Kişisel Gelişim Eğitimleri

Eğitimler

Kişisel gelişim, ömür boyu devam eden bir süreçtir. Buradan yola çıkan istanbul işletme enstitüsü kendinizi sürekli olarak çeşitli alanlarda geliştirebilme imkanını elde edeceğiniz çeşitli eğitimleri sizlerle ücretsiz online eğitimler olarak paylaşmaktadır. Bu eğitimler arasında çok sayıda ilgi alanlarına hitap eden, çeşitli meslek alanlarında veya günlük yaşamda sizlere rehberlik edecek olan programları seçerek kendi geleceğinize doğru bir yatırım yapabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Kursları

Günümüzde iş yaşamında son derece rekabetçi bir ortam gelişti. Bu ortamda yapılacak hatalara kesinlikle yer olmadığı gibi öğrenilecek olan her bilgi de sizi çevrenizdeki kimselerden bir adım daha öteye taşıyacaktır. Öğrenmenin öneminin farkında olan istanbul işletme enstitüsü sunduğu eğitimlere isteyen herkesin ulaşabilmesini sağlayarak, tamamen ücretsiz ve uzaktan eğitim biçiminde programlara sahiptir. Bu programlara herkes katılabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey, iienstitu.com adresine üye olarak, programları incelemek ve dilediğiniz bir tanesine kayıt olmaktır. Eğitimlere internetin bulunduğu her yerden online olarak katılıp, programı tamamlamak mümkün.

Programın tamamlanmasının üzerine derslerde öğrendikleriniz hakkında bir sınava tabi tutularak, başarılı olmanız halinde İstanbul işletme enstitüsü tarafından sizlere sunulan sertifikayı almaya hak kazanacaksınız. Bu sertifika, üzerinde soğuk damga bulunduran ve onaylı bir belge olmakla beraber ücrete tabi olarak size sunulacaktır. Fakat bunun yerine programları tamamlayan herkese ücretsiz olarak verilen sertifika kodunu alarak, bu kodu dilediğiniz her yerde kullanma şansına da sahipsiniz. Sertifika kodu sitem tabanında kayıtlı olan ve CV'lerinize eklediğiniz halde işverenler tarafından, bu tabanda görüntülenme özelliğine sahip olan bir koddur. Hatta Linkedin gibi platformlardaki CV'lerinize bu sertifika kodunu ekleyebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir?

İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde verilen kişisel gelişim kursları insan kaynakları alanında çalışanların, şirket yöneticilerinin, işinde daha başarılı olmak isteyenlerin veya yeni bir çalışma alanı edinmek isteyenlerin fayda göreceği programları içermektedir. Örneğin, günümüzde oldukça fazla rağbet gören blog yazarlığı eğitimi alarak, kendinize eğlenceli bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra zaman yönetimi hakkında bir eğitim alarak, gerek işinizde gerek okul yaşamınızda veya günlük hayatta zamanı daha doğru yönetebilir, bu sayede çalışmalarınızı kusursuz biçimde tamamlayıp, ailenize, arkadaşlarınıza da zaman ayırabilirsiniz. Sizlere tarafımızdan verilen eğitimler oldukça farklı seçeneklere sahiptir.

Eğer insan kaynakları konusunda çalışıyorsanız veya sahip olduğunuz bir iş yeriniz varsa, sizinle çalışacak doğru kimseleri seçebilmek için mülakat tekniklerini öğrenebileceğiniz bir eğitim programına katılabilirsiniz. Ya da daha başarılı bir yönetici olmak isterseniz bu konuda sunulan stratejik yönetim eğitimi tam size göre bir alternatif olacaktır. Çünkü bir işletmeyi yönetmek için lider vasıflarının, sahip olunan sermayenin, bilgi ve becerilerin yanı sıra kriz anlarında etkili strateji üretmek ve bu sayede hızlı, doğru kararlar almak gerekmektedir. İşte bu eğitimlerde bahsedilen tüm bu becerilere sahip olmak, size çok yakın. Tüm bu eğitim programları hakkında bilgi sahibi olmak ve eğitimlere kaydolmak için İstanbul İşletme Enstitüsü sayfasını ziyaret etmeniz yeterlidir.

