AnasayfaBlogAnaokulu Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Anaokulu Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

31 Mart 2021
Anaokulu Öğretmeni

İstisnasız tüm toplumlar çocukların yetiştirmek ve eğitmek için politikalar geliştirirler. Yaşadığımız çağda bilim ve teknoloji alanındaki hızlı gelişmeler eğitimde yeni gereklilikler ortaya koymakta. Eğitimi diploma sahibi olmaktan öteye taşımak için okul öncesinden başlayarak uygulanabilecek bir model oluşturmak gerekir. Okul öncesi eğitiminde çocuğun farklı öğrenme stilleri keşfedilerek sosyal- duygusal, dil ve bilişsel gelişimi amaçlanır. Çocuk, öz bakım becerileri geliştirilerek ilkokula hazırlanır. Milli Eğitim Bakanlığımızca sahadan gelen geri bildirimleri dikkate alarak 1994, 2002 ve 2006 yıllarında okul öncesi programı güncellendi. “Okul Öncesi Eğitiminin güçlendirilmesi Projesi” kapsamında 2012 yılında geniş kapsamlı bir revizyona gidildi. Revize edilen bu program 2013 yılında uygulamaya konuldu. 

Günümüzde kadınların en çok tercih ettiği mesleklerden biri anaokulu öğretmenliğidir. “Neden peki?” diye sorabilirsiniz. Ben de şu şekilde cevaplayabilirim: Üniversiteye giriş avantajlarının tercihte önemli olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde mezuniyet sonrası istihdam imkanları da cazip gelebilir. Atamaya esas KPSS taban puanının nispeten düşük olması ve kadro sayılarının fazla olması da bir avantaj. Devlet okullarında 4-5 saatlik mesai süreleri de oldukça cezbedici. Bu arada empatik ve sempatik kadınlara mesleğin çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğim. Aslında zor bir meslek alanı. Tuvalet ve hijyen alışkanlığı kazandırmadan motor becerileri geliştirmeye kadar geniş bir görev tanımına sahip.

Uygulanan eğitim çok yönlü ve öğretmeni zorlayıcı nitelikte olabiliyor. Şöyle düşünelim: Öğrencinize renkleri öğretirken burnunu silmeniz gerekebilir. Oyun oynarken sırtına kâğıt havlu koyma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Resmi bir törende gösteriye çıkacağınız son dakikada öğrencinizin tuvaleti gelebilir. Bazen de kendinizi, korkmuş bir miniği sarılarak teselli ederken bulabilirsiniz. Tüm bunları göz önüne aldığımızda anaokulu öğretmenliğinin gönül işi olduğunu söylemek mümkün. Sevilmeden icra edilecek bir meslek alanı değil.

Anaokulu Öğretmeni Nedir? 

Anaokulu öğretmeni henüz ilkokul çağına gelmemiş çocukların eğitiminde görev alan kişidir. Çocukların zihinsel, duygusal ve psikososyal gelişimini destekler. Beceri ve öğrenme yetilerini geliştirmeyi amaçlar. Öğrencilerin gelişim dönemleri dikkate alındığında anaokulu öğretmenlerinin zor bir işe talip olduklarını söyleyebiliriz. Yaptıkları iş, bir anlamda yoğrulmamış hamura şekil vermek gibidir. Ayrıca çocukların her biri birer ayna vazifesi görür. Öğretmenin kattığı her bir değer farklı bir çocuğun aynasından yansır.

Mesleğin en güzel yanı ise not kaygısı ve baskısı olmamasıdır. Anaokulu öğretmenlerinin farklı beceri ve donanımlara sahip olmaları gerekir. Aksi taktirde çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmaları mümkün olmaz. Müzik, sanat, beden eğitimi, hikâye anlatma gibi beceriler mesleğe artı değer katar. Öğrencileri heyecan dolu aktivitelere çekerek öğreten öğretmenler kalıcılığı sağlar. Çocuklar şarkı söyleyerek, dans ederek, resim çizerek, kesme-yapıştırma-boyama aktiviteleri ve bulmacalarla hayatı algılarlar. Üstelik eğlenirler. Özgüven kazanırlar. Çevre keşifleriyle öğrencilerini bilinçlendiren anaokulu öğretmenleri velileri de eğitim sürecine çekmeyi başarırlar.

Mesleğin ilk gerekliliği özverili ve sabırlı bir mizaca sahip olmaktır. Daha da önemlisi, “mutlaka çocukları sevmeliler” diyebiliriz. Anaokulu öğretmenlerinde aranan diğer nitelikleri sizler için sıralıyorum:

 • Farklı yaş gruplarına hitap edebilmek.

 • Çocuklarla etkili iletişim tekniklerini etkin kullanabilmek. (Özellikle göz teması önemlidir.)

 • İyi bir diksiyona sahip olmak.

 • Enerjik ve dinamik bir yapıya sahip olmak.

 • Güler yüzlü olmak.

 • Çocuklara eşit davranabilmek.

Anaokulu Öğretmeni Ne İş Yapar?

Anaokulu öğretmenleri devlet okulları ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış özel eğitim kurumlarında görev yaparlar. Anaokulları, kreşler, gündüz bakım evleri çalışma alanlarıdır. Yeri gelmişken atamalardan bahsetmek isterim: 2020 yılı öğretmen atamasında okul öncesi öğretmenliği en büyük paylardan birini aldı. 2020 haziran atamasında toplamda 1518 kontenjan açıldı.

