AnasayfaBlogHayatımızı Kolaylaştıran Teknolojik Aletler
Teknoloji

Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojik Aletler

14 Kasım 2020
Yapay zekanın beraberinde getirdiği insansı robotlardan akıllı telefonlara kadar günlük yaşamı kolaylaştıran pek çok icat var. İşte, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler…
Teknolojik AletlerÖzellikleriHayatı Kolaylaştırma Yolu
Robot SüpürgelerEvin haritasını oluşturma, her türlü zeminde temizlik yapmaEvi plan dahilinde süpürerek, kişiye diğer işlerini halletme ve zamandan tasarruf etme imkanı sağlar
Kablosuz KulaklıkBluetooth ya da şarj sistemi ile çalışırKullanım kolaylığı ve hareket özgürlüğü sağlar, kablo karmaşasının önüne geçer
Akıllı TelefonlarÇeşitli uygulamalar, internet erişimi, fotoğraf- video çekme vb.Bilgiye erişimi kolaylaştırır, günlük yaşamı organize etmede yardımcı olur
Kablosuz Şarj AletiManyetik indüksiyon yoluyla şarj etmePratik ve hızlı şarj olanağı sağlar, kablo arıza sorununu ortadan kaldırır
Telefondaki Bakterileri Yok Eden CihazUV ışınları ile dezenfekte etme ve şarj etmeTelefon hijyenini sağlar, telefonu aynı anda şarj eder
Akıllı SaatlerTakvim, e-posta, hava durumu kontrolü vb. özellikler yanı sıra nabız ölçer, uyku izleyici gibi sağlık özellikleriGünlük aktiviteleri organize ederek ve sağlık durumunu takip ederek yaşamı kolaylaştırır
TabletlerTaşınabilir, büyük ekran, akıllı telefon benzeri özelliklerMobilite sağlar, özellikle e-kitap okumak, film izlemek vb. için idealdir
E-kitap OkuyucularBinlerce kitabı depolama, uzun pil ömrüTaşıma kolaylığı ve geniş erişim sağlar
Dijital AsistanlarSesli komutları anlama ve emirleri yerine getirmeGünlük yaşamı organize etme, bilgilere hızlı erişim sağlar
Akıllı KilitlerMobil uygulama üzerinden kontrol, uzaktan kilit açma/kapamaGüvenlik ve kolay erişim sağlar

Teknoloji her zaman hayatımızın bir parçası oldu, ancak giderek daha hızlı bir şekilde dönüştüğü görülüyor. Her gün bizi şaşırtan ve hayatımızı kolaylaştıran yeni gelişmeler ve keşifler oluyor. Teknolojinin ne kadar hızlı değiştiğini düşünmek korkutucu olsa da, genellikle hayatımızı daha iyi hale getirdiği gerçeğini göz ardı edemeyiz. Sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilmemiz için en son teknolojiyle güncel kalmak önemlidir. Aynı zamanda, kullanımı hakkında bilinçli kararlar verebilmemiz için yeni teknolojiyle ilişkili potansiyel risklerin de farkında olmamız gerekir.

Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojik Aletler

Teknolojik aletler, yıllar içinde çeşitli gelişmelere sahne olmuş ve bugünkü halini almıştır. Jetonla yapılan telefon aramalarından sabit hatlara, akıllı telefonlardan akıllı saatlere evrilen iletişim süreci bu gelişmelerin en somut örnekleri arasındadır. Peki, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler neler?

Robot Süpürgeler

Şarjlı bir süpürge modeli olarak bilinen robot süpürgeler sayesinde temizliğe yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Özellikle her gün dökülen kırıntılar ya da evcil hayvanınızın tüyleri sizin için başa çıkılamaz hale geldiyse robot süpürgelerden faydalanabilirsiniz. Evin haritasını oluşturan süpürgeler, evinizi plan dahilinde süpürür. 