Günümüzde bilindiği üzere iş bulmak hayli zorlaştı. Üniversite sertifika programları sayesinde, eğitim alan gençlerin artmasıda sağlandı. Durum böyle olunca eskiden üniversite mezunu olmak, işe alınmak için önemli bir kriter iken, günümüzde üniversite eğitimi dışında alınan eğitimler de işe alınmada önemli bir etken haline geldi. Bu başlık altında size sunulan eğitimler, CV'lerinizde bir fark yaratmak için size fayda sağlayacaktır

Online Kişisel Gelişim Eğitimleri

Bilindiği üzere günümüz dünyasında zaman çok önemli bir kavramdır. Herkesin oldukça yoğun geçen yaşamları ve bu yaşamlarında yetişmek zorunda oldukları bir yerler var. Evden işe, işten çeşitli toplantılara ve görüşmelere savrulurken, eğitim programlarına zaman ayırmak çok da kolay olmuyor. Bu durumu göz önünde bulunduran İstanbul İşletme Enstitüsü, sunduğu ücretsiz eğitimleri sizin bulunduğunuz yere getiriyor. Eğitimlerin online olarak sunulmasının en önemli sebebi katılma kolaylığı sağlanmasıdır. Bu sayede kişisel gelişim kurslarından faydalanmak artık çok daha basit hale geliyor. Dilerseniz evinizin konforlu ortamında, dilerseniz iş yerinizde uzaktan eğitim olarak verilen dersleri izleyebilirsiniz.

Uzun yılların tecrübelerini sizlerle buluşturan İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen kişisel gelişim kursları, her biri alanında uzman, deneyimli, profesyonel eğitmenler eşliğinde gerçekleşmektedir. İki haftada bir olmak üzere başlatılan programlarda dilerseniz aynı anda iki programa kayıt olma imkanınız var. Bu programları başarıyla tamamladıktan sonra yeni programlara kayıt olmak da mümkün.

Eğitimlerin ücretsiz olmasının sebebi, bugüne dek bilinenin aksine aslına online eğitimin pahalı bir eğitim biçimi olmamasıdır. Bu eğitimlerdeki tek gider, eğitmenlere ödenen ücretlerdir. Bu sistemde sizlere ders veren eğitmenler, gönüllü olarak hizmet sunmaktadır. Tüm bu imkanlar, online eğitimin ücretsiz olmasını sağlamaktadır. Ancak online eğitimin dışında Sertifika Programları’da mevcuttur. Bu eğitimler örgün biçimde verilmekte olup, ücrete tabi tutulmaktadır. Tüm eğitim programları hakkında daha detaylı bilgi için İstanbul İşletme Enstitüsü ile iletişim kurabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?

İnsanlar doğdukları andan itibaren kendi içlerinde belirli bir potansiyelleri vardır. Ancak bunun yanında insanlar fiziksel olarak kendilerini geliştirebilecekleri gibi nitelik bakımından da kendilerini geliştirebilirler. Kişilerin bir alanda kendilerini geliştirmek adına yapmış olduğu çalışmalar sonucunda kendini ileriye taşımasına kişisel gelişim ismi verilmiştir

Kişisel Gelişimin İnsan İçin Önemi

Kişisel gelişim esnasında, bireyler kendilerini tanıma yolculuğuna çıkarlar. Bireyler kendilerinin farkında olup, eksiklerini bilerek bu eksikleri gidermek amacı ile bir takım çalışmalar yapmaları kişisel gelişim yolculuğu şeklinde tanımlanabilir. Kişilerin kendilerini geliştirmek adına aldıkları bir takım eğitimler de "kişisel gelişim eğitimi" olarak ifade edilmektedir.

Kişisel gelişim ile kişiler;

  • Sosyal hayatlarında iletişimlerini artırmak
  • Hayattaki hedeflerini belirlemek
  • İmajlarını yenilemek
  • Bakış açılarını farklı boyutlara taşımak
  • Değişime ve çağın getirdiklerine uyum sağlamak
  • Toplumda fark yaratmak
  • Deneyim kazanmak
  • Daha motivasyonlu bir şekilde çalışmak
  • Daha özgüvenli olmak
  • Zamanı doğru bir şekilde yönetmek gibi alanlarda kendilerini geliştirebilirler.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, belli bir alanda bireylerin kendilerini geliştirmesine verilen isimdir. Bunun yanında kişilerin hedeflerine ulaşmak için motivasyonlarını kaybetmemeleri adına bir takım teknikleri öğrenmelerine verilen isimdir.

