AnasayfaOnline EğitimlerDiksiyon Eğitimleri

Diksiyon Eğitimleri

Diksiyon kursu iş dünyasına hazırlanmanın önemli bir adımı. İş dünyasında yer almak istiyorsanız diksiyonunuzu geliştirin.
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855499

Diksiyon ile ilgili her konuya hayatınızda birçok kez karşılaşmışsınızdır. Özellikle iş hayatında buna çok fazla önem verilir. Diksiyonun bu kadar önemsenmesinin sebebini incelemeden önce tanımına bakmakta fayda var.

Diksiyon özellikle bir sözcüğün konu, bağlam ve ifade şekli konusunda seçilmesidir. Yani bir şeyi ifade edecekken tam anlamıyla onu anlatabileceğiniz bir sözcüğü seçersiniz. Sözcüklerin doğru telaffuz edilmesi de burada önem taşır. 

Diksiyon birinin tam anlamıyla konuşma şeklini ifade eder. Diksiyon kişisel yani içsel olabildiği gibi dışsal olarak da sınıflandırılabilir. İşte bu dışsal konusunda diksiyon kursu alarak geliştirilmiş veya çevrenizden duyarak edinilmiş bir diksiyonunuz da olabilir anlamına geliyor. Belirli bir konuda seçmiş olduğunuz kelimeler ifade ediliş açısından resmi, gayri resmi, aksan, argo, jargon, konuşma dili şeklinde de kategorilere ayrılır.

Diksiyon Kursları Neden Önemli?

Kelimeler arasında niteliksel olarak farklılıklar bulunur ve telaffuzları açısından da diksiyon eğitimi alınması gerekmektedir. Kelime dağarcığınızı doğru bir şekilde telaffuz edilişe dahip bir dille doldurmak istersiniz. Diksiyona aynı zamanda modern dilbilimsel terimler adı da verilir. Yani konuşma dilinizin modern olmasını istiyorsanız diksiyonunuzun düzgün olması şart.

Konuların anlamları ve konuşma şeklimiz arasında çok ciddi bir bağlantı bulunur. Siz duygu dolu bir konuşmayı monoton bir ses tonuyla veya hitabet şekliyle ifade ederseniz duyguların bir anlamı kalmaz. Bu çok önemli bir konudur. Örneğin bir satış yapacaksınız, sattığınız ürünün özelliklerinden bahsederken jargon kullanarak ifade ettiğiniz kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmezseniz müşteri gözünde de kötü bir izlenim yaratmış olursunuz ve bu profesyonel gözükmez. Bu sebeple diksiyon konusuna işletmeler oldukça önem verir. Özellikle de müşteri ile bire bir iletişimde bulunacağınız bir pozisyon için başvuruda bulunduysanız.

Doğru ve etkili bir konuşma yapmanız gerekliliğini de unutmayın. Kullandığınız kelimeler, bu kelimelerin söyleniş şekli ve seçtiğiniz kelimelerin ne anlama geldiği doğrudan doğruya sizinle ilişkilidir. Bu kelimeleri sadece kelime dağarcığınızla sınırlandırmak da yeterli olmayacaktır. Mesela, basit cümleler yerine daha karmaşık kelimeler kullanmak istediğinizde bunları akıcı bir şekilde ifade etmeniz gerekiyor. Örneğin; tıp alanında kullanılan bir terimi doktor veya tıp alanında eğitim alan bir kişi doğru bir şekilde telaffuz edebilir. Ancak bu alanda uzman olmadan da doğru bir şekilde ifade edebilirsiniz. Nasıl mı? Diksiyon dersleri alarak. Enstitü’de ücretsiz diksiyon kurslarına katılabilirsiniz.

Diksiyon Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diksiyon dersleri alırken de dikkat etmeniz gereken çok ciddi hususlar var. O da doğru eğitmen seçimi. Eğitmen seçimi de elbette seçtiğiniz diksiyon kursuna ve aldığınız kuruma göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda diksiyon uygulamaları ile ilgili de bilgi sahibi olabileceğiniz bir diksiyon eğitim olması şart.

