AnasayfaOnline EğitimlerFotoğrafçılık Kursları

Fotoğrafçılık Kursları

İster doğa fotoğrafçısı ister stüdyo fotoğrafçısı olun, bu eğitimlerde öğreneceğiniz çok şey var. Bugün katılın ve fotoğraf çekim tekniklerini öğrenin.
Bu görsel, fotoğrafçılıkla ilgili bir çevrimiçi kursu tasvir etmektedir. Siyah elbiseli bir kadın, siyah metinli beyaz bir tabelanın önünde durmaktadır. Sahne, öğrenme ve profesyonel eğitim duygusunu yansıtmaktadır. Bu kurs sayesinde öğrenciler, yetkin fotoğrafçılar olmak için gereken bilgi ve becerileri kazanabileceklerdir. Kompozisyon, ışıklandırma, pozlama ve daha fazlası gibi konularla fotoğrafçılığın temellerini öğretmek için tasarlanmıştır. Katılımcılar bu kursa katılarak fotoğrafçılığın yaratıcı potansiyelini keşfedebilir ve çarpıcı görüntüler üretme tekniklerini keşfedebilirler. Doğru rehberlik ve doğru araçlarla herkes fotoğrafçılık sanatını öğrenebilir ve bunu harika fotoğraflar çekmek için kullanabilir.
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Bu, siyah, kolsuz bir elbise giyen genç bir kadının fotoğrafı. Kollarını iki yana açmış, ayakta duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Saçları kısa küt kesilmiş ve çenesinin hemen altına kadar uzanıyor. Yüzü oval şekilli, küçük bir burnu ve dolgun dudakları var. Gözleri koyu renk ve badem şeklindedir ve kendinden emin bir bakışa sahiptir. Cildi pürüzsüz ve hafif bronzlaşmış. Yüksek yakalı ve düz, dar kesim siyah bir elbise giymektedir. Elbise hafif bir kumaştan yapılmıştır ve belinde ince gümüş bir kemerle tamamlanmaktadır. Düşük topuklu ve ayak bileğinde küçük bir tokası olan siyah ayakkabılar giyiyor. Genel görünümü modern ve şık.Evren Yılbaşı
1245464
Bir kişinin elinde tuttuğu yeni doğmuş bir bebeğin ayaklarının yakın çekimi. Minik ayaklar yeni doğmuş bir bebeğin narin cildiyle yumuşak ve pürüzsüzdür. Tırnaklar küçük ve sivri, ayak parmakları ve el parmakları mükemmel biçimde şekillenmiş. Kişinin eli bebeğin ayaklarını kucaklarken, arka plan arka planda bir tabelanın göründüğü kapalı bir ortamdır. Görüntü, yeni bir hayatın güzelliğini ve masumiyetini ve bir ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı yakalıyor.
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
70073436
Bu görüntü Photoshop odaklı bir çevrimiçi kursa ait. Muhtemelen kursa katılan, dizüstü bilgisayarlı bir erkek ve kadın görülüyor. Arka plan mavi ve ekranda kursun içeriğini gösteren bazı metinler var gibi görünüyor. Ek olarak, bir işaretin yakın çekimi, siyah arka plan üzerinde beyaz bir o harfi ve mavi arka plan üzerinde beyaz bir harf var. Ayrıca bir elin yakın çekimi de var. Tüm bu unsurlar birlikte çalışarak kursun bir Photoshop kursu olduğunu gösteriyor. AsticaVision AI sayesinde bu görüntü hızlı bir şekilde analiz edilebilir ve kursun içeriği belirlenebilir. Bu gelişmiş teknoloji, insanların çevrimiçi bir kursun içeriğini hızlı ve doğru bir şekilde anlamalarına yardımcı olabilir.
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Bu, selfie çeken genç bir adamın görüntüsüdür. Kollarını açmış, açık renkli bir duvarın önünde durmaktadır. Beyaz bir tişört, mavi kot pantolon ve bir çift spor ayakkabı giymektedir. Sağ elinde bir cep telefonu var ve kendi fotoğrafını çekmek için telefonu havaya kaldırıyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve gözleri konsantrasyonla kapalı. Koyu renk saçları düzgünce bir tarafa taranmış. Hayatının bir anını yakalarken rahat ve mutlu görünüyor.Kemal Kaluç
1102464
Bu görüntü yeşil bir bitki üzerine yerleştirilmiş bir logoyu göstermektedir. Logo, mavi ve siyah renklerden oluşan bir kare gibi görünmektedir. Ortasında beyaz bir L harfi yer alıyor. Arka plan hafifçe odak dışı ve sol üst köşede sarı bir nesne görülebiliyor. Ön plandaki bitki küçük, beyaz çiçeklerle doludur. Logo bitkinin ortasına yerleştirilmiş ve büyük yapraklarla çevrelenmiştir. Görsel canlı, yeşil bir renk düzenine ve açık ve koyu öğeler arasında güçlü bir kontrasta sahip. Fotoğraf genel olarak doğadaki eşsiz bir anı yakalıyor.
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bu, selfie çeken genç bir adamın görüntüsüdür. Kollarını açmış, açık renkli bir duvarın önünde durmaktadır. Beyaz bir tişört, mavi kot pantolon ve bir çift spor ayakkabı giymektedir. Sağ elinde bir cep telefonu var ve kendi fotoğrafını çekmek için telefonu havaya kaldırıyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var ve gözleri konsantrasyonla kapalı. Koyu renk saçları düzgünce bir tarafa taranmış. Hayatının bir anını yakalarken rahat ve mutlu görünüyor.Kemal Kaluç
1198464