Kişisel gelişim sayesinde bireyler hedeflerini daha net bir şekilde görebilirler. Bununla birlikte farklı bir bakış açısı edinmeleri de mümkün olmaktadır. Kişisel gelişim aslında bireylerin kendi istekleri ile kendilerini programlamalarıdır.

Ancak unutulmamalıdır ki, kişisel gelişim insanlara başaramayacağı hiç bir şey olmadığını ve olağan üstü bir varlık olduğunu telkin etmez. Unutulmamalıdır ki insan hatalar yapan bir varlıktır. Ancak önemli olan bu hatalardan ders çıkarıp daha güçlü bir şekilde yola kaldığın yerden devam etmektir. Kişisel gelişimde de insanlara bu konular anlatılmalıdır.

Kişisel Gelişim Ne İfade Eder?

İnsan yapısı gereği hırslıdır. Bu da başarı odaklı olmasına neden olur. Bu sebeple de çoğu insan başarılı olmak için kişisel gelişime yönelmektedir. Bu bağlamda da insanlar çok yönlü bir şekilde gelişerek kendi potansiyellerinin farkına varmaktadır. bunun için de öncelikle kişilerin kendilerini bilmesi gerekmektedir.

Kendi potansiyelinin bilincinde olan, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını bilen insan daha net hedefler belirleyerek bu yönde daha iyi bir şekilde ilerleme kaydedebilmektedir. Bir kişinin hem sosyal hem de iş hayatında başarılı olabilmesi için öncelikle bir amacının olması gerekir. Sonrasında hayal gücü, inanç, değerler, ilkeleri davranış, özgüven, arzu, bilinçaltı, motivasyon, olumlu düşünme konularına yönelmesi gerekmektedir.

Bireyin Kendini Tanıması Nasıl Gerçekleşir?

Kendini tanıma yolunda adım atmış olan kişilerin kendi potansiyellerini fark etmeden önce bu kavramın gerçekliğini anlamaları gerekmektedir. bir insanın potansiyeli ve yapabilecekleri ne olursa olsun öncelikle insan olması sebebi ile eşsiz bir varlık olduğunun bilincinde olması gerekmektedir. 

Bireylerdeki insan olma vasfı, her insanın eşsiz ve mükemmel bir varlık olmasına sebep olmaktadır. Kişisel gelişim yolunda ilk atılması gereken adım ise insanın varoluşsal olarak ne kadar kıymetli olduğunun farkına varmasıdır.

Kişi kendini fiziksel, bedensel ve ruhsal olarak değerlendirirken bu gerçeği her zaman göz önünde bulundurmaları ve kendini hak ettiği değerde görmelidir. İnsanların kendi potansiyellerini ve başarabileceklerini bilerek bu yolda adımlar atması gerekir. Çünkü insanın, insan olması sebebi ile bulundurduğu değer tamamen bunu gerektirmektedir. İnsan kendi değerini tam olarak anlayabilirse o zaman kişisel gelişim yolculuğuna doğru bir şekilde başlayabilir.

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel gelişim sürecinde bireylerin kendilerine ve çevrelerine karşı hoşgörülü olması ve çevresinde olup bitene olgunlukla yaklaşması gerekmektedir. Tabi bunun yanında kişinin kendine de olgunluk ve hoşgörü ile yaklaşması oldukça önemlidir. İnsan yaradılışı gereği hata yapabilen bir varlıktır. Hiç bir insan mükemmel değildir. Çoğu insan başkalarının yaptıkları hatalara karşı hoşgörülü ve olgunluk ile yaklaşabilirken kendine karşı acımasız olabilmektedir. Bu sebeple öncelikle kişinin kendine karşı hoşgörülü olması gerekir.

Her insanın kendine göre kusurları vardır ve hatalar yapabilir. Bu sebeple hepimizin yetişemediği ya da başaramayacağı konular olabilmektedir. Bu sebeple kişisel gelişim yolculuğun yapılan hataların kişilerin önünde bir engel olmaması gerekir. Kişi eksikliklerine odaklanırsa o zaman başarı ve gelişim konularına odaklanamaz. Bireyin kendini hoşgörü ile karşılaması ve daha iyiyi yapabilmek adına kendini motive edebilmesi oldukça önemlidir.