Diksiyonunuz sizin tarzınızı da ortaya koyan bir durum olmaktadır. Sözlü iletişim ilk izlenim açısından yüksek bir yüzdeliğe sahiptir. Enstitü’de almış olduğunuz diksiyon eğitimi ile kendinize çok ciddi bir yatırım yapacağınızdan emin olabilirsiniz. Hem de 5 gün gibi bir kısa sürede. Bu farkı anlamanız için mutlaka diksiyon kursuna katılmanız gerekiyor.

Diksiyon Eğitimi’nde Neler Öğreneceksiniz?

Diksiyon eğitiminde hem canlı derslerle aktif katılımınız olabiliyor hem de diksiyon pratikleri yapma imkanına sahipsiniz. Diksiyonunuzu geliştirmek için diksiyon tekerlemeleri, okuma parçaları gibi çeşitli uygulamalar da bulunuyor. Alanında uzman eğitmenle kısa sürede çok uzun bir yol kat edeceksiniz. Diksiyonla ilgili sertifika sınavına online olarak girecek ve eğitimin sonunda başarılı olduğunuza dair bir sertifika alabileceksiniz.

Diksiyon kursu sonunda sertifikası aldığınızda da kendinizi bu konuda geliştirdiğinize dair yazılı bir belge ile kanıtlamış oluyorsunuz. Örneğin CV’nizde diksiyonum düzgündür şeklinde bir önyazı iletmiş olsanız işe alan kişi veya CV’nizi değerlendiren kişi tarafından dikkate alınmaz. Çünkü zaten bu konuda kendini geliştiren kişinin diksiyon eğitimi ile ilgili bir sertifikası olmalıdır. Diksiyon eğitimin yanı sıra sertifikanın da önemi olduğunu unutmayın. Üstelik çok iyi bir diksiyona sahip olsanız da bunu bir şekilde kanıtlamadığınız sürece önemi olmayacaktır. O yüzden bu dezavantajlı durumdan sıyrılabilmek için diksiyon kursuna katılabilir ve en azından ücretsiz sertifika kodunu alabilirsiniz. Basılı olarak belgenizi almanız da sizin için ekstra bir avantaj sağlar.

Diksiyon dersleri sayesinde kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. İyi ifade etmek konusunda çok önemli bir faktör olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Bir konu hakkında konuşurken bu o konu hakkındaki kelimelerin tam karşılığı diksiyon ile sağlanır. Mesela bir TEDx konuşmacısı konuyu anlatırken vurgu ve kelime tonlamalarıyla anlatımını yapar. Sözlü iletişimde, sunum yaparken, iş görüşmesinde hatta arkadaşlarınızla da konuşma yaparken dikkat edilen şey diksiyonunuz olacaktır.

Diksiyon Eğitimlerinin Faydaları Nelerdir?

Diksiyon iletişimle yakından ilgilidir. Diksiyon uygulamaları ile birlikte online eğitime katılmanızın çok faydası olacaktır. Diksiyon online kursu aldığınızda her nerede olursanız olun mutlaka pratik yapma şansını yakalamış oluyorsunuz. Diksiyonunuz geliştirmek için çok önemli. Diksiyonunuzu geliştirirseniz konuşma yapılacak konularda akla gelen ilk kişi olabilirsiniz.

İletişim eğitimlerinin içerisinde doğru ve etkili konuşma gerekliliğini de unutmayın. Diksiyonunuzun düzgün olmasının yanı sıra bir de doğru konuşmak da önemlidir. Türkçe’nin doğru kullanımı olmazsa olmaz. Bu aynı zamanda konuşmalarınızın başkaları üzerinde de etkisi olur. Doğru ve etkili konuşmanın temellerini bilmeniz gerekir. 

Diksiyon Eğitimleri Nelerdir?

