksel oranlarını gösterebilir ve her öğrencinin verdiği cevabı detaylı görebilir.

Ekran Paylaşımı: Eğitmen bilgisayarının ekran görüntüsünü anlık ve canlı olarak öğrencilerle paylaşabilir. Bu örneğin excel eğitimi için oldukça faydalıdır. Bir programı ya da uygulamayı kullanmayı öğretebilmek için kullanışlı bir araçtır.

El Kaldır: Öğrenciler soru sormak için el kaldırabilir.

Yazılı Soru: Eğitmene yazılı olarak sorularını sorabilirler. (Her bir mesaj en fazla 500 karakter olabilir.)

Özel Mesaj: Eğitmene ortak alanda soru sorabilir veya özel mesaj gönderebilir.

Kalan Süre: Kalan süreyi görebilir.

Özelleştirme: Kendi ekran düzenini değiştirebilir.

Yazma Yetkisi: Eğitmen yazma yetkisi verdiğinde tahtada yazı yazabilir.

Görüntülü Sunum: Eğitmen görüntü veya ses yetkisi verdiğinde diğer öğrencilere görünerek sunum yapabilir.

Online Eğitimler ve Sınav

Sertifika programında sınavlar internet üzerinden yapılır. Sınava katılan öğrenci güvenli bir pencere aracılığıyla sisteme katılır ve önceden belirlenen standartlara göre değerlendirilir. Sınav soruları çoktan seçmeli olarak hazırlanır. Ancak bazen doğru-yanlış, eşleştirme, hesaplama, sesli cevap verme, videolu cevap verme (işaret dili gibi eğitimlerde), code çözme gibi sorular sorulabilir.

Sınavda belirlenen süre öğrencilere bildirilir. Süre sonunda öğrenci sınavı göndermezse sayfa otomatik olarak kapanır ve öğrencinin verdiği cevaplar kaydedilerek gönderilir. Sınav uygulaması akıllı bir uygulamadır ve bazı kopya çekme engelleriyle öğrenciler sınırlandırılır. Örneğin bir IP protokolünden iki cihazla erişim sağlayamaz.

Öğrencileri online eğitim sınavında sınav süresini yok sayamaz. Ayrıca verdikleri cevaplar her 1 dakikada kaydedilir ve cevapların silinmesi önlenmiş olur.

Öğrenciler sınavda 70 puanı geçmeleri gerekir. 70 puan alamayan öğrenciler başarısız sayılır.

Online Eğitim Sisteminde Ödevler

Ödev uzaktan eğitim sürecinde önemli bir yeri kaplar. Çünkü öğrenci örgün eğitimdeki gibi bağımlılık hissetmeyebilir. Ödevler bunun önüne geçebilecek özelliktedir ve uzaktan eğitim öğrencisini eğitime bağlar. Ödevler belirli bir süre sonunda öğrenciye atanmış görevdir. Süre bitene kadar öğrenci ödevi tamamlayıp göndermelidir. Eğitmenin insiyatifine göre ödev sınavda ek puan kazandırabilir.

Sertifika

Katıldığınız tüm ücretsiz sertifika programları sonucunda sizlere verilen sertifikalar ve sertifika kodları, sizin o alanda aldığınız eğitimi belgeleyen bir unsurdur. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen eğitimler sonrasında size bir ücretsiz sertifika kodu verilecektir. Eğitime katılan ve sınavda başarılı olan tüm öğrencilere verilecek olan bu sertifika kodu, Enstitü'nün veri tabanına kaydedilmektedir.

Tarafınıza bildirilen bu kod, CV'nize eklenebilir. İş görüşmesine gittiğinizde işverenler dilerse bu kodu enstitü üzerinden sorgulayabilirler. Ayrıca dijital özelliklere sahip olan bu kodu, Linkedin profili ve kariyer.net gibi platformlara ekleyebilir, bu platformlardan direkt olarak görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Online eğitimlerin sonunda eğer ücretsiz sertifika kodu değil de başarı sertifikasına sahip olmak isterseniz, bu mümkündür. Ücrete tabi olarak verilen sertifikalar, bu belgelerde sıklıkla karşılaşılan sahteciliği engellemek adına üzerinde soğuk damga ve mühür ile birlikte hazırlanmaktadır. Bu sertifikayı kargo yoluyla ya da bizzat Maltepe'deki enstitü merkez ofisine gelerek, elden teslim alabilirsiniz. Bu sertifika, bazı resmi kurumlarda belgelenmek adına önemli olabilir. Ancak sertifika değil, sertifika kodu almak da aynı işleve sahiptir. Dilediğiniz her an sertifika kodunu sistem üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Ücretsiz Sertifika Nasıl Alınır?

Bu eğitim sertifikaları eğitimleri tamamlayan herkese verilmektedir. Ancak öncelikle seçtiğiniz eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Bunun için eğitim tamamlandıktan sonra size bir sınav uygulanacaktır. Uygulanacak olan bu sınav da tıpkı eğitim sürecinde olduğu gibi online olarak sistem üzerinden yapılmaktadır. Sınavda sorulan sorular ile bu eğitimden yeterli bilgileri edindiğini kanıtlayan ve 70 üzeri puan alan herkes başarı sertifikası almaya hak kazanacaktır.

Verilecek olan bu sertifikada İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından hazırlanan soğuk mühür ve gereken imzalar bulunmaktadır. Kurumun MEB onayını gösteren karekod etiketi de yer alır.

Ücretsiz Online Eğitimler

Gelişen teknolojik sistemler eğitim alanında da kullanılmaktadır. Bu bağlamda sertifika programları ücretsiz olarak verilmektedir. 2012 yılında kurulmuş olan İstanbul İşletme Enstitüsü öğrencilere mesleki beceriler kazandırma amacı ile eğitimler vererek sertifika programları düzenlemektedir.

 • Online eğitimler ücretsiz mi?

Online eğitimlerimizin büyük çoğunluğu ücretsizdir. Kayıt olmak istediğiniz eğitimin detayında ücretli-ücretsiz bilgisini bulabilirsiniz.

 • Online eğitime kimler katılabilir?

Online eğitim programına isteyen herkes katılabilir. Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuzun olması yeterlidir.

 • Online eğitime nasıl katılabilirim?

