Sertifika

Sertifika Hakkında

Özgeçmişinizde kaç sertifika var? Bu soru, iş bulma süreciyle ilgili son 20 yılın en önemli sorusu. Özgeçmiş hazırlarken doğum tarihinizden üniversitede aldığınız ödüle kadar her şeyi yazarsınız. Yeteneklerinizi, özel becerilerinizi ve diğer alanları doldurursunuz ama sertifikalar alanı boş gözüküyorsa İK departmanı açısından bu hiç hoş olmaz.

Sertifikalar iş bulma sürecinde artık hayati derecede önemli. Çünkü insan kaynakları departmanı sizin sürekli eğitime inandığınızı görmek istiyor. Çünkü kişisel gelişim hiçbir zaman bitmez.

Okulu bitirdikten sonra eğitimlere devam ederek dünyaya adapte olduğunuzu göstermeniz gerekiyor.

 

Bazen yeni bilgiler edinmek, mesleki becerilerimizi geliştirmek bazen de kişisel gelişimimizi tamamlamak için eğitimlere katılırız. Ancak profesyonel yetkinlikler kazanmak için doğrulanmış sertifikalara ihtiyacınız var. Enstitü sertifikanızla başarınız ispatlayın. Size özel sertifika alanı ve paylaşabileceğiniz özel link ile işverenlerle paylaşın. Ayrıca bunu tüm dünya ile paylaşmak için LinkedIn profilinize bile ekleyebilirsiniz.

Yalnızca işsizlik dönemlerinde değil, işsizliğin olağan seyirde olduğu dönemlerde de işletmelerin insan kaynakları departmanları işe ve kurum kültürüne en uygun adayı bulmak için çeşitli belgeler istemektedir. Eğitimlerin ve başarı belgelerinin niteliği ve kalitesi çeşitli ölçütlerle değerlendiriliyor olsa da dikkat edilen ilk kriter, eğitim sonunda sınav yapılıp yapılmadığıdır. İstanbul İşletme Enstitüsü eğitim sonunda birçok kriter ve değerlendirme ölçütüyle adayları değerlendirir. Değerlendirme sonunda başarılı olamayan öğrenciyi yeniden eğitime alır ve ikinci değerlendirme için davet eder. Ancak sonuçların doğruluğu ve güvenilirliği için önceden belirlenen standartlara göre yapılması şarttır. İstanbul İşletme Enstitüsü birçok kriter ve yöntem kullanarak değerlendirmelerin güvenilirliğini sağlamaktadır.

Bazen yeni bilgiler edinmek, mesleki becerilerimizi geliştirmek bazen de kişisel gelişimimizi tamamlamak için eğitimlere katılırız. Ancak profesyonel yetkinlikler kazanmak için doğrulanmış belgeye ihtiyacınız var. İstanbul İşletme Enstitüsü doğrulanmış belgeler ile işletmelere, okullara ya da kamu kurumlarına başarını ispatlayacak veriler sunabilirsiniz. Ayrıca bunu tüm dünya ile paylaşmak için LinkedIn profilinize bile ekleyebilirsiniz.

Doğrulanmış Sertifika

İstanbul İşletme Enstitüsü programlarında iki tür belge mevcuttur. Belge kodu (dijital belge ) ya da başarı belgesi (resmi belge) alarak kariyer hayatınıza yön verebilirsiniz.

Sertifika Kodu (Ücretsiz)Başarınızı paylaşmanın en kolay yolu

Özgeçmişinize, LinkedIn profilinize ve sosyal paylaşım profilinize ekleyebileceğiniz niteliktedir. Online olarak sorgulanabilir bir belge! Aldığınız belgeyi yalnızca başvuru yaptığınız işverenle değil, aynı zamanda tüm işverenlerle paylaşabilirsiniz. Linkedin gibi sosyal kanallarda ya da kariyer sitelerinde belge numaranızı paylaşabilirsiniz.

Bu kolaylık belgenizin bir örneğini göndermekten daha kolaydır. Ayrıca sahteliği önleyici olduğundan işvereni etkileyecektir. Başvurduğunuz kuruluş belge numaranızı sorgulayarak doğru olup olmadığını öğrenme imkanına sahiptir.

