AnasayfaBlogTeknolojinin Zararları Nelerdir?
Teknoloji

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

03 Aralık 2019
Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Gelişen teknolojilerin yaşamımızdaki yeri ve önemi yadsınamaz. Bu teknolojiler, günlük yaşamımızı son derece etkileyen ve kolaylaştıran etkilere sahiptir. Bu gelişmeleri ve kolaylıkları özellikle akıllı telefonlar ile görmekteyiz. Dilediğimiz bilgilere saniyeler içerisinde ulaşabiliyor ve kendimizi sonsuz bilgi deryasında bulabiliyoruz. 

Teknolojinin bir diğer önemli yanı ise online eğitimler alabilme imkanı. İnternet bağlantısının olduğu tablet, akıllı telefon ya da bilgisayarınızdan online derslere erişim sağlayabilirsiniz. Teknoloji yararlı kullanıldığında, hayatımızdaki yeri büyük öneme sahip. Ancak her şeyde olduğu gibi teknolojinin de fazlası zarar. Gereğinden fazla ve kontrolsüz biçimde kullanılan teknolojik aletler, insanların bireysel yaşamından sosyal ve kariyer hayatına varan zararlara neden olabiliyor. Teknolojinin zararları nelerdir? Teknolojinin zararları nelere sebep olur? Teknolojiyi nasıl etkin kullanabiliriz?  Bu soruların cevabına geçmeden önce teknoloji nedir?

Teknoloji Nedir?

Teknoloji kelimesini göz önüne getirdiğinizde ve düşündüğünüzde aklınıza neler geliyor? Hayranlıkla izlediğimiz bilim-kurgu filmlerinden sahneler, yapay zeka ya da hibrit araçlar gelebilir. Bu listeyi uzatmak mümkün. Teknoloji aklımıza çok fazla şey getirebliyor. Peki daha da somutlaştıracak olursak teknoloji ne anlama gelmektedir?

Teknoloji; sanayide, üretimde ya da günlük yaşamımızda hayatımızı kolaylaştıracak pratik amaçlar ve uygulamalar için bilimsel bilginin kullanılmasıdır. Yani temel olarak, belirli bir amaca ulaşmak için bilimsel bilgimizi ne zaman kullanırsak, teknolojiyi de kullanıyoruz demektir. Teknoloji genellikle belli bir ekipman parçası içerir. Ancak bu ekipman inanılmaz derecede basit veya göz kamaştırıcı bir şekilde karmaşık olabilir. Tekerleğin keşfedilmesinden bilgisayarlara, akıllı telefonlardan MP3 çalarlara kadar her şey olabilir. 

Teknolojinin Zararları Neler?

Teknolojinin zararları mı olur? diye düşünenler olabilir. Faydasını öne sürerek zararlarını göz ardı etmek isteyenler olabilir. Ancak bazı doğruları görmezden gelmek, doğruların olmadığı anlamına gelmez. Yani, bazı gerçekleri görmezden gelemeyiz. Teknolojinin zararları, bireysel ilişkilerimizden yaşamımıza kadar tüm hayatımızı etkileyebilir. Çünkü ne demiştik? Her şeyde olduğu gibi teknolojinin de fazlası zarar. Teknolojinin zararları neler? Teknolojinin fazla kullanımı hayatımızı nasıl etkiliyor? Teknoloji denince akla ilk gelen şüphesiz akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz olacaktır. Teknolojinin zararları da aslında buralarda yatıyor. Kontrolsüz kullanımları hayatımızı olumsuz etkiliyor. Peki, bu olumsuzluklar neler?

Dış dünyadan soyutlanma

We are social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya 2018 istatistiklerine göre, Türkiye'deki insanlar internet üzerinde günde ortalama 7 saat geçirmekte. Peki bu kullanıcılar en çok nerelerde vakit harcıyorlar? Günde ortalama 2 saat 48 dk sosyal medyada, günde ortalama 2 saat 44 dk televizyon başında ve son olarak günde ortalama 1 saat 22 dk müzik dinleyerek vakit geçirmekteler. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ‘sosyal medya’ üzerinde ‘sosyalleştiğimizi’ sanarken aslında gerçek dünyada asosyalleşiyoruz. Bireysel anlamda günden güne daha fazla içimize kapanarak yalnızlaşmaya başlıyoruz. 

İletişimde kopukluk

Arkadaş grubu ile ya da aile arasında sohbet ederken eliniz kaç defa telefona ya da tabletinize gidiyor? Kaç kere iletişimi sekteye uğratacak bu davranışı tekrarlıyorsunuz? Eğer cevabınız “hiç”se, bu gerçekten takdire şayan. Çünkü bunu başarabilen kişi sayısı artık son derece azaldı. Siz heyecanla önemli bir şeyler anlatırken karşınızdaki kişi sosyal medya bildirimlerini kontrol etse ne hissederdiniz? Muhtemelen kendinizi o an için değersiz hisseder, karşınızdaki kişinin sıkıldığını düşünürdünüz. Aynı şekilde, hissetmek istemediğinizi karşınızdaki insana hissettirmeyin. İletişim kurduğunuz insanları gerçekten dinleyin karşınızdaki insana saygı gösterin.