Nasıl fotoğrafçı olunacağını öğrenmek istiyorsanız ihtiyacınız olan ilk şeylerden biri kameradır. Diğeri ise eğitim. Enstitü’de fotoğrafçılık kursları sizin için hazırlandı. Fotoğraf makinası ile ilgili sorularınızı uzmanına online fotoğrafçılık kursunda yönlendirin.

Fotoğraf bilgisi özellikle sosyal hayatınızda konuşabildiğiniz bir şey ise sizi entelektüel gösterecektir. Eğer bu işte profesyonelleşmek istiyorsanız fotoğrafçılık kurslarına online olarak katılın ve uzmanından öğrenin. Belki bir blog yazarı, web site tasarımcısı veya video editörü olmayabilirsiniz. Ancak Enstitü’de online eğitimlerin avantajıyla olduğunuz yerde bu bilgileri kısa sürede profesyonellik derecesinde öğrenebilirsiniz. Bu tamamen sizin ne kadar isteyip istemediğinize bağlı. Fotoğrafçılık kursları size öğrenmek istediklerinizden daha fazlasını katacaktır.

Fotoğrafçılık kurslarına bu eğitimle başlayın.

Fotoğrafçılık kurslarının arasında yer alan Temel Fotoğrafçılık Eğitimi ile tam anlamıyla bir başlangıç yapabilirsiniz. Temel fotoğrafçılık kursunda fotoğrafçılığın temel terimleri hakkında bir anlayış kazanacaksınız. 

Kameranızla ve profesyonelleşen bakış açınızla fotoğrafları nasıl çekeceğinizi öğrenecek, pozlama, kompozisyon ve fotoğrafçılığın diğer temel unsurları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ayrıca ışık kaynakları, türleri, lenslerin özellikleri gibi birçok konuda da bilgi sahibi olacaksınız.

Fotoğrafçılık alanında profesyonelleşin

Fotoğrafçılık kursları, fotoğraf  makinelerinin en iyi özelliklerini öğreterek harika pozları yakalamanızı sağlar. Fotoğrafçılık kursları sayesinde bu alanda profesyonel düzeyde bir eğitim almış olacaksınız.