İletişim dünyanın her yerinde ve birçok iletişim türü var ve bizler de iletişim kurabilmek için her türlü yolu deniyoruz. Konuşarak anlaşmak insanın en önemli parçası. Bazı insanlar konuşma konusunda dediklerini çok iyi ifade edemez. Doğru konuşma şeklini belirlemek konusunda bir alışkanlığınız yoksa yanlış anlaşılmalara da sebep verebilirsiniz. Dilin nasıl çalıştığını, doğru konuşma ifadelerini ve etkili konuşma şekilini düzgün bir diksiyon ile birlikte kullanmalısınız.

Doğru ve etkili bir konuşma, konuşma kalıplarının doğru kullanılmasından geçer. Gerektiğinde hızlı, gerektiğinde vurgulu ve yavaş, gerektiğinde ise yüksek sesle konuşmanız gereken her konuyu içerir. Ne söylemeye çalıştığınız ve anlama şeklinizle direkt olarak alakalıdır. 

Açık ve sade bir dil kullanımız olmalı, bazen de dolaylı yoldan anlatmanız gerekebilir. Doğru ve etkili bir konuşma için bunlar önemli özelliklerdir. Sesinizin farkında olmanız da gerekiyor. Kafanızı herherhangi bir yöne çevirdiğinizde, ağzınız ile boynunuzun birleştiği yerde yaklaşık 80 derecelik bir açı olmalı. Yani düşük bir ses tonu ile konuşmaya başladığınızda sağınızda ve solunuzda duran insanlar sizi çok iyi anlamayabilir. Doğru bir konuşma temposu yakaladığınızda dakikada ortalama 90-100 kelime söylersiniz. Bu sayıdan daha fazla kelime kullanıyorsanız ya da daha az kelime varsa bu şu anlama gelir: İnsanlar sizin konuşmanızı etkili bulmuyor. Doğru bir konuşma yapmanız etkili bir konuşmadan geçiyor. Bunun yanı sıra elbette beden dili ve yüz ifadesi gibi iletişimle ilgili farklı konular da var. Biriyle iletişim kurarken bunlar da dikkate alınmalıdır. Bunların hepsinin etkili konuşma için doğrunun bir parçası olduğunu bilmelisiniz. Düzgün ve telaffuzunuzun düzgün olduğu bir Türkçe’ye hakim olmak en önemli konu. 

Örneğin; “Gezmeyi severim.” dersek aslında söylemek istediğimiz şey tatil zamanlarında veya boş vakit buldukça ise ve bunu ifade edeceksek konuşurken söylemek istediklerimizi daha da ayrıntılandırmamız gerekir. 

Konuşurken diksiyonunuzu düzgün bir şekilde ifade etmeye çalışırken de bunu abartmamak gerekir. Konuşmalarınızın çok fazla kasıntı durmaması gerekiyor. O yüzden doğru bir konuşma şeklini benimsemek çok önemli. İnsanların söylediklerinizi zorluk yaşamadan anlaması iyi bir uygulama olacaktır.

Online Diksiyon Eğitimlerinin Önemi Nedir?

Bu kadar teknik bir konu iken doğru ve etkili konuşmanın temellerini öğrenmemek olmaz. Enstitü’de yine Doğru ve Etkili konuşmanın Temelleri Eğitimi’ne de katılabilirsiniz. Eğitimde yer alan canlı derslere katılabilirsiniz. Uzmanından teknikleriyle birlikte öğrenebilir ve kısa bir süre içerisinde doğru ve etkili konuşmayı hayatınızın felsefesi haline getirebilirsiniz. Diksiyon eğitimi ile birlikte almanız çok önemli bir husus. Bol bol pratik yapma imkanına sahipsiniz. 

