AnasayfaBlogForklift Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Forklift Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

22 Haziran 2021
Forklift Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?

Meslek seçimi yaparken bilgi ve yeterliliğe göre seçim yapılması önemlidir. Bunun yanı sıra kişilerin ilgi alanlarını da mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Kişiler ilgileri olmayan bölümleri tercih ettiklerinde genellikle mutsuz olur. Forklift operatörü mesleği ilgi ile araştırılan meslek dallarından biridir. Forklift operatörü genel olarak ürünleri forklift aracını kullanarak, güvenli bir şekilde bir yerden başka bir yere taşınmasını sağlar. Bu ürünler forklift araçları sayesinde güvenli bir şekilde araçlara yükleme ve indirme yolu ile taşınmaktadır. Ardından ürünlerin gönderildiği yerde güvenli bir şekilde indirilmesi gerekir.

Forklift operatörü forkliftin bakımlarını takip eder, kullanılmayan zamanlarda depo faaliyetlerine de katkıda bulunur. Çalışma alanının güvenliğini de sağlamaktan sorumlu olan forklift operatörü bu konuda oldukça özenli çalışmalar yürütür. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler için özel sektörde iş olanakları oldukça geniş olduğu söylenebilir.

Yazımızda forklift operatörü nedir? Forklift operatörü ne iş yapar? Forklift operatörü maaşları ne kadar gibi sorulara yanıt aradık. Birlikte inceleyelim.

Forklift Operatörü Nedir?

Forklift opertaörlüğü ilgi gören meslekler içinde yer alır. Forklift operatörü, ürünleri forklift aracılığıyla güvenli bir şekilde araçlardan indirme ya da araçlara yükleme işi ile ilgilenir. Ürünleri ilgili yerlere taşıma ve yerleştirme işlemlerini yürütürler. Forkliftin bakımlarını takip etmek ve kullanımı dışındaki zamanlarda depo faaliyetlerine katkı sağlamaktan sorumlu kişilerdir.

Forklift operatörü olmak isteyen kişilerin en az ilkokul mezunu olması şarttır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere katılmaları gerekir. İlgili operatörlük kurslarından alınan eğitim sayesinde Forklift Operatörü Belgesine sahip olurlar. Aynı zamanda G sınıfı ehliyete sahip olmaları da gerekir. Alınan eğitimler kişilerin mesleki bilgileri edinmelerini sağlar.

Bunun yanında bazı önemli niteliklere de sahip olmaları beklenir. Bu nitelikler sayesinde yaptıkları işte daha başarılı oldukları görülmektedir. Bu durum maaşlarına da olumlu bir şekilde yansır. Daha hızlı tecrübe sahibi olurlar ve zamanlar diğer adaylardan bir adım önce olma şansına sahip olurlar.

Forklift Operatörü Ne İş Yapar?

Forklift operatörünün belli başlı önemli görevleri bulunmaktadır. Bunun yanında forklift operatörü şirket politikaları ile yasal mevzuatlara uygun olacak şekilde faaliyet göstermelidir. Üstendikleri görevleri kendilerinden beklenen zamanda teslim etmeleri oldukça önemlidir. Güvenli bir süreci yönetmesi gereken forklift operatörünün görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir. 

 • Çalışma alanının güvenliğini kontrol etmekten sorumludur.

 • Gerekli emniyet tedbirlerine uymak şartı ile ürünleri depoya ya da belirlenmiş yerlere taşımak ve boşaltmaktan sorumludur.

 • Ürünleri hasarsız bir şekilde elleçlemelidir.

 • Boşaltılan ürünlerin uygun lokasyonlara yerleştirmesini sağlamalıdır.

 • Forklift ile teslim alınan ürünlerin sisteme kaydını girmekten sorumludur.

 • Sevk edilecek ürünlerin hazırlanmasını ve ilgili araçlara yüklenmesini sağlamakla görevlidir.

 • Yükleme sırasında ortaya çıkabilecek problemleri ilgili yöneticiye bildirmekten sorumludur.

 • Forkliftin ihtiyacı olan periyodik bakımı zamanında yapılmasını sağlamalıdır.

 • Gerekli onarımların yapılmasını tavsiye eder ya da rutin ön ve son kontrolleri yapmak suretiyle forklift ekipmanını muhafaza eder.

 • Bağlı bulunulan depoda yapılan periyodik sayımlara katılmalıdır.

 • Depo düzeninin sağlanması üzerine diğer ekip üyelerine destek olmalıdır.

 • Şirket politikaları ile yasal mevzuatlara uygun bir şekilde faaliyet gösterir.

Forklift Operatörü Maaşları

Forklift operatörü genel olarak özel sektörde görev alır. Ticaret alanında yaşanan gelişmeler ile birlikte forklift operatörlüğü mesleğinin de istihdam seçenekleri arttı. Bu duruma göre forklift operatörleri başta ticaret ve lojistik alanında olmak üzere pek çok farklı sektörde rahat bir şekilde çalışmalarını yönetebilir. Dolayısı ile bu alanda faaliyet gösteren meslek mensuplarının da maaşları değişiklik göstermektedir.