Eğitim sayfasına giderek kayıt ol ya da satın al bağlantısına tıklayın. Ardından eğitim tarihinin başlamasını bekleyin.

 • Canlı ders mi yapıyorsunuz yoksa video mu?

Türkiye'de canlı ders yapan tek kurumuz. Önceden hazırlanmış videoların satıldığı kurumlarla karıştırmayınız. Eğitmene sorularınızı sorabilir ve canlı yayınlarla etkileşime girebilirsiniz.

 • Hangi online eğitim programına kayıt olmalıyım?

Eğitime kayıt olmadan önce sormanız gereken şey eğitimden ne beklediğiniz ve neye ihtiyacınızın olduğudur. İşaret dili eğitiminden İngilizce eğitimine kadar birçok alanda online eğitimlerimiz mevcuttur.

Günümüzdeki bilgi ihtiyacını en iyi şekilde değerlendirerek kapsamlı ücretsiz sertifika programları sunulmaktadır. Uzman akademisyenler tarafından sunulan eğitimler sonrasında o konu hakkında kapsamlı bilgiler öğrenerek işinizde uzman olabilirsiniz. Birçok alanda sunulan ücretsiz sertifika eğitimleri ile istediğiniz ve hayalini kurduğunuz mesleği icra edebileceksiniz. Hem üniversite öğrencilerine hem de kendini geliştirmek isteyen akademisyenler ile yöneticilere eğitimler sunulmaktadır.

6 yıldır ücretsiz sertifika programları sunan İstanbul İşletme Enstitüsü çok değerli olan bilgileri ücretsiz olarak siz değerli öğrencileri ile paylaşmaktadır. Gelecek planlarını düzenli atmak ve istedikleri meslekleri başarı ile yürütmek isteyen kişiler online eğitim sertifika programlarına katılarak hedeflerine ulaşabilirler. Son derece profesyonel olarak sunulan hizmetler kapsamında hangi bölümde ilerlemek istiyorsanız o bölümde uzmanlaşabilirsiniz. İstanbul işletme Enstitüsü çatısı altında verilen ücretsiz eğitimler ile ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda verilmiştir. Bu bilgileri inceleyerek almak istediğiniz eğitimlere karar verebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

İş dünyası için önemli olan ve mesleki yetkinliği arttırmak için verilen uzaktan eğitimlerde aranan özellikler de eğitimin konusu kadar önem taşımaktadır. Çünkü ancak kaliteli eğitim veren kurumların kursiyerleri iş hayatında başarıyı yakalayabilmektedir. Öncelikle eğitim kapsamında verilen eğitimlerin içerik olarak çok yeterli olması, gereksiz bilgilerden uzak ve doğru bilgiye odaklanmış olması fazlasıyla önemlidir. Diğer yandan kaliteli bilgi kaliteli eğitim araçları ile desteklenmeli kursiyerlerin en fazla yararlanacağı duruma getirilmelidir.

Ücretsiz uzaktan eğitim sertifika programlarından örnekler vermek gerekirse ilk akla gelenler iş dünyasında gerekli olan ve mesleki yetenek kazandıran programlardır. İşte yükselmek ve mevki arttırmak için en çok tercih edilen sertifika programları iş hukuku, kalite yönetimi, insan kaynakları yönetimi, finansal yönetim, insan kaynakları yönetimi, iletişim şeklindedir. Online eğitim kurslarında sertifika programı kapsamında bu konuların iyice kavranması amaçlanmakta ve eğitim sonunda başarılı olunması durumunda da sertifika programlarının başarıyla tamamlandığına dair sertifika verilmektedir.

Yenilikçi bir eğitim modelini benimseyen İstanbul İşletme Enstitüsü, kendini geliştirmek isteyen ve kariyerine bir ayrıcalık ekleyerek rakiplerine farkı atmak isteyen herkese açık olan bir eğitim kurumudur. Çeşitli nedenler ile eğitimini tamamlayamayan ve okula gitmeye fırsat bulamayan kişilere özel uzaktan eğitim kursları düzenlenmektedir. Sürekli gelişen toplumumuzda eğitime verilen önem son derece yüksek bir seviyeye gelmiştir. Bunun bilincinde olan ve değişime ayak uydurmak isteyen herkese kapımız açıktır.

İnternetten ders almak şeklinde yürütülen online eğitim sayesinde istediğiniz alanda kendinizi en iyi şekilde geliştirme şansı elde edebilirsiniz. Eğitim programlarına katılmanız için bütün işlemleri yine internet üzerinden yürütüyorsunuz. Bir nevi online üniversite görevi üstlenen İstanbul İşletme Enstitüsü’nde öğretim görevlileri ve o alanda uzmanlaşmış kişilerden eğitim alma şansını kazanacaksınız. Bu programların sizlere kazandıracağı birçok ayrıcalık bulunmaktadır.

Teknolojinin hayatımıza girmesi ile beraber birçok alanda çeşitli gelişmeler yaşanmıştır ve bu gelişmelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle eğitim alanına yansıyan bu gelişmeler kişilerin kendilerini geliştirmeleri için çeşitli fırsatlar yaratıyor. Belirli bir meslek sahibi olmak isteyen kişilerin o alanda kendilerini geliştirmeleri ve eğitim almaları önemli bir hale gelmiştir. Öğrenmeye ve eğitim almaya gösterilen ilgi arttığı için rakiplerinizi geçebilmeniz ve iş hayatında daha iyi yerlere gelebilmeniz için bazı yetkinliklerinizin olması gerekmektedir. Öğrenmenin yaşı ya da sınırı yoktur. Bunun en güzel örneğini ücretsiz online eğitimler göstermektedir. Eğer kendinizi disipline edebilir ve az da olsa zaman ayırabilirseniz başaramamanız için bir neden yoktur. Meslek sahibi olmak ya da mevcut mesleğinizi sürdürdüğünüz alanda bilgilerinizi güncelleyerek deneyiminizi artırmak istiyorsanız, kendinizi geliştirmenin en kolay yolu online eğitim programı ile sertifika sahibi olmaktır. Hemen her alanda verilen online eğitim programları sizlere mesleğin gerekliliklerini öğreterek program sonunda yetkinliğinizi gösteren sertifikayı kazandırır.

Online Eğitim Nedir?

