AnasayfaBlog3 Boyutlu Modelleme ve Animasyon Bölümü (MYO)
Bölümler

3 Boyutlu Modelleme ve Animasyon Bölümü (MYO)

14 Mart 2020
3D Modelleme ve Animasyon Bölümü

Bilgisayarda oluşturulan görüntülerle kendini ifade etmenin birçok yolu vardır ve 3 boyutlu modelleme ve 3 boyutlu animasyon alanı bunlardan biridir. Nesne, canlı gibi görsellerin sanal ortamda gerçekçi ölçülere ve derinliğe sahip hale getirilmesine 3 boyutlu (3D) modelleme denilmektedir. 3 boyutlu modelleme, herhangi bir nesnenin veya yüzeyin 3 boyutunu dijital temsilini üretmek için kullanılan bilgisayar grafiklerinde bir tekniktir.

3D Modelleme Nedir?

Amerikalı bilgisayar bilimci Edwin Catmull bir şeyleri elle çizemeyeceğini hissettiği için bilgisayar grafik yazılımını icat ederken aynı zamanda günümüzde de gerçekliğin ötesinde tasarımcıların ve sanatçıların hayal güçlerinin ötesine geçmelerini sağlamıştır. Gerçekte varolmayan bir ürün yaratmanın heyecanını yaşamaya olanak tanıyan 3 boyutlu modelleme; 3 dimensions (3D) yani 3 ölçünün kısaltması olarak sektörde yer edinmiştir. 2 boyutlu animasyonlarda sadece X ve Y eksenleri ile çalışma yapılırken 3 boyutlu (3D) animasyon ve modellemede bunlara ek olarak Z ekseni, yani derinlik de yer almaktadır. 

3D modelleme uzmanı, bilgisayar yazılım programlarını kullanarak hazırlanan çizimlerin üç boyutlu modelini veya nesnelerin görsellerini oluşturan dijital sanatçılardır. Çizmiş oldukları 3 boyutlu modelleri yapısına göre test edebilme özelliğine de sahip olan bu yazılımlar, mimari, mühendislik, sağlık, inşaat, ticari reklamcılık gibi bir çok alanda kullanılmaktadır. 3D animasyon ise, nesne, grafik, canlı gibi unsurlardan oluşan görsellerin hareketlendirilmesine verilen addır.

3D animasyon yapmak için başlıca kullanılan bilgisayar programlarını; AutoDesk 3Ds Max, Maxon Cinema 4D, Blender, Autodesk Maya, Zbrush, Rhino vb. olarak sıralayabiliriz. Daha etkileyici ve efektif bir tasarım ortaya çıkarmak adına geliştirilen bu programlar hemen hemen tüm sektörlerde kullanılmaktadır. 3 boyutlu çizimlerde başarılı sonuçların elde edilmesi adına yalnızca yazılım bilgisine sahip olmak ve hakim olmak yeterli değildir. Bununla beraber modellemenin yapılacağı nesne ya da canlı ile alakalı detaylar konusunda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. 3D animasyon yapabilmek için görsel algıların oldukça gelişmiş olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gerçeğe uygun bir modelleme gerçekleştirilebilir. 3D animasyon yapabilmek için öncelikle genel anlamıyla senaryo şekillendirilmelidir. Ardından senaryoya uygun şekilde görsel tasarım çalışmalarına ve modellemelere başlanır. Tüm aşamalar birbirine bağlantılı şekilde ilerlemelidir. 

3 boyutlu modelleme ve 3 boyutlu animasyon süreci işlemi oldukça zahmetli ve üzerinde titizlikle çalışılması gereken uzun soluklu bir konudur. Büyüyen teknoloji ile birlikte insanların 3D animasyon ve 3D modelleme ile ilişkisinin artması sebebiyle giderek daha fazla kişi bu sektörde programa hakim olarak çeşitli sektörlerde yer almak istemektedir.  3 boyutlu Modelleme ve 3 boyutlu animasyon ile yaratılabileceklerin sınırı yoktur ve bu sektörün gelecekte bize neler getireceğini şimdiden görmek mümkündür. 

3D Modelleme ve Animasyon Bölümü Nedir? 

"3D modelleme ve animasyon" programı, 2019 yılında ilk kez Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde açılmıştır ve kontenjanını 40 kişi olarak belirlemiştir. 2019 yılında öğrencilere ilk kez kapısını açan ve geleceğin meslekleri arasında gösterilen "üç boyutlu (3D) modelleme ve animasyon" programı mezunları başta mimarlık, savunma, sağlık, mühendislik, reklamcılık, sinema-televizyon olmak üzere pek çok sanayi ve endüstri alanında öğrencilere iş imkanı sunmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ve sanayi ile 3 boyutlu modelleme konusundaki eksikliklerle bu anlamda eğitim veren bölümlerin açılması yönünde talepler artmıştır.

