AnasayfaBlogBüyük Veri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Büyük Veri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

25 Temmuz 2021
Büyük Veri Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Büyük veri; gözlem, araştırma, arama motoru, blog, forum ve sosyal medyadan bunun yanında birçok kaynaktan elde edilen verilerin anlamlı ve işlenebilir hale getirilmiş şekline verilen addır. Firmaların müşteri davranışlarını incelerken doğru kararlar almalarına ve stratejiler geliştirmelerine önemli katkısı bulunur. Büyük veri mühendisi, kurumlar için önemli yere sahip, çok büyük miktara ve çeşitliliğe sahip verileri analiz eden kişilere verilen addır. Dağınık halde olan bu verileri, belirli bir sistem çerçevesinde tasnif edip, anlaşılabilir ve kullanılabilir hâle getirmekten sorumludur.

Büyük bir veri havuzuna sahip olan geniş veri kaynaklarını, hali hazırda tanımlanmış veri kaynaklarıyla birleştirme faaliyetini yerine getiren büyük veri mühendisleri, analiz sonuçlarıyla firmanın ya da kurumun veri odaklı politikalarının oluşturulmasında temel işlevi üstlenir.

Yazımızda büyük veri mühendisi ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. Büyük veri mühendisi nedir? Büyük veri mühendisi ne iş yapar? Büyük veri mühendisi ne kadar maaş kazanır? Birlikte inceleyelim. 

Büyük Veri Mühendisi Nedir?

Son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan kavramlar arasında büyük veri de yerini aldı. İnternet ortamında yer alan her kişi büyük verinin gelişmesine katkı sağlar. Bu verilen anlamlı hale gelmesi ise belli bir çalışma aşamasını gerekli kılar. Bu verileri anlamlı hale getirenler ise büyük veri mühendisleridir. Büyük veri mühendisi, kurumlar ya da firmalara katlı sağlayacak, büyük bir miktara ve çeşitliliğe sahip verileri analiz etmesi gereken kişidir. Dağınık halde yer alan bu verileri belirli bir sistematiğe göre tasnif eder. Anlaşılabilir ve kullanılabilir hâle getirmek için çalışmalar yapar.

Büyük bir veri havuzuna sahip olan zengin veri kaynaklarını, mevcut ve tanımlanmış veri kaynaklarıyla birleştirilir. Böylece büyük veri mühendisleri ortaya çıkan analiz sonuçlarıyla şirketin ya da kurumun veri odaklı politikalarının oluşturulmasında önemli bir görev üstlenir. Sahip olduğu bilgiler sayesinde kurumların bazı kararlar vermeleri aşamasında stratejik planlar oluşturmalarını sağlar. Büyük veri mühendisi olmak isteyen kişiler belli bölümlerden mezun olmaları halinde istihdam edilir. Bu bölümler aşağıdaki gibidir.

Büyük Veri Mühendisi Ne İş Yapar?

Büyük veri mühendisi, çalıştığı kuruma hem stratejik hem de istatiksel destek veren kişidir. Firmaya iş değeri kazandırmayı hedefler ve hedefleri doğrultusunda çalışmalar sergiler. Her kaynaktan toplanan bilgileri analiz eder ve bir değer kazanmalarını sağlar. Kurumların karar alma aşamalarında önemli bir yere sahiptir. Özel sektör ve kamu alanında çalışmalarıyla firmaya avantaj kazandıran büyük veri mühendislerinin başlıca görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Büyük veri toplama görevine sahiptir

 • Veriyi anlamlı bir şekilde tasnif etmeli ve kullanılabilir hâle getirmelidir.

 • Kurumun ya da şirketin veri odaklı karar alma ve yönetim süreçlerine katkı sunma gibi önemli bir görevi üstlenir.

 • Büyük veri yazılım projelerinin tasarım ve uygulanmasında rol sahibidir.

 • Projeleri gözden geçirir ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar.

