AnasayfaBlogBilgi İşlem Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Bilgi İşlem Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

14 Temmuz 2021
Bilgi İşlem Elemanı Nedir? Ne İş Yapar?

Bilgi işlem elemanı, kamu ve özel sektör dahilinde ihtiyaç duyulan bir iş tanımı barındırır. Bilgisayar kullanımının yaygınlaştığı iş hayatında, bilgi işlem departmanları da çeşitli ihtiyaçlara uygun olarak işleri yerine getirmektedir. Bilgi işlem elemanı da söz konusu ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeterli bilgi birikimine sahip olarak bilgisayar ile ilgili yazılım ve donanım işleriyle ilgilenir. Bilgi işlem elemanı, teknik destek sağlamaya yönelik pek çok donanımsal işle meşguldür. Ayrıca çalışılan işletmenin bilgisayar işlemlerine yönelik de çeşitli görevlere sahiptir. Tamamıyla bilgisayar ile ilgili olan bu meslek dalını biraz daha yakından tanımak istiyorsanız yazımızın ilgili bölümlerini de okumanızı tavsiye ederiz. 

Bilgi İşlem Elemanı Nedir?

Bilgi işlem departmanı, bilişim sektörünün en gerekli bölümlerinden biridir. Hem kamuda hem özel sektörde, bilgi işlem departmanına ihtiyaç duyulan işler yapılır. Bilgisayar kullanarak hemen hemen çoğu işin hızlıca yapılması, bilgi işlem gibi alanlara da gereksinimi artırdı. Bilgi işlem elemanı, bilginin doğru ve hızlı bir şekilde işlenebilmesi için teknik altyapı desteği sağlamaya yönelik görevler edinir. 

Günümüzün kamu ve özel sektör kurumlarında bilgisayar kullanımı yalnızca açma kapama ile ilgili işlemlerden oluşmamaktadır. Bilgi işlem elemanı da sadece bilgisayar kullanımını içeren işlerle meşgul değildir. Dijital medya ve internet kullanımının yaygınlaştığı çağımızda, sosyal medya ve internet teknolojisini içeren bilgi ve uygulamaları kullanabilmek de aranan bir niteliktir. Bilgi işlem elemanı da mesleki anlamda kendini geliştirmek ve tercih edilmek için sektörde istenen niteliklere ve bilgilere göz atabilmelidir.

Ülkemizde bilgi işlem departmanı, kamu özelinde de var olan bir alandır. Burada genellikle bilgisayar işletmeni adıyla bilgi işlem destek elemanı ya da bilgi işlem elemanı aranır. Özel sektördeki alımlar ise daha çeşitlidir. Birbirinden farklı sektör ve alanlarda, bilgi işlem elemanına ihtiyaç vardır. Bilgi işlem departmanına bağlı olarak çalışan bilgi işlem sorumlusu veya elemanı, deneyim ve mesleki gelişim neticesinde bilgi işlem uzmanı ya da bilgi teknolojileri uzmanı (IT) olarak meslekte yükselebilir. Tabii ki bu kademe yükselmesi için bilgi işlem elemanının kendini güncelleyerek alandaki son yenilikleri takip etmesi gerekir. 

Bilgi İşlem Elemanı Ne İş Yapar?

Bilgi işlem elemanı, çalıştığı kurumun günlük ihtiyaçlarına uygun olarak işleri yerine getirir. Temel görevler dışında ise çalışılan kurumdaki özel ihtiyaç ve görev tanımına göre işler verilir. Örnek vermek gerekirse bir eğitim kurumu ile teknoloji şirketine ait bilgi işlem departmanları, aynı işlerle meşgul değildir. Burada kurumun niteliği ve hizmet verdiği alandaki gereksinimler, işlerin tanımını belirler. Genel olarak ise bilgi işlem elemanı; ağ güvenliği, bilgisayar kurulumu ve siber güvenlik, bilgisayar donanımı, yazılımı ve internet teknolojisi hakkında bilgi sahibidir.

Bilgi işlem elemanı, dijital medyayı kapsayan internet kullanımını dair bilgiler de edinmektedir. İş ilanlarında da bu bilgilere yönelik görev tanımları olduğu için işe alınmak adına internet teknolojisine hakim olmak gerekiyor. Peki genel bir açıdan baktığımızda bir bilgi işlem elemanı hangi işleri yerine getirir?

 • Bilgisayar ya da bilgisayarın kurulumunu yapar.

 • Bilgi ve internet teknolojisi hakkında kurumu ve çalışanları bilgilendirir. 