Yapay zeka ve teknolojinin güzel bir örneği olan bu süpürgeler, her türlü zeminde kullanılabiliyor. Basit temizlikleri yapmak için vakit harcamak yerine bu zamanı süpürgeniz size bıraksın. Robot süpürge, evi süpürürken siz de diğer işlerinizi halledebilir ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Kablosuz Kulaklık

Tarihi 1880'li yıllara dayanan kulaklıklar, telefonlarımızın adeta ayrılmaz parçası haline geldi. Şarkı dinlemek, telefonda konuşmak, bir şeyler izlemek için sıklıkla kulaklığa ihtiyaç duyarız. Hatta öyle ki, ortamın gürültüsünden kendimizi soyutlamak için bile kullanılır hale geldi. Toplu taşıma bu kullanım alanlarından biri...

Öte yandan, gelişen teknolojiler sayesinde kablosuz kulaklıkların son dönemlerde yaygınlaşması, kulaklığı hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler listemize eklememize neden oluyor. Kablosuz kulaklıklar, bluetooth ya da şarj sistemi ile çalışabilmektedir. 



Günlük yaşamda hareket özgürlüğü sağlayan kablosuz kulaklıklar önemli problemlerin de önüne geçerek yaşamımızı kolaylaştırıyor. Bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz sürekli birbirine dolaşan kulaklık kablolarının artık olmaması... Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerden biri olan kablosuz kulaklıklar sayesinde telefona bağlı bir kabloyu kollamak yerine kulaklık deneyimini daha özgürce yaşayabiliriz.

Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlarımız hiçbir zaman yalnızca telefon değildir. Son yıllarda neredeyse herkesin elinde gördüğümüz akıllı telefonların özellikleri, hayatımızı kolaylaştırmada büyük yere sahip oldu.

Not defteri gibi kullanımdan hatırlatıcı alarmlara, faydalı olabilecek mobil uygulamalardan sağlık çetelemize kadar inanılmaz kolaylıklarla karşılaşıyoruz. Öyle ki, olası bir büyük depremde enkaz altında kurtarılmayı beklerken düdük sesi çıkarabilen uygulamalar ve internetsiz mesajlaşabilme uygulamaları da son dönemlerde en fazla gündeme gelen konulardan. 

Öte yandan, öğrenmek istediğiniz konulara akıllı telefonunuz üzerinden kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. Örneğin dil öğrenmek artık çok daha kolay. Çeşitli online eğitim siteleri üzerinden erişim sağlayabileceğiniz sıfırdan İngilizce öğrenme, diksiyon eğitimi gibi eğitimler cebinize kadar geliyor.

Akıllı telefonlarımız sayesinde gündemi birebir takip edebilir, tüm dünyadaki gelişmelerden anında haberdar olabiliriz. Öte yandan akıllı telefonlarla çekilen kısa filmleri bile duymuşsunuzdur. Yani artık akıllı telefonlar, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletlerden de çok günlük hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor.

İlgili eğitim: Sıfırdan İngilizce (Tüm Seviyeler)

İlgili eğitim: Diksiyon Eğitimi

Kablosuz Şarj Aleti

Akıllı telefon demişken kablosuz şarj aletlerinden bahsetmeden olmaz. Telefonlarımızın ayrılmaz parçası olan şarj aletleri, önemli yere sahiptir. Ancak şarj kablolarının sıklıkla bozulması, yeniden temin etme zorunluluğu akıllı telefon kullanıcıları için çoğu zaman ekstra maliyet ve sorun anlamına geliyor. 

Kablosuz şarj aletleri sayesinde telefonlarımızı hem daha hızlı hem daha pratik şarj etmek mümkün. Kablosuz şarj aleti, elektrik aktarımını manyetik indüksiyon yoluyla yapıyor. İndüksiyon bobini ile donatılmış şarj cihazı manyetik bir alan yaratıyor ve şarj edilecek cihazdaki bobinler de bu manyetik alanı elektriğe çevirerek pili şarj ediyor.