Manzaralar, portreler, yakın çekimler ve daha fazlası için aydınlatma teknikleri gibi birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Temel eğitimden sonra ileri seviye eğitimlerin yanı sıra doğum, düğün, ürün fotoğrafçılığı alanında da eğitimlere katılabilir ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Sizinle birlikte eğitime katılan diğer öğrencilerin de ödevlerinin değerlendirildiği bir eğitim sistemi var. Yani başkaları ile birlikte öğrenebileceğiniz interaktif bir eğitim alacaksınız. Fotoğrafçılık kurslarında profesyonel fotoğrafçı eğitmeniniz sayesinde bir değerlendirme alacak ve bunun sonucunda öğrendiklerinizin üstüne daha fazla şey katabileceksiniz. Üstelik eğitimde değerlendirilen fotoğraflar beğenilirse Enstitü’nün fotoğrafçılık eğitiminde seçilen fotoğraflarının yayınlandığı hesabında (@enstitu.photography) yayınlanıyor.

Neden fotoğrafçılık kurslarına katılmalısınız?

Fotoğrafçılık mesleğine sahip olmak veya daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız bunun en güzel yöntemi online fotoğrafçılık kurslarına katılmaktır. Enstitü’de yer alan online fotoğrafçılık kursları becerilerinizin gelişmesini ve yeni teknikler öğrenmenizi sağlar. Sonuçta dijital bir kameranın birçok özelliği var ve bununla ilgili ayrıntılı bir bilgiye sahip olursanız en az insan gözünün gördüğü netlikte ve güzellikte pozlar yakalayabilirsiniz. 

Fotoğrafçılığın her yönü ile ilgili bilgi sahibi olacağınız bu fotoğrafçılık kursları, profesyonelleşmek ile ilgili hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak. Yılların tecrübesi ve çeşitli sergiler düzenlemiş profesyonel bir fotoğrafçının bilgilerini paylaşma fırsatını yakalayacaksınız. Eğitimleri videolardan takip edebildiğiniz gibi canlı dersler eşliğinde de takip edebilirsiniz. Fotoğrafçılık kurslarını harika yapan şey, ücretsiz olması veya az bütçe ile satın alınabilmesidir. Öyleyse katılmak için daha fazla beklemenize gerek yok.

Enstitü’de fotoğrafçılık alanında profesyonelleşeceğiniz birçok eğitim var. Düğün fotoğrafçılığı son zamanlarda popüler bir hale geldi, bununla birlikte doğum fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı gibi birçok yüksek gelir elde edebileceğiniz eğitimlere katılabilirsiniz. Her eğitim profesyonelleşme düzeyinde organize edilmiştir ve en önemlisi ödevler sayesinde geri bildirim alma imkanına sahipsiniz. Kamera türleri, kamera açıları, ışık, pozlama, manzaralar ve birçok şeyle ilgili harika çekim tekniklerini öğreneceksiniz. Seçtiğinize pişman olmayacaksınız! 

Aynı zamanda fotoğrafçılık alanında profesyonelleşmek istediğiniz hangi alan varsa ayrı ayrı eğitimlerinin sınavlarından başarılı olduktan sonra başarınızı sertifikanızla belgelendirebilir ve Enstitü aracılığı ile fotoğrafçılık eğitiminden başarılı olduğunuza dair resmi belgenizi alabilirsiniz. Sertifikalarınız uluslararası geçerlilikte olacak ve Enstitü veri tabanından sorgulanabilecek. Hemen katılın ve öğrenmeye başlayın.

Fotoğrafçılık Kursları ve Türleri

Teknik açıdan optik ve kimyasal süreçlerin kullanılmasıyla yüzey üzerinde kalıcı görüntü oluşturmaya fotoğraf diyebiliriz. Işığın karanlık kutunun diğer tarafına aksettirilerek görüntü elde edilmesi tarih açışından büyük bir gelişme olarak kaydedilmiş. O güne kadar yükselerek ilerleyen resim sanatını gölgelemiştir. 19 ve 20. yy da fotoğraf teknolojilerinin hızla gelişmesiyle, makinelerin çekim özelliklerinin arttırılmasıyla fotoğrafçıya sunduğu kolaylık artmış. Bunun sayesinde de fotoğrafçılık çeşitli türlere ayrılmıştır. Doğumdan düğüne, seyahatten, mimariye, sanattan reklama, manzaradan doğaya birçok alanda çekimler ve teknikler geliştiren fotoğrafçılar duygu düşünce ve dünya izlenimlerini çektikleri fotoğraflara yansıtmış. Küresel dünyada mesleki bir dil oluşturmuştur. Fotoğrafçılık zamanla fotoğrafı çekenin duygu, düşünce ve bakış açılarını kadrajına yansıttığı bir sanat dalı haline gelmiştir.

