AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İnsan Kaynakları Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

03 Nisan 2021
İnsan Kaynakları Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Şirketler kendi bünyesinde insan kaynakları müdürlerine yer verirler. İnsan kaynakları müdürü; şirketin personel alımı süreçlerini yönetmektedir. Şirket ile işe alınacak kişiler arasında köprü oluşturur. Kurumun ihtiyacını ve bu ihtiyaca uygun personeli bulmak konusunda, alanında uzman insan kaynakları müdürlerine ihtiyaç vardır. Bugün insan kaynakları müdürü ne iş yapar? İnsan kaynakları müdürü nasıl olunur? Maaşları nelerdir? Bunun gibi sorulara yanıt bulalım.

İnsan Kaynakları Müdürü Nedir?

Kurumların sadece işe alım süreçlerinde değil, şirket içerisine alınan personelle de iletişim halinde olarak kişiler arasında uyumlu ve dengeli bir ilişki kurulmasında büyük rol oynar. İnsan kaynakları müdürü; şirket dinamiklerini çok iyi bilmesi sebebiyle bir birime alınacak personelin o birimde yapabileceği işleri, azmi, yetenekleri ve deneyimlerinin ne derecek olduğunu doğru bir şekilde tespit edebilme yeteneğine sahiptir.

İşe alınacak personelin şirketin misyonuna uyum sağlayabilecek yapıda olması ve bu bilinçte şirkete değer katabilir olması insan kaynakları müdürünün işe alım sürecinde en dikkat ettiği unsurlardan biridir. Bu noktada her sektörden firmanın insan kaynakları departmanına ihtiyacı vardır. Her alanda kurum içi iletişimi ve uyumu sağlayacak olan temel birimlerden biridir. Şirkete alınacak personellerin kurumu temsil etmesi ve kurumu iyi tanıyor olmasını tespit edebilecek tek kişi insan kaynakları uzmanıdır.

İnsan kaynakları müdürü şirket içerisindeki birçok birimle koordineli çalışır. Özellikle kişilerle işe alım süreci başlamadan önce kurumsal iletişim departmanıyla öncelikli olarak iletişim halindedir. Personel alımıyla birlikte kişilerin oryantasyon süreçlerini takip eden ve sağlıklı bir süreçle şirkete yeni yetenekler kazandırmaya çalışan bir vizyona sahiptir.

İnsan Kaynakları Müdürü Ne İş Yapar?

Şirketin hedefleri doğrultusunda ilerleyebilecek ve bu hedeflere ulaşabileceği niteliklere sahip kişiler insan kaynakları müdürleri tarafından seçilmektedir. İnsan kaynakları müdürünün iş tanımı şu şekildedir;

 • Şirketin personel ihtiyacını gidermek ve alınacak personelin kurum misyonuna uygunluğunu doğru biçimde tespit etmek

 • Şirket içi performans yönetimi yerleştirmek

 • Personel yeterlilik ve eğitimleri ile ilgilenmek

 • Kariyer planlama konusunda yapılan analizleri güncel veri tabanında biriktirmek

 • Şirkete alınacak personelin gerekli oryantasyon sürecini takip etmek

 • Şirket içi iş değerlendirmesi yapmak ve piyasa ücretlerini araştırmak

 • Şirket içi ücretlendirme yapısı hakkında çalışmalara destek vermek

 • Çalışanların motivasyon düzeyini takip etmek ve olumsuzluklara karşı çalışmalar yapmak

 • Çalışan motivasyonunu arttırıcı öneriler geliştirmek

 • Şirket içi personel çatışmalarına karşın danışman rolünde olmak ve önlemler almak

 • Personeller hakkında resmi konuları takip etmek ve kayıtlarını tutmak (emeklilik, yıllık izin gibi)

 • Kurum içi personel disiplinini sağlamak için prosedürler geliştirmek ve bunların takibini yapmak (çalışma saatleri ve kontrolü gibi)

 • Çalışanların sağlığı ve güvenliği gibi konularda önlemler almak (işçi güvenliği gibi)

 • İşçi ve işveren arasındaki koordinasyonu sağlıklı tutmak

 • Şirket müdürüne yaptığı işler konusunda rapor vermek ve bunu düzenli bir biçimde yapmak

İnsan kaynakları müdürünün görevlerini yukarıda sıraladık. Bu görevleri yerine getirebilecek nitelikli İK uzmanları yalnızca bu alanda eğitimli olmuş olması gerekmiyor. İnsan kaynakları müdürlüğü, insan ve kariyer odaklı bir meslektir. Bu sebeple farklı alanlarda müdürlük yapmış kişilerde insan kaynakları müdürü olarak çalışabilir. Ancak bu alanın ciddi bir tecrübeye sahip olmak gerektiğini de söylemek gerekir. Bir kurumun tüm çalışanlarının işe alım sürecinde ve sonrasında gerekli tüm takibin yapılmasında insan kaynakları müdürünün doğrudan yetkisi vardır. Bu nedenle de şirketler İK müdürlerine ihtiyaç duyarlar.