Atamaya esas en düşük KPSS puanı 77,44372 ve en düşük mülakat puanı 77 oldu. Diğer öğretmenlik bölümleriyle kıyaslandığımızda bu puanların daha düşük olduğunu görebiliriz. İçinde bulunduğumuz 2021 yılı ve sonrasında avantajlı kontenjan dilimlerinin devam edeceği tahmin ediliyor. Özel okul ve kreş sayıları her geçen gün arttığı için özel sektördeki istihdam alanı da genişliyor diyebiliriz.

Anaokulu öğretmeni eğitimci kimliğinin yanında okulda bir anlamda öğrencilerin anneliğini yapar. Bu nedenle görev tanımını ve sorumluluklarını sınırlamak zordur. Yine de listelememiz gerekirse:

 • Özellikle ebeveynler ile etkili bir iletişim ortamı oluşturabilmek.

 • Eğitim sürecini planlamak.

 • Kişisel hijyenini sağlamalarını desteklemek.

 • Çocukların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak ve bireysel yemek yeme alışkanlığı becerilerini kazanmalarını desteklemek.

 • Öğrencilerin sınıf içi iletişimlerini kuvvetlendirmek.

 • Müfredat çerçevesinde özellikle oyunlar vasıtası ile gerekli bilgi ve becerileri vermek.

 • Çocukların gelişim düzeylerine ilişkin eğitim materyalleri hazırlamak.

 • Çocuğu olası tüm risklerden korumak.

 • Özgüvenli olmalarını destekleyecek çalışmalar yapmak

 • Çevre ve doğa bilincine yönelik faaliyetler yürütmek

 • Çocuklarla ilgili gerekli bilgileri alıp detaylı kayıt sistemi oluşturmak. Kayıtlar şu başlıklarda oluşturulur:

 1.  Kronik hastalıkları

 2.  Kullandığı ilaçlar

 3.  Beslenme alışkanlıkları

 4.  Fobileri

 5.  Hobileri

Anaokulu öğretmenleri okul müdürleri ve pedagoglarla işbirliği yaparlar. Ömür boyu öğrenmeyi ilke edinmeleri gerekir. Disiplin vazgeçilmezleridir. Tabi tatlı sert uygulanması koşulu ile...

Anaokulu Öğretmeni Maaşları

KPSS sınavında yeterli puanı alan anaokulu öğretmenleri devlet okullarına atanırlar. 2021 yılında göreve ilk kez atanan bekar ve çocuksuz anaokulu öğretmeni maaşı net olarak 4646 TL olmuştur. Bu miktara ek ders ve ilave ödemeler dahil değildir. Ek ödemelerle birlikte 6000 TL tavanına ulaşılabilir.

Özel sektörde görev yapanlar için standart bir ücret belirtmek zordur. Öğretmenin tecrübesi ücreti belirlemede en önemli kriterdir. Okulun bulunduğu yerin sosyokültürel ve ekonomik durumu da etki eder. Ortalama 4500-5000TL civarında ücret söz konusudur. Yine de abu alanda çalışmayı düşünenlerin asgari ücret tekliflerini göze alarak iş başvurusu yapmalarında fayda var.

Kamudaki avantajlı çalışma saatlerinin aksine özel sektörde mesai saatleri uzun olabiliyor. İş başvurusu ve sözleşme aşamasında çalışma saatlerini net olarak belirleyip ona göre ücretlendirme istemenizi tavsiye ederim. Özellikle büyük şehirlerde bazı ebeveynler dezavantajlı çocuklarının eğitimini desteklemek için anaokulu öğretmenlerine iş teklifi yapabiliyor. Bu şekildeki çalışmalarda ücretlendirmenin değişken ve tatminkar olduğunu söyleyebiliriz..

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olmak için 4 yıllık lisans programını bitirmek gerekir. Okul öncesi öğretmenliği ve anaokulu öğretmenliği bölümü mezunları KPSS ye girip yeterli puan alarak devlet okullarında anaokulu öğretmenliğine hak kazanır. Özel sektördeki iş başvurularında diploma yeterlidir. Anaokulu öğretmenlerinin eğitimlerinde temel olarak şu dersler yer alır:

Anaokulu öğretmenlerinin eğitimi görev yaptıkları sürece devam eder. Ülkemizde müfredatlar sık revize ediliyor. Eğitim teknolojileri de sürekli gelişiyor. Öğretmenlerin bu yeniliklere ayak uydurmaları zorunlu oldu. Bu noktada ana sınıfı öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacağını düşündüğüm iki eğitimi tavsiye etmek isterim: İstanbul İşletme Enstitüsü’nün MEB onaylı  sertifikalı Oyun terapisi eğitimi ve masal terapisi eğitimi. Sertifikalı eğitimler özel sektördeki iş başvurularınız için de iyi bir referans olacaktır.

anaokulu öğretmeni nedir anaokulu öğretmeni ne iş yapar anaokulu öğretmeni maaşları
İlknur Işık
İlknur Işık
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Öğrenci Koçluğu Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
370139
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
240110
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
19089