AnasayfaBlogHarita ve Kadastro Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Harita ve Kadastro Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

29 Mart 2021
Harita ve Kadastro Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Tercih dönemi yaklaştıkça tüm adaylar en popüler olan meslekleri araştırmaktadır. O mesleklerden ve mühendislik dalları arasında da belki de en çok araştırılanlardan biri de harita mühendisidir. Özellikle bu bölümün eğitim şekli, dersleri merak edilmektedir. Harita mühendisliği bölümünü okuyan öğrenciler aynı zamanda erasmus imkanlarından da faydalanma şansına sahiptir. Erasmus imkanları oldukça çeşitli olan bu bölümde anlaşmalı üniversiteler aracılığı ile Avrupa'da yer alan üniversitelerde öğrenci değişim programlarına katılma imkanı verilir.

Harita mühendisi yerküre üzerinde çalışmalar yürüten, ulaştığı neticeler neticesinde yeni haritalar çizen kişilere verilen addır. Harita ve kadastro mühendisi dünya haritasını ve yerküre üzerindeki detayları bilimin ışığında inceleyen meslek mensuplarıdır. Dolayısı bölüm mezunlarına her zaman ihtiyaç duyulur. Yazımızda Harita ve kadastro mühendisi nedir? Harita ve kadastro mühendisinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Harita ve kadastro mühendisi ne kadar maaş kazanır? Gibi sorulara yanıt aranır.

Harita ve Kadastro Mühendisi Nedir?

Harita ve kadastro programı; imar, yol, kadastro projelerinin alt yapısını meydana getiren, harita ve planların yapımı, uygulama gibi işlemleri uygulayıcı yerine getirecek insan gücünü yetiştiren bölümün adına verilir. Ülkemizde bu bölüme çok fazla ihtiyaç duyulur. Bu sebeple bölüm dört yıllık bir lisans bölümü olup pek çok üniversitenin harita mühendisliği olan programı olarak eğitim vermektedir. Bu alanda eğitim alan lisans diploması sahiplerine ise Harita ve Kadastro Mühendisi denir.

Harita ve kadastro mühendisi, arazi sahiplik kayıtlarını oluşturur ve yerküre şekillerini belirlemek üzere teknik ve analitik çalışmalar yapmaktan sorumludur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, madencilik şirketleri, İl Özel İdareleri, gayrimenkul yatırım firmaları gibi pek çok kamu kurumunda ve özel kurumlarda istihdam edilir. İş bulma konusunda sıkıntı yaşamayan meslekler arasında yer alır. Bölüm mezunlarının kazançları da çalıştıkları kurumlara göre değişiklik gösterir.

Harita ve Kadastro Mühendisi Ne İş Yapar?

Harita ve Kadastro mühendisi olmak isteyen aday öğrenciler mesleğin gereklerinin neler olduğunu araştırmaya başlar. Kariyer yolunda sağlam adımlar atmak isteyen meslek mensupları araştırmalarında her detayı öğrenmek ister. Bunlar içinde de en önemlisi alacakları görev ve sorumluluklardır.

Bu alanda çalışan mühendislerin, görev ve sorumlulukları çalıştıkları kurum ve alana göre çeşitlilik göstermektedir. Meslek çalışanlarının temel görevleri; madencilik çalışmaları, harita yapım işleri, arazi değerlendirmesi, inşaat ve diğer tüm çalışmalarda kullanılması üzerine arazi yapısı ile alakalı verileri sağlamaya çalışır. Harita ve kadastro mühendisinin önemli görev ve sorumlulukları şunlardır;

 • Jeodezik ve mühendislik ile ilgili araçları kullanarak, harita yapımı sırasında kullanılmak üzere sabit noktalar oluştururlar.

 • Temel hatlar, yükseklikler ve diğer jeodezik ölçümleri ortaya çıkarmak için zemin etütleri planlar ve uygular.

 • Arazinin fotoğraflanması gereken rakımlarda kullanılmak üzere fotografik ekipmanların özelliklerini belirler.

 • Tapu, kiralama ya da diğer yasal belgeler üzerinde kullanılması için mülkiyet sınırlarını belirler.

 • Yükseklik, derinlik, farklı bakış açısı ile konum ve arazinin diğer özelliklerini hesaplamak önemli sorumluluklarındandır.

 • GPS kullanarak, araştırma alanlarının enlemlerini belirler.

 • Petrol ya da farklı mineral ürünlerini bulmaya yönelik gerçekleştirilecek jeofizik arama faaliyetleri üzerine seçilen yerleri işaretler.

