AnasayfaBlogBlog Yazmak Bilgi Birikimi İster
Blog Yazmak

Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

02 Ekim 2019
Blog Yazmak Bilgi Birikimi İster

Blog web login kelimesinin günümüzde kısaltılmış hali olup insanların paylaşmak istedikleri bilgileri veya hayat deneyimlerini web sitesi aracılığıyla aktarmalarıdır. Bu aktarma takipçilerin içinde olduğu bir web sitesi yardımıyla olur. Blog yazanlara da blogger denir. Her şeyden önce neden blog yazarlığı istiyorsunuz? Bunu belirlemeniz gerek.

Nasıl Blog Yazılır?

Blog yazmak için ilk yapmanız gereken konunuzu belirlemektir.” Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yoktur “. Bu yüzden blog yazılarınız için bir konu seçin. Seçtiğiniz konuya göre domain satın alabilir ve tasarımınızı yapabilirsiniz. Böylelikle blog yazmak sizin için da kolay olacaktır.

Blog yazmak için ikinci yapmanız gereken ise bir web sitesi kurmaktır. Arama motorundan aratacağınız web sitesi kurmanızı kolaylaştıracak platformlardan yardım alabilir ya da kod bilginizle tamamen kendinize özgü bir site oluşturabilirsiniz. Blogspot ve Wordpress gibi platformlardan hem ücretli hem de ücretsiz web sitenizi oluşturabilirsiniz. Blog yazmak için konunuzu belirledikten ve blok yazılarınızı yayımlayabileceğiniz bir site oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken blog yazmak.

Blog yazmak için gerekli eğitimler neler?

Blog yazarlığı eğitiminin yanı sıra Wordpress eğitimi ve içerik editörlüğü programları da bu işi yapmayı düşünenler için doğru seçenekler arasındadır.

Planlama Yapmak 

Konunuz belli değilse blog yazamazsınız. Yazınızda nelerden bahsedeceğinizi bilin. Bilgisayarın başına geçip rastgele yazmayın. Bir plan dahilinde yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Önce konunuzu belirler sonra kurgunuzu yapar ardından yazarsınız. Para kazanmak amaçlı açılmış birçok site şu anda kullanılmıyor. Site açıp zorla yazı yazarak çok az ilerleyebilirsiniz sonrasında sitenize bir daha girmemek üzere çıkarsınız.

Blog İçeriği Nasıl Olmalı?

Blog yazmak bilgi birikimi ister. Yaptığınız bir hobiden içinde olduğunuz bir işten, ilgilendiğiniz bir konudan, hayat tecrübeleriniz veya seyahatlerinizden yazılarınızda bahsedebilirsiniz. Yemek tarifi, makyaj, seyahat, teknoloji en çok okunan yazılardan bazılarıdır. 
İlginize göre konu seçimini en çok okunanlardan yapabilirsiniz. Bu bloğunuzun daha çok okunmasına yardımcı olacaktır. Blog yazmak için sadece bilgi birikimi de yeterli olmayacaktır. 

Araştırma Yapmak

Aynı zamanda araştırma yapmayı sevmelisiniz. Okuyucularınızdan geri dönüşler alacaksınız. Onların isteklerine cevap verebilmek ve doyurucu içerik oluşturabilmek için araştırma yapmayı, okumayı sevmelisiniz. Bir yazı okurken beni çileden çıkaran iki şey vardır. Birincisi başlıkla alakasız ve boş yere yazılmış bir yazı. Başlığınız dikkat çekici olduğu kadar içerikle de ilişkili olmalıdır.

Yazınızı okuduktan sonra hiçbir şey öğrenememiş bir okuyucu bir daha sitenize girmez ki bu da sizin için büyük bir kayıp olur. Bir şeyler anlatacak, okuyucuya bir şeyler verebilecekseniz yazın. İkincisi ise hatalı yazılar. Anlatım bozuklukları, yazım ve noktalama işareti hataları yapmamaya özen gösterin. Bloğunuzda fotoğraflarınızı da sergileyebilirsiniz. Yazı yazmak istemiyor ve fotoğraflarınızla takipçilerinize ulaşmak istiyorsanız fotoğraf bloğu açabilirsiniz.

Bloğunuzu Nasıl Büyültebilirsiniz?

Blog yazmak biraz zaman ister. Yazı yazdıkça ve okudukça tecrübeleriniz artar. Bloğunuzun büyümesi de zaman alır. Bunun için sabretmelisiniz. Sabretmenin yanında elbette yapmanız gerekenlerde var. Yazınızı kolay okunur hale getirin. Yalın bir dil, aralara serpiştirilmiş kısa cümleler okunması kolay kelimeler okuyucunuzu zorlamayacaktır. Ayrıca Google yazım ve noktalama yanlışı olmayan yazıları sever. Yazılarınıza resim ekleyerek okuyucu çekebilirsiniz. Görseller saf yazıya hoşluk katar.

Seo uyumlu yazı yazmak diğer sitelerin önüne geçmenizde size büyük avantaj sağlar. Blog sayfanızı sosyal medya araçlarıyla duyurmanız okunmanızı hızla arttıracaktır. Bloğunuza resim, yazı, video ekledikçe site hızınız yavaşlayacaktır. Resim ve videolarınızı çeşitli uygulamalarla küçülterek site hızınızı arttırabilirsiniz. Son olarak da sitenizde reklam verebilirsiniz. Bunun için markalarla ve Google ile anlaşabilirsiniz. Kaliteli ve düzgün bir blog yazmak için eğitim almanız yararınıza olur. Ayrıca kurs sonunda sertifika sahibi de olabilirsiniz.

Blog yazarlığı için eğitim nereden alınır?

İstanbul İşletme Enstitüsü online eğitimler programları arasındaki Blog Yazarlığı eğitimi ile blog yazmak için ilk adımı atabilirsiniz. 

Yazar: Berna Özdemir

blog yazmak blog yazarlığı içerik editörlüğü wordpress eğitimi online eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.