AnasayfaBlogİngilizce Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İngilizce Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

27 Mart 2021
İngilizce Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Öğretmenlik mesleği açısından branşın türü önemli bir etkendir. Hâlâ öğretmenlik mesleğine yönelik yoğun ilgi devam etse de mesleğin bazı zorlukları da öğrencileri düşündürmeye yetiyor. Bununla birlikte bazı branşların, mesleğe adım atmak konusunda daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

İngilizce öğretmenliği de görece daha şanslı branş mesleklerinden biri. İngilizce öğretmeni, hem öğretmenlik mesleğini barındırması hem de bir dil üzerine kurulu olmasından dolayı daha geniş iş imkânlarına sahiptir. Bu önemli ve tercih edilen mesleği biraz daha yakından tanıyalım. 

İngilizce Öğretmeni Nedir?

İngilizce öğretmenliği, dil puan türünden tercih edilen bir meslektir. İngilizce eğitimini, ilkokul-ortaokul düzeyinden başlayarak lise düzeyine kadar sürdüren İngilizce öğretmeni; eğitim sisteminin en gerekli derslerinden birini öğretmekle sorumludur.

İngilizce öğreniminden sorumlu olan İngilizce öğretmeni, eğitim kurumlarında mesleğini yerine getirir. İngilizce öğrenimi konusunda uzman yetkili olan İngilizce öğretmeni, dil bölümünü bitirerek öğretmenlik mesleğine adım atar. Daha çok İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olma şartı olmakla beraber İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden de formasyon yerine getirilen öğretmenlik meslek bilgisi yüksek lisansı bitirmek şartıyla öğretmenlik mesleğine adım atılabiliyor. 

En önemli yabancı dillerden biri olan İngilizce, ülkemizde de öğrenimi önemsenen dillerden biri. Hatta özel okullar da dahil olmak üzere İngilizce öğretimi, yabancı dil öğretimi sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Yavaş yavaş özel okullar kapsamında okul öncesi dönemde de İngilizce dersleri için İngilizce öğretmeni istihdam edilebiliyor. Kısacası İngilizce öğretmenliği, küresel bir dili öğretmesinden dolayı değeri yüksek mesleklerden biri.

İngilizce öğretmenliğinde, sadece dile yönelik eğitim verme çabası yoktur. Öğretmenlik uygulamasını yerine getirmesinden ötürü bir İngilizce öğretmeninin öğretmeyi öğrenmesi de gerekir. İngilizce öğretmeni, öğretmenlik süreci boyunca hem yabancı dil yetkinlikleri hem de iletişim becerilerini kullanarak öğrencilere bir değer sunar. İngilizce öğretmenliği bölümünde de yalnızca dile yönelik dersler değil, öğretmenliğe yönelik dersler de verilerek bir öğretmenin mesleki niteliklerini nasıl yerine getirebileceği öğretilir. 

İngilizce Öğretmeni Ne İş Yapar?

İngilizce Öğretmeni, kamu ve özel sektöre bağlı eğitim kurumlarında branş öğretmenliğini yerine getirir. Ataması diğer branş öğretmenliklerine göre daha iyi durumda olan İngilizce öğretmenliğinde, dili öğretmeye yönelik uygulama dersleri yer alır. İngilizce öğretmeni, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilere İngilizce dersler vererek işini yerine getirir. Özel kurumlarda da istihdam edilen İngilizce öğretmeni, sınıf öğretmeni de olması durumunda daha fazla iş yüküne sahip olabilir. 

İngilizce öğretmeni, yabancı dil kullanma yetkinlikleri dışında iletişim becerilerini de kullanarak öğrencilere gerekli bilgi akışını sağlar. Genel olarak öğretmenlik yetkinliklerini kullanan İngilizce öğretmeni, branşının ders sunumunu hazırlayarak öğrencilere sunar. Genel olarak İngilizce öğretmeni aşağıdaki işleri ve sorumlulukları yerine getirir. 

  • Verimlilik ve doğru eğitim anlayışına uygun ders anlatmak.

  • İngilizce okuma, anlama, yazma ve konuşma yetkinliklerini geliştirici uygulamalar hazırlamak.

  • Sınıf ortamında öğrencilerle etkin iletişim kurabilmek.

  • Derse girmeden önce ders materyallerini hazırlamak.

  • Gerekli bilgi ve uygulamaları sunmak için ders öncesi hazırlık yapmak.

  • İlgili konularda ve dili kullanmaya yönelik soru ve alıştırmalar hazırlamak.

  • İngilizce konuşmaya teşvik edici sunumları ve uygulamaları etkinleştirmek.