Başarı Sertifikası ( 119₺ ) Resmi Belge

Günümüzde işe girmek için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey diploma ve belgelerdir. Başarılı olduğunuz eğitimi bir belgeyle kanıtlayın. Resmi kurumlara, işletmelere ve okullara sunabileceğiniz belgeyi özel soğuk damga ile sipariş edin.

Başarı sertifikası 350 gr kağıt üzerine baskı yapılır. Üzerinde sahteliği önleyici varak, soğuk damga, toz kabartma, gofre gibi uygulamalar mevcuttur.

Başarı belgenizin üzerinde bulunan 12 haneli kod numarasını özgeçmişinize yazabilirsiniz. Potansiyel işvereniniz web sitemize girerek aldığınız eğitimin sorgulamasını yapabilir.

Sertifika almak için yapılması gerekenler

1Size en uygun eğitimi seçin.

Vaktiniz mi az? Eğitim yerinden uzak bir yerde mi yaşıyorsunuz? Eğitime harcayacak büyük bütçeniz mi yok? Sizin için eğitimler aynı zamanda iş bağlantılar bulmak mi? Online eğitim tam size göre. 

2Başarının tek anahtarı çalışmaktır. Sınava iyi hazırlanın.

Enstitü, zor sınav soruları ve katı başarı politikasıyla tanınır. Ücretsiz online eğitime katılıyorsanız ders videolarını ve ders notlarını takip edin. Eğer micro master programına katılacaksanız, eğitmenin altını çizdiği noktaları not alın.

3Başarılı!

Eğer gerekli puanın üzerinde bir not alarak sınavda başarılı olursanız sertifika kodu ücretsiz olarak gönderilecektir. Ya da 119₺ ödeyerek resmi belge alabilirsiniz. Ödemeyi websitemiz üzerinden ya da kapıda ödeme yöntemiyle yapabilirsiniz.

Kişisel ve mesleki eğitim sürecini farklı bir boyuta taşıyan online öğrenme metodu, öğrenci ile öğretici arasında interaktif bir bağ kurulmasını sağlayan yeni nesil bir eğitim tekniğidir. Resim, video, e-kitap ve sunum gibi materyallerin kullanıldığı uzaktan öğretim tekniği ile daha kısa sürelerde daha etkili ve başarılı sonuçlar alabilmek mümkün olur. Uzaktan eğitimin ardından verilen ve uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar ise emeğinizi başarı ile taçlandırabilmenizi sağlar.

Sertifika Nedir?

Okul, eğitim merkezi, üniversite, enstitü gibi kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler sonunda o eğitime başarı ile katılım sağlayan kişilere verilen bir belgedir. Belge ise kursiyerlerin okul ve sınıf gibi belirli bir fiziki eğitim alanına dahil olma zorunluluğu bulunmadan online eğitim alabilmeleri ve aldıkları eğitimin sonunda diploma ya da belge kazanabilmelerini ifade eder.

Sertifikanın Avantajları

Zamandan ve mekandan bağımsızdır: İş hayatında başarılı olabilmek, yetkinliklerinizi kolayca ön plana çıkarabilmek ve daha rahat iş bulabilmek için oldukça önemli olan eğitimler, zamandan ve mekandan bağımsız eğitim alabilme olanağı sunar. Eğitim kapsamında sağlanan yazılı ve görsel dokümanlar, istenilen an yeniden görüntülenebilir ve esnek çalışma programları kolaylıkla oluşturulabilir. 

Özgürlük sunar: İnternet üzerinden sunulan programlar, sizi belirli bir alana kısıtlamadığı için dünyanın her yerinden özgürce eğitim alabilme olanağına sahip olabilirsiniz.

Gelişiminize katkı sağlar: Programlar kapsamında verilen eğitimler, iş hayatınızda doğrudan ihtiyacınıza yarayacak ve kariyerinize olumlu anlamda katkılar sağlayabilecek bir içeriğe sahiptir.

