AnasayfaBlogTeknolojinin Hayatımıza Etkileri
Teknoloji

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri

08 Haziran 2018
Teknolojinin hayatımızı olumlu etkisi kadar olumsuz etkileride oldukça fazladır. Bu sebeple teknolojinin hem faydalarından yararlanmalıyız hem de zararlarından korunmalıyız.

Teknoloji geliştikçe biz de gelişiyor muyuz? Teknoloji; çağımızın belki de her yaş grubundan en azından bir yönüyle, yakalamayı başarmış belki de en geniş kapsamlı kavramdır?

Öyle ki artık neredeyse onsuz daha önce nasıl yaşayabildiğimizi dahi hatırlamakta zorlandığımız bir zamanda yaşamaktayız. Günümüz dünyasında; bilginin geniş kitlelere yaygınlaşmasında son derece ilerleme sağlandığı, her geçen gün yeni buluşların yapıldığı, tıptan sağlığa, iletişim araçlarının gelişmesinden, ulaşımda yaşanan ilerlemelere kadar hayatın hemen hemen her safhasında yer aldığı oldukça hızlı değişimlerden geçmekteyiz.

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler son yıllarda o kadar hayatımızın içerisinde yer alır oldu ki; eskiden sadece sanayi, sağlık gibi belirli düzeyde ve çerçevede yer aldığı algısı bulunurken artık en basit olarak yaptığımız rutin işlerde dahi kullanılan çoğunlukla da "vazgeçilemez" bir öge durumuna gelmiştir. 

Şöyle bir düşünürsek ; evimizde her gün kullandığımız hayatımızı oldukça kolaylaştıran her an elimizin altında olmasına alıştığımız elektrikli ev aletleri, bilgisayarlar, yazıcı ve tarayıcılar, cep telefonları, ulaşım araçları teknolojik ilerlemenin yaşandığı ve günden güne de bu konuda tasarım ve kalite anlamında oldukça başarı kaydetmektedir. Her yaş grubundan kadın erkek herkes hayatını kolaylaştırmak ve konfor sağlamak amaçlı teknolojik aletlerden ve sunulan imkanlardan faydalanmaktadır.

Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Peki bu kadar hayatımızın her alanına girmiş olan teknolojik kazanımlar  ve yaşanan bu gelişmeler bizi olumsuz manada da etkiliyor olabilir mi? Daha da önemlisi biz bu olumsuz ve zararlı etkilerin ne kadar farkında ve bilincindeyiz?

Hayatımızı kolaylaştırıyor olması bize verdiği zararları absorbe etmemize yeterli midir? Bu ve buna benzer soruları çoğaltabilir çeşitlendirebiliriz. Paradan ve zamandan kazandıklarımız, kaybettiğimiz değerlerimiz ve diğer olumsuzluklar karşılaştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Fiziksel rahatsızlıklara neden olmasının yanı sıra bunların, toplumsal ve kültürel erezyona da neden olduğu bir gerçektir.

Uzun süre elektronik aletlere maruz kalmak ciddi sağlık sorunlarına yol açmakta  yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde uzmanlar uyarılarda bulunmaktadırlar. 

SDÜ Tıp Fakültesinde Çocuk Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bumin Dündar, elektrikli cihazların ergenlik gelişimi üzerine etkileri konusunda fareler üzerinde deney yaptıklarını bildirdi. Fare deneyinden elde edilen sonuçların, elektriksel alanların vücuda ciddi oranda zarar verdiğinin tespit edildiğini ifade eden Dündar;  sürekli elektriksel alana maruz bırakılan gebe farelerin yavrularının kontrol grubundaki farelere göre belirgin olarak düşük doğum ağırlıklı doğdukları, büyüme ve gelişimlerinin daha geç olduğu saptandı."dedi. Bu ve buna benzer bilimsel araştırma sonuçlarını çoğaltmamız mümkündür sürekli olarak da çalışmalar medyada yer almakta ve geniş kitlelere ulaşmaktadır. Ne var ki bilinçlenme ve teknolojiyi doğru kullanım konusunda tamamen  bir gelişme henüz gösterilmediği de aşikârdır. Bu zararın sağlık boyutunun yanı sıra  bir de toplumsal alanda verdiği zarar ve boyut var elbette.

En basit örnekle; yaygınlaşan cep telefonu bilgisayar sayesinde bire bir iletişimin azalmaya başlaması, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla her anın canlı bir şekilde herkesle paylaşılması neticesinde eskiye kıyasla kültürel ve sosyolojik olarak oldukça farklı bir boyuta erişmiş bulunmaktayız. Yaşanan ve bilinçli olarak yaratılan günümüz hızlı tüketim toplumunun getirdiği, her istenilene kolay ulaşılabilme, bunun sonucunda da kalıcı olmama ve çabuk sıkılma gibi psikolojik zararların da kaçınılmaz olduğunu ve hepimiz için geçerli olduğunu belirtmek zorundayız.

İşin diğer boyutunda da şunları görebilmekteyiz; daha az hareket etme, bankacılık işlemlerinden alışverişe değin çoğu işi internet üzerinden halletmeye çalışma, makinelerden sınırsız faydalanma neticesinde hareketsizlik gibi çağımızın en büyük sorunlarından birisine de davetiye çıkarılmış olmaktadır. Bu sebeple yetişkinler, çocuklar, kadın, erkek her yaş düzeyinden her demografik yapıdan bireyi ilgilendiren çok ciddiye alınması gereken hayati bir konudur.

Globalleşen dünyada iletişimin ve ulaşımın hızı arttığı için sınırlar da ortadan kalkmakta adeta "tek bir dünya" anlayışı hakim olmaktadır. Teknolojiye ve bunun getirdiği gelişmelere uyum sağlamak ve faydalanmak artık bir seçimden ziyade neredeyse bir zorunluluktur. Her türlü nimetinden imkanlar ölçüsünde faydalanmak kadar zararlarının da her daim bilincinde olunmalı, kısıtlayıcı sağlığı tehdit edici etkilerini dikkate alınmalı, özellikle çocukların ve gençlerin bu bilinçle yetiştirilmesi hususunda dikkatli olunmalıdır. Sonuç itibariyle; teknolojik gelişmelerin kullanımı ve takip edilmesi hususunda, bilinçli olunmalı ölçülü dikkatli davranılmalı, faydasından çok zarar verebileceği unutulmamalıdır. Zira toplumsal ve psikolojik, fiziksel bağlamda geri dönülemez zararlara sebebiyet vermesi kaçınılmazdır.

teknolojinin hayatımıza etkileri teknolojinin olumlu etkileri teknolojinin olumsuz etkileri teknolojinin zararları teknolojinin yararları
Kader Arıcı
Kader Arıcı
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Teknolojinin hayatımıza ve iş hayatımıza olan etkileri hakkında birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Popüler İş Bulma Siteleri
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020
Çevre Sağlığı Tekniker ve Teknisyeni
Bölümler

Çevre Sağlığı Bölümü (MYO)

27 Kasım 2020
Eğitimde Teknoloji Kullanımı
Eğitim

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

28 Kasım 2018