AnasayfaBlogSatış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

07 Mayıs 2021
Satış Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Satış alanı ile ilgili en bilinen mesleklerden biri satış danışmanlığıdır. Satış danışmanı, pek çok sektörde karşılığı gördüğümüz bir mesleği yerine getirir. Genellikle perakande alanında çalışan satış danışmanı, satış ve pazarlama odaklı görevlerde yer alır. Ayrıca satış danışmanı, müşteri ile de yakından ilgilenerek satış faaliyetleri gerçekleştirir. Kısacası satış danışmanlığı; pazarlama, müşteri ve ikna tekniklerinin yoğun olarak kullanıldığı bir meslek alanıdır. Ayrıca ülkemizde satış danışmanı popüler meslek alanlarından da biri olarak günlük her çok ilanı yayımlanan mesleklerden de biridir.

Bu kadar istenen ve hemen hemen her alanda bir karşılığı olan satış danışmanı mesleğini daha yakından tanıyalım. 

Satış Danışmanı Nedir?

Belli bir ürün veya hizmet üreten şirket ya da marka, müşteriye ulaşabilmek için bir pazarlama planı dahilinde hareket eder. Satış danışmanlığı mesleği de pazarlama planı kapsamında çeşitli görevler edinir. Markanın ürettiği ürün ya da hizmetin birebir sunumu, hazırlanması ve müşteriye ulaşırken soru, şikayet ve sipariş gibi satın alma faaliyetlerinde satış danışmanı görev alır. Satış danışmanı; giyim, kozmetik, beyaz eşya, tur hizmeti, sigorta ve emlakçılık gibi alanlarda çalışır. Satış danışmanlığı mesleği; satış temsilcisi, satış personeli, müşteri temsilcisi ya da pazarlama elemanı gibi meslek adlarıyla da anılır.

Satış danışmanlığı mesleğinde, yalnızca satış ön planda değildir. Satışa teşvik etmeye yönelik ikna, müşteri memnuniyeti yaratma ve ürün ve hizmetleri satışa etkin hazırlayabilme gibi faaliyetlerde de bulunur. Satış danışmanı, şirket ya da markanın satış-pazarlama departmanında çalışır. Satış danışmanı, çalıştığı kurum ya da alan fark etmeksizin müşteri ile doğrudan iletişim halindedir. Hatta satış danışmanlığı satıştan önce iletişim odaklı bir meslektir. İletişimi başlatma, ilerletme ve sürdürme aşamasında, satış danışmanının iletişim becerilerine ihtiyaç vardır. İletişim aşamasından sonra ise satışa yönlendirme süreci başlar. İletişim ve satış aşamasının başarılı bir netice vermesi için satış danışmanının birtakım mesleki nitelikler taşıması gerekir. 

Satış Danışmanının Mesleki Nitelikleri Nelerdir?

Satış danışmanının mesleki nitelikleri, bu meslekte çalışmak isteyenlerden beklenen iş nitelikleridir. Öncelikle satış danışmanı gibi bir mesleğe uygun olup olmadığınızı ve kariyer yolunuzda bu alanda yükselmek isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız. Elbette bu değerlendirmeyi doğru yapabilmek için alanı tanıyıp karar vermek gerekir. Fakat satış danışmanının mesleki niteliklerini tanıyarak da bu mesleğe uygun olup olmadığınızı ölçebilirsiniz. Genel olarak satış danışmanının sahip olması gereken mesleki nitelikler şunlardır:

 • İletişim başlatıcı ve diyalogu geliştirmeye yönelik iletişim becerilerini kullanabilme

 • İkna kabiliyeti gelişmiş olma

 • Stres yönetimini etkinleştirebilme

 • Ürün ve hizmetler hakkında tanıtıcı bilgileri doğru ve etkili sunabilme yetkinliği

 • Ekip çalışmasına yatkın 

 • Müşteri ile ilgili süreçlerde hızlı işlem yapabilme ve tanıtım faaliyetlerini yürütebilme

 • Belirlenen satış hedefine yönelik olarak müşteriye satışa teşvik edebilme

 • Satış, pazarlama ve halkla ilişkiler alanları hakkında bilgi ve fikir sahibi olabilme

 • Telefonda iletişim, telemarketing ve müşteri yönlendirme süreçlerine hakim olma

Görüldüğü üzere satış danışmanlığında, iletişim odaklılık çok önemlidir. Müşteriyle birebir iletişim hâlinde olabilme ve insanlarla iletişimden doğan sorunları halledebilme yetkinliği, meslek için çok önemli görülmektedir. Ayrıca sürekli her çeşit insanla muhatap olmaktan doğan stresi yönetmek ve iletişimi sürdürmek de ciddi bir iştir. 

Satış Danışmanı Ne İş Yapar?

