AnasayfaBlogÖn Lisans Ne Anlama Gelir?
Nedir?

Ön Lisans Ne Anlama Gelir?

28 Ocak 2020
Ön Lisans Nedir?

Ön lisans, en bilinen tanımı ile iki yıllık yükseköğretim programıdır. Lisans eğitiminin ilk bölümü ve ortaöğretim programının devamı olarak bilinir. Dört yarı yıllık eğitim dönemlerinden oluşur. Ön lisans programlarına, meslek yüksek okulu ve yüksekokul olarak bilinen eğitim binalarında devam edilir. Meslek lisesinde eğitim alan öğrenciler, ön lisans programlarından bölümleri ile alakalı olanlara, sınavsız olarak devam edebilirler. Birçok sektör için ara insan gücü yetiştirmek amacı ile eğitim veren programlardır.

Ön lisans eğitimini tamamlayan mezunlar, dikey geçiş sınavına katılıp, kazanmaları durumunda 4 yıl eğitim veren lisans programlarına geçiş yapma hakkı elde ederler. Puanlar göz önünde bulundurulduğunda ön lisans eğitimi almak lisans eğitimi almaya göre daha kolaydır. Daha kısa zamanda iş hayatına atılmak isteyen adaylar, çoğunlukla ön lisans eğitimi almayı tercih ederler. Ön lisans eğitimlerine, devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde pek çok bölüm seçeneği ile ulaşmanız mümkündür.

Ön Lisans Ne Demek?

Yükseköğretim iki yıllık eğitim programı olarak bilinen ön lisans, aynı zamanda lisans programlarının ilk kademesidir. Meslek yüksek okulu veya yüksek okul olarak ifade edilir. Meslek yüksek okulları iki yıllık eğitim verir. Bazı bölümlerde bir yıl yabancı dil eğitimi ile birlikte toplam üç yıl eğitim verilir. Eğitim mesleğe yöneliktir. Pratik yapma imkanı tanır. Teorik ve derinlemesine bilgileri lisans eğitiminde almak mümkündür.

Yüksek okul, üniversitelere bağlı olarak iki yıllık lisans eğitimi alınabilecek kurumlardır. Fakültelerden ayrı olarak amacı, uygulamalı eğitim vermektir. Gün geçtikçe, sektörde ihtiyaç duyulan alanlara yönelik programlarını çoğaltan meslek yüksek okulları, çok tercih edilir duruma ulaştı.

Ön Lisans KPSS Başvuru Tarihi

Devlet kurumlarında memur olabilmek veya sözleşmeli olarak çalışmak için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na katılmanız gerekir. KPSS için ortaöğretim, ön lisans ve lisans programlarından mezun veya sınav geçerlilik süresi olan iki yıl içinde ön lisans mezunu olabilecekler, başvuru yapabilir. Sınav Lefkoşa dahil olmak üzere 150 sınav merkezinde uygulanmaktadır. Sınav, ön lisans kapsamında başvuranlar için öğleden sonra yapılmaktadır. Ön lisans ve ortaöğretim kapsamında yapılan sınav çift yıllarda uygulanmaktadır. Örnek olarak, 2018, 2020 gibi. Sınavdan elde edilen sonuçlar iki yıl boyunca geçerliliğini sürdürür.

KPSS ön lisans katılım sayısı lisans bölümüne göre fazla olsa da ön lisans atamaları daha az puanla yapılmaktadır. Ön lisans sınav adaylarının, önemli bir lisans bölümüne geçmediği durumlarda, ön lisanstan KPSS katılımı yaparak memur olmayı seçmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Ön lisans KPSS koşulları ile Lisans alanında KPSS koşulları arasında belirgin farklar vardır. Bu farklar, puanlama, soru çeşitleri, atama kadroları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön lisans için KPSS başvuru tarihleri ve süreç aşağıdaki gibidir.

 • Başvuru tarihleri: 12.08.2020 – 25.08.2020

 • Geç başvuru tarihi: 08.09.2020 – 09.09.2020

 • Sınav tarihi: 18.10.2020

 • Sonuç açıklanma tarihi: 12.11.2020 

Ön Lisans Eğitimi Nasıl Yapılır?

