AnasayfaOnline EğitimlerKoçluk Eğitimleri

Koçluk Eğitimleri

Koçluk kursları hayatınızı değiştirecek. Buna hazırsanız bu kategoriden bir eğitim seçin ve bugün başlayın.

Tarihteki  ilk ve en ünlü yaşam koçu belki de Sokrates’ti.  Doğru sorular sorarak Maotik (doğurtma) adını verdiği yöntem ile karşısındaki kişinin bildiği ancak farkında olmadığı bilgileri su yüzeyine çıkarıyordu. Sokrates'ten bu yana çok şey değişti. Zihinlerimiz zamanın hızına yetişemez oldu. Ne yazık ki pek çok kişi sorunları ile başa çıkamaz hale geldi. İşte bu noktada yaşam koçluğu kavramı hayatımıza dahil oldu.

Koçluk Eğitimleri Nedir?

Son yılların popüler mesleği olan koçluğu, doğru ve güçlü sorular sorarak danışanını kendi içinde bir yolculuğa çıkaran ve potansiyelini keşfetmesine yardımcı olan kişi olarak tanımlayabiliriz. Koç, geçmişle ilgilenmez. Kişiyi anda tutar ve geleceğe odaklar. Kişinin kendine farklı açılardan bakmasını sağlayarak, başarmak veya gerçekleştirmek istediği hedeflerine ulaşması için onunla birlikte gelişim sürecine katılır. Bu aslında kişisel bir yolculuktur ama hedefe giden yolda isteklerini, hayallerini gerçekleştirebilmesi için danışanına ışık tutar.

Koçluk Ne Değildir?

Koçluk hizmeti veren kişiler ile yapılan görüşmeler, psikologlar veya psikiyatrislerin terapileri ile karıştırılmamalıdır. Koç, sürekli şikayet, yakınma dinleyecek bir arkadaş değildir. Kişiye yapması gerekeni dikte etmez. Bu yolculukta tercihler tamamen danışana aittir. Koçluğun mentörlük ile karıştırılması çoğu zaman mümkündür. Ancak unutulmamalıdır ki mentör, uzman olduğu konuda bilgi veren ve yönlendiren kişidir. Koçlukta ise yön vermek yoktur. Sadece kişinin içindeki potasiyeli hareket geçirmesi için doğru soruları sorar ve aslında var olanı ortaya çıkarır.

Koçluk Çeşitleri Nelerdir?

Karşılaştığımız sorunların çeşitliliği düşünüldüğünde koçluğun birden fazla alana ayrılması ve farklı konularda uzmanlaşmaya ihtiyaç duyulması kaçınılmazdır. Kaldı ki danışan için konusunda uzmanlaşmış bir koçla çalışmak daha güvende hissettirecek ve fayda sağlayacaktır. Yaygın olarak bilinen hizmetleri sıralayacak olursak;

  1. Yaşam koçluğu,

  2. Evlilik ve İlişki koçluğu,

  3. Kariyer koçluğu ,

  4. Yönetici koçluğu,

  5. Eğitim koçluğu,

  6. Nefes koçluğu,

  7. Beslenme ve sağlıklı yaşam koçluğu,

  8. Doğum koçluğu

Ancak unutulmamalıdır ki yaşam koçluğununun diğer koçluk türlerini kapsayıcı bir tarafı vardır. Birbirinden ayrılmış uzmanlık alanları olsada, alanlar arasında geçişler olabilir. Bir eğitim koçu, danışanının eğitim tercihlerini  planlamasına yardımcı olurken aynı zamanda kariyer koçluğunu da yapmış olacaktır.  

Koçluğun temel eğitimlerini alarak sonrasında hangi alanda uzmanlaşacağınıza karar vermek önemlidir. Ardından bu doğrultuda çalışmalarınıza yön vermeniz, yeni kariyer hedefinize ulaşmanızda önemli rol oynayacaktır.

Örneğin; sağlıklı yaşam konusunu hayatınızın önemli bir parçası haline getirmiş iseniz, sağlıklı beslenmek ve  spor yapmak sizin için büyük bir zevk ise, bu ilgi alanınızı koçluk eğitimi ile birleştirip, gerçekten mutlu olacağınız  bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Kimler Koçluk Yapabilir?

Koçluk yapabilmeniz için en önemli kıstas kişisel yatkınlığınızın olmasıdır. Bunun yanında insan odaklı, anlamak isteyen ve doğru soruları keşfedeceğine inanan biriyseniz “koç kası” denilen o bakış açına sahip olmayı öğrenebilirsiniz. Ancak, ben “bu eğitimi aldım ve artık koç oldum” fikrine kapılmak doğru değildir. Aldığınız eğitimlerin üstüne yapacağınız araştırmalar ve sıkı çalışma ile iyi bir koç olma yolunda güvenle ilerlemeniz mümkün olacaktır.

Unutmayın ki; koçluk ömür boyu sürecek bir çalışmadır ve öğrenme süreci hiç bitmeyecektir.

Koçluk Eğitimi Almaya Nereden Başlamalıyım?

Bu  alanda iyi bir kariyer başlangıcı yapabilmeniz için ciddi anlamda eğitim veren kurumlar artık ülkemizde de mevcut.

Bu eğitimlerin bir kısmı online olarak, ücretsiz veya makul ücretler karşılığında, üstelik sertifika verilerek yapılıyor. Bu tip online eğitimler, kariyerlerine yeni bir başlangıç  yapmak isteyenlerin “gerçekten bu işi yapabilir miyim?" sorusuna cevap almalarına yardımcı olacak ilk adım olarak görülebilir. Bir nevi mesleğe giriş niteliği taşıyorlar. Alacağınız online eğitimler neticesinde bu işi bir kariyer haline getirmeye karar vermeniz hem sağlıklı, hem de daha ekonomik olacaktır.

Artık yeni kariyerinizin koçluk olduğuna karar karar verdiğiniz noktada daha uzun süreleri ( 3-4 ay) kapsayan eğitimlere yönebilirsiniz. Böylece mesleğin derinliklerine inerek çok daha donanımlı bir hale gelmeniz mümkün. Yapılan araştırmalar yaşam koçluğu vb. hizmetleri almak isteyen kişilerin sertifika sahibi olan uzmanlara daha fazla güven duydukları göstermiştir. Bu anlamda uluslararası bir belge sizin mesleki ciddiyetinize önemli katkıda bulunacaktır.

Artık mesleğinizde marka olabilmek ve kendi müşterilerinize ulaşabilmek için ihtiyacınız olan enstrümanlara sahipsiniz. Kariyerinizde  emin adımlarla ilerlemeye  başlayabilirsiniz.

Yeni kariyerinizin tadını çıkarırken ömür boyu sürecek bu maceredan büyük keyif almanızı dileriz.

Devamını göster

Koçluk kurslarıyla ilgili sık sorulan sorular