AnasayfaBlogEğitim, Hayatımızı Nasıl Etkiler?
Eğitim

Eğitim, Hayatımızı Nasıl Etkiler?

28 Ekim 2019
Eğitimin Hayatımıza Etkisi

Hayat en büyük eğitimdir. Doğduğumuz andan bugüne kadar her gün hayattan yeni şeyler öğrenir, bazılarını yaşamımıza geçiririz. Yani yalnızca okulda öğrendiklerimizden ibaret değildir eğitim. Eğitim, pek çok konuda insana bilgi sağlar. Değerleri, toplumsal normları öğretir, inançları şekillendirir, iletişimimizi kuvvetlendirir. Hayata daha farklı bakabilmek, yeni bakış açıları kazanabilmek, kişisel gelişim noktasında kendimizi daha iyi geliştirebilmek için eğitim hayati bir gerekliliktir. 

Eğitimin amacı, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmektir.

Ferdinando Galiani

Robot bile okuyup yazabilir. Ancak bilgiyi akıllıca anlayıp hayata geçirmek insana özgü bir yetenektir. Eğitim yalnızca kendimiz için değil, diğer insanların hayatını da iyileştirip kolaylaştırmak için de kullanılır.

Eğitim Neden Önemli?

”Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.” - Nelson Mandela

Dünyayı kazanmanın tek yolu eğitimden geçer. Bir şeyin köklerine kadar düşünmek ve ardında yatan niyetleri, sebepleri anlamaktır.

Hayatta en köklü değişimlerin de yeniliklerin de temelinde yatan eğitimdir. Dünyada en iyi eğitim sistemine sahip ülkelere bakıldığında bu ülkelerin en gelişmiş ülkeler olduğu görülmektedir. Ülkelerin dünyadaki konumu, eğitim ile belirlenir. 

Eğitimin katkıları neler? Bir ülkedeki bireylerin rahat yaşaması ve mutlu olması, o ülkedeki insanların nitelikli gelişmelere hazır eğitim almalarına bağlıdır. Bunun yanı sıra, eğitim ile kazandıkları bilgi ve beceri, ekonomik büyümeye yapacakları katkı ile doğru orantıya sahiptir. Eğitim, ekonominin gelişmesi, ilerlemesi için gereken insan gücünü yetiştirerek üretime katkı sağlar.

Eğitim; siyasal, demokratik toplum bilincini geliştirme, sorunların anlaşılabilmesini sağlama, teknolojik gelişmelere olanak sağlama gibi pek hayatın her kulvarında katkı sağlar.

Ancak eğitimin olmadığı yerde sahip olunan zenginlikler de fayda getirmez. Dünyada gelişmiş teknoloji, eğitim, sağlık gibi imkanlara sahip ülkelere bakıldığında eğitim açısından da gelişmişliklerini görürüz. Örneğin Çin, ülkesinde eğitim ve yatırım imkanlarını en iyi şekilde sağlamasının yanı sıra yurt dışına gönderdiği eğitimli genç nüfusunu, ülkelerine hizmet etmeleri için geri çağırır. 

Eğitim sayesinde hayata olan bakışımız şekillenir. Okullarda öğrendiklerimizi günlük hayatın her yerinde kullanamayız belki ancak iyi bir meslek ve kariyer için okul eğitimimizi de en iyi şekilde almaya gayret etmeliyiz. Toplumda saygınlık kazanmada eğitimin rolü büyüktür. Mutlu ve refah seviyemiz yüksek bir hayat istiyorsak, başarının anahtarı iyi bir eğitim.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre insanın en temel ihtiyaçları arasında yeme-içme, ardından da güvenlik ihtiyaçları yer alır. Bu kapsamda hayatımızı idame ettirebilmek için yeme-içme, barınma, sağlık gibi hayati ihtiyaçların karşılanması gerekir. Bunun için de hiç şüphesiz para gerekir. Para kazanmak, yaşamımızdaki temel ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olur. Bunun da yolu yine iyi bir eğitim ve kariyer elde etmekten geçer.

Eğitimin Kolay ve Keyifli Hali: Online Eğitimler

Teknolojinin sağladığı kolaylıklar hiç şüphesiz eğitim alanında da kendini gösterdi. Artık eğitim alamama gibi bir durum söz konusu değil. Örgün eğitimde; ikinci öğretim, ön lisans, yüksek lisans gibi sistemlerin yanı sıra online eğitimler sayesinde her haneye ve herkese eğitim fırsatı sunulmakta.

İnternet erişiminin olduğu bilgisayar ya da tabletler aracılığı ile online eğitime ulaşmak mümkün. Online eğitimler sayesinde ücretsiz eğitimin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda eğitim almanız mümkün. İlgi alanlarınıza göre eğitimler bulabilmenizin yanı sıra, yeni hobiler de edinebilirsiniz. 

İyi bir kariyer elde etmek ya da mevcut işinizde daha iyi yerlere gelebilmek için de kendinizi daima eğitmeniz gerekir. İş Hayatı Eğitimleri sayesinde hedeflediğiniz kariyer yalnızca bir tık uzağınızda. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler, size hayat boyu gerekli olan nitelikli bilgileri ve tecrübeleri kazandırır. Üstelik eğitimler sonrasında uygulanan sınavdan başarı elde etmeniz durumunda özel ve resmi kurumlarda geçerliliğe sahip sertifika kazanabilirsiniz.

eğitim eğitim hayatı online eğitimler sertifika iş hayatı kariyer kişisel gelişim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.