AnasayfaBlogTakım Çalışması Neden Önemli?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Neden Önemli?

09 Ocak 2021
Takım Çalışması Neden Önemli?

İlk çağlarda insanlar, bireysel olarak kendi ebatlarından büyük hayvanları avlayamazlardı. Bunun için bir ekip veyahut takım kurmaları gerekmekteydi. Savaşları düşünecek olursak; aslında en eski takım çalışmalarından sayılabilir. Birliğin ve beraberliğin her zaman tek olmaktan daha güçlü olduğunu bizlere hatırlatıyor.

Yıllar geçtikçe insanların istekleri, arzuları değişse de takım olma duygusu hiçbir zaman değişmedi. Günümüzün şartları da o zaman ki kadar acımasız olmasa da insanların yaşamını sürdürmesi için, bir işte yükselmek için hatta kendi işlerini kurup, başarılı olabilmeleri için bir takıma ihtiyaçları vardır. İster 2 kişilik, isterse 3 veya daha fazla kişiden oluşmuş olsun, 1 insanın yapabileceği işten daha çabuk, daha farklı düşünce biçimiyle birlikte hareket ederek işleri hızlıca yoluna koyabilmektedir.

Takım Çalışmasının Önemi

Gelişen ve hızla büyüyen dünya düzeninde artık insanların tekil olarak hiçbir etkisi bulunmuyor ve bireysel çalışmalar kişiyi çok ileriye götüremiyor. Artık insanlar ikili, üçlü, dörtlü veya daha fazla kişiden oluşan takımlar kurarak gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor. Bir işte başarılı olmak için bir çok farklı sebep sonuç ilişkisini gözden geçirmeniz gerekiyor.

Bireysel olarak belli bir yere varabileceğiniz için işte tam da bu sebepten dolayı takım çalışmasının önemi devreye giriyor. X bir konu hakkında oluşturduğunuz takımın fikirlerini almak, farklı düşüncelere kulak vermek her zaman işinizde başarılı olmaya giden ilk adım olarak görmenizde fayda var. Günümüzdeki pek çok şirketin başarılı olmasının nedenlerinden 1 tanesi de budur.

Takım Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Takım çalışmasının amacı, farklı bireysel güçlerin bir araya gelerek kişisel olarak üstesinden gelemeyeceğimiz zorlukları birlikte aşarak hareket etmektir. Farklı düşüncelerin, farklı kültürlerin, farklı davranış biçimlerinin bir araya gelerek kompozit bir bütün oluşturmasıdır.

Bir takımın yönetilebilmesi için herkesin eşit oranda iş paylaşımı yapması ve kişilerin kendi yeteneklerine göre sorumluluk alması, oluşturduğumuz takımın geleceği için en önemli kilit taşıdır. Bu kural dikkate alındığı müddetçe ve saygı çerçevesinde takım çalışmasının en yüksek verimi sağlayacağı kaçınılmazdır. Takım çalışması bireylere özgüven, bilgi alışverişi ve grup halinde çalışmayı aşılayacağından kişisel olarak bir gelişim söz konusudur.

Takım Çalışmasında Bireylerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bir kişinin bireysel olarak bir takıma katılması durumunda, sürekli kendisini güncel tutarak, çevresindeki hatta dünyadaki olup biteni inceleyip, sorgulaması ve bunu takımın geleceği için nasıl kullanabilir bunu düşünmesi gereklidir. Eksikleri varsa bu konularda takım arkadaşlarından destek almalı veya eğitimini almalıdır.

Takımda her zaman her şey çok iyi gitmeyebilir, kriz yönetimini takımdaki herkesin kişisel olarak çok iyi bilmesi gerekmektedir. İşini ciddiye almalı, verilen görevleri yerine getirmeli, takımın ve kendi geleceği için ekipte bulunan kişilerle arasının iyi olması gerekli, rehavete kapılmamalı ve ilk günkü gibi çalışmalarına devam etmelidir. 

Özetle, değişen dünya düzeninde bireysel olmanın zor olduğu şu dönemde her zaman bir yerlerde iyi planlanmış, tasarlanmış ve kurgulanmış takım çalışmasıyla aynı seviyedeki hatta bizden yukarıdaki insanlara fark atabilirsiniz. Takım işinin, sıkı bir disiplin ve sağlam çalışma ile saygı çerçevesi altında çok iyi yerlere gelebileceğini görüyorsunuz.

Takım çalışmasının, insanlarla birlikte iş yapma duygusunu arttırdığını, bireysel özgüveni yükselttiğini, kişisel olarak işlerinde başarılı olmanın bir yolu olduğunu biliyorsunuz. Gelecek zamanlarda takım çalışmasının, insanlarda artık beslenme gibi zorunlu bir ihtiyaç haline geleceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle çevrenizde, işinde uzman kişileri kadronuza ekleyerek iyi bir kombinasyon ile takım çalışmasını başlatabilirsiniz. 

Takım Çalışması Birliktelik Güç takım çalışmasının önemi takım çalışması nedir liderlik takım çalışması neden önemli
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım Başarısı Neye Bağlıdır?
Takım Çalışması

Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

16 Mart 2018
İş Hayatında Takım Ruhu
İş Hayatı

İş Hayatında Takım Ruhu

15 Mayıs 2019
İş Hayatında Takım Çalışması
Takım Çalışması

İş Hayatında Takım Çalışması

11 Eylül 2021
Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ben Sen Yok! Biz Varız!

26 Şubat 2019