Stres Yönetimi Eğitimi


$4.54$10.77

4,5
21 Ratings
8 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 2 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Stres Yönetimi Uzaktan Eğitim Programı

Stresten kaçamasak da stresi kontrol etmek mümkün. Stres sizi değil siz stresi yönetin. Günlük hayatta da iş yaşamında da bireyi olumsuz etkileyen stresi nasıl yönetebileceğinizi Stres Yönetimi Eğitimi sayesinde öğreneceksiniz. Öfkenizi yöneterek daha mutlu olmak için tavsiye ve teknikleri öğrenerek hayatınızda yeni bir sayfa açın.

Stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Günümüzde toplumda en yaygın olarak kullanılan bir kelimedir. Stres her yaştan ve her meslekten kişiyi etkileyebilir. Stresten her zaman kaçamayız ancak stresi kontrol altında tutmak mümkün.

Online Eğitim Stres Yönetimi Eğitiminin Amacı

Stres Yönetimi online eğitim programı, insanlara aşırı baskının kendileri ve başkaları üzerindeki etkisini tanımasına yardımcı olur ve katılımcıların iş yerinde ve evde stresten arındırılmış bir yaşam sürmelerine ve faaliyetlerinde daha fazla keyif almalarını sağlar. Stres Yönetimi, çalışanlara ve yöneticilere modern işyerinin baskısı ile daha iyi başa çıkmak için tasarlanmıştır.

Online eğitim için ihtiyacınız olan şeyler

 1. Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon.
 2. Aktif bir internet bağlantısı.

Stres Yönetimi Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

Stres yönetimi eğitimi programına stres altında yaşamını sürdüren (muhtemelen herkes) ve stresini kontrol altında tutmak isteyen herkes katılabilir.

What you will learn?

Stres yönetimini başarıyla tamamladığınızda,

 • Stresin asıl nedenlerini ve iş hayatınıza etkisini,
 • Strese bağlı kendi kendinize konuşma gibi durumların önüne geçme konularını öğreneceksiniz.

Ayrıca, stresi kontrol altında tutabilmenin avantajlarını değerlendirebilecek ve stresin üzerinizdeki etkilerini azaltabileceksiniz.

Topics of Education

 • Stresin belirtileri
 • Örgütsel Stres Faktörleri
 • Fiziki Mekan ve Çevre Şartları
 • Stresi Yönetebilme
 • Gevşeme Teknikleri
 • Problem Çözme Aşamaları

FAQs About Education

Olumsuz ve tehlikeli bir durumla karşılaştığımızda strese gireriz. Doğamızda var olan stres aslında yaşamsal bir öneme sahiptir. Tanımını, “bedenimizin bizi korumak adına gerçekleştirdiği çabalar bütünü” olarak yapabiliriz. İnsanoğlu var olduğu andan itibaren stres ile tanıştı. İlk çağlarda yaşanan stres, bizim yaşadığımız stresten oldukça farklı ve somuttu diyebiliriz. Vahşi hayvan saldırısı, tuzaklara yakalanma, yıldırım çarpması, açlık vb. Bu durumlarda insanların sadece iki tercih seçeneği vardı:  Kalıp savaşmak ya da kaçmak. Her ikisi seçenek olağanın üstünde bir çaba gerektirir. İşte bu noktada beyin stres hormonunu salgılar ve vücuda olağan dışı enerji yükler.

Stres durumlarında bedenimizde kendiliğinden akıllıca değişimler meydana gelir. Nasıl mı? Örneğin kalbimiz hızlı çarpar zira stres kaynağıyla savaşmak ya da kaçmak için daha çok kan pompalamaya ihtiyaç vardır. Beynimiz artan enerji ihtiyacını karşılamak için en çok enerji çeken sindirim sistemini kapatır. Stres durumundaki mide ve sindirim problemlerinin altında bu etken yatar. Aynı durum bağışıklık sistemimiz için de gereklidir. Stresli kişiler sık hastalanır.

