AnasayfaOnline EğitimlerEtkili İletişim Teknikleri ve Beden Dili Analizi Eğitimi
110 Online
928.924 Öğrenci

Etkili İletişim Teknikleri ve Beden Dili Analizi Eğitimi

Beden dili, daha iyi ilişkiler kurmanıza ve diğer insanların niyetlerini anlamanıza yardımcı olabilecek benzersiz, evrensel bir iletişim biçimidir. Online beden dili ve etkili iletişim eğitimimizle bugün beden dilini nasıl kullanacağınızı öğrenin!
4.8
(162)

Günlük hayatta ya da iş yaşamında etkili iletişim kurabilme, başarımız için olmazsa olmazdır. Çünkü iyi bir iletişim iyi insan ilişkilerinin temelidir. Peki beden dili aslında ne ifade eder, neden önemlidir? Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili Eğitimi sayesinde, etkili iletişimin yanı sıra sözsüz iletişimde beden dilini öğreneceksiniz.

Sözsüz iletişim, bilinçli olarak ya da hiç farkında olmadan ama sürekli olarak kullandığımız iletişim yöntemidir. Aslında beden dili kelimelerden çok daha önce insanların ilk anlama ve anlaşılma aracı olmuştur. Konuşmacının kürsüye çıkıp bir brifing sunduğunu düşünelim. Bir nedenden ötürü sustuğunda, konuşmaya ara verdiğinde bile giyimi, görünümü, duruş şekli, saçı, gözleri, bedenine yansıyan heyecanı gibi detaylarla hala dinleyicilerle konuşmaya ve mesajlar vermeye devam eder.

Sözsüz iletişim yöntemiyle bazı mesajlar doğrudan verilebilir. Örneğin asker üniforması giymiş birinin ya da beyaz gömlek giyip boynundan aşağı bir stetoskop sarkıtmış birinin mesleğini tahmin etmek zor değildir. Kaşlarımızı kaldırarak o fikri onaylamadığımızı, elimizi yumruk yapıp başparmağımızı yukarı kaldırarak teklife onay verdiğimizi ifade ederiz. Yüzümüzü buruşturarak yemeği beğenmediğimizi, sarılarak birini çok sevdiğimizi anlatabiliriz.

Odasına çağıran patronun yüz ifadesi ve konuşmaya başlarken kullandığı ses tonu sayesinde konuşmanın içeriği hakkında tahmin yürütürüz.

Kullanılan kelimeler, konuşanın ses tonu ve beden dilinin iletişime hangi oranda etki ettiği incelendiğinde; 

  • Kelimelerin %10,

  • Ses tonunun %30,

  • Beden dilinin ise %60 oranında etkili olduğu görülüyor.

Yani anlaşılıyor ki sözsüz iletişim, yüz yüze iletişimde kullanılan mimikler, jestler, ses tonlamaları, vurgular, hal ve tavır ile sözlü iletişimi çok etkili şekilde destekliyor ve pekiştiriyor.

Sözsüz iletişimi kullanma, anlama ve okuma, sözlü iletişimle uyumlu şekilde birleştirme kabiliyetlerini geliştirerek diğerleriyle tatminkar, anlaşılır, sağlıklı, güçlü ve etkili iletişim kurabiliriz. Bu şekilde iletişim sistemindeki hem kaynak hem de alıcı rollerinde çok başarılı olarak hem sosyal hayatta hem de iş hayatında önemli avantajlar elde edebiliriz.

Etkili iletişim stratejileri ve beden dili eğitimi uzaktan eğitim sistemi üzerinden yürütülmektedir.

Bu uzaktan eğitim programı videolar, ders notları ve testlerle zenginleştirilmiştir. Ders notlarını bilgisayarınıza indirebilir veya çıktısını alabilirsiniz. Dersler genellikle akşam saatlerinde yapılmaktadır. Derse katılamadığınızda dersin tekrarını dilediğiniz zaman izleyebilirsiniz.

Beden dili eğitimi iş hayatında ve sosyal hayatta size birçok fayda sağlayabilir. Karşınızdaki kişinin yalan söyleyip söylemediği ya da karşınızdaki kişinin betimlemek istediği şeyi kolayca anlayabilirsiniz. Bu online eğitim programı karşınızdaki kişinin aslında ne söylediğinden çok ne anlatmak istediğini ve ne düşündüğünü anlamanıza yardımcı olacaktır.

İletişimi etkili hale getirmek, bir takım stratejilerle güçsüz yanları kuvvetlendirmek ve Beden Dilini doğru kullanabilmekle mümkündür.

Beden dili eğitimi yeni beceriler kazandırır!

Beden dili kişinin çoğunlukla istemsizce yaptığı “ele verici” mikro hareketler ya da davranış tarzlarıdır. Ele verici olmasının sebebi sözlü iletişimde “aslında” kastedilen mesajı açığa vurması, kişinin güvenilirliği, dürüstlüğü ve samimiyeti hakkında çok önemli ipuçları vermesidir. Özel bir eğitim alınmamışsa, beden dili ile yalan söylemek çok zordur.

Çünkü beden dili bilinçli olmaktan ziyade dürtüseldir yani doğaldır. Beden dilini iyi kullanan kişiler etkili iletişim becerilerine sahip, ikna ediciliği ve liderlik vasıfları iyi seviyede olan kişilerdir. Her ne kadar beden dili dürtüsel olsa da beden dilinin anlamları, kullanımları, etkili bir iletişim tarzı sürdürmekte nasıl kullanılacağı öğrenilebilir.