Popüler fotoğrafçılık kursları

 • Düğün fotoğrafçılığı eğitimi

 • Doğum fotoğrafçılığı eğitimi

 • Sanatsal fotoğrafçılık eğitimi

 • Belgesel fotoğrafçılığı eğitimi

 • Reklam fotoğrafçılığı eğitimi

 • Manzara fotoğrafçılığı eğitimi

olarak çeşitli alanlara ayırabiliriz. Kendi içlerinde de çekim tekniklerine, mekanlarına, amaçlarına göre bölünebilen bu fotoğrafçılık türleri fotoğraf sanatına çok farklı bakış açıları kazandırmaktadır.

Fotoğrafçılık teknolojinin ilerlemesiyle bir hayli yol katetmiş, kullandığı materyallerin gelişmesiyle daha kolay bir halde uygulanması sağlanmış bir sanat dalı olarak insanlar arasında yaygınlaşmıştır.Birçok kişinin ilgi duyduğu fotoğrafçılık, hem meslek olarak hem hobi olarak özellikle sosyal medyada kullanım sıklığı açısında popüler hale gelmiştir. İnsanların daha iyi bir fotoğraf çekebilmek ve düzenlemek adına talep ettikleri ücretli ve ücretsiz kurslar sayesinde bu meslek dalında çok daha kolay çalışan yetiştirilebilmektedir. İnsanlar hobi olarak çok hızlı bir şekilde kendilerini geliştirebilmektedirler. İstanbul işletme Enstitüsünde de düzenlenen birçok kursun arasında mevcut olan bu eğitim adayların fotoğrafçılık sanatını tanımalarını, bu yönde kendilerini geliştirerek fotoğrafçılık türlerine kendi katkılarını koymaları sağlanır.

Fotoğrafçılık eğitimlerinde öğrettiğimiz 3 basit kavram

Fotoğraf çekmekle az da olsa  ilgileniyorsanız bu 3 kavramı kesinlikle duymuşsunuzdur. Diyafram, Enstantane ve ISO. Bu üç kavram öğrenmeniz gereken ilk kavramlar olup fotoğrafçılığın temelidir. Fotoğrafın oluşabilmesi için ışık ve ışığa duyarlı bir yüzey gerekir. Bu üç öge de ışığı kontrol etmemizi sağlar.

Diyafram

Diyafram makinenize girecek ışık miktarını belirlemenizi sağlar,  objektiflerin(Lens) en büyük özelliğidir. Bu element fotoğraflarınızda ki alan derinliğini belirler. F-durakları ile ifade edilir ve değeri düşükse diyafram genişliği o kadar geniş olur. Örneğin F/2 değerinde diyafram genişliği fazladır ve bu makinenize fazlaca ışık girdiğini söyler. Daha çok gece çekimlerinde veya ışığa ihtiyaç duyduğumuz çekimlerde kullanılır. Bu değerde alan derinliğiniz sığlaşır. Ön ve arka plan bulanıklaşır, sadece konunuzu odaklar. F/12 gibi bir değerde ise makineye giren ışık azalır, alan derinliği artar. Kadrajın her kısmı nettir. Manzara fotoğrafları çekerken tercih edilir.