Hesaplıdır: Derslik, kitap, kalem ve defter gibi fiziki eğitim araçlarına sahip olmadan gerçekleştirilen sertifika programları, çok büyük maliyet avantajları sağlar. Geleneksel eğitim metodunda, bir sınıfta en fazla 40-50 kişi ile eğitim verilebilirken online eğitimlere aynı anda binlerce kursiyer dahil olabilir. Bu durum uzaktan eğitim programlarının çok daha makul ücretlerle veya ücretsiz olarak gerçekleştirilebilmesine olanak tanır.

Neden Önemlidir?

Belli alanlarda uzmanlaşmak istediğinizi ve bu alanlara yatırım yaptığınızı gösteren en önemli belgelerden biridir. Örneğin; işletme alanında eğitim almış yüz binlerce mezun varken satış ve pazarlama alanında deneyim sahibi olan, deneyimlerini “satış tekniklerinin incelikleri”, “sıcak satış metotları” ya da “pazarlama sürecinde etkili iletişim” gibi eğitimler ile destekleyen ve bunun karşılığında sertifika alan kişi sayısı çok daha azdır. Spesifik alanlarda uzmanlaşan kişiler, iş hayatında kendilerine üst sıralarda daha kolay yer bulabilirler.

Sertifika Hangi Kurslar İçin Geçerlidir?

Kişisel gelişim, işletme, gazetecilik, satış-pazarlama, finans-muhasebe, iletişim, insan kaynakları, yazılım ve bilişim eğitimi gibi oldukça geniş bir yelpazede eğitimleri düzenlenir. Kurslara ya da eğitimlere göre genellikle bir ayrım yapılmaz. Yılın belli dönemlerinde organize edilen kurslar online olarak da rahatlıkla sunulabilir. Eğitimlerin internet üzerinden verilebilir oluşu sertifikalı kurslar için geniş seçenekler sunar. Bu sayede katılımcılar aldıkları kursların neredeyse tamamı için sertifika alabilirler.

Sertifikanın Geçerliliği Var mı?

Uzaktan eğitim veya örgün eğitim sonunda alınan diploma, katılım belgesinin geçerliliği ilgili kurumun vermiş olduğu belgelendirme çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir. Herhangi bir eğitim sonunda alınan belgenin geçerli olabilmesi için öncelikle doğrulanabilir olması gerekir. Başarı belgesi üzerinde yer alan soğuk damga, varak, imza, e-imza, gofre ve kabartma gibi özellikler belgenin sahte olmadığını belirten en önemli detaylar arasında yer alır. Belli standartlarda basılan ve üzerinde 12 haneli doğrulama numarası veya belge kodu taşıyan başarı belgeleri ya da diplomalar, İnternet üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir ve geçerliliği saniyeler içinde teyit edilebilir. Ayrıca bu yöntem ile uluslararası geçerliliği de rahatlıkla kontrol edilebilir.

Hangi Eğitimlere Katılarak Alınabilir?

Eğitime başlamadan önce kursiyerlerin aklına takılan en önemli sorulardan biridir. Belirli aralıklarla düzenlenen kurslaı için ilgili kurumun resmi web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz. Eğitimler arasından sizin için en uygun olanı seçerek ilk adımı atabilirsiniz. Eğitim

altında yer alan bilgileri kontrol ederek eğitimin ne kadar süreceği, eğitimin genel içeriği, eğitimin kimler tarafından verileceği ve sınav bilgileri gibi önemli detaylara da kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca hangi eğitimlere katılabileceğinizi de bu bölümden kontrol edebilirsiniz.

Nasıl Sertifika Nasıl Alınır?

Online eğitim almak için ilk olarak İnternet üzerinden eğitim veren ve verdiği eğitimin karşılığında sınav ile belgelendirme sağlayan bir kurumun tercih edilmesi gerekir. Eğitim almak istediğiniz kurum seçildikten sonra ilgi alanınıza giren bir programı belirleyip başvuruda bulunabilirsiniz. Kullanıcı isminizi ve şifrenizi sisteme kaydederek ilerleyebilirsiniz. Sistem üzerinde yer alan hesabınızdaki bilgileri de güncelledikten sonra eğitime başlayabilirsiniz. Eğitimler tamamen İnternet üzerinden sağlandığı için herhangi bir yer ve zaman sıkıntısı çekmeden kendinizi geliştirebilirsiniz. Eğitim adımlarını başarı ile tamamladıktan sonra adınıza düzenlenen BELGEYİdijital ya da basılı olarak talep edebilirsiniz.