Ailesel sorunlar

Teknolojinin kontrolsüz kullanılması, günümüzde bir ailenin bölünmesine neden olabilir. Fütursuzca kullanılan sosyal medya hesapları, insanların özel alanının kalmadığı mecraya dönüşmüştür. Chat üzerinden evli-bekar fark etmeksizin herkese ulaşılabildiği ve aldatmaların arttığı bir çağdayız. Bilinçsizce kullanılan sosyal medya, geri dönüşü olmayan durumların yaşanmasına sebep olacaktır. Ebeveynlerin, çocuklarının kullandığı teknolojiyi kullanamadıkları için mi yoksa çocuklar elektronik cihazlara gömülü kaldığı için mi bilemeyiz ancak bu ikilem sık yaşanmakta. Sırf ağlıyor ve yemeğini yemiyor diye küçücük çocukların eline tablet sıkıştırmak, çizgi film açarak oyalamaya çalışmak tamamen bilinçsizliktir. Bu bilinçsizlik ile yetişen bir çocuğun, ilerleyen yaşlarda teknoloji bağımlısı olmasında ailenin payı büyük olacaktır.

Fiziksel sorunlar

İnsan vücudu, binlerce yıldan fazla bir süredir hayal edilemez özelliklere ve yeteneklere ulaşmak için gelişim gösterdi. Kros koşudan, nehirler arasında yüzmeye kadar fiziksel sınırlarımızı test edebilecek şekilde yaratılmıştır. Ancak birçoğumuz, bir çalışma günü boyunca masada oturarak, gün içerisinde akıllı telefonlarımızın ekranına saatlerce bakıp, akşamları ise Netflix izleyen bir günlük eziyet ile kendimizi her türlü teknik baskıya zorluyoruz. Ve modern teknolojiden yararlanmak için vücudunuzun kendini zorladığı pozisyonlar ona zarar verebilir. Basitçe söylemek gerekirse, vücudunuz daha önce var olmayan bu faaliyetlere katlanmak zorunda değil.

Teknoloji, vücudumuzun yüzyıllardan ziyade birkaç yıl içinde yetişmek zorunda kaldığı şaşırtıcı bir hızla günlük hayatın bir parçası haline geldi. Ve teknolojinin olumsuz etkileri bugün hepimizde görülebiliyor. Neler mi? Teknolojinin yaşamlarımızdaki artan varlığı, görme gücümüzü çarpıcı biçimde olumsuz yönde etkiliyor olabilir. Baş ağrısı, bulanık görme, sulanan veya kuruyan gözler, ışığa duyarlılık gibi birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Öte yandan gün boyu dijital ekranlarda takılıp kalmak, günlük hareket etme süremizi azaltmakta. Buna bağlı olarak da kaslarda zayıflama, kilo artışı gibi sağlığımızı olumsuz etkileyen durumlarla da karşı karşıya kalmaktayız.

Ruhsal sorunlar

Teknolojinin en çarpıcı olumsuz etkilerinden biri de uyku kalitesini azaltmasıdır. Kullandığımız çoğu ekran teknolojisi (akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar) mavi bir ışık yayar. Bu, uyumamıza yardımcı olan melatonin hormonunun salgılanmasını engeller. Daha uzun süre uyanık kalmamıza ve daha az dinlenmemize neden olur. 

Daha da ciddi olanı, insanların teknolojiye bağımlı olmasıdır. Bunun, kişinin sağlığı ve sosyal yaşamı üzerinde zararlı etkileri vardır. Gerek sosyal bağları gerek aile bağlarını tahrip eder. Teknolojinin yol açtığı diğer zihinsel problemler arasında, kontrol edilemeyen stres artışı vardır. Bildirimlerden (veya bunların yokluğundan), sürekli mesaj veya e-posta beklentisinden kaynaklanır. Yeterince dikkat çekmezseniz, bu sizin stresli veya depresyonda hissetmenize neden olabilir. Sosyal medyada iyi görünen her şeye özenmek, beğenilme arzusu gibi beklentiler karşılanmadığında depresif hissedebilirsiniz.

Teknolojiyi Nasıl Verimli Kullanırız?

Teknolojinin, kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında insan hayatını ne kadar olumsuz etkilediğini hep birlikte görmüş olduk. Peki teknolojiyi verimli kullanmanın yolu nedir? Teknoloji nasıl verimli kullanılır? Bilgiye ulaşma hızınız yüksektir. Örneğin hafta sonu için tatil planı yapmak istediğinizde belirlediğiniz bölgedeki otelleri kısa sürede öğrenebilir, fiyat ve hizmet kıyaslaması yapabilirsiniz. Telefonunuzdaki hava durumu uygulaması sayesinde yanınıza ince mi yoksa kalın mı kıyafetler alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Teknolojiyi verimli kullanmanın bir diğer yolu, unutmamanız gereken özel günleri ve randevuları, anımsatıcı sayesinde not edebilirsiniz. Önemli güne yaklaşırken telefonunuza gelecek olan hatırlatıcı bildirim sayesinde özel günlere hazırlıksız yakalanmazsınız. Uzakları yakın eder. Görüntülü konuşma imkanı sayesinde size kilometrelerce uzaklıktaki sevdikleriniz ile biraz olsun hasret giderebilirsiniz. Sınırsız eğitim imkanı. Teknolojinin belki de en güzel kullanılabilecek yanlarından biri de sınırsız eğitim alabilme imkanı. Nasıl mı? Online uzaktan eğitimler sayesinde.

teknolojinin zararları teknolojinin fiziksel zararları teknolojinin psikolojik zararları
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.