Enstantane

Bu element ışığı kontrol etmemizi sağlar. Ayrıca hareketi kontrol edebilmemizi kolaylaştırır. Sensörün önünde bir perde bulunur ve bu perdenin açılıp kapanma hızına enstantane denir. Perdeyi ne kadar hızlı kapatırsak sensörün üzerine o kadar az ışık düşer ve hareketli olan nesneleri sabit şekilde fotoğraflama şansını elde ederiz.  Örneğin hızla hareket eden bir arabayı duruyormuş gibi çekebiliriz. Peki enstantane hızını düşürürsek, perde uzun bir süre açık kalırsa ne olur? Buna uzun pozlama adını veriyoruz. Uzun pozlama ile birçok dramatik fotoğraf çekebilirsiniz. Astrofotoğrafçılıkta kullanılan en önemli özelliktir. Derin uzaydan dünyaya ulaşan ışık miktarı az olduğu için gözle görülebilir bir sonuç elde etmek için ışığın sensör üzerinde uzun bir süre kalması gerekir. Bu gibi durumlarda fotoğrafçıların en az 13 saat gibi bir süre boyunca pozlama yapmaları gerekir.

ISO

Sensörün ışığa olan hassasiyeti demektir. Pozlama yaparken daha fazla ışığa ihtiyacımız olduğu zaman başvurulması gereken bir elementtir. Çok yüksek bir değere getirdiğinizde fotoğrafta kumlanmaa dediğimiz bozukluklar oluşabilir. O yüzden ışığa ihtiyacımız olduğunda ilk önce diyafram ve enstantaneyle oynamak ve hala ışığa ihtiyacımız varsa ISO’ya başvurmak gerekir. Çok yüksek ayarlara çektiğimizde sensörün üzerinde bazı piksellerin yanma olasılığı vardır. Ayrıca ISO’yu uzun süre kullanmak sensörün hızlıca ısınmasına neden olur.

Fotoğrafta ışığın ne denli önemli olduğunu anlamak için bir makineye sahip olmanız gerekmez. Telefonla bir fotoğraf çekerken bile bunu fark ederiz. Telefonun aksine fotoğraf makinesinde ışığı kontrol edebilmek için yapılabilecek bir çok ayar mevcuttur. Bu ayarların teorik olarak ne anlama geldiğini bildikten sonra pratik yaparak kendinizi geliştirebilir ve fotoğrafçılıkta ilerleyebilirsiniz. Bunun içinde sabırlı olmanız ve başarısız sonuçlardan yılmamanız gerekir. Hiç kimse eline kamerayı aldığı gibi muhteşem fotoğraflar çekemez. Aynı zamanda fotoğraf makinesi ne kadar kaliteli olursa olsun kullanmayı bilmedikten sonra en ucuz makinelerle aynı değere sahiptir.

Başarılı bir fotoğrafçı olmak isteyenlere öneriler

İlk olarak bunu gerçekten istediğinize emin olun. Çünkü fotoğrafçılık bir heves işi değildir. Artık fotoğraf makinanız, hayatınızın her anında boynunuzda asılı olacaktır. Bir aksesuar değil, yaşamınızın geri kalanında sizin bir parçanız olacaktır. Şimdi bu noktada onu tanımaya başlayın. Her detayını inceleyin ve devamlı çekim yapın. Emin olun her geçen gün yeni bir ayrıntı keşfedeceksiniz. Peki tanıma evresinden sonra nasıl bir yol izleyeceksiniz? Haydi sırasıyla öğrenelim!

Öncelikle, eğitim almayı deneyin. Fotoğrafçılık aslında çok geniş alanlara sahiptir. Ürün fotoğrafçılığı, sokak fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı ve doğum fotoğrafçılığını bunlara örnek olarak verebiliriz. Unutmayın ki her branşın kendine ait bir tekniği vadır.  

Eğer imkanınız var ise çalışarak da kendinizi geliştirebilirsiniz. Çünkü eğitim tek başına yeterli olmaz. Pratiğe dökmeye ihtiyacınız var. Bu durumda sahaya inmeniz sizin için en güzeli olacaktır. 

Artık kendinizi gösterme zamanı! Bakış açınızı belirleyin. Bu çok kolay gibi görünsede aslında değildir. Çünkü bir konuda tek taraflı bakış açısı olmaz. Bir çok açıdan denemelisiniz. Bir süre sonra her noktadan bir kare yakalamaya çalıştığınızı fark edeceksiniz. Belki tek bir fotoğraf için saatlerce uğraşacaksınız. Şaşırmayın! Siz başarıya giden yolda doğru adımları atıyorsunuz.