  • Mesleki gelişimini sürdürmeye yönelik etkinliklere katılma.

  • Misyon ve vizyona sahip olarak görevini yerine getirmek.

  • Öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarını takip etme ve buna uygun ders planlarını hazırlama.

İngilizce Öğretmeni Maaşları

Öğretmenlik mesleği açısından maaş, mesleği tercih etmek için önemli bir kriter. Ne yazık ki öğretmenliği yalnızca maaş ve koşullar için tercih eden öğretmenler var. Fakat bu tür öğretmenlik beklentisi olanların gerçekten öğretmen olamadıkları da bir gerçek. Tekrar konuya dönecek olursak tabii ki her meslek için maaş belirleyici bir etkendir. Özellikle belirli zorlukları olan meslekler için maaşın ön planda olması anlaşılır bir durumdur. Öğretmenlik için de bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Görece diğer ülkelere göre daha az maaşa sahip olan eğitimciler, özel sektörde daha da az maaşla göreve başlayabiliyor. İngilizce öğretmenliği açısından ise durum biraz daha iyi. Şöyle ki eğer KPSS yoluyla atanırsanız göreve yeni başladığınız için ek ders ücreti olmaksızın net 4.300 TL maaş alırsınız. Özel sektörde ise hem özel ders vererek hem de bir eğitim kurumunda çalışarak asgari ücretin üzerinde gelir elde edebilirsiniz. Maalesef göreve yeni başlayan bir öğretmenin maaşı, asgari ücretin altında da olabiliyor. Bu durumda ise İngilizce dil avantajını kullanarak yüz yüze ya da uzaktan eğitim yoluyla özel ders verebilirsiniz. 

İngilizce Öğretmeni Nasıl Olunur?

Resmi şekilde İngilizce öğretmeni olmak için İngilizce öğretmenliği bölümü ya da İngiliz dili ve edebiyatı bölümünden mezun olmak gerekir. Söz konusu bölümleri tercih edip kazanmak için ise DİL puan türünden gerekli puanları elde etmek lazımdır. İngilizce öğretmenliği, hem dil puan türünde hem de öğretmenlik tercihlerinde öne çıkan bir meslek olduğundan ötürü puanlar da her gene yıl artmaktadır. 2020 verilerine göre en düşük İngilizce öğretmenliği taban puanı 209, 05834 puandır. Kontenjanı dolan en düşük sıralama değeri ise 78. 039 olarak görülmektedir. DİL puan türünde başarılı olmak için İngilizce dilini lise başlangıcından itibaren temele oturtmak gerekir. Son sınıfta DİL puan türünden sınava girmek pek mantıklı bir karar olmayacaktır. Yine de dil yetkinliğinizi ölçmek ve bir sonraki yıla hazırlanmak için YDT'ye girmenizde sorun yoktur. 

İngilizce öğretmeni olma yolunda İngilizce öğretmenliği bölümünün katkısı büyüktür. Her şeyden önce bölümde çoğunlukla öğretmenlik vurgulanır ve bir öğretmen adayının nasıl öğretmen olabileceği öğretilir. Elbette gerekli şartları sağladıktan sonra İngiliz dili ve edebiyatı mezunları da öğretmen olabiliyor. Fakat öğretmenlik uygulaması ve öğretmenlik bilgisi için bir öğretmenlik bölümünü bitirmenin önemi de verimli ve doğru bir öğretmenlik icrası için gerekli görülüyor.

İngilizce öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra KPSS yoluyla resmi kurumlara atanabilirsiniz. MEB bünyesinde öğretmenlik yapmak için İngilizce öğretmenliği atama puanlarını dikkate almak gerekiyor. Bu konuda İngilizce öğretmenliği branşının avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. 2020 yılında en düşük atama puanı 67,90726 olarak görülmekte. Ayrıca KPSS ataması dışında, İngilizce öğretmenliğinin daha başka iş imkânları da vardır.

Özel sektöre bağlı eğitim kurumlarında da istihdam edilen İngilizce öğretmenleri, çeviri ve özel ders işleriyle de gelir elde edebiliyorlar. Tabii ki nihai hedef olarak kamuda çalışmak, İngilizce öğretmenlerin de istedikleri bir durum. Sonuç olarak İngilizce öğretmeni olma yolunda, KPSS süreci dışında başka olanaklar da vardır. Özel sektör, dil kursları ve özel ders gibi seçenekler de mesleğinizi yerine getirmek için değerlendirileceğiniz koşulları sağlamaktadır. 

İngilizce öğretmeni İngilizce öğretmeni nedir İngilizce öğretmeni ne iş yapar İngilizce öğretmeni maaşları İngilizce öğretmeni nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.