Beyin, savunma sisteminde kullanılacak tüm enerjiyi stresle baş etmek için kullanır. Stresli kişilerin kolesterol ve kan şekeri düzeyleri yüksek olur. Nedeni beynin artan enerji ihtiyacını karşılamak için depolanmış yağı ve şekeri açığa çıkarmasıdır. Korktuğumuzda, sinirlendiğimizde rengimiz solar ve sararır. Sanırım “beti benzi attı” deyimini hepiniz duymuşsunuzdur. Olası bir saldırı esnasında yaşanacak kan kayıplarını en aza indirmek için yüzeysel dolaşım azaltılır. Komutu veren yine beyindir. Stresi hala o ilkel çağlardaki ölümcül tehdit olarak görür. Beynimiz bu ve benzeri tedbirlerle bizi hayatta tutar. 

İlkel çağlarda stresin olumsuz özellikleri uzun sürmüyordu. Tehlike geçtiğinde kendiliğinden stres de ortadan kalkıyordu. Oysa günümüzdeki stres kaynakları somut değil. İş ortamımızdaki çatışmalar, sınav kaygısı, mutsuz evlilik, sevdiğimiz birini kaybetmek, doğal afetler, gürültü, trafik sıkışıklığı, kronik hastalıklar ve kazalar gibi birçok nedenle strese girebiliyoruz. Bu kaynakların ortadan kalkması da hemen şıp diye olmuyor. Hatta neredeyse imkânsız.

Stres durumumuz da uzadıkça uzuyor. Bedenimiz ve beynimiz gelişen ve değişen teknolojilere uyum sağlamayı öğrenemedi. Stresi hala varoluşumuzdaki boyutta algılıyor. Yaşadığımız çağda her birimiz farklı boyutlarda stres yaşıyor ve farklı farklı tepkiler veriyoruz. Bize geri dönüşü ise kalp hastalığı, sindirim problemleri, hipertansiyon, depresyon gibi hastalıklar oluyor. Nitekim araştırmalar yetişkinlerin % 33’ünün kronik yani uzun süreli stres yaşadığını gösteriyor. Sağlığımızı tehdit eden bu yıpratıcı duygudan maalesef kaçamayız. Onunla baş etmek zorundayız.

Stres Yönetimi Eğitiminde Neler Var?

Herkes stresi farklı algılar ve farklı tepkiler verir.  Stres tedavisi basit bir seanstan hastane yatışına kadar geniş yelpazede yapılır. Stres konusunda verilen eğitimlerin temelinde, “stresten kaçamıyorsan onu yönet” prensibi yatar. Stres yönetimi bir kişinin stres düzeyini günlük işleyişi etkilemeyecek şekilde kontrol etmeyi amaçlayan psikoterapi yöntemidir. Stres yönetimi eğitimine katılanlar öncelikle stresi kabul ederler. Bu olumsuz duygunun kendileri ve başkaları üzerindeki etkilerini tanırlar. Yaşamlarını stresten nasıl arındırabileceklerini öğrenirler. Böylece fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korurlar. “Önle-değiştir-uyum sağla-kabullen” prensibiyle kendilerine bir yol haritası çizmeyi öğrenirler. Sonuç itibariyle hayatları daha mutlu ve huzurlu hale gelir. Eğitime stresini kontrol altında tutmak isteyen herkes katılabilir. Konular basit ve uygulanabilir teknikler anlatılır. 

Stres Yönetimi Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

Eğitim ve eğitim sonunda aldığınız sertifika tek başına iş kapısı aralamaz. Mevcut işimizde daha huzurlu olmanın ve başarının anahtarını sunar. Özellikle stres faktörünün yüksek olduğu bazı meslek grupları için daha çok katkı sağladığını söylemek mümkün. Yanı sıra kişisel gelişimle ilgilenenler için eğitim sonucunda alacakları sertifika iyi bir referans olacaktır. Yukarıda sıraladığım meslek alanları yanında işsizlik bile tek başına stres nedenidir. Stres süreçlerini kontrol edebilen kişilerle çalışmayı herkes ve her yönetici ister. Nedenine gelirsek: Stressiz kişilerin çalışma temposu artar, iş verimi yükselir. Dolayısıyla kurum verimi artar.  İşverenler de panikleyen ve strese giren çalışanlardan ziyade stres sinyallerini okuyup kontrol edebilen çalışanları tercih eder. Özellikle yönetim kadrolarına talip olanlar için bu ve benzeri eğitimler öncelikli tercih nedeni olacaktır. Başarılı yöneticilerin ortak özelliklerinden birisi stres yönetimindeki başarılarıdır. 