Başarı Sertifikası Nedir?

Başarı sağlayan öğrencilere verilen belge olaran tanımlanabilir. Başarı ise bir sınavdan yüksek puan almak veya bir ödevi başarıyla bitirmek olarak söylenebilir. Ya da bir şeyi zamanında tamamlamak başarı olarak sayılabilir. Başarı sertifikaları Enstitü tarafından verilir ve kurum yöneticisi tarafından imzalanır. Öğrencinin neyi tamamladığını ve hangi eğitimi bitirdiği belge üzerinde ifade edilir. Öğrenciler başarı sertifikasıyla kurumlara başvuru yapabilir ve hangi eğitimi tamamladığını ibraz edebilir. Bu sertifikayla işe girme oranı da artar. İş bulma sürecinde katkısı olur.

Başarı sertifikası almak için öğrencilerin bir eğitime katılmaları ve sertifika sınavına girmeleri gerekir. Bununla birlikte sınavdan başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavsız başarı sertifikası almak mümkün değildir.

Kimler Alabilir?

Sertifika almak için belirli bir yaş sınırı ya da eğitim koşulu bulunmaz. Okuma yazma bilen, İnterneti aktif olarak kullanan ve alanında kendini yetiştirmek isteyen herkes online eğitim hizmetlerinden yararlanabilir.

Sertifika Örnekleri

Eğitim sonunda alacağınız belgenin hangi özelliklere sahip olacağını ve nerelerde kullanılabileceğini biliyor olmak motivasyonel anlamda büyük öneme sahiptir. İşverenler de işe almayı düşündükleri çalışanlarının eğitimlerine ve eğitimleri sonunda aldıkları belgelere ciddi anlamda değer verir. Bu hususu göz önünde bulunduran birçok eğitim kurumu kursiyerler için basıma hazır diploma örneği yayınlarlar. Bu örnekte diplomanın nasıl göründüğü, belge üzerinde ne tarz bilgilerin yazdığı ve ne tür doğrulama metotlarının kullanıldığı rahatlıkla kontrol edilebilir.

Uzaktan Eğitim Alarak Sertifika Sahibi Olmak

Uzaktan eğitim veya online eğitim, kapsamlı olarak sunulan eğitim programlarından yararlanabilmek için tercih edilebilecek en ideal yollardan biridir. Uzaktan eğitim, özellikle zaman ve mekan sorunu yaşayan ve eğitim için yeterli kaynaklara ulaşamayan kursiyerler için harika bir seçenek olarak öne çıkar. Eğitimler sonunda alacağınız belge ile iş hayatınızda daha etkili olabilir, kariyer adımlarını daha hızlı tırmanabilir ve ilgili olduğunuz bir konuda kendinizi daha iyi bir konuma getirebilirsiniz.

Yorumlar(116)
Ortalama Değerlendirme 4,6
Kardelen Ciritbeyi
Kardelen Ciritbeyi
20 Eylül 2021
4.0

Sertifika kodumu nasıl alacağım

Destek Ekibi

Merhaba,

Profiliniz üzerinden Sertifikalarım alanına tıklayın, bu alanda Sertifika Sorgulama butonunu göreceksiniz. Sertifika kodunu oradan öğrenebilmektesiniz.

Ekrem Akın
15 Eylül 2021
5.0

Merhaba 4 Adet Sertifika aldım fakat e devlet üzerinden sorguladıgımda görünmemektedir bilgi verirmisiniz

Destek Ekibi

Merhaba,

Yalnızca MEB onaylı eğitimler e-devlet üzerinden sorgulanabilir.

Eğitimlerde size tanımlamış olduğumuz sertifika kodları yalnızca Enstitü web sitesi üzerinden beyan ettiğiniz kurumlarca sorgulanabilmektedir.

Emine Şener
12 Eylül 2021
5.0

Sertifika sınavından 90 aldım sertifika kodunu nereden alabilirim?