 • Kurumun bilgisayar teknik altyapı donanımı ile ilgilenir. 

 • Kurumun yazılım ve donanım ile ilgili ihtiyaçlarını ve isteklerini analiz ederek karşılar. 

 • Kurumun bilgisayar kullanımını içeren program ve yazılımları yükler. 

 • Ofis programlarının kurulumunu yapar. 

 • Bilgisayarların bakım ve onarım işlemlerinden sorumludur.

 • Ağ güvenliği ile siber güvenlik kavramlarına aşina olarak gerekli tespitleri yapar. 

 • Ağ güvenliğini kapsayacak uygulamaları etkinleştirir ve erişim güvenliğini sağlar. 

 • Kurumun veri ya da otomasyon sistemini yönetir ve gerekli düzeltmeleri yapar. 

 • Çalışanların mevcut bilgisayar kullanımını verimli ve hızlı kılacak sistemsel aşamaları yerine getirir. 

 • Gerekli işletim sistemini kurar ve işletim sistemindeki temel sorunları giderir. 

Bilgi İşlem Elemanı Maaşları

Bilgi işlem elemanı, bilişim işlerine ihtiyaç duyan çoğu alanda çalışabilmektedir. Bu noktada maaşı belirleyen temel etken de kamu ve özel sektörde çalışılan kurumlardır. Bilgi işlemci olarak adlandırılan bilgi işlem elemanı, kamuda belediyeler başta olmak üzere pek çok kurumda çalışabilmektedir. Burada genellikle tekniker ya da bilgisayar işletmeni kadrosuna girerek çalışma imkânı vardır. Kamuda çalışan bilgisayar teknikeri ya da bilgisayar işletmeni maaşları, 3.000 TL 'nin üstündedir. Özel sektörde ise durum biraz daha karmaşıktır. Özel sektörde çalışan bilgi işlem elemanı maaşları kamudan daha yüksek ve daha düşük olabilmektedir. Bu durum tamamen özel sektördeki kurumların politikaları ile açıklanabilmektedir. Bilişim odaklı bir kurumda bilgi işlem elemanı daha fazla ücret alabilir. Fakat eğitim, sağlık gibi özel kurumlarda ise bu ücret daha az da olabilmektedir. Yine de maaşların asgari ücret altında olması gibi bir durum, bilgi işlem alanında pek geçerli değildir. Genellikle maaşlar, 3.000 TL'den başlar, 7.800 TL'ye kadar yükselir. Ayrıca bilgi işlem elemanının kendini geliştirmesi ve alanda deneyim kazanmasıyla bilgi teknolojileri uzmanı ya da bilgi işlem uzmanı pozisyonuna yükselme durumu da vardır. Böyle bir pozisyon yükselmesi sonucunda ise maaşta bir artış olacaktır. 

Bilgi İşlem Elemanı Nasıl Olunur?

Bilgi işlem alanında çalışmak için mutlaka alan eğitimi almak gerekir. Üniversite eğitimi olarak 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü bitirmeniz yeterlidir. 4 yıllık bilgisayar mühendisliğini bitirerek de bilgi işlem elemanı olarak göreve başlayıp meslekte ilerleyebilirsiniz. Üniversite eğitimi dışında ise lisede alınan bilgisayar odaklı alan eğitimini geliştirerek de teknik servis alanında çalışma olanağı vardır. Fakat bilgi işlem alanında kariyer için en doğru yol, 2 yıllık bilgisayar programcılığını bitirmektir. Hem alan bilginizi geliştirmek hem de işin eğitimini doğru yerde almak, işe alım için de öne çıkarıcı bir nitelik olacaktır. 

Bilgi işlem elemanı mesleği için gerekli ve zorunlu bir diğer şart ise alana yönelik ilgidir. Genellikle alana ilgi meselesi gözlerden kaçan bir özellik. Fakat mesleği hakkıyla yerine getirmek ve mesleğe devam edebilmek için bilgisayar işine ilgi şart. Ayrıca mesleki gelişim için alanı takip etmek ve bilgisayar kullanımınızı sürekli güncellemek de gereklidir. Sektörde en çok bilgi teknolojilerine dayalı uzmanlık bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ağ güvenliği, siber güvenlik, sosyal medya ve veri tabanı analizi gibi iş bölümleri, sizi kariyer fırsatı yaratmak açısından öne çıkaracak alanlardır. 

Bilgi İşlem Elemanı Bilgi İşlem Elemanı nedir Bilgi İşlem Elemanı ne iş yapar Bilgi İşlem Elemanı maaşları Bilgi İşlem Elemanı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.