Online eğitim, mekan, yer, zaman sınırı olmadan, eğitici ile öğrenci/kursiyerin aynı ortamda olmadığı, internet erişimine sahip olan her bireyin kendi seçtiği ortamda cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon vb. araçlarla eğitim alabildiği sistemdir. Online eğitim, eğitimcinin canlı sunumuyla olabildiği gibi, önceden hazırlanmış video sunumu ile de gerçekleştirilebilir. Online eğitim sayesinde yetişkinler/öğrenciler merak ettiği ilgilendiği bir konu hakkında uzman kişi yada kuruluşlardan eğitim alabiliyor.

Online Eğitim Neden Önemlidir?

Online eğitim ile örgün eğitimi karşılaştırdığımızda; Örgün eğitim bildiğimiz, klasik, fiziksel binalarda, sınıf içinde ve genelde belirli zaman aralıklarında tekrarlanan şekilde devam eder. Online eğitim ise teknolojik araçlar yardımıyla eğitici ile öğrenci/kursiyer arasında zaman yer sorunu olmadan bir bağlantı kurularak devam eder. Online eğitimde mekan ve süre yoktur, kursiyer/öğrenci istediği yer ve zamanda sisteme girerek dinleyerek, izleyerek eğitimine devam edebilir. Ayrıca kursiyer/öğrenci eğitici ile iletişime geçerek soru sorabilir. Online eğitim, uzaktan eğitim programları, içinde bulunduğumuz corona günlerinde ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Online Eğitiminin Avantajları

Online eğitimin avantajları şunlardır:

 1. Eğitim almak istediğiniz konuyu siz belirlersiniz,
 2. İstediğiniz yerden, istediğiniz zamanda ulaşabilirsiniz,
 3. İnternet erişimi bulunan bilgisayar ve mobil cihazlardan kolaylıkla erişilebilirsiniz,
 4. Günlük yaşam yoğunluğunuz olsa bile online eğitime ayıracak zaman bulabilirsinz,
 5. Tüm kursiyerlere/öğrencilere, eşit seviyede sunulduğu için eğitimde fırsat eşitliğine sahip olursunuz,
 6. Fiziksel engeli bulunan bireyler, sorunsuz eğitim imkanına sahip olurlar,

Hazırlanmak, kursa/okula gitmek için zaman kaybetmezsiniz.

Online Eğitiminin Dezavantajları

Online eğitiminin dezavantajları şunlardır:

 1. İnternet bağlantısına bağlı olarak, görüntüde seste bağlantıda sorunlar olabilir,
 2. Eğitmenin anlatım şekli, öğrenci/kursiyerlerin ilgisini canlı tutamayabilir,
 3. Uzun süre ekran başında bulunmada çeşitli sağlık sorunları yaşanabilir, Göz bozukluğu, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları gibi,
 4. İnternet erişimi olmayan bireyler online eğitime ulaşamaz,
 5. Bilgisayar kullanması bilmeyen bireyler online eğitime ulaşamaz

İçinde bulunduğumuz çağ bilgi çağıdır. İnternetin, bilgi ve teknolojinin gelişmesiyle, online eğitim, uzaktan eğitim programları daha da yaygınlaşacaktır. Bireyler istediği bilgiye eğitime çak daha rahat ulaşacaktır. Bilgiye sadece erişmek yeterli değil, bilgiyi üreten yöneten bir birey olmamız gerekir. Onlin eğitim ile eğitim sistemi dışında kalmış ya da örgün eğitim imkanı olmayan bireylerin kendi bilgi ve becerilerini kazanmaları mümkün hale gelmiştir.

Ücretsiz Eğitim Sertifika Programlarına Kimler Katılabilir?

Günümüzde sürekli gelişen ve güncellenen dünyada, yeni şeyler öğrenmenin değeri paha biçilmezdir. Öğrenilen bu bilgiler ile yaşama daha farklı bir bakış açısından bakabilmek, yeni mesleklere sahip olmak ve teknoloji ile ilerleyen dünyayı doğru algılayabilmek mümkündür. İstanbul İşletme Enstitüsü bu ihtiyacı karşılayabilmek adına başlattığı çalışmalarında her biri kendi alanında uzman olan akademisyen ve eğitmenler aracılığı ile pazartesi ve cuma günleri arası haftanın beş günü ücretsiz, cumartesi ve pazar günleri ücretli sertifika programları düzenlemektedir. Sizler de bu eğitimlere katılarak, zamanın nabzını yakalayabilirsiniz. Uzaktan eğitim ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de budur. Online eğitim alabilmek için belirli kriterler olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı bir hayli fazladır. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından düzenlenen ücretsiz Online eğitim programları için bilgi ya da deneyim şartı yoktur. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alan ile ilgili bilgi sahibi olmasanız da ya da o alanda iş deneyiminiz olmasa da düzenlenen programa katılabilirsiniz. Uzaktan eğitim programının en önemli özelliği de budur. Bunun dışında Online eğitimlere katılabilecek kişiler şu şekildedir:

Çalışma hayatı ile henüz tanışmamış, hedefinde belirli bir meslek sahibi olmak yatan lise mezunları ya da eğitimin herhangi seviyesinden mezun olanlar,

Belirli bir mesleği olan ancak o meslekte bilgi ve yetkinliklerini geliştirerek kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmak isteyen çalışanlar,

Daha yüksek verimlilik elde etmek için kalite ve organizasyon alanında beceri kazanmak isteyen yöneticiler ve işyeri sahipleri,

Belirli bir alana ilgisi olan ve o alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler.

Uzaktan eğitim programlarına görüldüğü gibi herkes katılabilmektedir. Yeni bir meslek edinmek isteyen ya da mesleğinde ilerlemek isteyen kişiler için büyük bir fırsat olan uzaktan eğitim kişilere istedikleri yetkinlikleri kazandırıyor. Peki, hangi alanlarda eğitim verilmektedir?

Hayatımızın vazgeçilmezi Online Eğitim

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yaşantımızda birçok yenilikler meydana gelmektedir. Sosyal yaşantıdan ekonomiye, sanata, bilime ve tabii ki olmazsa olmazımız eğitime de bu yenilikler yansımaktadır. Gelişen teknolojiyle beraber internet tabanlı eğitimin yaygınlaşması ve giderek artması ise kaçılmazdır. Bununla beraber tüm dünyayı etkisi altına alarak bütün yaşamsal faaliyetlerimizi sınırlandıran ve tüm dünyayı çaresiz bırakan covid-19 virüsü sebebiyle küresel salgın ilan edilmiştir. Küresel salgın sebebiyle tabii ki yüz yüze eğitime de ara verilmiştir. Eğitim tabii ki bizim için en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Eğitimin önemini ise Dante Alighieri şu şekilde belirtmiştir; "Eğitim, ekmek ve sudan sonra, halkın en zorunlu ihtiyacıdır."