Satış danışmanlığı mesleği, doğrudan müşteri odaklı bir alandır. Dolayısıyla iş görevleri de müşteriye ulaşma gayreti göstermek ile ilgilidir. Satış danışmanı çalıştığı kurum içinde, günlük ya da haftalık olarak belirlenen satış hedeflerine ulaşmak için pazarlama faaliyetlerini yürütür. Müşteri sorularını cevaplar, satış gerçekleştirir, müşteri sorun ve şikayetlerini ilgili birime aktarır ve müşterinin mevcut ihtiyaçlarına yönelik ürün-hizmet planlaması yapar. Genel olarak bir satış danışmanı aşağıdaki görevlere sahiptir:

 • Ürün ya da hizmetleri müşteri ile buluşturur. 

 • Müşteri ile ilgili satış süreçlerini yönetir. 

 • Müşteri ihtiyaçlarını öğrenmek ve satış gerçekleştirmek üzere müşteri ziyaretlerinde bulunur. 

 • Satış öncesi, satış sırası ve satış sonrasında müşteri ile ilgilenir ve gerekli işlemlerde yardımcı olur. 

 • Müşterinin, ilgili birime ya da ürüne ulaşması için yönlendirmelerde bulunur. 

 • Satış hedeflerine yönelik data araması ya da müşteriyi satışa ikna etme yöntemleri kullanır. 

 • Satış ile ilgili raporlamaları ve kayıt dosyalarını hazırlar. 

 • Raporlanan dosyaları ilgili birim ya da yöneticilere iletir. 

Satış Danışmanı Maaşları

Satış danışmanının maaşı, çalıştığı kurumun maaş politikasına ve çalıştığı alana göre değişebilmektedir. Burada önemli bir durum da söz konusudur. Satış ve pazarlama odaklı mesleklerde, çalışanın satış motivasyonunu artırmaya yönelik prim uygulaması vardır. Belli bir maaş yanında belirlenen hedef satışın gerçekleşmesi durumunda ek gelir de verilir.

Ortalama maaş ise 3.000 TL ve üstüdür. Prim uygulamasına bağlı olarak da maaş, 4.000 TL'yi bulabilir. Tabii ki net maaş, çalışılan alandaki kâr artışına ve şirketin insan kaynakları politikasına göre de değişecektir. Satış danışmanlığa en çok ihtiyaç duyulan alanların başında perakende mağazacılık gelmektedir. Perakende mağazacılık alanındaki maaşlar, asgari ücretin üstündedir. Ayrıca bu alandaki mağazalarda; prim, yemek kartı ve ek ücretler gibi uygulamalar da bulunmaktadır. 

Satış Danışmanı Nasıl Olunur?

Satış danışmanı olmak için en önemli kriterler; alan deneyimi, eğitim ve mesleki niteliklere sahip olabilmektir. Alan deneyimi elde etmenin en kolay yolu ise öğrencilik yıllarında iş ilanlarına başvurmaktır. Özellikle yaz dönemlerinde market, mağaza ve anket çalışması içeren alanlarda deneyim elde edebilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz alan deneyimi, iş başvurunuzun olumlu sonuçlanması adına çok önemli görülecektir. Eğitim ise üniversite eğitiminden ziyade alanda kendinizi geliştirmek ve alanı tanıyıp nasıl bir iş yapacağınızı anlamak ile ilgilidir. Bu konuda size yardımcı olabilecek Enstitü satış eğitimlerinden bahsetmek gerek. 

Satış eğitimleri, satış alanını tanımak için gereklidir. Alandaki faaliyetler ve yöntemler ne, neden satış yapılır ve nasıl yapılır gibi soruları, işin uzmanından öğrenerek alanda uygulamak için eğitimlerden yararlanılır. Buradan hareketle size önereceğimiz satış eğitimlerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yukarıdaki eğitimleri alarak iş görevlerini nasıl daha etkin yürütebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca satış eğitimleri, satış danışmanının sahip olması gereken mesleki niteliklerini de beslemektedir. Özellikle iletişim becerilerine sahip olma gibi çok önemsenen bir yetkinlik için ilgili eğitimlerden gerekli bilgi ve taktikleri öğrenebilirsiniz. 

Bir başka önemli mesele ise yabancı dil kullanımıdır. Her alan için önemsenmemekle birlikte, her çeşit müşteri ile etkin iletişim kurabilmek ve satış gerçekleştirmek için yabancı dil kullanma yetkinliği de olmalıdır. Ayrıca bu yetkinlik, işletme içinde de sizi bir adım öne çıkarır ve yabancı kökenli müşteri olduğunda ilk siz akla gelirsiniz. Böylece prim uygulaması için de kâr elde edebilirsiniz. 

Satış danışmanlığı mesleğinden söz açtığımız yazımızda; satış danışmanı ne iş yapar, hangi niteliklere sahip olmak gerekir ve mesleğe adım atmak için neler yapılabilir sorularını yanıtladık. Eğer meslek ile ilgili daha fazla bilgi almak ve satış alanında nasıl yükselebileceğinizi daha detaylı öğrenmek istiyorsanız videolu içerik olan satış danışmanı nedir linkine göz atabilirsiniz.

Satış Danışmanı Satış Danışmanı nedir Satış Danışmanı ne iş yapar Satış Danışmanı maaşları Satış Danışmanı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209