Telefondaki Bakterileri Yok Eden Cihaz

Özellikle tüm dünyada etkisini gösteren pandemi döneminde büyük ilgi gören bu cihaz, telefonunuzu dezenfekte ediyor. Bu işlemi UV ışınları ile gerçekleştiren cihaz, aynı zamanda telefonunuzu şarj edebiliyor. Telefon ekranını dakikalarca bezle temizlemenin bakterileri öldürmediği söyleniyor.

Telefon hijyenini sağlamanın en etkili yönteminin mor ötesi ışıklı cihazlar olduğu ifade ediliyor. Bu sterilizasyon sayesinde telefon ekranındaki bakteriler yok oluyor. Siz de dakikalarca telefon temizliği ile boşuna uğraşmak zorunda kalmıyor, zamandan tasarruf ediyorsunuz. 

Tablet Bilgisayar

Uzun süredir hayatımızda olan tablet bilgisayarlar, hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler listemizde olmazsa olmaz! Oda büyüklüğünde bilgisayarlardan masaüstüne, dizüstü bilgisayarlardan tabletlere kadar büyük değişim ve dönüşüm geçiren bilgisayarlar, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdı.

Örneğin bir iş insanı olarak toplantıdan toplantıya koşturduğunuzu ya da öğrenci olarak ders çalışmanız gerektiğini düşünelim. Artık her şeyin dijitalleşmeye başladığı bu dönemde elbette ders kaynakları da dijital ortamda erişime açık hale geldi. Durum böyle olunca da yanınızda bilgisayar ya da laptop taşımak yerine tabletinizi taşıyabilir, kol çantanıza bile sığabilen boyutu ile hem ağırlığından hem de kapladığı yerden tasarruf edebilirsiniz. 

Drone Teknolojisi

Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler arasında droneları söylemeden geçemeyiz. İnsansız çalışan bu teknolojik alet, telefona entegre edilebilen bir kumanda yoluyla ya da farklı yöntemlerle kontrol edilebiliyor. Gerek medya sektöründe kameramanların işini kolaylaştırma konusunda gerekse fotoğraf ve video klip çekimlerinde kolaylık sağlamada önemli yere sahip. Kameramanların ulaşamadığı yerlere hızla ulaşarak istenen görüntüleri elde etmeye yardımcı oluyor.

Drone teknolojilerinin sağladığı kolaylıklar bunlarla da sınırlı değil. İstenen yerin gözlenmesinde, tarım arazilerinin denetiminde ve yaşamın pek çok alanında kullanılan bir alet olarak karşımıza çıkıyor.

Kahve Makinaları

Özellikle günlük hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler arasında yer alan en önemli yerlerden birine sahip olan kahve makinaları, zamandan büyük ölçüde tasarruf etmemizi sağlıyor. Çok sayıda misafir geldiğinde tek tuşla birkaç kahveyi aynı anda yapmak, farklı çeşit kahveler sunmak büyük ölçüde kolaylaşıyor. 

Elektrikli Scooter 

Elektrikli scooterlar hayatımıza yakın zamanda girmiş olsa da kullanımı bir hayli yaygın hale geldi. Gerek kullanımdaki kolaylığı gerekse benzin gerektirmeyerek çevre dostu olması, bu scooterları daha cazip kılıyor. Öte yandan trafiğe takılmak gibi bir probleminin olmaması da özellikle metropollerde yaşayan insanlar için büyük avantaj. 

İki tekerlek üzerinde hareket eden scooterları taşımak da oldukça kolay. Kapladığı yer neredeyse yok denecek kadar az olan bu araçlar, katlanarak da taşınabiliyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler arasında yer alan elektrikli scooterlarla, ilerleyen zamanlarda daha çok karşılaşacağız gibi.