Stres Yönetimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Stresi tamamen önlemek mümkün değildir. Stres yönetimi kursu sayesinde bireyler yaşadıkları stresi kontrol etmeyi öğrenirler.

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli uyku
 • Ertelememe
 • Aile ve arkadaşlara vakit ayırma
 • Egzersiz

Zaman yönetimi gibi stresi önleyici ve azaltıcı faaliyetleri keşfederler.  Bu sayede stresten arındırılmış bir yaşama kavuşurlar. Hayattan daha çok keyif alırlar. Kursu tamamladığınızda:

 • Stresin nedenlerini analiz edebilir,
 • Stresin etkilerini gözlemleyebilir,
 • Stresle baş etme yöntemlerini öğrenir,
 • Stresle karşılaştığınızda nasıl davranacağınızı anlar,
 • Gereksiz tepkilerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Bakış açınızı ve yaşam biçiminizi değiştirirsiniz.
 • Daha mutlu ve huzurlu bireyler olursunuz.
 • Öfke kontrolü yöntemlerini keşfedersiniz.

Ayrıyeten, pozitif stresi başarıya dönüştürmenin yollarını öğrenirsiniz. Nitekim pozitif stres hedeflerimize ulaşmada önemlidir. Siz de stres yönetimi kursuna katılıp stres yönetimi sertifikası almak isterseniz iyi araştırmanızı ve nitelikli bir eğitim programı bulmanızı tavsiye ederim. Bu noktada size ENSTİTÜ bünyesinde verilen “Stresle Baş Etme Yöntemleri Eğitimini” önerebilirim. Kursa katılmak için ön koşul gerekmemektedir. Bilgilenmek ve bilinçlenmek isteyen herkes kursa katılabilir. Eğitim online olarak veriliyor ve ücretsiz. Sertifika programlarında eğitmenin bilgi ve tecrübesi önemlidir. ENSTİTÜ eğitimler sayfasına girerek Gonca Erkmen Çapkın’ın bilgilerini incelediğinizde bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Gonca Erkmen Çapkın, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV-Sinema Bölümü mezunudur. Çeşitli radyo ve televizyon kanallarında; editörlük, muhabirlik, sunuculuk ve haber spikerliği yapmaktadır. Dergilerde sayfa editörlüğü ve çevirmenlik; PR firmalarında medya yönetmenliği; farklı eğitim kurumlarında diksiyon eğitmenliği görevini de eş zamanlı  yürütmektedir.Farklı yayınevleri bünyesinde editör ve redaktör olarak hizmet vermektedir. Deneyimli eğitmen aynı zamanda ENSTİTÜ bünyesinde:  

 • Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili
 • Diksiyon Eğitimi
 • Görgü Kuralları Eğitimi
 • Empati ve İletişim
 • Diksiyon Özel Dersleri vermektedir.

Eğitimin abonelik süresi 365 gündür. Eğitim 5 dersten oluşur. Abonelik süresince eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Eğitim notları ve ders videolarına kayıt sırasında oluşturdukları öğrenci profillerinden ulaşabilirler.  Katılımcılar, öğrendiklerini test etmek istediklerinde uygulayabilecekleri 2 deneme sınavı vardır. Eğitim süresi sona erdikten sonra sertifika almak için sınava girmek ve 70 üzerinde puan alma zorunluluğu vardır. Sınavda başarılı olanlar stres yönetimi sertifikası almaya hak kazanır. Hem de evlerinin konforunda. Sertifika uluslararası geçerliliğe sahiptir. Soğuk damgalıdır. Özel ve resmi kurumlarda geçerliliğe sahiptir.