Kişisel Gelişimin Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişim sayesinde insanlar çok yönlü olarak kendilerini geliştirmektedirler. İnsanın sosyal yaşamında verimli, güçlü ve etkili olabilmesi için öncelikle bilgi bakımından donanımlı olması gerekir. Bu da ancak farklı öğrenme metotları ile olmaktadır. Kişi, aldığı eğitimler ile arada bir köprü kurabilirse o zaman yaratıcı bir şekilde düşünmeye başlayacaktır. Kişisel gelişim ile de insanların bunu yapabilmesi amaçlanmaktadır.

Kişisel gelişim sayesinde insanların nitelikleri gelişeceği için çevreleri ile daha etkili bir şekilde iletişim kurabilirler. Sosyal yaşamda daha verimli ve etkili olurlar. Bu da daha mutlu olmalarından büyük rol oynayacaktır. Bu eğitimler ile elde edilen fayda sadece bireysel değil toplumsal olarak da etki etmektedir. İnsan sosyal bir varlık olması nedeni ile çevresinden kolaylıkla etkilenebilir ya da çevresindeki insanları etkileyebilir. İnsanların birbirleri ile etkileşimleri çok yönlü gelişen toplumların meydana gelmesine olanak sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim Nasıl Ortaya Çıktı?

İnsanın var oluşu ile kişisel gelişim süreci de başlamıştır. Efsaneler, hikayeler, masallar, dinler, oyunlar insanların kişisel gelişimi için büyük önem arz etmektedir. Kişisel gelişimin bir bilim olması ve çeşitli araştırmalar da bulunması ise yaklaşık 1900'lü yıllarda meydana gelmiştir. 

Kişisel Gelişim İle İnsanın Elde Edeceği Kazançlar Nelerdir?

Öncelikle kişilerin kendilerine karşı öz saygı geliştirmesi gerekmektedir. Sonrası ise çorap söküğü gibi gelecektir. Kişilerin kendi zayıflıklarını ve potansiyellerini bilerek buna göre bir yol haritası çizmesi karşısına çıkan zorluklara karşı daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Kişinin kendi güçlü yönlerinin farkında olması ise kişisel gelişimin en önemli adımlarından biridir. Her insanın farklı yetenekleri ve ilgi alanları vardır. Kendinin bir yeteneği olduğunu düşünmeyen insanların bile pek çok konuda yeteneği vardır. Bu sebeple insanların öncelikle yeteneklerini ve hangi konularda daha iyi olduklarını belirlemeleri gerekmektedir. Yeteneklerinin farkına vardıktan sonra ise bu konuda kendinizi geliştirmeniz daha başarılı bir insan olmanızı sağlayacaktır. 

İnsanın Kendi Potansiyelinin Farkına Varması

Bir insanın müzik kulağı yoksa gitar çalmak için çok çaba sarf etmesi bir süre sonra vazgeçmesine ve yorulmasına sebep olacaktır. Ancak müzik kulağı ve müziğe yeteneği olan biri bu yolda ilerlerken oldukça zevk alır ve eğlenerek yol kat etmiş olur. bu sebeple insanın kendini gözlemleyerek güçlü yönlerini belirlemesi oldukça önemlidir.

Kişinin hayata karşı kendi penceresinden bakması ve bu şekilde ilerlemesi gerekir. Bu hayattan ne istediğinizi ve hangi konularda başarılı olduğunuzu belirlemeniz oldukça önemlidir. Bunun yanında kişinin zayıf yönlerini bilip bu konuda savunma geliştirmesi de gerekir.

Kişisel gelişim yolculuğunda bireylerin her gün kendilerini geliştirmek adına adımlar atmaları ve bu yolda ilerlemeleri gerekir. bir süre sonra geriye baktığınızda ne kadar ilerlediğinizi ve kendinizi nasıl geliştirdiğinizi görmüş olursunuz. bunun için zaman kaybetmeden çalışmalara başlamanız gerekir. Şimdi bu durum size bir şey ifade etmezken altı ay sonra yaşadığınız gelişime siz bile şaşırabilirsiniz.

Devamını Gör..