Close
Mobil Menu Bars

Pazarlama Yönetimi Nedir? Satış Stratejileri Nelerdir?

30 Ekim 2019, 6124 defa okundu.
Pazarlama Yönetimi Nedir? Satış Stratejileri Nelerdir?
satış, pazarlama, satış stratejileri, pazarlama yönetimi, sertifika, online eğitim

İşletmeler, günümüzde yaşanan rekabet ortamında ayakta kalmak zorundadır. Toplumsal, kültürel, siyasal, teknolojik ve ekonomik değişim ve gelişmeler sebebi ile, özellikle pazarlama alanında, küresel rekabet günden güne artmaktadır. 

Bu gelişmeler işletmelerin bazıları için fırsat yaratırken, bazıları için ise risk oluşturmaktadır. Küçük, orta ya da büyük fark etmeksizin her boyuttaki işletmeler için gelişmeleri fırsata dönüştürmek iyi bir pazarlama yönetimi ile mümkün olmaktadır.

satış, pazarlama, satış stratejileri, pazarlama yönetimi, sertifika, online eğitim

Pazarlama Nedir?

Pazarlama, ürün ya da hizmetlerin tüketicilerin talep ve ihtiyaçları doğrultusunda onlara ulaştırılmasıdır. Ulaştırılan ürün ve hizmetlerin müşteri ile bağ kurması, sürekliliği sağlayacak süreçlerin yönetimi, şirket veya firmaların bu süreçleri en verimli biçimde geçirmesidir. Pazarlama; içerisinde pazar araştırmalarının, reklamcılığın dahil olduğu ürün veya hizmetlerin tanıtım ve satış sürecidir.

Pazarlama; işletmeler için başarı elde etmede kritik bir öneme sahiptir. Günümüzdeki başarılı kurumlara baktığımız zaman, modern pazarlamanın gerektirdiği şartları yerine getirmiş olduklarını görürüz. Microsoft, Apple gibi büyük işletmelerin yanı sıra kar amacı gütmeyen hastane, müzeler hatta üniversiteler dahi pazarlamayı etkin bir biçimde kullanmayı hedefler. 

Pazarlama, işletmelerin temel fonksiyonları arasında anahtar rolüne sahiptir. İşletmedeki departmanlar dolaylı ya da dolaysız, bir şekilde pazarlamaya hizmet etmektedirler.

Pazarlama, müşterinin dikkatini hangi ürün ya da hizmetin çekebileceğini belirlemek amacı ile sürdürülen çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmaların içerisinde satış, pazarlama iletişimi, iş geliştirmede kullanılacak stratejiler belirlenir. 

Pazarlama Yönetimi ve Önemi Nedir?

Pazarlama, işinizdeki başarının kalbidir. İşinize en uygun perspektif, pazarlama sürecinin başarılı yürütülmesine bağlıdır. Pazarlama yönetimi, mal veya hizmetlerin yönetilmesinde, dağıtılmasında rol oynayan faaliyetlerin ve işlevlerin kolaylaştırılmasında öneme sahiptir.

Pazarlama yönetimi, hedeflenen kitle ve pazarı seçme, üstün müşteri değerleri oluşturma, sunma ve iletme yoluyla müşteriler elde etme, elde edilen müşteriler ile ilişkileri devam ettirme ve büyütme sanatı ve bilimidir.

Philip Kotler'e göre, “Pazarlama yönetimi, organizasyonel hedeflere ulaşmak amacıyla hedef pazarlarla istenen değiş tokuşları gerçekleştirmek için tasarlanmış programların analizi, planlanması, uygulanması ve kontrolüdür."

Pazarlama yönetimi, ticari ve işletme girişimleri konusunda en önemli fonksiyona sahiptir. Bu sayede, artan rekabetle maliyeti düşürmek, kar oranını arttırma amacıyla gelişmiş dağıtım yöntemlerine olan ihtiyacı karşılamada önem kazanmıştır.