Yüz yüze eğitime ara vermiş olsak da eğitimsiz bir yaşam sürdürülemeyeceği için online eğitim, hayatımızın yeni vazgeçilmezi olmuştur. Yüz yüze eğitim yerine online eğitime geçen öğrenci ve öğretmenlerimiz başlarda zorlansalar da online eğitimin kolaylıkları ve avantajları sayesinde zamanla adapte olmuş bulunmaktadırlar. Gün geçtikçe online eğitimin önemini ve faydalarını daha net bir şekilde görebilmekteyiz. Gelişen teknoloji ile birlikte yakın zamanda ana eğitim araçlarımızdan biri olabileceği düşünülen online eğitimin avantajlarını gelin beraber inceleyelim.

Bu avantajlardan bazıları;

 • Eğitimin sadece sınıfta bulunan öğrenciler yerine farklı şehirlerdeki hatta farklı ülkelerdeki öğrencilere bile ulaşımını sağlayabilmektedir.
 • Farklı öğretme ve öğrenme teknikleri sayesinde eğitimi eğlenceli hale getirebilir daha iyi anlaşılmasını sağlayabilmektedir.
 • Online eğitimin en önemli avantajlarından birisi ise yer ve zaman konusunda esnek olmasıdır. Çünkü yüz yüze eğitim; planlanan yer ve zaman içerisinde gerçekleştiği için bizlere esneklik sağlamaz. Ama online eğitimde, istediğimiz zaman isteğimiz yerde eğitim imkânı sağlamaktadır. Bu imkân ile kendimize ve sevdiklerimize daha çok vakit ayırabiliriz.
 • Eğitim giderleri ise yüz yüze eğitime göre daha ekonomiktir.
 • Dünyanın her yerindeki eğitime ulaşabilir farklı eğitimcilerle veya öğrencilerle iletişim kurabilirsiniz. Bireye uluslararası bir imkân sağlayabilmektedir.
 • Yüz yüze eğitimde öğretme ve öğrenme metotları sınırlıyken online eğitimde hem öğretmen hem de öğrenci kendine en uygun öğretme ve öğrenme metotlarını seçebilir.
 • Son olarak online eğitim yüz yüze eğitime göre daha çevre dostudur. Çünkü kâğıt vb. araç gereçlerinin kullanımını, hatta ulaşım araçlarının yaymış olduğu karbondioksiti bile azaltarak çevremizi koruyabilmektedir.

Sonuç olarak, ilerleyen teknoloji ile birlikte hayatımızda birçok yenilikler ve değişimler meydana gelmektedir. Online eğitim de hayatımızı değiştiren ve kolaylaştıran yeniliklerden yalnızca birisidir. Bizim için önemli olan ise hayatımızı kolaylaştıran bu yeniliklerden en iyi şekilde faydalanabilmektir. Çünkü eğitim bizim için vazgeçilmez bir yaşamsal faaliyettir.

Online Eğitim Bize Neler Kazandırır?

Hepimizin okulla başlayan bir serüveni var. 16-17 yıl, belki daha fazla olan eğitim-öğretim sürecinden sonra elimizde birer kâğıt parçasıyla kapılardan çıkıyoruz. Ellerimizde diplomadan öte ne var diye soruyoruz kendimize. İlginçtir ki cevaplardan hiçbirimiz memnun değiliz. Diplomalı onlarca işsizden biri olmamak için o kâğıt parçasına donanım kazandırmak zorundayız. Mesleki donanım kazandırmanın yolu ise kendini geliştirmek, pekiştirmek ve yeniden yaratmaktır. Sertifika programları ve daha nice kurslarla kendi donamımızı sağlamaya çalışırken yorulur ve tükeniriz. Zamana yetişebilmek içinde elimizin altında bulunan online eğitimlere yöneliriz. Genelde de ilk tercihimiz olurlar. Ekonomik ve zaman tasarrufu sağlayan bu eğitimler hayatımızın vazgeçilmez parçası oluverirler. Sadece mesleki donamımızı değil, ilgi alanlarımızda da profesyonelleşmeyi sağlıyor ve daha özgüvenli bireyler olarak hayata karışmamızı sağlıyorlar.

Eğitmen ve öğrenen kişilerin süre ve konum olarak birbirinde veyahut kaynaklarına uzak kalmasından dolayı ortaya çıkan eğitim türüdür. Bu eğitim türünün diğer bir ifade ediliş şekli Online Eğitim’dir. Kişiler aynı sanal mekânda veya farklı ortamlarda bir araya geldiği ve birbirleri ile etkileşimli oldukları çoklu ortam teknolojilerinden yararlanarak bu süreci yönettikleri çevrimiçi bir eğitim teknolojisi çeşididir. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir eğitim şeklidir. Öğrenen kişi bilgisayar desteği ile eğitimine katılabilir. Eğitim metaryellerine internet donanımı sayesinde ulaşan kimsedir de diyebiliriz.

Online Eğitim Nasıl Gerçekleştirilir?

Bilgisayar üzerinde metin, içerik, görüntü, grafik, ses ve canlandırma gibi çoklu ortam teknolojik ögelerini kullanarak, uzaktan bağlantılar gerçekleştirir. 

Online Eğitimi Kimler Tercih Etmeli?

 • Tam gün çalışanlar ve çalışmakta başka bir konuma gitmeye fırsatı olmayan kişiler için zaman ve bilgi tasarrufu olur.
 • Bunun dışında yurtdışında eğitim almak isteyişte buna olanakları yetersiz olan kişiler içinde verimli olur.
 • Günümüzde Covid-19 salgını neticesiyle çoğu okul, kurum ve işletme online platformlar üzerinden hizmet vermektedir.

Online Eğitim Kapsamında İçerikler Ve Dersler Nasıl İşlenmelidir?

Genellikle üç teknikten oluşmaktadır.

