AnasayfaBlog10 Adımda Satış Teknikleri
Satış - Pazarlama

10 Adımda Satış Teknikleri

19 Haziran 2020
10 Adımda Satış Teknikleri

Satış teknikleri iş hayatının en bilinmez denklemidir. Tüm iş kuran girişimciler iyi bir pozisyona gelmeyi hayal eder. Ancak reelde bu hayal ne kadar gerçekleşir? Gerçekten koca bir soru işareti. Hangi alanda olursanız olun, bir hizmet ya da bir ürün satmak durumundasınız. Fakat yapacağınız satışta tek olmadığınızı biliyorsunuz. Sizler gibi onlarca, yüzlerce hatta binlerce firma var. 

Rekabet oldukça yüksek. Son zamanlarda bu rekabet artık dijitale taşındı. Neredeyse dijitale geçmeyen yok. Hatta geleneksel satışın yerlerini dijital pazarlama aldı. Peki böyle bir durumda ne yapılmalı? Hani bir laf vardır: "Her malın bir alıcısı vardır" gerçekten bu deyim çok doğru. Sattığınız ürünün veya verdiğiniz hizmetin muhakkak bir alıcısı olacaktır. Ancak malın alıcısı olması içinde satış pazarlama bilmek gerekir. 

Bir ürünü X firma ve Y firma aynı fiyata koyduğunda, X firmasının tercih edilme nedeni nedir? Bunu araştırmak gerekir. Neyi doğru yapmıştır veya Y firması ucuza satmasına rağmen niye X firması seçilir? Burada işte satış teknikleri devreye girer. Ürünü pazarlama becerisi ve kabiliyeti bu noktadan sonra kendini gösterir. Şimdi adım adım yapılması gerekenleri sıralayalım. 

Adım Adım Satış Teknikleri 

1. Talebi Olan Ürün veya Hizmet Satışı 

Öncelikle satışı yapacağınız ürünün ya da hizmetin genel bir pazar araştırması yapılmalıdır. Satışı gerçekleşmeyecek olan mal, bile bile lades ile aynıdır. Satış tekniklerinin başında satılacak olan ürünün seçimi son derece önemlidir. Fakat bazen hiç ummadığınız ürünlerde satışı olumlu yönde patlatabilir. 

2. Çapraz Satışı Etkin ve Doğru Kullanmak 

Pazarda yer alacak olan ya da halihazırda pazarda bulunan kişiler için çapraz satış oldukça önemlidir. Çapraz satış kısaca, ana satışı yapılacak malın yanında müşteriye, tamamlayacak yan ürün sunmasıdır. Örneğin, telefon alan bir kişi powerbank de isteyebilir. Döner siparişi veren müşteriye ayran sunulması. Bu gibi ufak detaylar satışta etkin rol oynar. 

3. Fiyatlandırmada Akıllı Davranın 

Rekabet ortamının fazla olduğu piyasada işletmelerin olmazsa olmazı fiyatlandırmadır. Bir ürünün muhakkak belli bir fiyatı vardır. Bunu aşağı çekmek veya yukarı doğru yükseltmek size kalmış. Elbette bu durum sadece size de bağlı değil. Piyasanın üstünde bir fiyat satışı yaptığınız takdirde ürün elinizde kalır. Bazı durumlarda da yüksek fiyat daha fazla satılır. İnsanlarda şu düşünce hep vardır: ‘’Yüksek fiyat = Kalite.’’ Evet bu doğru bir tespit olabilir. Ancak bir ürünün belli bir ederi olduğunu değiştirmez. Kaliteli malın her zaman alıcısı vardır. 

4. Müşteriler İçin İndirim Düzenleyin 

İnsanoğlu indirimi her zaman sever. Kullanıcının bir ihtiyacı olmasa bile indirimli ürünü görünce alma isteği duyar. Olayı daha da basitleştirirsek 100 lira alışverişte yüzde 15 indirim diyebilirsiniz. 150 ve üzeri alışverişlerde kulaklık 10 lira. Buna benzer indirimler ve fırsatlar müşterinin ilgisini çekecektir. 

5. Deneme Amaçlı Ürünler Çıkarın 

Müşterilere yeni çıkan ürününüzü denettirin. Ücretsiz olarak bu imkanı kullanıcılara sunun. Başka bir ürünün yanında numune olarak da gönderilebilir. Bu sayede ürün hakkında müşterinin tepkisini ölçmüş olursunuz. 

6. Ürünün Görsel Kalitesi Satışı Gerçekleştirir 

Satış teknikleri için görsel oldukça önemlidir. Satacağınız ürünü iyi pazarlamanız için kaliteli görsel bir tasarım yapmalısınız. Özensiz ve kalitesiz görseller insanların hiç dikkatini çekmez. Yerine göre canlı renklerle kullanıcıların dikkatini çekmelisiniz.  