Pazarlama yönetimi her anlamda büyük öneme sahiptir. Bunlar; yeni ve kaliteli ürünlerin piyasaya sürülmesi, mevcut ürünlerin üretimini arttırmak ve bunu yaparken maliyetleri azaltmak önemlidir. Öte yandan; yurt içi ve yurt dışında iletişim, ulaşım gibi olanakları geliştirmek gereklidir.

Pazarlama yönetimini toparlamak gerekirse; bir ürünün, hizmetin potansiyel müşteriler ile buluşturulduğu ve tanıtıldığı bir süreçtir. Bu süreç; çeşitli mecralardan reklam, halkla ilişkiler, promosyonlar ve satışları kapsar. Satışların artışı ve büyümesi, marka bilinirliği, daha yüksek pazar payı ve çok daha fazlasıyla iyi sonuçlar elde etmek için yol haritası sunar.

satış, pazarlama, satış stratejileri, pazarlama yönetimi, sertifika, online eğitim

Satış ve Pazarlama Stratejileri Neler?

Satışları artırmak ya da işleri büyütmek kolay değildir. Her şeyden önce uygulanabilir stratejik fikirlere ihtiyacınız vardır. Kar elde edebileceğiniz bir pazar, hedef kitlenizi iyi analiz edebilmeniz ve elbette satabileceğiniz değerli bir şeylerinizin olması gerekir. Büyümenizi hızlandırmak için pazarlamaya yönelik doğru stratejiler olmadan ne kar elde etmek ne de işletmenizin hayatta kalması mümkün.

İşinizi pazarlayabilmek için doğru stratejileri belirlemek roket bilimi gibidir. Mesajlarınızı doğru kitleye, doğru biçimde ve etkili bir şekilde ulaştırmanız gerekir. 

Dijital Pazarlamadan Faydalanın

Dijitalleşen dünyamızda sosyal medyayı görmezden gelemezsiniz. Asıl büyü burada yatıyor. İşletmelerin bazıları sosyal medya desteği ile temellendirilip geliştirilmiştir. Bu sizi şaşırtabilir ya da size komik gelebilir. Ancak gelişmeler kaydettikçe potansiyelinizi daha da büyütmek ve işlerinizi kolaylaştırmak için sosyal medyadan faydalanmanız olası.

Diğer başarılı işletmeler arasına girmek ve onlara ulaşmak için ürün ve hizmetlerinizi arayan potansiyel müşteriler ile iletişim kurmalısınız. Facebook ve Instagram Reklamcılığı bu konuda size destek olacaktır. Sosyal medya aracılığı ile doğrudan mesajlar iletebilir, kendinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

Videolar Oluşturun

İşinizi ve şirketinizi duyurmak için en etkili yollardan biri videolar yaratmaktır. Videolar aracılığı ile insanlara faydalı şeyler öğretebilirsiniz. Bu işe gereken önemi verir, insanlarla sıcak bir ilişki kurabilirseniz görünürlüğünüz ve satışlarınız artacaktır.

Blog Yazabilirsiniz

Şirketiniz hakkında bilgi veren, insanlara fayda sağlayacak içerikler üretebilirsiniz. 

SEO Konusunda Tecrübe Kazanın

Yazdığınız blog içerikler için de önem arz eden SEO (arama motoru optimizasyonu), şirketinizin üst sıralarda görünürlüğü için hayati öneme sahiptir. 

Eğitimlerden Faydalanın

Satışlarınızı artırmak, işletmenizi büyütmek için ücretsiz online eğitimlerden faydalanmanız sizin için faydalı olacaktır. Üstelik eğitim sonunda sınavınızdan başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanır, bu alanda kariyerinize katkı sağlarsınız.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Hacer Kaytan
16 Aralık 2019
5.0

Dijital pazarlamayı es geçmemek gerekiyor artık herkes dijitalde.