 • Dalgakıran, iskele ve deniz yapılarının inşası için su yüzeyini araştırır.

 • Mühendis ve mimar ile takım çalışması içinde olur.

Harita ve Kadastro Mühendisi Maaşları

Harita ve kadastro mühendislerinin aylık geliri genelde çalıştıkları sektör göz önünde bulundurularak hesaplanır. Çalıştıkları alan ihtiyaç duyulan alanlar arasında yer aldığı için iş olanakları da oldukça çeşitlidir. Özel sektörde görev alan bir harita mühendisiyle kamuda görev alan bir harita mühendisi arasında farklı maaş rakamları söz konusudur. Bununla birlikte sahip olunan tecrübe, medeni durum, çalışma alanı, eğitim gibi önemli unsurlar da harita mühendislerinin maaşını belirlemede etkendir. Bazı kurumlar maaşlarının yanı sıra kişisel gelişimlerine de katkı sağlayacakları imkanlar sunar. Harita mühendislerinin maaşları genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kamuda çalışmalarını yürüten bir harita ve kadastro mühendisi yaklaşık olarak 4.000 TL maaş kazanmaktadır.

 • Özel sektörde çalışmalarını sürdüren yeni mezun bir harita ve kadastro mühendisi ise 2.900 TL ile işe başlamaktadır.

 • Deneyim kazanan harita ve kadastro mühendislerinin maaşı ise 5.000 ile 10.000 TL aralığında değişmektedir.

 • 2020 yılında harita ve kadastro mühendislerinin kazandığı en düşük maaş 2.020 TL iken en yüksek maaş ise 6.430 TL olarak gözlemlenmiştir.

 • 2020 yılında bir harita ve kadastro mühendisinin maaş ortalaması 4.110 TL olarak bilinmektedir.

Harita ve Kadastro Mühendisi Nasıl Olunur?

Harita ve kadastro mühendisi olmak için mutlaka lise dengi bir okuldan mezun olma şartı aranmaktadır. Aynı zamanda üniversitelerin harita mühendisliği bölümlerinden 4 yıllık lisans eğitimi alarak meslek mensubu olma hakkı elde edebilir. Lisans eğitimini başarılıyla tamamlamış olan kişiler harita ve kadastro mühendisi unvanına sahip olur. Aynı zamanda geomatik mühendisliği eğitimi alan ve bu bölümü bitiren mezunlar da yine aynı şekilde harita ve kadastro mühendisi olabilir.

Harita mühendisi olmak isteyen kişiler mutlaka üniversite sınavlarına katılıp bir taban puan elde etmesi gerekir. Elde ettiği taban puan sayesinde harita mühendisliği için gereken sıralamayı elde ederek bölümü tercih edebilirler. Bu şekilde harita mühendisliği eğitimini tamamlamış olur ve mesleklerinde çalışmalarına başlayabilirler. Ayrıca bu alanda başarılı olarak ve hızla yükselmek isteyen adaylarda bazı önemli kişisel özelliklere sahip olunmasına gereksinim duyulur. Bu özelliklere sahip olan adaylar kurumlar tarafından ilk sıralarda tercih edilir. Kişilerin eğitimlerinin yanı sıra kendilerini geliştirmeleri de oldukça önemlidir. Bu kişisel özellikleri inceleyelim.

 • Analitik düşünme becerisi kuvvetli olmalıdır.

 • Sayısal alana ilgileri olmalıdır. Ve sayısal hafızaları güçlü olmalıdır.

 • Saha çalışmaları içinde olmaları gerekebilir, bu nedenle fiziki yeterlilik göstermelidir.

 • Seyahat engeli bulunmamalıdır.

 • Zaman yönetimi ve işini iyi düzenlemelidir.

 • Ekip çalışması ve yönetimi içinde olmalıdır.

 • Raporlama ve sunum yapabilecek düzeyde sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemelidir.

harita ve kadastro mühendisi yerküre harita imar yol harita ve kadastro mühendisi nedir harita ve kadastro mühendisi ne iş yapar harita ve kadastro mühendisi maaşları harita ve kadastro mühendisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Harita Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Harita Mühendisliği Bölümü

19 Haziran 2020
Harita ve Kadastro Bölümü (MYO)
Bölümler

Harita ve Kadastro Bölümü (MYO)

14 Eylül 2020
Harita Mühendisi Olmak
Meslekler

Harita Mühendisi Olmak

11 Temmuz 2019
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
257134
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
249134
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
340170
Marvelous Designer Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
269150