Forklift operatörünün maaşları çalıştığı yere ve üstlendiği sorumluluklara göre değişir. Tecrübeleri, zamanla edindikleri deneyimleri ve işe olan sevgileri maaşlarına da yansır. Kişilerin kendilerini geliştirmesi de çok önemlidir. Gelişime açık olmalı ve sürekli kendini geliştirmeye devam etmelidir. Tecrübeli bir operatör her zaman daha iyi maaş kazanır. Buna göre forklift operatörleri ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • İşe ilk defa başlayan forklift operatörü 2.950 TL maaş ile işe başlar.

 • Forklift operatörü deneyim elde ettikçe ve başarılı oldukça aldığı ortalama maaş da 3.800 TL civarına ulaşır. 

 • Bunun yanı sıra yıllarca bu sektörde yer almış başarılı bir şekilde deneyim kazanmış bir forklift operatörü 4 bin 500 lira maaş alabilir.

Forklift Operatörü Nasıl Olunur?

Forklift operatörü olmak isteyen kişiler nasıl bir eğitime ihtiyacı olduklarını araştırır. Aldıkları eğitimin bir an önce çalışmaya başlamak için yeterli olup olmayacağını inceler. İşe başlangıç yaşı, eğitim, tecrübe gibi detayları araştırır. Aynı zamanda nasıl bir kariyer yaşamının kendisini beklediği de önemlidir. Forklift operatörü olmak için bazı eğitimler almak gerekir. Öncelikle forklift operatörü olmak için en az ilkokul mezunu olmayan adaylar bu alanda çalışmalara dahil olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı operatörlük kurslarına katılmak bu alanda bilgi sahibi olmak için önemlidir. Bu kurslardan alınan eğitimler ile birlikte forklift operatörü belgesine sahip olma şansı elde edilir. Bunun yanı sıra G sınıfı ehliyet de mesleğin gereklerinden biridir.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bu kurslardan alınan eğitimler, kişilerin çalışma yaşamına geçmesi için önemlidir. Eğitim sonucunda forklift operatörü olarak işe başlanabilir. Forklift operatörü olmak için bazı önemli şartlar bulunuyor. Öncelikle 18 yaşını doldurmak bu şartların başında gelir. Bunun yanı sıra planlama ve organizasyon becerisine sahip olan kişiler, bu alanda çok daha başarılı olur. Etkin iletişim becerilerine sahip olan forklift operatörü dikkat ve sorumluluk sahibi bir kişi olmalıdır. Forklift operatörünün bu alanda çalışmalar yapmaya dair herhangi bir engeli ve ya sağlık sorununa sahip olmamalıdır. Çünkü ürün taşınması esnasında büyük bir güce sahip olmak oldukça önemlidir. Ayrıca forklift operatörlerinin işbirliği ve takım çalışması için de yatkın olması gerekir. Çalışmalarının büyük bir çoğunluğu takım çalışması içinde geçer. Kişilerin bireysel çalışmaların yanı sıra takım çalışmasında uyum içinde hareket etmesi gerekir.

Forlift Operatörü Kimdir?

Forklift opertaörlüğü ilgi gören meslek grupları içinde yer alır. Forklift operatörü, ürünleri forklift aracı ile güvenli bir şekilde araçlardan indirme ya da araçlara yükleme işi ile ilgilenen kişidir. Ürünleri ilgili yerlere taşıma ve yerleştirme işlemlerini yürütürken kurum tarafından belirlenen prosedür ve kurallara göre hareket etmeleri gerekir.

Forklift Operatörünün Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Forklift operatörü çalışma alanının güvenliğini kontrol etmekle sorumlu aynı zamanda gerekli emniyet tedbirlerine uymak şartı ile ürünleri depoya ya da belirlenmiş yerlere taşımak ve boşaltmaktan sorumlu olan kişidir. Ürünleri hasarsız bir şekilde elleçlemeli ve boşaltılan ürünlerin uygun lokasyonlara yerleştirmesini sağlamalıdır. Forklift ile teslim alınan ürünlerin sisteme kayıt edilme işlemleri de yine operatörün sorumluluğu altındadır.

Forklift Operatörünün Sahip Olması Gereken Nitelikler Nelerdir?

Forklift operatörü öncelikle 18 yaşını doldurmak şartı ile çalışma yaşamına başlayabilir. Bunun yanında planlama ve organizasyon becerisine sahip olan kişiler, bu alanda çok daha başarılı bir grafik çizmektedir. Forklift operatörünün bu alanda çalışmalar yapabilmesi için herhangi bir engeli ve ya sağlık sorununa da sahip olmaması gerekir.

Forklift Operatörü Forklift Operatörü nedir Forklift Operatörü ne iş yapar Forklift Operatörü maaşları Forklift Operatörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.