AnasayfaBlogÇağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
Bölümler

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları

08 Kasım 2020
Bu resimde çubuklar üzerinde bir grup bayrak görülmektedir. Bayrakların hepsi farklıdır; biri pembe ve beyaz, diğeri üzerinde bir güneş, üçüncüsü ise beyaz bir yıldız ve kırmızı bir hilalden oluşmaktadır. Bayrakların hepsi yere dikilmiş, ortadaki bayrak en yüksekte ve yanlardaki ikisi biraz daha alçakta duruyor. Bayraklar, pembe ve beyaz bayrak ortada, güneşli bayrak sol üstte ve beyaz yıldız ile kırmızı hilalli bayrak sağ altta olacak şekilde üçgen şeklinde dizilmiştir. Bayrakların hepsi aynı yöne, izleyiciye doğru bakmaktadır. Renkler parlak ve canlı, çarpıcı bir görsel oluşturuyor.
Lehçe/EdebiyatlarAçıklamaPotansiyel Kariyerler
Kırgız TürkçesiKırgızistan'da konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Kazak TürkçesiKazakistan'da konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Özbek TürkçesiÖzbekistan'da konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Uygur TürkçesiÇin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Tatar TürkçesiRusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Başkurt TürkçesiRusya Federasyonu'na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nde konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
AzericeAzerbaycan'da konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Türkmen TürkçesiTürkmenistan'da konuşulan bir Türk lehçesi.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları BölümüBu lehçelerin geçmişleri, edebiyatları hakkında araştırmalar yapar, incelemeler yapar ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlar.Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Akademisyen
Mezunların Kariyer SeçenekleriTürk dili ve edebiyatı öğretmenliği, Türkoloji, Türkçe öğretmenliği gibi alanlarda kariyer yapabilirler.Öğretmen, Araştırmacı, Uzman, Akademisyen

Çağdaş Türk lehçeleri; Kırgız Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Uygur Türkçesi, Tatar, Başkurt, Azerice ve Türkmen Türkçesi olarak bilinmektedir. Çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları, bu lehçelerin geçmişleri, edebiyatları hakkında araştırmalar yapar, incelemeler yapar ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlar. Tüm bu incelemeleri ve araştırmaları yapacak, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacak gerekli tüm donanıma sahip uzmanlara ihtiyaç duyulur.

Üniversitelerde eğitim olarak karşımıza çıkan çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları; Tarihsel derinlik ve karşılaştırmalı metodolojinin dikkate alındığı, modern Türk toplumlarına ait diller, edebiyat tarihleri, bugünkü edebî durumları, siyasî tutumları ve kültürleri sosyo-kültürel ve ekonomik yapıları hakkında araştırmalar yapacak ve bu alanda çalışacak uzmanların yetiştirmesini sağlar. Bu uzmanlar Türkolog unvanı ile kariyerlerine devam ederler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Nedir?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünün amacı; yurt içinde ve yurtdışında türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, Türkoloji, türkçe öğretmenliği ile bölümün işi birliği içinde kaliteli bir eğitim ortamı oluşturmak. yenilikçi, araştırmacı akademisyenlerin yetişmesini sağlamak. Aynı zamanda Milli eğitim bakanlığı çatısı altında açılacak Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği kadrolarında yer alacak donanımlı bireylerin yetişmesini sağlamaktır.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü yetiştireceği bilgi sahibi, donanımlı uzmanlarla geniş bir alana yayılmış olan Türk toplumunun dil, edebiyat ve kültürünün öğrenilmesi bugünkü Türk Topluluk ve Devletleri ile karşılıklı edebi, ekonomik ve sosyo-kültürel yardımlaşmanın sağlanması, bu alanlarda var gücü ile çalışacak bilim adamlarının yetiştirilmesi temel amaçtır.

Türk dillerinin modern yöntemlerle araştırıldığı ve incelendiği bir Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları lisans programı Çağdaş Türkçe sosyal puan türüne göre öğrenci alımı yapan 4 yıllık lisans bölümüdür. Bölüm mezuniyet şartı 240 kredinin başarıyla tamamlanmasıdır. 4 yıllık eğitimi başarıyla tamamlayan mezunlar Türkolog unvanı alır. Bölümü tercih edecek adaylarda bazı özellikler aranmaktadır. Bunlar; Sözel yeteneğe sahip olmaları, güçlü bir bellekleri olması, dil konusunda çalışmaya istekli, özellikle Türk dili, edebiyatı ve tarihine meraklı olan, araştırmayı seven, insan ilişkileri kuvvetli bireyler olmaları önemlidir.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları İş İmkanları Nelerdir?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü mezunları başarıyla tamamladıkları eğitim sonrası “Türkolog” unvanı alır.  Bölüm mezunları Millî Eğitim Bakanlığı çatısı altındaki devlet okullarında,  özel okullarda veya dershanelerde çalışabilmektedirler. Bunun yanında yurt içinde ve yurt dışında akademik kariyer yapabilirler.

