AnasayfaBlogMuhasebe Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Muhasebe Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

14 Haziran 2021
Muhasebe Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Küçük işletmelerin ya da büyük şirketlerin gelir giderleri hesaplamak, vergilendirmeleri yapmak ve kazançlarını yönetmek için yardım aldıkları personeller bulunur. Ticaret yapan, yaptığı hizmet ve mallardan gelir elde edenlerin bu personeller ile çalışması zorunludur. Bu personeller çoğumuzun “muhasebeci” dediği muhasebe uzmanlarıdır. Eskiden beri geçerli mesleklerden biridir. Ancak finansal konularla ilgili olduğundan risk içerir. Bu nedenle herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Alana ilgi duyan kişiler tarafından yapıldığında her şey daha doğru ve düzenli ilerler. Muhasebe uzmanlarının meslek ve görev tanımları, özellikle meslek seçimindeki bireyler için merak konusudur.

Bu yazımda muhasebe uzmanı ile ilgili tüm ayrıntıları ele alarak kafalardaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım. Yazımda “muhasebe uzmanı nedir, ne iş yapar, nerelerde çalışabilir, maaş aralıkları nedir, muhasebe uzmanı olabilmek için hangi özelliklere sahip olmak gerekir ve hangi eğitimler sonucunda muhasebe uzmanı olunur?” sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Muhasebe Uzmanı Nedir?

Bir iş yerindeki finansal işlemleri kontrol altına alan, gelir gider dengesini sağlayan, iş yerinin mali yükümlülüğünü hatırlatan ve bütün bunları kaydeden kişiye muhasebe uzmanı denir. Muhasebe uzmanları vergi kaçakçılığını önlemek için oldukça fazla rol oynarlar. Bu nedenle hem iş yeri hem de vergi alan kurumlar tarafından önemlidir. Yaptıkları iş ve işlemler para ile ilgili olduğu için ekstra dikkat etmek zorundadırlar. Muhasebe uzmanları kayıtlarını defterlerde ya da bilgisayarda tutarlar.

Günümüzde bilgisayar çok daha fazla kullanıldığı için basit bir bilgisayar kullanımı dışında alanları ile ilgili bazı programlara hakim olmaları gerekir. Uzun süre bilgisayar başında oturabileceklerinden sabırlı ve sakin yapılı olmaları önemlidir. Yapılan hesaplarda yanlış ya da eksik çıkması durumunda tüm hesapları baştan yapmaları gerekebilir. Bu nedenle dikkatli ve titiz çalışmalıdırlar. Çok fazla mali yükün altına girdikleri için özgüvenleri yüksek olmalıdır. Zira kendine güveni olmayan bir muhasebe uzmanına başkalarının güvenmesi de çok olası değildir. Ancak sadece özgüvenin yüksek olması yeterli değildir.

Aynı zamanda işletme sahiplerine de güven vermeli çevresi tarafından güvenilir olarak bilinmelidir. Muhasebe uzmanları için stres yönetimi çok önemlidir. Bunun yanında zaman yönetimini de iyi yapabiliyor olmaları gerekir. Detaylara önem vermelidir. Analitik düşünme becerisi gelişmiş olmalıdır. Özellikle matematiğe ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalıdır. Rapor yazabilmeli ve etkili sunum tekniklerine hakim olmalıdır. Gerektiğinde ekip çalışması yapabileceğinden başkaları ile çalışmaya kolay uyum sağlayabilmelidir. Muhasebe uzmanı hangi alanda çalışırsa çalışsın çok fazla kişi ile etkileşim halinde olur. Bu nedenle iletişim becerileri fazlasıyla gelişmiş olmalıdır. Vergi ya da finansal durumlarla ilgili çıkarılan yasaları düzenli olarak takip etmelidir. Teorik olarak aldığı bilgileri pratikte uygulayabilmelidir. Şirketler ve işletmelerle ilgili düzenlemeler zaman zaman değiştiğinden kendini geliştiren ve yeniliklere çabuk adapte olan bireyler olmalıdır.

Muhasebe Uzmanı Ne İş Yapar?

Muhasebe uzmanlarına her alanda ihtiyaç duyulduğundan çalışabilecekleri sektörler ve alanlar oldukça geniştir. Kamuda istihdam edilebilecekleri gibi özel sektörde de yer alabilirler. En çok ticaret ve sanayi sektörlerinde çalışırlar. Bunun dışında hizmet sektöründe, gıda sektöründe, tekstilde, turizmde görev alabilirler. Kamu kurumlarının vergi dairelerine atanabilirler. Maliye Bakanlığında ve belediyelerde çalışabilirler. Bankalarda görev alabilirler. Mali müşavirlik ofislerinde çalışabilirler. Şirketlerin muhasebe birimlerinde yer alabilirler. Kendi ofislerini açabilirler.

Kariyer olanakları ve yükselme şansları oldukça fazladır. Uygun eğitim ve deneyimleri sağladıktan sonra yöneticilik ya da müfettişliğe yükselebilirler. Kamu kurumlarında hafta içi çalışırlar. Özel sektörde hafta sonu da çalışabilirler. Ay sonları ve yıl sonları muhasebe uzmanlarının en yoğun çalıştıkları dönemlerdir. Hatta bu dönemlerde eve iş götürebilirler ya da iş yerinde sabahlayabilirler. Muhasebe uzmanlarının temel görevi vergi kaçırmayı önleyerek işletmelerin parayı yönetmelerini sağlamak olsa da birçok alt görevleri bulunur. Bu görevler şu şekilde sıralanabilir:

 • Muhasebe takvimini belirleyerek bu takvimin düzenli işlemesini sağlar.