Robot Süpürgeler, Evin haritasını oluşturma, her türlü zeminde temizlik yapma, Evi plan dahilinde süpürerek, kişiye diğer işlerini halletme ve zamandan tasarruf etme imkanı sağlar, Kablosuz Kulaklık, Bluetooth ya da şarj sistemi ile çalışır, Kullanım kolaylığı ve hareket özgürlüğü sağlar, kablo karmaşasının önüne geçer, Akıllı Telefonlar, Çeşitli uygulamalar, internet erişimi, fotoğraf- video çekme vb, Bilgiye erişimi kolaylaştırır, günlük yaşamı organize etmede yardımcı olur, Kablosuz Şarj Aleti, Manyetik indüksiyon yoluyla şarj etme, Pratik ve hızlı şarj olanağı sağlar, kablo arıza sorununu ortadan kaldırır, Telefondaki Bakterileri Yok Eden Cihaz, UV ışınları ile dezenfekte etme ve şarj etme, Telefon hijyenini sağlar, telefonu aynı anda şarj eder, Akıllı Saatler, Takvim, e-posta, hava durumu kontrolü vb özellikler yanı sıra nabız ölçer, uyku izleyici gibi sağlık özellikleri, Günlük aktiviteleri organize ederek ve sağlık durumunu takip ederek yaşamı kolaylaştırır, Tabletler, Taşınabilir, büyük ekran, akıllı telefon benzeri özellikler, Mobilite sağlar, özellikle e-kitap okumak, film izlemek vb için idealdir, E-kitap Okuyucular, Binlerce kitabı depolama, uzun pil ömrü, Taşıma kolaylığı ve geniş erişim sağlar, Dijital Asistanlar, Sesli komutları anlama ve emirleri yerine getirme, Günlük yaşamı organize etme, bilgilere hızlı erişim sağlar, Akıllı Kilitler, Mobil uygulama üzerinden kontrol, uzaktan kilit açma/kapama, Güvenlik ve kolay erişim sağlar
teknolojik aletler teknoloji yapay zeka icat robot hayatımızı kolaylaştıran teknolojik aletler
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, merkezinde insanların bulunduğu labirent benzeri bir desende düzenlenmiş farklı logolardan oluşan bir kolajdır. Sağ üst köşede beyaz arka planlı mavi bir figür var. Sağ alt köşede, üzerinde mavi bir nesne bulunan bir kağıt parçası yer almaktadır. Kağıdın yanındaki beyaz yüzeyin üzerinde mavi bir silindir duruyor. Son olarak, sol üst köşede beyaz harflerle mavi ve beyaz bir işaret yer almaktadır. Tüm logolar ve nesneler parlak, canlı renklere sahip ve arka plan düz beyaz.
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020
Parlak kırmızı ve beyaz çizgili bir baca mavi gökyüzüne karşı dimdik durmaktadır. Silindirik şekli, tepesinde beyaz bir kule bulunan alternatif çizgileriyle vurgulanmaktadır. Bacanın canlı renkleri, beyaz bulutlarla bezeli parlak mavi gökyüzünde göze çarpıyor. Güneş bacanın üzerinde parlayarak eşsiz desenini aydınlatıyor. Baca uzakta, görünürde başka hiçbir nesne olmadan duruyor. Kırmızı ve beyaz çizgileri, çevresindeki gökyüzüyle keskin bir kontrast oluşturuyor ve onu öne çıkarıyor.
Bölümler

Çevre Sağlığı Bölümü (MYO)

27 Kasım 2020
Bu görüntü, parlak, renkli bir dokunmatik ekrana sahip, belli bir açıyla tutulan modern, siyah bir cep telefonunu göstermektedir. Telefon bir elin avuç içinde tutulmakta ve aynı elin parmakları ekranın üzerinde durmaktadır. Ekranda bir web tarayıcısı, bir mesajlaşma uygulaması ve bir müzik akışı uygulaması dahil olmak üzere birkaç farklı uygulama gösterilmektedir. Ekranın sağ üst köşesinde bir telefon uygulamasına ait bir simge bulunmaktadır. Telefonun ekranının etrafında siyah bir kenarlık ve kenarlarında gümüş metal bir çerçeve var. Telefonun arka kısmı siyah ve parlaktır. Telefon, tutan elin parmakları hafif kavisli olacak şekilde doğal ve rahat bir pozisyonda tutulmaktadır.
Eğitim

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

28 Kasım 2018