Diksiyon Özel Dersleri

Enstitü’de diksiyon eğitimlerine katılmanın en büyük avantajlarından biri de kurumsal ve kısa dönem eğitimlerin yanı sıra uygun fiyatlı özel derslerin de olması. Diksiyon özel dersi alarak konuşmanızda bulduğunuz eksikliklerin üzerine harika bir eğitim alabilirsiniz. Bire bir gerçekleştirilen eğitimlerin de oldukça faydası olacaktır. Diksiyon ile ilgili eğitim planlamanızı yaparken eksikliklerinizin tespit edilmesi önemli. Nerede hata yaptığınızı bilemiyorsanız da uzman eğitmen desteğiyle bunu öğrenebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra doğru ve etkili konuşmakla ilgili de özel ders alabilirsiniz. Konuşma koçluğu ile ilgili özel ders sayesinde topluluk önünde konuşma gibi becerilerinizin üzerine daha çok gidebilirsiniz. Şiveniz varsa, konuşma konusunda çeşitli aksaklıklar yaşıyor ve çevrenizden, iş yerinizden bununla ilgili bir geri bildirim aldıysanız özel ders almanız gerekir. Aynı zamanda bir konuşma koçuna sahip olmanız sadece insanların önünde konuşma yeteneğinizi geliştirmez. Hedeflerinize ulaşmak konusunda ifade etmeniz gereken sözleri düzgün hale getirmenizi sağlayarak hedeflerinize ulaşmanızı sağlar. 

Diksiyon Kursunun İş Hayatındaki Önemi Nedir?

Fiziksel yeteneklerinizin yanı sıra konuşma sürecinizi etkileyen zihinsel yeteneklerinizi de geliştirmelisiniz. Eğer iyi bir konuşmaya sahipseniz hayatınızda istediklerinizi de elde edebilirsiniz. Motivasyonunuz yükselir ve kelimelerin sesli söyleniş biçimlerinin hayatınıza ne yönde etkilediğinin farkını bile anlarsınız. Özellikle iş hayatında doğru ve etkili bir konuşma biçimiyle terfi bile alabilirsiniz. Çünkü düzgün bir diksiyonla konuşmanız, konuşmalarınızı doğru ve etkili bir biçimde ifade ediyor olmanız sizin liderlik yönlerinizi de ortaya çıkaracaktır. Bir topluluğa hitap edebilecek düzeyde olabilirsiniz. Tüm bunları sertifikalarla kanıtlamanızın yanı sıra karşı tarafa da aktarabilmeniz gerekir. Yalnızca belgeyi vermeniz bu konuda bilgili olduğunuzun göstergesidir sadece. Ancak insanlar sizi duyduktan sonra diksiyonunuz ve konuşmanızın şekli ile ilgili bilgi sahibi olabilirler. Ses tonunuzun doğru kullanılması bile en etkili faktörlerden.

Diksiyon Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Bu eğitimler herkese hitap edebilecek düzeydedir. Tiyatro oyuncusundan, şarkıcıya, normal bir insandan çalışan birine kadar herkesin bilgi sahibi olması gereken konuların başında gelir. İş dünyasının anahtar doğru konuşmaktan geçer. Teknoloji ile birlikte iletişim kurabilme yöntemleriniz artıyor. İş görüşmesinde, müşteri ile ilişkilerinizde, sosyal hayatınızda birilerini ikna etmeye çalıştığınızda da çok önemli bir unsurdur. Monoton bir konuşmadan uzak durmak, net ifadeler kullanmak ve ses tonunuzu doğru ayarlamak sizi her zaman öne çıkaracaktır. Vermek istediğiniz mesajı iletirken enerjik olmanız çok önemli. Konuştuğunuz şeylerden çok ifade etme şekliniz sizi dinlenilebilir kılar.

Diksiyon Eğitimleri Hangi Alanda İşe Yarar?

Diksiyonunuzun düzgün olması gerektiği bazı alanlar var ki onlar da çağrı merkezi pozisyonları ve sunuculuk gibi alanlar. Özellikle de sunuculuk ve spikerlik ile ilgili bir meslek edinmek istiyorsanız Enstitü’de Sunuculuk ve Spikerlik Eğitimi’ne katılabilirsiniz. Bir spikerin veya sunucunun nasıl düzgün bir konuşmaya sahip olduğunu içeren önemli bir eğitim.