Fotoğrafçılıkta sık yapılan 5 hata

 1. Fotoğrafınızla çok fazla oynamamalısınız. Bırakın fotoğrafınız doğal haliyle kalsın. Gereksiz efektlerden kaçınmalısınız.

 2. Zayıf yada fazla ışık kullanmamalısınız. Güneşi arkanızda bırakmak size avantaj sağlayacaktır.  

 3. Gerekli olmadıkça flash kullanmamalısınız. İnsanların yüzünde patlayan o fotoğraflara sahip olmak istemezsiniz değil mi? 

 4. Kendinizi yeterince geliştirdiğinizi düşünmüyorsanız fazla ekipman almamalısınız. Emin olun elinizdekiler başlangıç için yeterli olacaktır. 

 5. Fotoğrafınızda kimi veya neyi çektiğiniz belli olsun. Başarılı bir fotoğrafta, doğru kompozisyon önemlidir.

İyi Bir Fotoğraf için 5 İpucu

 1. Işığınızı iyi ayarlamalısınız. Fotoğrafınızın karanlık çıkmasını istemezsiniz değil mi? Söylemedi demeyin saat 12:00’de güneş ışınları o fotoğrafta patlar.  

 2. Fotoğrafınızda uzun pozlamaya yer vermelisiniz. Böylece birbirinden güzel ve yaratıcı fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

 3. Objenize yaklaşmalısınız. Eğer daha net fotoğraflar istiyorsanız objenize mümkün olduğunca yaklaşmalısınız. 

 4. Fotoğrafını çektiğiniz kişilerden izin almaya çalışmalısınız. Bu sonradan sorun yaşamamanız için oldukça önemlidir. 

 5. Bundan sonra bol bol fotoğraf çekin. Çektikçe doğru kareye bir adım daha yaklaşacaksınız.

Son olarak demek istediğim, bu hayatta sizi ne mutlu ediyorsa onu yapın. Hayallerinizi bir kenara koyup bırakmayın. Eğer fotoğrafçılık hayalinizse peşinden gidin. Asla ertelemeyin. Unutmayın zaman bir su gibi akıp gider...

Fotoğrafçılıkta dikkat edilmesi gerekenler

Amatör ya da profesyonel olsun, günümüzde birçok insan fotoğrafçılık ile ilgilenmektedir. Ancak kaçımız bu işi bilinçli bir şekilde yapıyor? Şüphesiz ki hobilerin temel amacı o işi yapan kişilerin yaptıklarından doyum almasıdır. Bundan dolayı hobilerimizi belli bir eğitim doğrultusunda yaptığımızda aldığımız doyum artacaktır.  

Fotoğrafçılığın birçok alt dalı bulunmaktadır: Düğün, spor, doğa, iç mekân fotoğrafçılığı gibi. Her bir alt dalın kendine özgü kuralları bulunmakla birlikte fotoğrafçılık değişmez bazı kurallara da sahiptir. Diyafram, enstantane ve İSO gibi. Bu üçlü, fotoğrafçılığın temelini oluşturmaktadır. Yazımızda bu üçlüyü açıklamayacağız. Doğa fotoğrafçılığında dikkat edilmesi gereken noktaları ayrıntılandırmakla yetineceğiz. 

Doğa fotoğrafçılığında üzerinde duracağımız noktalar ise kullanacağımız ekipmanlar, özgünlüğü nasıl yakalayacağımız, fotoğraf düzenleme uygulamalarının kullanımı ve fotoğrafın konusu olan nesnelere fotoğrafta nasıl yer vereceğimizdir. Bu değişkenleri doğru bir şekilde bir araya getirdiğimizde başarılı bir fotoğraf karesi yakalamaya yaklaşmış olacağız.

Devamını göster

Fotoğrafçılık kurslarıyla ilgili sık sorulanlar