 1. Eş Zamanlı ( Sekron) Dersler : Eğitmen ve eğitimi alan kişiler yani öğrencilerin  çoğunlukla aynı sanal ortam ve mekan içerisinde aynı zaman , süreçlerde bulunduğu ders içerikleridir.
 2. Eş Zamansız Dersler :  Ders kitapları , ses dosyaları ve dokümanları , video  gibi eğitim metaryalleri  öğrencilere iletilmiş olur . Böylelikle kişi istediği zaman  , kendi öğrenme sürecine ve isteğine , hızına göre bireysel olarak gerçekleştirmektedir.
 3. Karma Model Dersler : Sekron dersler ve Eş zamansız ders tekniklerinin ikisininde aynı eğitim süreci içinde uygulandığı türdür.

Online Eğitim Sürecinde Sınavlar Nasıl Gerçekleştirilir?

Sanal internet ortamı üzerinden eğitim alınan kurum tarafından önceden belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. İnterneti bulunan herkes online içeriklerden yararlanarak sınavlara ve derslere katılım gösterebilir.

Online Eğitimin Avantajları Nedir?

 • Farklı öğrenme teknolojilerinden yararlanarak daha ilgi çekici ve kolay erişilebilir içerikler,
 • Zaman esnekliği sağlaması. Yani mesafelerin en aza indirgemesi ile isteğimiz yerden erişim sağlamamız,
 • Eş zamanlı olarak daha fazla kişi veya öğrencite hitap edebilme,
 • Coğrafi olarak her ülkeden ve farklı coğrafyalardan eğitim içeriğine eişim sağlanabilir.
 • Herkese uygunluk gösteren bir eğitim türüdür.
 • Barınma, ulaşım, yemek, yönetim, temizlik vb. gibi ihtiyaçlara maliyet ödemememiz neticesinde maliyeti düşürücü etkisi olduğunu söylemek mümkündür.

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları Nedir?

 • Kişinin kendi eğitim hızını ve sürecini kendi yönetmesi ile herkesin kendi eğitimini yönetebilmesi sürecinde disiplinli olmaması
 • Eğitimden verim alabilmek için internet bağınızda bir sorun olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin sosyal bir yapısı var ise eğitim için motive olamayabilir.

Uzaktan eğitim Nedir?

Örgün eğitimin aksine, öğrenci ve öğretmenlerin aynı ortama bağlı kalmalarını gerektirmez. Özel öğretim teknik ve tasarımlarına ihtiyaç duyan uzaktan eğitim, bilgi kaynaklarına ulaşmak için farklı iletişim teknolojilerini kullanabilen planlanmış bir öğrenmedir. Tarihi cumhuriyetin ilk senelerine uzanır. Bireysel olarak mektuplaşma ile başlayan macera, radyo/televizyon ile bireyselden kitlesele evrilmiş ve son olarak internet tabanlı sistemlerle globalleşen dünyada yerini almıştır. Bilgiye ulaşmak her zaman bu kadar zahmetsiz olmasada, günümüzde internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet ve telefonlardan kolayca erişim sağlanmaktadır.

Türkiye'de uzaktan eğitimin gelişmesine; Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversitelerinde kurulan açıköğretim fakülteleri ciddi katkı sağlamıştır. COVID-19 salgını sırasında uzaktan öğrenme, uzaktan eğitim ve çevrimiçi öğrenmeyi desteklemek için teknolojiyi kullanma konusunda ulusal çabalar da hızla ortaya çıkmakta ve gelişmektedir. Pandemi krizi, tüm dünyada çevrimiçi öğrenme ve dijital becerilerin önemini vurgulamıştır.

Türkiye’de de uzaktan online eğitim veren kurs ve kuruluşlar her geçen gün çoğalmaya devam ediyor.Bilhassa dilediğiniz zaman, istediğiniz mekanda, her alanda öğrenme özgürlüğü sağlayan online eğitim kursları çok revaçta. Uzaktan online ve ücretsiz kursları ile İstanbul işletme enstitüsü, verimli ve kaliteli eğitimiyle lider konumdadır.

Öğrenci merkezli eğitim.

Uzaktan eğitimin en önemli üstünlüğü, mekansal zorunluluğun ortadan kalkmasıdır. Bulunduğunuz ülkeyi, şehri hatta evinizi terk etmeden, her yerde online eğitim alabilirsiniz.

Öyle ki saat ve devamsızlık sorunlarıyla da karşılaşmazsınız,canlı derslerinizi kaçırmanız durumunda, kaydedilen canlı ders videosunu istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. Soru/tartışma gruplarında merak ettiğiniz ya da anlamadığınız konuları danışabilir, kolaylıkla bilgi alışverişi yapabilirsiniz. Uzaktan eğitimin bir diğer avantajı ise maliyeti. Eğitim haktır ve fırsat eşitliği sunan ücretsiz online kurslar internet kullanıcısı her bireye bu hakkı sunuyor. Derslik ya da ofise gereksinim duyulmaması, ulaşım, yeme içme gibi ek masrafların olmaması, maliyetleri düşürüyor ve tercih edilirliği artırıyor. Canlı (çevrimiçi) dersler, eğitmen ile birebir iletişim kurmak, anında geri bildirim alarak hatalarınızı düzeltmek, aklınıza takılan sorulara cevap bulmak için son derece önemli. Motivasyon eğitimde çok önemli bir etkendir. Etkileşimli (interaktif) eğitim ve canlı dersler motivasyona, dolayısıyla amaca ulaşmaya fazlasıyla katkı sağlar. Eş zamanlı (senkron) ya da farklı zamanlı (asekron) dersleri takip ederken, anlamadığınızda ya da pekiştirmek istediğinizde videoları yeniden izeleyebilir, ders notlarına göz atabilir, deneme sınavlarını tekrar çözebilir ya da sohbet sekmesinden eğitmene danışabilirsiniz. Böylece derslerden maksimum verim almış olursunuz.

Sertifikanız referansınız olsun.