Elbette çağrı merkezi uzmanı, spiker veya sunucu, tiyatrocu veya oyuncu olmanıza gerek yok. Normal iş hayatına atılırken ve çevrenizde etkili konuşmanızla entelektüel bir izlenim yaratmak istiyorsanız bu eğitimlere katılabilirsiniz. Enstitü kendinizi geliştirebileceğiniz ve iş hayatında yükselebilmeniz için size özel eğitimler sunuyor. Dilediğiniz bir eğitime katılıp hemen öğrenmeye başlayabilirsiniz. Diksiyon, doğru ve etkili konuşma gibi önemli dersleri almayı ihmail etmeyin. Bu eğitimler sizi hem motive edecek hem de hedeflerinize ulaşmanızı hızlandıracak.

Diksiyon Kurslarının Bana Ne Faydası Olacak?

İyi konuşabilme kabiliyeti; Tanrı vergisi olmaktan çok, çalışmakla elde edilen bir şeydir. -Lord Byron

Nesillerdir dünya üzerinde hüküm süren insanoğlunun en önemli vasıflarının başında düşünmek ve ardından iletişim kurmak gelir. Bu iletişimi iyi sağlamak ve söylediklerimizi doğru aktarmak da her zaman önemli olmuştur. Bunu sağlamak için de tabii ki diksiyon eğitimine ihtiyacımız var.

Diksiyon Eğitimi Bana Ne Katar?

Yıllar boyu krallar, kağanlar, diktatörler, komutanlar ve nicesi çevrelerindeki insanları etkilemek için kelimelerin ve sesin gücünü kullandılar. Bu güç dünyaya doğanın kendisinden daha fazla şekil vermiştir denebilir.

Günümüzde ise en basit anlamda saygınlık sağlar. Çevrenizde vardır elbet. Sözcükler ağzından su gibi akan ve dinlemekten sıkılmadığınız birileri. Toplu taşımayı kullanırken yaşı geçkin bir beyefendi araca bindi ve her konuştuğunda kulaklarım onu dinlemekten kendini alamadı. Türkçesi o kadar güzeldi ki. Yıllar geçmiş olmasına rağmen böyle güzel bir şekilde anılmak da kayda değer bir fayda olmalı.

Bundan dolayı bizler de ikili ilişkilerde sağlayacağı faydaları da göz önünde bulundurarak bir diksiyon eğitimi almalıyız. Ücretli veya ücretsiz diksiyon kurslarını karşılaştırıp buna göre hareket edebilirsiniz.

Diksiyon Kurslarına Gerek Var Mı?

Bol bol kitap okumak ve dinlemek insanı ne kadar doldurursa doldursun bildiklerini aktarmak insan için gereklidir. Bu tür eğitimler insana yeni kelimeler öğretmez. Bu kelimeleri nasıl kullanacaklarını öğretir. Güzel ve etkili iletişim kurabilmek için elbet bir yerden başlayarak eğitim almak gerekir.

Anlıyoruz ki diksiyon kursları kendimizi geliştirmenin harika bir yolu. Hem kendi dilimiz olan Türkçeyi hissederek konuşmamızı hem de bunu kendimizden emin bir şekilde bunu yapmamızı sağlıyor. Çeşitli kelime, cümle egzersizleri yapılıyor. Tüm bunların yanında nefesinizi daha doğru kullanmanızı sağlayan eğitimler de alıyorsunuz.

Kendimiz için bir şeyler yapmak, kendimizi bir adım öteye taşımak istiyorsak diksiyon kursuna katılmak güzel bir adım olacaktır. Etkili iletişim gerek ikili gerekse toplum iletişiminde çok önemli.

Tabii her şey sizin tercihinize bağlı. Hangi amaçla öğrendiklerinizi kullanacaksınız? Siz isterseniz bu eğitimler faydalı olacak. Eğer gereken özeni göstermezseniz başarının sizin peşinizde koşmadığını hatırlayın. Onu yakalamak zorunda olan sizsiniz. Şimdi kalkın ve bir şekilde bu yolda ilk adımınızı atın.

Devamını göster

Sık Sorulanlar ve Merak Edilenler