Atatürk Kültür Merkezi ve Türk Dil Kurumu'nda uzmanlık ve uzman yardımcılığı yapabilirler. TRT'de ve Kültür Bakanlığı'nda farklı görevlerde kariyerlerini devam ettirebilirler. Ülkemizdeki üniversitelerde ve bu cumhuriyetlerle iş birliği içinde olan çeşitli kuruluşlarda görev alabilirler. Son yıllarda önemli iş imkanları içinde yer alan yabancılara Türkçe öğretiminde, çoğunlukla Çağdaş Türk Lehçeleri ve edebiyatları bölümü mezunları tercih edilmektedir. Bölümden mezun olan öğrencilerin çalışabileceği iş imkanlarını aşağıda sıraladık. 

 • MEB'e Bağlı okullarda "Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni"

 • MEB'e Bağlı Okullarda "Türkçe Öğretmeni"

 • Üniversitelerde "Türk Dili Okutmanı" ve "Araştırma Görevlisi" 

 • Kültür Bakanlığı Bünyesinde "Araştırmacı" 

 • Misyon Kuruluşlar ve Türk Kültür Merkezlerinde "Okutman"

 • AKM ve TRT gibi kurumlarda "Uzman" olarak görev alabilirler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Mezunları Ne İş Yapar?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümden mezun olanlar pedogojik formasyon alması durumunda ve KPSS’den alacağı yeterli puan ile başvuru sonucu atanırsa Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalışmalarını sürdürebilir. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları iş imkanları yalnız bununla sınırlı da değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı dışında, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Turizm Bakanlığı ve bu bakanlıklara bağlı kuruluşlarda de iş imkanına sahiptirler. Kariyerlerine akademisyen olarak devam etmeyi planlayan mezunlar, ALES sınavından yeteli puanı aldıktan sonra bulundukları bölümde araştırma görevlisi olarak işe başlar, zamanla akademisyen olabilirler. Bunun haricinde “Türkolog” olarak çalışıp inceleme ve araştırmalar içinde yer alabilirler. Türkolog olarak kariyerine devam edecek mezunların sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Bir araştırmacı kimliği ile en eski metinlerden başlayarak Türkçe eserleri incelemeye alır.

 • Türk dilinin yapısını, kökenini, gelişim sürecini, gelişimini etkileyen tüm faktörleri inceler.

 • Belli bir tarih aralığındaki eserlerin özelliklerini saptar.

 • Türkçe'nin korunması ve sağlıklı bir şekilde gelişimi için tavsiyelerini iletir.

 • Sözlük hazırlığı yapar.

 • Türkçe'nin diğer dillerle olan bağlarını araştırır.

 • Yaptığı değerlendirme neticesinde Türkçe'nin karşılaştığı sorunları, sorunların çözümüyle uğraşan meslek çalışanlarına, kurum ve kuruluşlara iletilmesini sağlar.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Dersleri Nelerdir?

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar, eğitim yaşamları boyunca karşılaşacakları dersleri araştırmak ister. Eğitim yaşamları boyunca teorik ve mesleki olarak çok sayıda dersle karşılaşırlar. Kırgız Türkçesi, Kazak Türkçesi, Özbek Türkçesi, Uygur Türkçesi, Tatar, Başkurt, Azerice ve Türkmen Türkçesi olan Türk lehçelerini incelerler. 8 dönemlik eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları lisans diploması almaya hak kazanır. 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca karşılaşacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Türk Dili Tarihi, 

 • Eski Yazı, 

 • Türk Kültürü Araştırmaları, 

 • Türk – Rus İlişkileri, 

 • Arap Harfli Türkçe Metinleri Okuma – Anlama, 

 • Türk-Çin İlişkileri, 

 • Türkiye-Türk Cumhuriyetleri İlişkileri.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Taban Puanları ve Sıralama

2020 YKS’ye katılan üniversite adayları aşağıda yer alan tablodan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları 2020 taban puanları ve 2020 Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları başarı sıralamaları hakkında bilgi edinebilir. Aşağıda paylaştığımız sıralama ilk 4 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Sayfamızda paylaştığımız puanlar bu sene yerleşen adayların puanları ve sıralamaları olup verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralamaİstanbul ÜniversitesiÇağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları341,51796103893Hacattepe ÜniversitesiÇağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları332,99996129237Ankara ÜniversitesiÇağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları325,23657155905Ankara Hacı Bayram Veli Üni.Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları309,89585219574

Kırgız Türkçesi, Kırgızistan'da konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Kazak Türkçesi, Kazakistan'da konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Özbek Türkçesi, Özbekistan'da konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Uygur Türkçesi, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Tatar Türkçesi, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nde konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Başkurt Türkçesi, Rusya Federasyonu'na bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti'nde konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Azerice, Azerbaycan'da konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Türkmen Türkçesi, Türkmenistan'da konuşulan bir Türk lehçesi, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Bu lehçelerin geçmişleri, edebiyatları hakkında araştırmalar yapar, incelemeler yapar ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlar, Türkolog, Eğitimci, Araştırmacı, Akademisyen, Mezunların Kariyer Seçenekleri, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği, Türkoloji, Türkçe öğretmenliği gibi alanlarda kariyer yapabilirler, Öğretmen, Araştırmacı, Uzman, Akademisyen
çağdaş Türk lehçeleri edebiyat Türkoloji Türkolog dil
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.