Uzaktan online eğitim,öğrenmenin daha hesaplı, seri, bireysel  ve interaktif olmasını sağlar. Fırsat eşitliği yaratmasıyla bir çok insanın kendini geliştirmesine destek olur. Profesyonel ya da akademik alanda çeşitli sebeplerle eğitime ulaşamayan kişiler, bu sayede kolayca eğitimlerine devam edebilirler. Üstelik sadece akademik ve mesleki değil, kişisel gelişim ve hobileriniz için de farklı eğitim seçenekleri mevcut. Kendinizi istek ve yeteneklerinize göre geliştirebilirsiniz. İstanbul İşletme Enstitüsü, alanında uzman eğitmenlerle aynı anda 3 ücretsiz eğitim programına katılma imkanı sunar. Kendinize en uygun programları araştırarak pek çok alanda ufkunuzu açabilir, geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Katılım sağladığınız dersler sonunda gerçekleşen sınavda başarılı olursanız sertifika almaya hak kazanırsınız. Kaliteli, etkili ve marka değeri olan kuruluşlardan alacağınız sertifika, başarınızın göstergesi ve artan becerilerinizin referansı olacaktır. Rakiplerinizden önde olmanızı sağlayacaktır. Sürekli ertelediğiniz o eğitimin tam zamanı! Geleceğin metodu online eğitim, ömür boyu öğrenmeyi destekliyor. Gelişen teknoloji sayesinde online eğitim araçlarına sürekli yenileri ekleniyor, sunulan içerikler zenginleşiyor ve öğrenme fırsatları artıyor. Yaşınız, işiniz, eğitiminiz ne olursa olsun aldığınız nitelikli eğitimler sizi beceri sahibi yapar ve yetkin kılar. Kişisel gelişiminize destek verir. İşinizde ilerlemek istiyorsanız sizi yönetim stratejileri, finans, sağlık ve güvenlik, planlama ve ya kişisel gelişim gibi çeşitli konularda uzmanlaştıracak bir kursa katılın. Kesinlikle sizi kalabalığın arasından sıyıracaktır. Örneğin; bir yandan diksiyon eğitimiyle kişisel gelişiminizi güçlendirirken, diğer yandan dijital pazarlama eğitimi ile kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz!

Online Eğitimler İle Çağa Ayak Uydurun

Sürekli olarak gelişmekte olan çağa her birimiz ayak uydurmaya çalışıyoruz. Teknolojinin insanoğluna sunduğu yegane imkanların başında ise eğitim gelmektedir. Dijital dünyada online eğitim, evlerimizin konforunda, işyerlerimizde kısaca internet ağı olan her yerde ulaşabileceğimiz bir sistemdir. Gerek videolardan gerekse canlı olarak verilen dersleri dinleyebilir, tekrarlarını izleyerek pekiştirebiliriz.

Online eğitimler hayatımıza pek çok fayda sağlarken, avantajlarını da beraberinde getirmektedir. Avantajlarını göz önünde bulundurduğumuzda zaman, ulaşım ve para kaybının önlenmesi bunlardan yalnızca birkaçıdır. Her kesimden kendini geliştirmek, yeni iş olanakları edinmek ya da mesleki açıdan yükselmek isteyen herkes için bu eğitimler bulunmaz fırsatlardır.

Günümüzde online ücretsiz eğitim veren kurumların başında İstanbul İşletme Enstitüsü gelmektedir. Bünyesinde barındırdığı ücretsiz sertifika programları ile ticari amacı bir kenara bırakıp yalnızca eğitime verdiği önemle adını duyurmuştur.

Online Eğitimin Faydaları

Online eğitimler sizlere özgürlük sağlar. Zamandan ve paradan tasarruf ederek kendi evinizin konforunda eğitim alabilirsiniz. Elde edeceğiniz sertifikalar sayesinde iş kapıları açılır ve mesleğinizde birkaç adım öne çıkabilirsiniz. Kişisel gelişim ve iletişim eğitimleri sayesinde kendinizi geliştirebilir, insanları daha iyi anlayabilir ve toplum için yararlı olacak çalışmalara imzanızı atabilirsiniz. Enstitu pek çok alanda vermiş olduğu online ücretsiz eğitim ayrıcalıklarıyla sizi desteklemektedir.

İstanbul İşletme Enstitüsü Değerleri

Eğitimin hayatımızdaki yeri ve önemine inanarak yola çıkan, 2012 yılından bu yana var olan İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimleri ve ücretsiz sertifika programları ile hedeflerimize en kısa sürede ulaşmamızı sağlamaktadır. Bizlere sunmuş olduğu alternatiflerden ilgi ve ihtiyacınıza yönelik olarak sınırsız ve süresiz bir şekilde yararlanabiliriz. Kişisel gelişim, iletişim, yabancı dil, insan kaynakları, iş hayatı, işletme, finans, muhasebe, yazılım, bilişim, satış ve pazarlama gibi pek çok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Tüm bu imkanlardan yararlanmak için iienstitu üzerinden kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır.

Bir ya da birden fazla programı seçerek online eğitiminize kolayca başlayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz programların başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilir. Derslerinizi evinizin konforunda takip ederek kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kursunuzun bitiminde değerlendirme testlerine yine online olarak katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Şayet, kursun değerlendirme testinin sonucunda başarıyı yakalayamazsanız enstitü sizi yeniden programa dahil edecektir. Bu sayede vermiş olduğunuz emek boşa gitmeyecektir.

İstanbul İşletme Enstitüsü’nden alacağınız sertifikalar gerek ülkemizde gerekse uluslararası sektörlerin tümünde geçerliliğini sürekli olarak korumaktadır. Size verilen kodları Linkedin gibi iş başvurusu yaptığınız sitelere ekleyerek alanınızı genişletebilir ve başvuru yapan pek çok kişi arasından öne çıkarak işi kapabilirsiniz.

Üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olan bireyler iş bulsalar dahi mesleki yönden kendilerini geliştirmek zorundadırlar. Teknolojinin hızla gelişmesi sebebiyle sahip olunan bilgiler yetersiz kalmaktadır. Personellerin kendilerini geliştirmeleri ve yenilikleri yakalamaları iş verenler açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple düzenlenen programlara personellerini eğitim amaçlı göndermektedir. Üniversiteden yeni mezun olanlar veya çalışanlar kendilerini geliştirmek ve yetkinlik kazanmak amacıyla mesleki eğitimlere katılarak meslekleri hakkında son gelişmeleri öğrenir. Kendilerinde eksik olan yerleri bu eğitimler aracılığıyla tamamlarlar. Enstitü online eğitim platformu ile düzenlenen ücretli veya ücretsiz eğitimlere katılım sağlayan kişiler mesleklerinde kendilerini geliştirirler. Yeni iş arayanlar ise bu sayede daha kolay iş bulabilme imkanı yakalarlar.