Stres Yönetimi Eğitiminde Neler Var?

Herkes stresi farklı algılar ve farklı tepkiler verir.  Stres tedavisi basit bir seanstan hastane yatışına kadar geniş yelpazede yapılır. Stres konusunda verilen eğitimlerin temelinde, “stresten kaçamıyorsan onu yönet” prensibi yatar. Eğitim sürecinde stres tanımlanır. Nedenleri ve etkileri detaylandırılır. Katılımcılar stres yönetimi solunum ve gevşeme teknikleri gibi basit ve anlaşılabilir yöntemlerle öğrenirler.

Stres Yönetimi Eğitimi Alanlar Nerede Çalışabilir?

Eğitim ve eğitim sonunda aldığınız sertifika tek başına iş kapısı aralamaz. Mevcut işimizde daha huzurlu olmanın ve başarının anahtarını sunar. Özellikle stres faktörünün yüksek olduğu meslek grupları için daha çok katkı sağlar. Kişisel gelişimle ilgilenenler için eğitim sonucunda alacakları sertifika iyi bir referans olacaktır. 

Stres Yönetimi Sertifikası Ne İşe Yarar?  

Stresi tamamen önlemek mümkün değildir. Stres yönetimi kursu sayesinde bireyler yaşadıkları stresi kontrol etmeyi öğrenirler.

Stresten arındırılmış bir yaşama kavuşurlar. Hayattan daha çok keyif alırlar. Kursa katılmak için ön koşul gerekmemektedir. Bilgilenmek ve bilinçlenmek isteyen herkes kursa katılabilir. 

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (21)
Course Rating 4,5
Zeynep Kökden
gönül gonca
31 Ekim 2021
5.0

Yoğun iş tempom dolayısıyla eğitimleri video izleyerek tamamladım. Önemli ayrıntıları not alarak çalışmak her zaman başarıya götüren bir çalışma metodu olmuştur benim için. Bu eğitimden 100 almamın nedenini de bu çalışma şeklime bağlıyorum. Teşekkürlerimle ve saygılarımla,

Zeynep Kökden
Merve Tuncer
16 Ekim 2021
5.0

Stres yönetimi eğitiminde değerli Gonca Hocamız sayesinde, farkında olarak veya olmayarak içerisinde bulunduğumuz her türlü stres ve gerginlikten kurtulma, stresle başa çıkma, gevşeme ve nefes egzersizleri gibi stresi kontrol altına alma yöntemlerini işledik. Terapi gibi bir ders oldu. Stresini kontrol altına almakta çok zorlanan biri olarak söylemeliyim ki bu ders benim için bir dönüm noktası oldu. Gonca Hocamıza çok çok teşekkür ediyorum. Bu yolda kendini geliştirmek isteyen herkese de stres yönetimi dersine katılmasını şiddetle tavsiye ediyorum..

Zeynep Kökden
Merve Aydar
27 Mayıs 2021
5.0

Derlsere online katılamama rağmen sonrasında izlediğim videolardan öğrendiğim çok şey oldu. Gonca hocamızın Diksiyon Eğitimi'ne de katıldım. Onlarda da derslerimiz verimli geçti. Emeklerinden dolayı hocamıza teşekkür ediyorum. Bu eğitime katılmak isteyenler için illaki hayatınızda stres kavramını tanımlamanıza gerek yok. Çünkü bazen bizim tanımlayamadığımız durumlar stresin tam kendisi oluyor. Bu yüzden hayatımızda stres diye göremediğimiz şeyleri tanımlarken, bu şeyler de bizim zorunluluklarımızsa şayet, o zaman farkına varıp ne gibi bir yöntem kendimize göre uygulamalıyız bunun farkına varabiliriz. Bunu öğreniriz. Herkese anda kalıp kendimizi keşfetmek için uzun ömürler diliyorum.