Öğrencilerine üç boyutlu mekanik ve katı modelleme, organik ve medikal modelleme, dental modelleme ve animasyon, maket yapımı, üç boyutlu yazıcı gibi ana başlıklarda eğitimler verilmektedir. Aynı zamanda öğrencilere malzeme, makine, bilgisayar mühendisliği gibi çok çeşitli bir alan bilgisine sahip olarak mezun olacakları bir eğitim programı hazırlanmıştır.

Sürekli proje üreterek tamamlanması hedeflenen 4 dönem boyunca öğrenciler hangi sektörde hangi yazılımların kullanılması gerektiğine dair bilgi de edinmektedir. 3 boyutlu modellemenin pek çok sektörde kullanılmasının yanı sıra stajların da dönem içi uygulamalarının da iş başında yapılması ile nitelikli eleman yetiştirilmesi hedeflenmektedir.  

Sinema filmlerinde yer alan görsel efektler, mobil cihazlarda veya bilgisayarlarda oynadığınız oyunlar, 3 Boyutlu / 2 Boyutlu yapımlar, şehir bölge planlama ve mimarlıkta kullanılan tasarımlar, canlandırmalar, çizgi filmler, bilgisayar oyunları, sağlık hatta günlük hayatta kullandığımız ürünlerin birçoğu milyonlarca insanın ilgi alanında bulunuyor. 3 Boyutlu Modelleme ve Animasyon eğitimiyle de nitelikli elemanlar yetiştirilmesi ve bu sektördeki ihtiyacın karşılanması bu yüzden önem taşıyor. 

3 Boyutlu Modelleme ve Animasyon Bölümü Dersleri Nelerdir? 

3 boyutlu modelleme ve animasyon ders programı, sektörün ihtiyacını karşılamaya yönelik öğrenci yetiştirmeyi hedefleyen doğrultuda hazırlanmıştır. 3 boyutlu tasarım ve animasyon dersleri aşağıdaki gibidir. 

Animasyon Desen gibi derslerle 4 dönemlik programda sektöre yönelik bilgisayar yazılımı ve proje pratiği yapma imkanı sağlanmaktadır. 

3D Modelleme ve Animasyon Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?  

Tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara elemanın en önemli özellikleri hem tasarım konusunda yetenekli hem de yazılım programlarına hakim uygulama konusunda uzman kişilerdir. 3D modelleme ve animasyon günümüzde birçok farklı sektörde çok farklı amaçlarla kullanılmakta olup bu programdan mezun olacak öğrencilerin birçok sektörde iş bulmaları mümkündür. 3D modelleme alanında hizmetlere ihtiyaç duyulan sektörlerin bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Endüstri Ürünleri Tasarımı

 • Mimarlık/ Şehir ve Bölge Planlama/ İnşaat Mühendisliği

 • İç Mimarlık

 • Sahne Tasarımı

 • Makine Mühendisliği

 • Mekatronik Mühendisliği

 • Mücevherat Tasarımı

 • Moda Tasarımı

 • Görsel İletişim Tasarımı

 • Ar&Ge Mühendisliği

 • Kalıp Sektörü

 • Biyomedikal Mühendisliği

 • Eğitim Sektörü

 • Sinema ve Televizyon sektörü

 • Protez Üretimi

 • Diş Hekimliği

 • Reklamcılık

 • Gıda Sektörü gibi bir çok sektörde aktif olarak 3 boyutlu modelleme ve animasyon gerektiren birimlerde çalışmalarını sürdürebilmektedirler. 

3D Modelleme ve Animasyon Bölümü Taban Puanları ve Sıralama 

3 boyutlu modelleme ve animasyon bölümü taban puanı, başarı sıralaması aşağıdaki gibidir. Yazıdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır. 

ÜniversiteTaban PuanSıralama
ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ (MYO)279,12578565,943
3 Boyutlu Modelleme ve Animasyon Bölümü 3D Boyutlu Modelleme Bölümü 3D Modelleme ve Animasyon Meslek Yüksek Okulu 3D Modelleme ve Animasyon MYO
Aysun Şahin Besci
Aysun Şahin Besci
Blog Yazarı

Çocukluk hayallerini gerçekleştirmek adına Endüstri Ürünleri Tasarımı ve Marka İletişimi bölümlerini bitirdikten sonra tasarım bilgisiyle yeteneklerini buluşturduğu Noipaper Art&Craft'ı kurdu. 2009'dan bu yana çeşitli ürün tasarımı projelerine danışmanlık yapmakta bir yandan da Noipaper ile el yapımı ürünlerin değerini artırmak adına yetişkin ve çocuklara özel kağıt atölyeleri düzenlemektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209