İnsan Kaynakları Müdürü Maaşları

Türkiye’de insan kaynakları müdürü olarak çalışmak, kurumların bu alana ne kadar önem verdiğine bağlı olarak değişiyor maalesef. Bu nedenle ortalama 3000tl ile 10000tl arasında değişen bir maaş bandı bizi karşılıyor. Bu maaş skalasının değişikliği büyük ölçüde hangi firmada insan kaynakları müdürü olarak görev aldığınıza göre değişmektedir. İK bölümünden mezun olmuş bir öğrencinin aynı alanda stajını tamamlaması ve yine bu alanda tecrübe sahibi olması ne kadar önemliyse, insan kaynakları departmanının önemini ve gerekliliğini bilen bir firmada çalışmayı seçmekte oldukça önemlidir.

Ülkemizde bu alanda çalışan İK müdürlerinin bulunduğu firmaya bağlı olarak aldığı maaşlar ve görevleri değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle İK alanında eğitim alacak öğrencilere tavsiyem; birçok firmada staj veya çalışma ortamını deneyimlemeleri olacak. Bunun yanında mutlaka yabancı dilinizi de geliştirmenizi tavsiye ederim. Bu alanı yurt dışında da sürdürebilmek, farklı sektörlerde de tecrübe etmek vizyonunuza oldukça katkı saylayacaktır. Bu mesleğin tamamen insanlarla iletişim üzerine kurulu olduğunu bilmek gerekir. İnsan ilişkilerine önem vermek ve bu alanı sevmek önemli.

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de kendinizi hep geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için enstitüde bulunan İnsan Kaynakları Yönetimi derslerine de ücretsiz bir şekilde katılabilirsiniz. Alanında tecrübeli eğitmen hocalarla enstitüde bulunan pek çok derse katılabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Müdürü Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları müdürleri genellikle genel müdüre bağlı çalışırlar. İnsan kaynakları müdürü olabilmek için insan kaynakları bölümünden mezun olmak ve bu alanda tecrübe kazanmak gerekir. İK konusunda uzmanlaşmak veya benzer bir alanda çalışmış olmak da insan kaynakları müdürü olabilmek için oldukça önemlidir.

Türkiye’de yöneticilerin büyük çoğunluğu personellerini kendileri seçmektedir. Ancak bu durumun getirdiği büyük disiplinsizlik ve sorunlar vardır. Bazı yöneticiler bu işlemi kendileri yaptığı için etkili mülakat teknikleri gibi eğitimler alıyor bazılarıysa bu eğitimleri almadığı için oldukça yanlış seçimler yapabilmektedir.

Kurumsal firmaların tamamında İnsan kaynakları müdürü mevcuttur. Özel sektörde ise bu durum değişkenlik gösterir. Bunun nedenlerinden biri işverenlerin bu işlemleri kendilerinin yapmak istemesidir. Bu durum biraz maliyetlerle de ilgilidir. Ancak büyümekte olan ve gelişen her şirketin bünyesinde insan kaynakları müdürü ve diğer tüm departmanlar için ayrı görev tanımlarına sahip uzman kişilerin olması, kurumun hedeflerini yerine getirebilmesi için gereklidir.

İnsan Kaynakları Müdürü İnsan Kaynakları Müdürü nedir İnsan Kaynakları Müdürü ne iş yapar İnsan Kaynakları Müdürü maaşları İnsan Kaynakları Müdürü nasıl olunur
Burcu Ayan
Burcu Ayan
Blog Yazarı

Halkla İlişkiler mezunu. Uzun yıllar yurt dışı eğitim sektöründe eğitim danışmanı olarak çalıştı. Özellikle Lisans ve Master öğrencilerinin yurt dışı başvuru süreçleri, dil okulu ve üniversite yerleşimi, vize işlemleri gibi konularla ilgili tecrübe sahibi. Eğitim danışmanlığı dışında içerik üretiyor ve blog yazarlığı yapıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.