 • Diğer departmanlarla etkileşim halinde olur.

 • Yöneticileri tarafından verilen görevleri yerine getirir.

 • Muhasebe işlerini yasal yükümlülüklere uygun olarak yapar.

 • Yanında yardımcı olarak bulunan kişilerin yetiştirilmesinden ve motivasyonlarını yükseltmekten sorumludur.

 • Muhasebe uygulamalarının geliştirilmesi için çalışır.

 • Gerektiğinde iş yeri için finansal tedbirler alarak bu tedbirleri uygular.

 • Aylık ve yıllık bilançoları hazırlar.

 • Muhasebe alanında yapılan toplantıların tutanaklarını raporlaştırır.

 • Toplantılarda alınan kararları alt birimlerine bildirir ve bu kararların uygulanmasını sağlar.

 • Bağlı bulunduğu departmandaki eğitim ve malzeme ihtiyaçlarının giderilmesi için insan kaynakları departmanı ile iş birliği yapar.

 • Fatura ve makbuzları kayıt altına alır.

 • Ödemelerin düzenli ve zamanında yürütülmesi için gerekli uyarıları yapar.

 • Vergi denetimi yapar.

 • Finansal riskleri değerlendirir.

 • Bütçe hazırlar.

 • Yapılan harcamaların takibini yapar.

 • Diğer çalışanların maaşlarını, kesintilerini ve ek ödemelerini hesaplar.

 • Çalıştığı kurum ya da kişilerin finansal bilgilerini gizli tutar.

 • Finansal hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için önerilerde bulunur.

 • Alanı ile ilgili gelişmeleri takip edebilmek için seminer ve konferanslara katılır.

 • Bütçenin kötüye kullanımını engeller.

 • Kar ve zarar oranlarını gösteren tablolar hazırlar.

Muhasebe Uzmanı Maaşları

Muhasebe uzmanlarının maaşları kamuda ve özel sektörde farklılık gösterir. Bireyin deneyimi ve çalıştığı yer de maaşta oldukça belirleyici rol oynar. Eğitim seviyesi, üniversiteye ek olarak alınan eğitim, kurs ve sertifikalar maaşta farklılık yaratır. Yabancı dil bilgisi de maaşı belirlemede önemlidir. Özel sektörde işe yeni başlayan bir muhasebe uzmanı öncelikle muhasebe uzmanı yardımcısı olarak çalışır. Bu durumda aldığı ücret 3000 lira civarındadır.

Kıdem arttıkça maaş da artar. En yüksek maaşın 15000 liraya ulaştığı söylenebilir. Ortalama olarak muhasebe uzmanlarının aldıkları maaşlar 4500 ile 6000 lira arasında değişir. Bu ücretlere aile ve çocuk yardımı, asgari geçim indirimi eklenir. Bazı özel şirketlerde performansa göre prim ödemesi de uygulanır.

Muhasebe Uzmanı Nasıl Olunur?

Muhasebe alanında birçok görev tanımı vardır. Muhasebe teknisyeni, muhasebe elemanı, muhasebe uzmanı, muhasebe müdürü bunlardan bazılarıdır. Her birinin eğitim şartı birbirinden farklıdır. Muhasebe uzmanı olabilmek için üniversitelerin muhasebe, maliye, işletme, bankacılık, kamu yönetimi ve hukuk gibi lisans bölümlerinin birinden mezun olmak gerekir. Üniversitede muhasebe, gelir analizi, bütçe, yatırım, dış ticaret gibi mesleğe yönelik dersler yoğun olarak gösterilir. Mezun olduktan sonra en az 3 yıl genel muhasebe alanında çalışmak ve deneyim kazanmak önemlidir. Sonrasında muhasebe uzman yardımcısı olarak işe başlanabilir. Kıdem arttıkça muhasebe uzmanı ya da muhasebe müdürü olma yolunda ilerlenebilir.

Muhasebe, işletme maliye gibi bölümlerin ön lisans programlarından mezun olanlar da Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girerek lisans bölümlerine geçiş yapabilirler. Böylelikle kariyerlerinde ilerleme imkanı bulabilirler. Üniversiteyi bitirdikten sonra özel sektörde çalışmak isteyenler cv hazırlayarak iş yerlerine başvurabilirler. Ancak kamuda çalışmak isteyenlerin kamu personeli seçme sınavının genel kültür genel yetenek sınavı ile alan sınavına girerek yeterli puanı alması gerekir. Muhasebe uzmanı olmak için eğitim şartının yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından yasaklı bulunmamak, yüz kızartıcı ya da taksirli suçlar dışındaki suçlardan hüküm giymemiş olmak, ceza ya da disiplin suçu nedeniyle memuriyetten çıkarılmamış olmak ve mesleğin şerefine aykırı işler yapmamak gerekir.

Muhasebe Uzmanı Muhasebe Uzmanı nedir Muhasebe Uzmanı ne iş yapar Muhasebe Uzmanı maaşları Muhasebe Uzmanı nasıl olunur
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Muhasebe alanında bir adım öne geçmek istiyorsanız, Ön Muhasebe Eğitimi kursumuz tam size göre. Bu kurs, temel muhasebe ilkeleri ve kavramlarına kapsamlı bir genel bakış sağlar ve bu alanda yeni olanlar veya bilgilerini tazelemek isteyenler için idealdir.
5
(66)

Ön Muhasebe Eğitimi

11 Konu5 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
230139
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
190120
İleri Muhasebe Eğitimi
5
(29)

İleri Muhasebe Eğitimi

10 Konu16 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
400299