Kariyer Eğitimleri

İstanbul İşletme Enstitüsü ile kariyer eğitimi alanında düzenlenen programlara katılarak kariyer yükseltme hedeflerine ulaşılabilmektedir. Üniversiteden alınan eğitimler sadece başlangıç seviyeleridir. Üniversitelerden mezun olunduktan sonra üst basamaklara tırmanacak ve kendilerini geliştirecek, yaşanan yeni gelişmelere adapte olacak programlara katılımlar gerçekleştikçe kariyer merdivenleri daha hızlı tırmanılacaktır. 

İstanbul İşletme Enstitüsüne kayıt olanlar kendilerine uygun eğitimleri seçerek diledikleri ortamdan seçilen programların içeriklerini almaya başlayabilirler. Sitede eğitimler ücretli veya ücretsiz olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Yüksek bedeller ödemeye gerek kalmadan eğitimlere katılarak özgeçmişler yararlı yetkinlikler ile doldurulabilir. Bu eğitimler ile sadece mesleki alanda yeterlilik ile ilgili değil, mülakatlarda kendilerini gösterebilecek konularla ilgilide davranış biçimleri öğrenilebilir. Enstitü online eğitim platformu bünyesinde girişimciler için programlar bulunmakta olup yeni iş kuracak kişiler burada gerekli donanıma sahip olabilirler. 

Online Eğitim

Gelişen teknoloji ile birlikte online eğitimler de çok fazla tercih edilir hale geldi. İnternet bağlantısı ile akıllı telefonlar, tabletler veya bilgisayarlar ile zaman kısıtlanması olmadan istenilen yerde eğitim alma fırsatı da bulunmaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde bulunan eğitimler online olarak yapılabilmektedir. Eğitime katılanlar eğitim sonunda sınavda başarılı olmaları halinde sertifika sahibi olmaya hak kazanırlar. 

Uzmanlık Eğitimleri

İş dünyasında kalıcı olmak ve yükselmek isteyen kişiler İstanbul İşletme Enstitüsünde düzenlenen uzman eğitim programlarından faydalanarak mesleklerinde zirveye çıkabilirler. Enstitü online hizmet verdiği için zaman problemi yaşayan kişilerin uzaktan eğitim sistemi ile boş vakitlerinde düzenlenen programlarla eğitime katılabilirler. Eğitimler düşük ücretlerle verilmektedir. Ayrıca ücretsiz eğitim programları da bulunmaktadır. 

İstanbul İşletme Enstitüsü mesleki ve kariyer programları ile kontenjan kısıtlaması olmadan online bir şekilde hizmet vermektedir. Eğitim sonunda başarılı olan adayların sahip oldukları sertifikalar basılı olarak talep edilebilmektedir. Kendilerini geliştirmek isteyen her adayın Enstitü eğitimlerine başvurarak sertifikalı eğitim programlarına katılabilirler.

Kişisel gelişim hayat boyunca devam eder. Özellikle belirli konularda uzman haline gelmek hayatın değişik alanlarında pek çok unsura kolayca erişim imkanı sağlar. Özellikle iş bunlar arasında bir adım öne çıkıyor. Güzel bir şirkette iş bulmak ve kariyer sahibi olabilmek için, CV üzerinde mutlaka rakipleri geride bırakmak gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek adına ise sektöre bağlı olarak doğru eğitimler alınmalıdır. Bu eğitimi en iyi şekilde sağlayan Enstitü online eğitim platformu, kurumsal bir anlayışla profesyonel eğitmenler üzerinden destek veriyor.

Yeni nesil öğrenme yöntemi: Online Eğitim

21.yüzyıla girmemizle beraber global dünyayı etkisine alan birçok değişim meydana geliyor. Peki bu değişimlerin hangisi altın değeri taşıyor? Değişen hayat şartları, teknolojinin gelişimi, insanların yoğunluğu ve hayata bakış açısı da göz önüne alındığında değişimin kaçınılmaz olduğunu görebiliyoruz. İşte eğitime bir çağ atlatan ve yeni nesil eğitim diye adlandırdığımızın bu eğitim şekli online eğitim. Geçmişten bu yana her zaman daha da ileriye giderek kendini geliştiren ve geleceğimizin de eğitim şekli olacak olan bu sistem özellikle son zamanlarda Korona virüsünün çıkmasıyla bir hayli yol katetti. Bu kadar bilinmez bir geleceğe hazırlanıyorken öğrenmeyi öğrenmeli ve hayat boyu öğrenmeyi de içselleştirmeliyiz. Yeni nesil öğrenmeyi sağlayan dijital ortamlar eğer doğru yerden yakalanırsa gelecek dünyada da bir adım öne çıkılarak fark yaratılır ve sadece bugünün değil yarının da bilgisine ulaşılabilir. Elimizde çok önemli bir fırsat olduğu unutmamalı ve online eğitimin tüm olanaklarını sonuna kadar kullanmalıyız. Yeter ki bu kesintisiz eğitim ile öğrenmeye ara vermeyelim. Gelin şimdi beraber online eğitim ve uzaktan eğitimin ne olduğuna daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Online Eğitim Nedir?

Özellikle son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeyi başaran bu eğitim modeli bazı platformlarda gün geçtikçe kendine daha güçlü bir yer edindi. Önceleri uzaktan eğitim modeli daha çok radyo, televizyon eğitim cd’si ve kasetlerden sağlanmaktaydı. Ama günümüzde internet ortamına entegre oldu. İnternetin gelişmesiyle beraber eğitimi de içine alarak yeni bir öğrenme ortamı kuruldu ve öyle ki hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olmayı da başardı. Uzaktan eğitimden sonra online eğitim de bu platformda kendine yer edindi. Bu iki kavram birbirine çok benzemekle beraber çoğu kişi tarafından da aynı olduğu sanılsa da aslında online eğitim uzaktan eğitimin bir devamı ve gelişmiş hali niteliğini taşımaktadır.