Lise öğrenim hayatını tamamlayan bireyler, yükseköğretim kurumu tarafından yapılan üniversite sınavına katılır. İhtiyaç olan puan alındıktan sonra ön lisans eğitimi için tercih yapabilir. Lisans bölümü okumak isteyen adaylar, yeterli puan alamaması durumda daha az puana sahip ön lisans programları arasından tercih yapabilir. Doğru bir programı seçmeniz durumunda verdiğiniz karar başarıya ulaşmanız için uygun bir yol olabilir. Aynı zamanda meslek lisesinden mezun olan üniversite adaylarına, sınava tabi olmadan, bölümüne uygun ön lisans eğitimi alma hakkı verilir.

Okuduğunuz meslek lisesi bölümünden başarı ile mezun olduysanız, ön lisans bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. İki yıllık eğitim veya yabancı dil eğitimi ile üç yıllık eğitim alıp mezun olabilirsiniz. Yabancı Dil eğitimi olmayan programlara dahil olanlar için kendini geliştirmek için farklı yollar deneyebilir. Bir yandan ön lisans eğitiminizi tamamlarken bir yandan kendinizi geliştirmek için online eğitim programlarına katılarak, dil eğitimi alabilirsiniz. Enstitü online eğitimleri arasında yer alan yabancı dil eğitimleri bu süreçte gelişiminize katkı sağlayacaktır.

Bunun dışında sınavlara katılıp, gerekli puanı almanız durumunda ön lisans eğitimi alabilirsiniz. Ön lisans mezunu olan bireylere, 4 yıllık lisans eğitimi tamamlama hakkı tanınmıştır. Birçok bölümü, açık öğretim olarak lisans eğitimine tamamlamanız mümkündür. Açık öğretim fakültesinde okumanız gereken lisans bölümü yoksa dikey geçiş sınavına katılabilirsiniz. Yeterli puana sahip olup, üniversitelerde lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Ön Lisans ve Lisans Arasındaki Farklar

Genel bir değerlendirme yapıldığında, teorik eğitimi az, pratik eğitimi daha fazla olan programlar ön lisans programları ve teorik eğitimi fazla olan programlar ise lisans programlarıdır. Detaylı olarak inceleyelim.

 • Ön lisans eğitimi 2 yıl, yabancı dil eğitimi eklenirse 3 yıl sürer. Lisans eğitimi ise programın özelliklerine göre minimum 4 yıl ve daha fazla sürebilir.

 • Ön lisans eğitimi, mesleki gelişim amaçlı eğitim vermektedir. Pratik odak noktasıdır. Teoriğe daha az odaklanır. Lisans eğitimi ise ortaöğretim programına dayalı düzenlenmiş bir eğitimdir.

 • Ön lisans eğitim ara insan gücü geliştirmeye odaklanır. Az zamanda iş hayatına atılmak isteyen bireyler için uygundur.

 • Ön lisans mezunları veya öğrencileri için KPSS farklı soru çeşidi ve puan türü ile uygulanır. KPSS ile personel alan devlet kurumlarında ön lisans mezunlarının kriterleri farklıdır.

 • Ön lisans mezunu olanlar, dikey geçiş sınavı ile eğitimlerini devam ettirerek 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilir. Örnek olarak, meslek yüksek okulu bölümü otomotiv olan bir mezun, makine mühendisliği lisans programına dikey geçiş ile devam edebilir.

 • Ön lisans puanları, Lisans programlarının puanlarına göre daha azdır.

 • Ön lisans eğitimi alan bazı programların öğrencileri lisans eğitimi alan öğrencilere göre bir adım önde olabilir. Örnek olarak, ön lisans eğitimini sağlık bilimleri bölümünde tamamlayan bir öğrenci, kısa sürede bir işe yerleştirilir.

 • Ön lisans eğitimine göre lisans eğitiminde dersler fazladır. Dersler özellikle teorik olarak detaylı bilgilerden oluşur.

 • Her iki programda da yabancı dil sınıfı okuma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu durum eğitiminizi 1 yıl uzatacaktır.

 • Ön lisans ve lisans eğitimi almak isteyenler merkezi sınava girer. Ön lisans öğrencilerinin bazıları sınavsız olarak bölümlere yerleştirilebilir.

 • Farklı olarak lisans eğitim türleri bulunmaktadır. Bunlar, örgün eğitim, açık öğretim ve ikinci öğretim şeklindedir.

ön lisans kpss ön lisans ön lisans nedir ön lisans eğitimi nasıldır kimler ön lisans yapabilir
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.