AnasayfaBlogStres Yönetimi Nedir? Stresle Nasıl Başa Çıkılır?
Stres Yönetimi

Stres Yönetimi Nedir? Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

09 Ocak 2022
Stres Yönetimi Nedir? Stresle Nasıl Başa Çıkılır?

İş yerimizin çalışanları için önümüzdeki ayın konusu stres ve stres yönetimi. Benim için ne anlama geldiğinden dolayı bunu yayınlamak için önümüzdeki ayı bekleyemedim, o yüzden hemen başlayalım!

Stres herkesin hayatının bir parçasıdır. İsterse iş, isterse okul isterse de aile meselesi olsun hepimiz stres yaşarız. Biz kurum çalışanları ise daha yeni performans görüşmelerinden çıktık.  Son zamanlarda performans görüşmelerinden kalan hayal kırıklığıyla yığılmış olan iş miktarından dolayı çok stres yaşadım.  Şimdi ise büyük ihtimal performans değerlendirme görüşmelerinden önce çalıştığımızdan çok daha fazla iş bizi bekliyor.  Şimdi ben sadece duygularım bu yoğun iş temposuna odaklanırken stres seviyemin tavan yapmasını bekliyorum.

Stres ile nasıl başa çıkarız? Stres yönetimi işe yarar mı?

Stres ile başa çıkmanın birçok yolu var ama hepsi genel bir ipucunun altında birleşiyor: ne seviyorsanız onu yapın. Stresten kaçınmanın yolları isimli bir kitap okumuştum. Stres yönetimi ve stresten kaçınmak için birçok enstürmanı anlatıyordu. Benim için; stresten kaçmanın birçok yolu var. YouTube’da müzik dinleyebilirim (en az 30 şarkıdan oluşan müzik listelerim var). Böylece iş hayatında kaybettiğim uykuyu geri kazanabilirim. Belgrad Ormanın’da koşuya çıkabilirim, arkadaşlarımla konuşabilirim, ve bir oturuşta bir diziyi bitirme konseptine karışabilirim.

Küçük bir ipucu: eğer ABC’de ücretsiz olarak dizileri seyretmeyi seviyorsanız; WATCH ABC uygulamasını telefonunuza indirin veya ABC web sayfasını açın. En favori olan şovlarınızı ücretsiz bir şekilde ABC’de izleyebilirsiniz; ben Grey's Anatomy, Scandal, ve How to Get Away with Murder Well’e öyle yetiştim. Tabii ki de stresle başa çıkmanın yolları sadece bununla sınırlı değil. Elbette başka yollarıda var.

Bir sonraki ipucu genel inanışın aksine gözükebilir ama benim gibi işkolik olanlar için çok işe yarıyor. Tutkulu olduğunuz bir şey üzerinde çalışmayı deneyin. Bu yerel bir hastanede çalışmak, bazı arkadaşlarla bir projede çalışmak, herhangi bir şey olabilir. Ben bu hafta sonu küçük bir kasabada bulunan huzurevinde gönüllü olmayı planlıyorum ve bir yandan da ortaokullar için özel dersler verip ekstra para kazanıyorum. Bu görevler daha fazla stres ekleyecek gibi gözükse de bunlar beni meşgul ediyor ve üretken bir şeyler yapmak için stresi kontrol altına alıyor. Yani etkin bir stres yönetimi işlevi oluyor.

Yapabileceğiniz başka bir şey de hayatınızı planlamak. Stres yönetimi için planlama çok önemli. Ben bunun için Google Takvim kullanıyorum. Hedeflerimin bitiş sürelerini yazıyorum, bir işim veya etkinliğim olduğunda yazıyorum veya bir danışman ile buluşacağımda bunların hepsini yazıyorum. Bu yetişmem gereken teslim sürelerine dayalı olarak işlerimi önem sırasına göre dizmeye sağlamaya yardımcı olduğu gibi aynı zamanda benim olabilecek boş zamanları da ortaya çıkarıyor. Sahip olduğunuz akıllı telefonun avantajını alın ve Instagram ve Snapchat’te öz çekim yapmak yerine onu stres yönetimi için kullanın. (Onlara karşı değilim, bir noktaya değiniyorum.)

Dünyanın en stresli insanları nerede yaşar?

Sadece dünya haritasına bir göz atacak olursak, en stresli insanların yaşadığı yerler, çatışma içindeki ülkelerden herhangi biri listenin başında yer alacak gibi görünüyor. Bununla birlikte, Gallup'un dünya genelindeki stres seviyeleri üzerine yaptığı araştırmaya göre bazı şaşırtıcı bulgular var ve bunların hiçbiri çatışma bölgesinde değil.

Anket, 2005 yılından bu yana 150'den fazla ülkede (küresel nüfusun yüzde 98'inden fazlasını temsil eden) bireylerin yaşamları ve esenliklerinin yanı sıra yaşamları hakkındaki değerlendirmeleri hakkında anket çalışmasında ortaya çıkıyor.

"Gelir eşitsizliği ve suç oranları kontrol altına alındığında, en stresli insanlar nerede yaşıyor? [...] Panama, sakinlerinin stresli hissettiğini bildiren en yüksek yüzdeye sahip ülke olarak yer alıyor. Ankete katılan Panamalıların yüzde elli ikisi, bütün gün stres yaşadıklarını itiraf ediyor. Her hafta birkaç gün veya neredeyse her gün stres yaşarlar."