Büyük Veri Mühendisi Maaşları

Büyük veri, firmaların müşteri davranışlarının yönünü inceleyerek, doğru kararlar almalarına ve stratejiler geliştirmelerine önemli katkılar sağlamaktadır. Mevcut veriler en sade şekle ve işlenebilir hale getirildikten sonra, karşılaştırma yöntemi uygulanarak, bu verilerin birbirleriyle olan ilişkileri incelenir ve aralarındaki bağlantılar tek tek ortaya çıkarılır. Böylece alınacak olan kararların sonuçlarını önceden kestirme imkanı yaratılır. Verilerde önemli yere sahip bazı noktaların yerleri değiştirilir ve oluşturulan simülasyonlar ile farklı kararlara verilecek tepkiler ortaya çıkarılır.

Büyük veri analizi, kurumlarda gerçek müşteri davranışlarına dayalı verileri doğru bir şekilde değerlendirme ve yüksek değer katma aracı olarak görülür. Bu aşamada büyük veri mühendislerine önemli görevler düşer. Stratejik kararlarda öneme sahip büyük veri, kurumlara değer katmak amacı ile yapılandırılır. Büyük veri mühendisi özel sektörde ve kamu alanında çalışmalarını sürdürür. Yaptığı çalışmalara karşılık kazandığı maaş kuruma göre değişiklik gösterir. Ayrıca büyük veri mühendisinin eğitimi, tecrübesi maaşını etkileyen diğer önemli unsurlardandır. Kişinin kendini geliştirmesi ve teknolojileri yakından takip etmesi gerekir. Peki, büyük veri mühendisi ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni mezun olan ve hemen çalışmaya başlayan bir büyük veri mühendisi en az 6.000 TL maaş kazanır.

 • Tecrübe edinmiş bir büyük veri mühendisi ortalama 8.000 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda tecrübe sahibi olan bir büyük veri mühendisinin ise 10.500 TL’ye kadar gelir elde ettikleri görülmektedir.

Büyük Veri Mühendisi Nasıl Olunur?

Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ve sektörel büyüme birçok mesleğin ortaya çıkmasını sağladı. Bunlardan biri de büyük veri mühendisliğidir. Bu alana ilgisi olan üniversite adayları ilgili bölümlerin neler olduğunu araştırıyor. Veri mühendisliği pozisyonunda değerlendirilmek isteyen kişilerin üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans bölümlerinden bazılarından mezun olmaları gerekir. Bunlar; Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilgi Teknolojileri, Enformatik, Matematik ve istatistik olarak sıralanmaktadır. Bu alanda başarılı olmak isteyen kişilerin öncelikle işverenler tarafından beklenen diplomaya sahip olmaları ardından da bazı özellikleri taşımaları gerekmektedir. Bu özellikler sayesinde mesleki başarıları çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Ayrıca kurumlar tarafından daha çok tercih edilmelerine imkan tanır. Büyük veri mühendisi olmak için aşağıdaki özelliklere sahip olmak gerekir.

 • Bilgisayar bilimlerine ilgi duymalı ve bu alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelidir.

 • Yapay zeka teknolojilerine ilgi duyması gerekir.

 • Sözlü ya da yazılı iletişim becerisi geliştirmiş olmaları beklenir. Güçlü bir iletişim becerisine sahip olan kişiler bu alanda daha başarılı olur.

 • Yazılım ve veri tabanı bilgisine sahip olmaları gerekir.

 • Python ve Java gibi yazılım programları ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir.

 • Program dillerine hakim olmaları mesleklerinin olmazsa olmazlarıdır.

 • Yabancı dil bilgisi özellikle iyi derecede İngilizce bilmeleri oldukça önemlidir.

Büyük Veri Mühendisi Büyük Veri Mühendisi nedir Büyük Veri Mühendisi ne iş yapar Büyük Veri Mühendisi maaşları Büyük Veri Mühendisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bulanık Mantık Nedir?
Video

Bulanık Mantık Nedir?

02 Temmuz 2021
Yapay Zeka
Teknoloji

Yapay Zeka ve Tarihi

30 Kasım 2020