AnasayfaBlogEkip Çalışmasında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ekip Çalışmasında Takım Ruhu

01 Mart 2021
Ekip Çalışmasında Takım Ruhu

İş hayatında başarılı olmada etkisi olan en önemli konu, uyum ve mutluluktur. Özellikle çok çalışanlı kurumlarda, herkesin isteğine göre hareket etmek mümkün değildir. Bu sebeple her iş kolu, alanına göre departmanlara ayrılır.

Departmanlar da kendi birimlerindeki tüm personelin, ekip çalışmasında takım ruhu bilinciyle aynı noktada buluşarak hizmet verebileceği düşüncesiyle, liderler belirleyerek, ekipler oluşturur. Liderler, kendi takımlarının çalışma planlarını; hem mesleki kurallar, hem de şahsi tecrübelerden derleyerek, personelin kullanabileceği ortak bir dil oluşturur.

İş Hayatında Standartlar ve Kurallar

Hizmet kalitesinin esaslarından biri olan ortak dil, hizmet alan kitlenin güven duymasında etkin bir rol oynar.

Peki nasıl oluşturulur?

Örneğin, bir GSM operatörü şirketini ele aldığımızda, ekip çalışmasında takım ruhunun ve ortak çalışma biçiminin, oldukça profesyonel bir şekilde uygulandığını görebiliriz. Bu şirketlerin, çeşitli iş arama web sitelerindeki ilanlarında bile takım ya da ekip kelimesi ile çokça karşılaşmak mümkün. Çağrı Merkezi, Destek Merkezi, Kurulum Ekibi, Eğitmen Kadrosu, İnternet Hizmetleri, Telefon Hizmetleri, vb. birçok departman, ekipler halinde çalışmakta ve belirli standartlarda hizmet vermektedir.

Standartlar hizmet alan kitleye yönelik olmakla beraber, şirket yönetiminin; hem rekabet piyasasında müşteri kazanma stratejisi, hem de ekip çalışmasında takım ruhunu destekleyici nitelikte olan etik ilkeler çerçevesinde düzenleyip onayladığı kurallardan oluşmaktadır.
Telefon- Çağrı Merkezi kanalı ile hizmet veren bir şirketin ekip çalışması ile uyguladığı kurallardan bazıları aşağıdaki gibi ele alınmıştır:

  • Konuşma kuralları,

  • Üslup,

  • Ses tonu,

  • "varsa’’ Kampanya bildirimi,

  • Satış teknikleri,

  • Açılış ve kapanış cümleleri,

  • “gerektiğinde (müşteri tarafından yapılan ihlâllerde)” Uyarı bildirimi,

  • Ekip içi kurallara uyum sağlamak.

Tüm bunların gerçekleşmesi için ekip çalışmasında takım ruhu bilincine ihtiyaç duyulmaktadır. Ekip Çalışması, bir lider eşliğinde eğitimlerden geçerek çalışma ortamına hazırlanan personeller ile yapılmaktadır.

Takım Ruhuna Sahip Olmak

Kuralların yanı sıra; ekip çalışmasında takım ruhuna sahip olmak için, psikolojik uyum sağlamak, zihinsel ve fiziksel anlamda pozitif katılım göstermek çok önemlidir. Takım liderlerinin eşitlikçi bir yaklaşımda olması gerekir.

Motivasyon, anlamını içten gelen güdülenmeden alan psikolojik bir kavramdır. Personel sayısının fazla olduğu iş yerlerinde; ekiplerin, istekli ve birbirini teşvik eden kişilerden oluşması motivasyonu olumlu yönde etkilemektedir. Ekip çalışmasında takım ruhunun mihenk taşı, ‘’biz’’ kavramıdır, diğer tekil ve çoğul şahıslara yer yoktur.

Mental ve fiziksel olarak, yapılan işi birlikte çalışılan kişi sayısı ile benimsemek gerekir. Alınan olumlu ya da olumsuz her sonuca ekip çalışmasında takım ruhunun ortak bir ürünü olarak bakılır. Ekip çalışmasında takım ruhunu taşıyabilmek için, paylaşımcı ve ego kavramından uzak bir tavırda olunmalıdır. Fikir tek kişiye ait olsa bile, tüm ekibin ortak çalışması ile yürürlüğe girer, bu durumda fikir sahibinin ‘’biz’’ algısını sürdürmesi gerekir.

“Ben bu işe bakmıyorum, ben yalnız çalışıyorum, bu benim projem, bu benim fikrim...’’ gibi bir zihniyet ekip çalışmasında takım ruhu taşıyamaz, başarılı olamaz ve ekibin motivasyonunu da düşürür.

Herkesin söz hakkını kullanacağı toplantılar düzenleyerek, güçlü bir iletişim ortamının sağlanması takım ruhunu ileriye götürür.
Takım ruhu bir ortak çalışmalar bütünüdür. Yönetimden lidere, liderden ekip çalışanlarına uzanan bu zincirin bir halkası bile kopsa, ekip çalışmasında takım ruhu ortadan kaybolur.

Mizaç olarak takım ruhunu taşıyıp, iş sürecine dahil olabilecek kişiler bir başarı hikâyesi yazabilecek iken, iş bulmakta zorluk çekiyorlar.
İşini severek yapmanın, yaşam kalitesini artırmada büyük rol oynadığı günümüz dünyasında, doğru tercihler yapmaya özen gösterilirse, böylece profesyonel iş dünyasında deneme süreleri kısa, ekip ömürleri uzun olacaktır.

Yazar: Tutku Ergan Güler

Takım ruhu ekip çalışmasında takım ruhu takım ruhuna sahip olmak ekip çalışması takım ruhu nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ben Sen Yok! Biz Varız!

26 Şubat 2019
Şirket Başarısında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Şirket Başarısında Takım Ruhu

20 Haziran 2019
İş Hayatında Takım Çalışması
Takım Çalışması

İş Hayatında Takım Çalışması

11 Eylül 2021