Aşağıdaki liste, bu listede hangi ülkelerin üst sıralarda yer aldığını gösterir:

 1. Panama %52

 2. El Salvador %49

 3. Guatemala %48

 4. Venezuela %46

 5. Kosta Rika %45

 6. Meksika %44

 7. Macaristan %43

 8. Litvanya %42

 9. Letonya %41

 10. Hırvatistan %41

 11. Yunanistan %40

 12. Arjantin %39

 13. Polonya %39

 14. İtalya %38

 15. Kore %37

En son ipucum ve belki de en tartışmalı olanı ise bir danışmana gitmek. Bana göre danışman ile birlikte gelen bir rahatlama var. Bu genel olarak zihinsel rahatsızlıkları olan insanlarla alakalıdır ve bazı insanlar kendilerinin "o kadar kötü olmadıklarını" veya "o kadar deli olmadıklarını" öne sürerek buna karşı çıkacaklar. Evet, bazı rahatsızlıkları olsan insanlar danışmana giderler, mesela ben.

Geçtiğimiz altı yıl boyunca depresyonla savaştım ve kolay olmadı, ama danışmana gitmek bunu ben ve benim gibiler için çok kolaylaştırdı. Bununla birlikte, danışmana gitmeniz için bir zihinsel hastalığınız olması gerek de değil. Aslında bunu yapmak sağlıklı bir şey; son zamanlarda depresyonum kontrol altında ama işten o kadar bunaldım ki danışmana gitmeye karar verdim, böylece sinirimi başkalarından çıkarmadan ondan kurtulabiliyorum. Sonuç olarak daha önce olmadığı kadar mutlu ve özgürüm. Ailenizin "yapana kadar peşini bırakma" veya "görünüşe göre yargılama" demesini hatırlıyor musunuz? İşte, haklılar, siz istediğiniz kadar söylemekten nefret edin. Bu arada ben psikologlara danışman diyorum. Stres yönetimi için psikolojik danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

Şimdi size stres yönetimi ile ilgili en önemli şeyi söyleyeceğim.

Stres normal bir şey arkadaşlar :) Hayatınızın bir yerinde onunla mutlaka karşılaşacaksınız. Bazı zamanlar korkunç olacak ama kendinizi ne yapacağınızı bilmediğiniz bir noktada bulduğunuzda nefes alın ve rahatlayın. Kendiniz için vakit ayırın, yapmayı sevdiğiniz şeyler yapın, ve tekrar enerjiniz olduğunda yine odaklanın. Kontrol edemediğiniz şeyler üzerinde endişe ederek keçileri kaçırmayın. Kontrol edebildiğiniz şeyler üzerinde çalışın, böylece en kötü durumdan çok iyi şeyler çıkarabilirsiniz, ve hatırlayın; her şey güzel olacak.

Stres Yönetimi – Stres Nedir?

Sağlıklı bir zihin ve beden için kendinizi stresten uzaklaştırmalısınız. Bu herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Ancak kontrolden çıkarsa, refahınız üzerindeki olumsuz etkisi göz ardı edilemez. Günümüzde hayatımız çok hızlı hale geldi ve belirli bir zamanda karmaşık görevleri yerine getirmek zorundayız. Bu yüzden stres ve gerginlik yaşar, sinirli ve yorgun oluruz. Durum kronikleşirse bu, sosyal ve aşk hayatımızı engelleyebilir. Bu nedenle, stresi yönetmek için farklı stratejiler benimseyerek bu durumu dikkatli bir şekilde ele almak önemlidir.

Stres Vücudunuzu Nasıl Etkiler? Stresli olduğunuzda vücudunuz kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Kortizol, enerjinizi, uyanıklığınızı ve odaklanma yeteneğinizi artırarak stresli durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ancak kortizol uzun süre yüksek seviyelerde salındığında vücudunuz üzerinde zararlı etkileri olabilir.

Stres şunlara neden olabilir:

 • Kilo alımı veya kilo vermede zorluk

 • Yüksek kan basıncı

 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

 • Kalp hastalığı

 • Uykusuzluk hastalığı

 • Depresyon veya anksiyete

Stresle Başa Çıkarken Yardımcı Olacak 5 Madde Nedir?

Stres hayatınızı mı karartıyor? O zaman bu listedeki 12 maddeyi inceleyin ve gerekeni yapın.

Her şeye kızmayın.

Bazı durumların stres yaratacağı önceden bilinmeli ve bu durum kabul edilmelidir.

Sağlığınıza dikkat edin.

Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır.

Takvime göre hareket edin.

İş stresinden kaçınmak için önemli işler listesi yapmak uygun olabilir. Böylelikle, yapılması gereken acil işler ön sıraya konur ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılır.

Alternatiflere yönelin.

Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; market alışverişi yapmayı sevmeyen ve bu esnada strese giren bir kişi, bu işi başka bir kişinin yapmasını isteyebilir ya da internet yoluyla market alışverişi yapmayı tercih edebilir.

Araçta sıkışıp kalmayın.

Trafikte strese girenler yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalıdır. Yoğun trafikte stres yaşayan kişiler; araç kullanmayıp toplu taşıma araçlarını tercih edebilirler ya da mesafe uzasa da daha sakin yollardan gitmeyi seçebilirler ve araçta müzik dinleyebilirler.

stres yönetimi
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259