7. Müşteriniz ile İletişim Halinde Olun 

Ürünümü sattım, benim işim buraya kadar. Kafasında olan baştan kaybeder. Etkili satış teknikleri için müşteriyle sürekli iletişimde olun. Üründen memnun kalmış mı, kargo zamanında ulaşmış mı? Gibi sorunlara karşı kullanıcıyla ilgilenin. 

8. Kullanıcıların Geri Bildirimlerini Önemseyin 

Müşterilerin geri bildirim (feedback) yapmasına olanak tanıyın. Olumlu yorumların yanında kötü yorumlara da muhakkak göz atın. Satış tekniği ve şirketin büyümesinde geri bildirim önemli etkendir. 

9. Ürünü Reklam ile Daha Fazla Kişiye Ulaştırın 

Ürün satışı yaparken reklam vermekten kaçınmayın. Yeni çıkan ürününüzü müşteriye duyurun. Satış pazarlama teknikleri içinde reklam önemli yer teşkil eder. Bir ürünün en çabuk yayılması reklam yoluyla gerçekleşir. 

10. Tamamen Profesyonel Davranın 

Sonuç olarak ticaret işi yapıyorsanız tamamen profesyonel olun. Acemice işlere kalkışmayın. Müşterilere profesyonel olduğunuzu hissettirin. İşin ehli gibi davranın. Kurumsallaşma yolunda profesyonellik zorunlu değil ama gereklidir. 

En İyi Satış Tekniklerine Güncel Örnek 

Dünya üzerinde yaşanan corona virüs satış tekniği konusuna iyi bir örnek olabilir. Kendi ülkemizi baz alırsak şu an insanlar en çok ihtiyaç duydukları maske ve dezenfektan ürünleri. Normalde insanların böyle bir ihtiyacı olmazken salgın sebebiyle durum farklılaştı. Birçok insan maske ve kolonya ürünlerine adeta hücum etti. Hatta bir ara birçok yerde stoklar tükendi. 

Sadece maske ve temizlik ürünlerinin satışları değil, kişisel bakım eşyaları da bu süreçte fazlaca satıldı. Aslında insanların neye ihtiyaç duyuyorsa o ürüne sahip olduğunun bir göstergesidir. Eğer maske hayat kurtaracaksa, 100 lira bile olsa insanlar vermeye hazır. 

Satış teknikleri açısında ince bir ayrıntı daha var. Bazı firmalar sattığı ürünlerin yanında maske ve dezenfektan ürünleri ücretsiz şekilde gönderdi. Örneğin, 100 liralık sucuk alan müşterilere maske ve el dezenfektanı gönderildi. Tıraş makinası alana temizlik ürünleri hediye edildi. Ürünler tamamlayıcı olmasa da bu dönemde iyi bir satış taktiği olmuş oldu. 

Satış Teknikleri Eğitimi ile Kendinizi Geliştirin

Satış teknikleri yukarıda belirttiğimiz 10 adım ile tamamlamak mümkün. Kendi çabalarınızla 10 adımı takip ederek bir yerlere gelebilirsiniz. Ancak satış konusunda hem kendinizi hem de şirketinizi yükseltmek için daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Rekabetçi bir ortamın olduğu çağda hızlı olan ve bu işi beceren her zaman kazanır. Doğru adımlar atmak bu işin üstesinden geleceğinizi gösterebilir. 

Satış teknikleri eğitim alarak pazarlama konusunda kendinizi daha iyi geliştirebilirsiniz. Enstitü’nün sağladığı eğitimler ilaç gibi gelebilir. Satış ve pazarlama eğitimleri kategorisinde 10’dan fazla kurs bulunmaktadır. Özellikle dijital pazarlama eğitimi ve e – ticaret eğitimi sizler için yararlı olacağını düşünüyorum. 

Birçok şirketin ve kurumun dijitale taşındığını düşünürsek, alacağınız eğitimler size fayda sağlayacaktır. Ayrıca müşteri odaklı satış teknikleri ve Instagram’da etkili satış yapma teknikleri eğitimi bu kategorinin diğer öne çıkan kurslarından. Eğitimden sonra en güzeli de birer sertifika sahibi olmanız. Her bir eğitim için ayrı ayrı sertifika alabiliyorsunuz. Ayrıca sertifika tamamen başarıya bağlıdır. Yani katılım sertifikaları ile karıştırılmamalıdır. Bu yazıdan hemen sonra satış ve pazarlama eğitimi kategorisine bir bakın derim.

satış teknikleri satış pazarlama teknikleri satış pazarlama satış teknikleri eğitimi etkili satış teknikleri satış tekniği
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satışta Lider Yöneticilik ve Ekip Çalışması
Ali KayacanAli Kayacan
750209