Online eğitimde mekan fark etmez. İster evinizde kahvenizi yudumlarken faydalandığınız bir sistem, ister ofisinizde toplantınız öncesinde, hatta yolculuk yaparken bile kullanabileceğiniz bir platform olma özelliği taşımaktadır. Bu eğitim sisteminde, öğrenci ilgili kurumun ağına bağlanarak, eğitimcinin gerek videodan gerekse canlı olarak sunduğu dersleri dinleyebilir. Canlı ders esnasında eğitmene sorular sorabilir. Öğretmenin sorduğu soruları cevaplar, ödevleri yaparak derse katılım sağlayabilir. Öğrenci istediği zaman sisteme kaydedilen eğitim videolarını dinleyerek öğrendiklerini pekiştirebilir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim teknolojinin de katkılarıyla örgün eğitime alternatif olarak ortaya çıkan bir öğrenme sistemidir.Aslında çok da yabancı olmadığımız bu sistem örgün eğitimin teknoloji ile harmanlanarak evrilip yeniden karşımıza çıkmasından başka bir şey değildir. Yeni nesille beraber hayatımıza tamamen entegre olan ve oldukça eski bir tarihi olan bu sistem tabi ki son zamanlarda en popüler dönemlerini yaşamaktadır. 1700’lü yıllara dayanan online eğitim o dönemlerde e-learning olarak başlamış ve ilk etapta sadece yazışma araçlarıyla sağlanırken 20. Yüzyılda radyo ve televizyon da bu araçlara eklenmiştir. Daha sonrasında Açıköğretim fakültelerinin açılmasıyla kendine yepyeni bir ortam oluşturan bu sistem o dönemlerde telekonferans ile uzaktan eğitime devam ederken günümüze geldiğimizde örgün eğitimi geride bırakmaya başlayarak eğitimin ana sistemi olmaya adım adım gitmektedir. Özellikle koronavirüsün ortaya çıkmasıyla ani bir şekilde eğitim örgün ortamda tamamen durarak tüm ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde online platformda devam etmek zorunda kalmıştır.

Online Eğitimin Yararları

Örgün eğitimin sınırlandırılmış mekanını geride bırakarak yepyeni bir dizaynla günümüze gelen online eğitim bilgisayarımızdan hatta elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızdan bile sağlanabilir bir form kazanmıştır.Örgün eğitime göre birçok avantajları olan bu sistemin bazı iyi yönlerine beraber bakabiliriz.

 1. Yukarıda da üzerinde durduğum yaşam boyu öğrenme kavramını ön plana çıkaran bu eğitimde yaş, cinsiyet, zaman, fiziki engeller göz önünde bulundurulmaksızın özgür bir öğrenme ortamı sağlanmaktadır.
 2. Hastalık, trafik kazası veya herhangi önemli bir işten kaynaklanan derse katılamama sorunu online ortamda tamamen ortadan kalkar zamana bağlı yaşanan stres yerini başka duygulara bırakır.
 3. Dilediğiniz şehirden herhangi bir kursa katılabilirsin. Örneğim İşletme Enstitüsüne baktığımızda birçok şehirden katılım olduğunu görebiliyoruz. Bu insanları örgün bir eğitimde topladığını düşünebiliyor musunuz? Ne kadar zor ve bütçe açısından da yorucu.
 4. Çalışan biriyseniz ve mesai saatlerinde bir eğitim aldıysanız bu eğitimin kayıtlar sayesinde oluşturmuş tekrarını izleyebilirsiniz. Bu da online eğitimin belki de en büyük katkısı olmuştur. Artık  kendimizi geliştirmek için bir bahanemiz kalmadı.
 5. Canlı ders sırasında veya daha sonra hocayla birebir iletişime geçebilir anlamadığınız noktaları sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra dilediğiniz zaman dersin tekrarını da izleyebilirsiniz. Ders sırasında yetişemediğiniz ya da zor anladığınız ksımları da tekrar sırasında durdurarak daha iyi kavrayabilirsiniz.
 6. Belli bir kariyer hedefine sahipseniz uzaktan eğitim veren üniversitelerde önlisans, lisans ya da lisansüstü eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.
 7. Kişisel gelişimden tutun yabancı dil eğitimleri olsun programlama eğitimleri olsun bu yeni nesil öğrenme sayesinde dijital ortamda kendine bir yer bulabilecek. Bu sayede birçok sertifikaya da klasik öğrenme ortamlarından uzak keyifli bir şekilde sahip olabileceksiniz.
 8. Koronavirüs ile birlikte şekillenen hayatımız bizi eve daha bağımlı bireyler haline getirecek. Bu da online platformları daha önemli hale getirerek katkılarını artırmaya sebep olacak.

Online eğitimler bize ne sağlar?

Online eğitimler ile evimizin konforunda yeni bilgiler öğreniriz. Çok isteyip de zaman ayıramadığımız eğitimlere katılıp kendimizi geliştirme imkanı bulabiliriz. Eğitimler sonunda gireceğimiz sınavlarda başarılı olduğumuzda sertifika alabilir ve kariyerimizde ilerleme sağlayabiliriz. Hayat boyu öğrenme yeni nesille hayatımıza nasıl işledi? Online eğitimle beraber öğrenme sürecinde zaman, mekan, yaş gibi unsurlar ortadan kalktı. Bu sayede ömür boyu dijital ortamın fırsatlarını tadabilir ve kendimize gerek yeni hobiler gerekse yeni iş fırsatları yakalayabilir duruma geldik.

Bilgi artık sadece kitapta değil.

Dijitalleşen yeni nesil dünyada bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Bırakın bilgisayarları cep telefonları bile birer öğrenme aracına dönüşüyor. Bilmediğimiz herhangi bir şeyi öğrenmek için telefonda birkaç tuşa basmamız yeterli. Bilgi ve iletişim çağında, hepimiz her an ulaşılabilir olduğumuz kadar, bilgiye de her an ulaşabiliriz.Ama bu bilgiye ulaşırken, güvenilir bir kaynaktan en hızlı şekilde ulaşmayı öğrenmek ve öğretmek zorundayız. İnternette baktığımız biliglerin neredeyse %70’inin yanlış bilgi olduğunu araştırmalar gösteriyor. Bu bilgilerin tartışılır olduğu kaçınılmaz olsa da tartılışmayacak olan bir şey var ki o da bilgi artık sadece kitapta değil. Dijital araçlar ve uzaktan öğrenme platformları hem bilgiye ulaşmak, hem de eğitim sistemi için geçmişte var olmayan olanaklar sunuyor.

See More..