Vücut dili anlamak kolay değildir. Bu nedenle karşınızdaki kişilerin sizlere doğru söyleyip söylemediğini anlamanız zor olabilir. Bu ikilemi yaşamamanız için hazırlanan programda beden dili nedir tam anlamı ile öğrenmeniz amaçlanmaktadır. Bu program sonrasında karşınızdaki kişinin ne söylediğini değil neyi ifade ettiğini anlayabileceksiniz.

İnsanların birbirlerini anlamaları beden dili okuma ile mümkündür. Bazen kendinizi bile anlayamayabilirsiniz.

Teorik ve bununla beraber pratik bilgilerin de verildiği etkili iletişim eğitimi uzman eğitmenlerin tecrübesi ile birleşince başarı oranı artmaktadır. Karşınızdaki kişiyi doğru anlamanızı amaçlayan eğitmenler uygulamalı olarak eğitimin içeriğini aktarır.

İnsanların kendini ve birbirlerini daha yakından tanımasını ve doğru anlamasını sağlamak amacıyla kendi aralarında daha sağlıklı ve bilinçli iletişim kurmalarına katkıda bulunarak, iletişimdeki olası çatışmaları önlemek, dolayısıyla ilişki kalitesindeki verimi arttırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca beden dili için teorik ve pratik bilgiler sağlayacaktır.

Beden dili kursu kimler için?

  • Kişisel Gelişimine katkıda bulunmak isteyenler,

  • İletişim becerilerini geliştirmek isteyenler,

  • Topluluğa hitap ederken, sunum yaparken kendine güvenli ve rahat bir izlenim yaratmak isteyenler,

  • Beden Dilini doğru okumak ve kullanmak isteyenler.

Beden dili insanın kendini en doğal hali ile ifade etme şeklidir. Beden dili; bedenin duruşundan, hareketlerinden, mimiklerden ya da göz hareketlerinden meydana gelen tüm oluşumları zihinsel faaliyetlerin desteklediği bir iletişim şeklidir. İletişim esnasında sadece sözlerimizle değil beden dilimizle konuşmamızı destekleriz.

Karşımızdaki kişiyi anlamanın en önemli yollarından biri beden dilini çözmüş olmaktan geçer. Beden dilini etkili bir şekilde kullanma becerisi gösteren insanların aynı zamanda iletişim becerileri açısından da yetenekli olduklarına hiç dikkat ettiniz mi? Beden dili nasıl doğru kullanılır?  Beden dilini doğru kullanmak için neler yapmalıyım?

Aklınızdan bu sorular geçiyor olabilir. Beden dilini doğru kullanma ve doğru anlamak için eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Vücut dili kursu, online eğitimler bu konuda yardımınıza yetişiyor. Enstitü tarafından sunulun etkili iletişim ve vücut dili eğitimi; İletişim sırasında “aslında söylemek istediklerim” kısmının altını çizerek, sessiz olan ve yüzdesi en güçlü olan iletişim aracını doğru anlamak ve anlamlandırarak faydaya çevirmeyi öğretir.

Beden dili sertifikası, iletişim becerilerini geliştirmek isteyen herkes için değerli bir kazanımdır. Sözel olmayan ipuçlarını okuma ve yorumlama becerisi, müşteri hizmetlerinden satışa kadar birçok alanda başarı için gereklidir.

Öğrenciler beden dili kursu alarak hem beden dilini nasıl daha etkili kullanacaklarını hem de başkalarının mesajlarını nasıl okuyacaklarını öğrenebilir. Buna ek olarak, farklı kültürlerin beden dili aracılığıyla nasıl iletişim kurduğunu daha iyi anlayacaklardır. Bu bilgilerle, ilişkiler kurmak, fırsatları yakalamak ve çatışmaları çözmek için daha donanımlı olacaklar.

İster sadece iletişim becerilerinizi geliştirmek isteyin, ister kariyerinizde ilerlemek isteyin, beden dili sertifikası paha biçilmez bir araçtır.

Sertifikanız uluslararası geçerli resmi belgedir.

Devamını göster
Bu görüntüde takım elbiseli bir adam ellerini çırpıyor. Bir başarıyı kutluyormuş gibi coşkulu ve gururlu görünüyor. Kravat takan adam şık ve profesyonel görünüyor. Arka planda siyah metinli beyaz bir işaret var. Bu, adamın profesyonel bir ortamda önemli bir şey başarmış olabileceğini düşündürüyor. Genel olarak bu görüntü bir başarı ve gurur hissi uyandırıyor.
6261257
Video5
Sınav1
Ödev
Ders Notları2
Eğitim DiliTürkçe
SertifikaEvet
Abonelik Süresi365 Gün
Yaklaşan Etkinlikler
Sertifika Sınavı
20/07/2024
Sertifika Sınavı
27/07/2024
Sertifika Sınavı
03/08/2024

Benzer Kurslar

Diğer öğrenciler bu online kursları da inceledi. Daha fazlasını öğrenmek için bu eğitimle birlikte bunlara da kayıt olun.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Siyah gömlekli diksiyon eğitmeni, 8k canon sinema kamerasıyla IIENSTITU stüdyosunda. Diksiyon eğitimi metni ekli.
4.7
(247)

Diksiyon Kursu

7 Konu5 Saat
Genç bir kadın ışıl ışıl gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Kısmen kulaklarının arkasında toplanmış uzun, koyu kahverengi saçları var. Gözleri hayat dolu ve dudakları yumuşak, içten bir gülümseme şeklinde kıvrılmış. Beyaz bir tişört, açık mavi kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Yüz ifadesi neşeli ve duruşu rahat. Güven ve neşe saçıyor, bu da onu güzel ve canlandırıcı bir manzara haline getiriyor. Parlak, güneşli bir ortamda duruyor ve sıcak ışıltısı güneş ışınlarıyla vurgulanıyor.Sibel Curciali
10100