Umur Çalıkoğlu

Konuşmacı, Danışman ve Yazar

İşletme ana bilim dalında lisans, Eğitim Bilimleri ana bilim dalında yüksek lisans eğitimi aldı. Romanya’ da sinerji iletişimi ve takım çalışması, Almanya’ da kariyer ve yetenek yönetimi konularında araştırmalarda bulundu. İki adet AB projesinde kolaylaştırıcı olarak görev aldı. Türkiye Etik Değerler Merkezi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi. Bu kapsamda çeşitli üniversitelerde etik üzerine konferanslar verdi. Firmalarda ve iş profesyonellerinde etik bilincinin arttırılmasına yönelik uygulama ve seminerler geliştirdi. Çeşitli eğitim ve danışmanlık firmalarında Proje Müdürü olarak, İstanbul’ da iki adet vakıf üniversitesinde Kariyer Uzmanı olarak görev aldı. Kendisi halen İndigo Dergisi’nde Yönetim Meselesi adlı köşesinde yazmaktadır. Motivasyon, Markalama, Liderlik, Etik, Satışta Bütünlük Sistemleri eğitimleri veriyor. Kısaca, yönetim sanatına gönül vermiş bir konuşmacı, danışman ve yazar.

Uluslararası Projeler

Imagination for All and Realization for All_2013: Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa Birliği Komisyonunun bütçelediği "Youth in Action" Programı kapsamında, eğitim temelli olarak, dezavantajlı çocuk grupları ile çeşitli odak grup çalışmaları ve uygulamaların yapıldığı, 5 farklı ülkeden 25 kişinin katılımıyla Kırklareli’nde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk ve gençlik değişimi projesinin katılımcısı ve kolaylaştırıcısı. Etkinlik Tarihi: 19-27.04.2013

The Principial Capital of Europe 

The Youth: Avrupa Birliği Komisyonu Avrupa Birliği Komisyonunun bütçelediği "Youth in Action" Programı kapsamında, Romanya’da, 7 farklı ülkeden 30 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen, çok uluslu ve çok kültürlü çalışma ortamına uyum ve sinerjik iletişimin ana konu edinildiği, özellikle non-formal eğitim yöntemleri ile çeşitli uygulama, grup çalışmaları ve seminerlerin yapıldığı kursun katılımcısı ve kolaylaştırıcısı. Etkinlik Tarihi: 16-23.03.2013

Yayınlar

İndigo Dergisi: 2014 yılından başlayarak, “Yönetim Meselesi” başlıklı köşe ile yönetim, kariyer, insan kaynakları, ekonomi, sosyal medya vb. konularda 40 yazı yazılmıştır ve halen yazarlık görevi devam etmektedir.

Burs ve Ödüller

İstanbul Kültür Üniversitesi Başarı Bursu ve Yüksek Onur Belgesi_2010-2013: İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından akademik başarı karşılığında verilen burs desteği ve iktisadi ve idari bilimler fakültesinin başarılı, sosyal ve aktif öğrencilere verdiği Yüksek Onur Belgesi öğrenim süresi boyunca iki sefer kazanılmıştır. Vestfalya Wilhelm Üniversitesi: Kariyer Merkezi Araştırması_Almanya_2015: Avrupa'nın en büyük Kariyer Planlama ve Yetenek Yönetimi merkezlerinden biri olan Vestfalya Wilhelm Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından 15 günlük araştırma desteği sağlanmıştır. İlgili kariyer merkezine gidilerek 15 gün boyunca Ar-Ge ve Know-How araştırılmaları yapılmış ve tüm masraflar Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmiştir. İstanbul Kültür Üniversitesi_Sosyal Medya Kulübü_En iyi Mentor Ödülü_2016: İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Medya Kulübü tarafından digital pazarlama ve kişisel gelişim konusunda kendilerine sağlanılan desteklerden dolayı takdir ettikleri ödülü, Sosyal Medya Festivali sırasında yaptığım "Sosyal Medyada Liderlik" konuşmamın ardından takdim etmişlerdir.

Sertifikalar

 • Liderlik: İstanbul Kültür Üniversitesi – 7 Hafta (2016)
 • İş Adabı ve İş Görgüsü: İstanbul Kültür Üniversitesi – 5 Hafta (2016)
 • SEO - Arama Motoru Optimizasyonu: İstanbul Kültür Üniversitesi – 8 Hafta (2016)
 • Kişisel Gelişim ve Mesleki Rehberlik: İstanbul Kültür Üniversitesi – 8 Hafta (2016)

Seminer, Kurs ve Kongreler

 • Prevention of Corruption and Promotion of Ethics _2016: Başbakanlık Etik Kurulu - 28.09.2016 (8 Saat)
 • 7. Aile İşletmeleri Kongresi_2016: İKÜ Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi
 • 6. Aile İşletmeleri Kongresi_2014: İKÜ Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi
 • 5. Aile İşletmeleri Kongresi_2012: İKÜ Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi
 • Kobiler ve Verimlilik Kongresi_2012: İKÜ Kobi ve Rekabet Uygulama ve Araştırma 7
 • European Communication Conferance_2012: ECREA – 24 - 27.10.2012 (27 Saat)
 • Aile İşletmeleri Sempozyumu_2011: İKÜ Aile İşletmeleri ve Girişimcilik Uygulama Araştırma Merkezi
 • Kaizen ve Yalın Yönetim Eğitimi_2010: İMMİB – 27.08.2010 (10 Saat)

Üye Olunan Dernek ve Kulüpler

Türkiye Etik Değerler Merkezi Derneği: Yönetim Kurulu Üyesi (2015- Halen) Derneğin yürüttüğü sosyal sorumluluk faaliyetlerinden biri olan ve Etik Liderlik Akademisi adıyla anılan, gençlerde profesyonelleşme ve etik bilincinin artmasını hedefleyen eğitim programının koordinatörlüğü yapılmaktadır. Aynı zamanda bu akademi programı kapsamında iletişim, kurumsal etik, satış ve pazarlama, pragmatik yönetim gibi konularda 5 dönemdir eğitmenlik görevi yürütülmektedir

Evaluations(45)
Average Rating 5,0
Ayşe ŞİŞMAN
13 Mayıs 2021
5.0

Umur hocam kapsamlı verimli ve çok eğlenceli eğitimlerin lideri. Sizi tanımak ne büyük bir keyif hocaamm.

Vedat Kaya
25 Nisan 2021
5.0

Umur Hocadan Eğiticinin Eğitimini aldım. Gayet güzel ve verimli bir kurs dönemi oldu. Hocamıza ve Enstitüye teşekkürler.

Yavuz Dölen
24 Nisan 2021
5.0

Umur Hocadan Liderlik Eğitimini aldım. Gerçekten çok verimli ve eğlenceli bir eğitim oldu. Kendisine ve bu imkanı sağlayan Enstitü'ye teşekkür ediyorum.

Nuriye  Akcan Şen
Nuriye Akcan Şen
05 Nisan 2021
5.0

Umur hocanın Liderlik Eğitimini aldım. Çok keyif veren bir eğitim olduğunu söyleyebilirim. Umur hocaya ve Enstitü'ye teşekkür ederim.

Bersu Bayraktar
Bersu Bayraktar
22 Mart 2021
5.0

Umur hocanın verdiği eğitimler çok eğlenceli ve güzel geçiyor. Gerçekten harika bir eğitim süreci oldu. Ondan çok şey öğrendiğimi kesinlikle söyleyebilirim.