Destek Ekibi

Merhaba,

Şu destek makalesini inceleyebilirsiniz: Sertifika kodumu nerede görebilirim? 

Gözde Nur Çelik
Gözde Nur Çelik
12 Eylül 2021
5.0

Merhaba, 70 puanla müşteri ilişkeleri sertifaka almaya hak kazandım fakat nasıl alıcağım konusunda destek alabilir miyim

Destek Ekibi

Merhaba, 

Konuyla ilgili sizlere geri dönüş yapıldı.

Beyzanur Mısırlıoğlu
Beyzanur Mısırlıoğlu
05 Eylül 2021
4.0

90 puanla tıbbi sekreter sertifikası almaya hak kazandım. Ve sertifika siparişimi verdim. Tek sorun bunlar meb onaylı mı yani ben e devlette görebilcek miyim bu sertifikamı?

Destek Ekibi

Merhaba, 

Yalnızca MEB onaylı eğitimlerimiz e-devlet üzerinden görünebilir. MEB onaylı eğitimlerimizi buradan inceleyebilirsiniz: https://www.iienstitu.com/online-egitimler/meb-onayli-egitimler

Aldığınız sertifika, yalnızca kurumumuz veri tabanında sorgulanabilmektedir. Sertifika sorgulama sayfamız herkese açıktır, tüm kurumlarca web sitemizden bilgileriniz doğrulanabilir.

Yavuz Kulaç
Yavuz Kulaç
02 Eylül 2021
5.0

Merhabalar, İİenstitü milli eğitim bakanlığı onaylı bir kuruluş. Fakat ben satranç eğitimi alıyorum ve satranç eğitimi meb onaylı eğitimlerden değil. Ben bir öğretmen olarak sizden aldığım sertifikayla okulumda öğrencilerime satranç kursu açabilir miyim?

Destek Ekibi

Merhaba, aldığınız eğitim Satranç konusunda oldukça öğretici bilgi içermektedir. Hem kendiniz hem de çevreniz açısından öğretebilmeye yöneliktir. Eğitimin sertifika sınavına girerek başarılı olduğunuzda başarılı olduğunuza dair bir sertifika vermekteyiz. Yani aldığınız başarı sertifikası olmaktadır. Kurs açma niteliklerini MEB ve valilik tarafından özel süreçleri var, bu nitelikleri karşılamanız durumunda açabilmektesiniz. Bu şartları incelemenizi rica ederiz. Elbette sertifikalarınızı beyan edebilirsiniz. 

Xanım Verdiyeva
21 Ağustos 2021
1.0

merhaba ben 85 puan topladım ama sertifika alamaım

Destek Ekibi

Merhaba,

Bize sertifika sınavı ayrıntılarınızı [email protected] mail adresinden iletebilir misiniz? İnceleme sağlayalım.

Kaan Ongun
15 Ağustos 2021
5.0

65 ALDIM SERTİFİKA VERMEDİLER , SERTİFİKA HAK ETME PUANI KAÇ ?

Destek Ekibi

Sınavdan en az 70 almanız gerekiyor. Ek puan alabileceğiniz etkinlikler var ise notunuz açıklanırken bu puanlar otomatik olarak eklenir. 

Genelde en yüksek ödev varsa %20 oranında etkiler, diğerlerinin yüzdelik oranı değişmektedir. Yeterli olur ise 70'e tamamlanır.

@21lifecoalch Svlyipk
Sevilay Yipek
22 Haziran 2021
5.0

Bir çok eğitim sitesi, aynı zamanda örgün eğitim dediğimiz yüz yüze eğitimleri takip ettim. Benim bu kadar ilgimi odaklayacak konu ve konuşmaları, eğitimleri hazırlayan, sunan ve de Enstitü'nün altında yazan " herkes için eğitim" i hakkıyla veren tek eğitim platformu diyorum. Teşekkürler sizlere. İyi ki varsınız...

JD SEZER
JD SEZER
08 Mayıs 2021
5.0

Blog Yazarlığı Eğitimi sertifikası almak için başvurdum. Zaten blog yazıyorum ve setifikamı da alırsam mükemmel olacak. Teşekkürler Enstitü.