AnasayfaBlogMarka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Marka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

13 Temmuz 2021
Marka Müdürü Nedir? Ne İş Yapar?

Marka müdürü, bir ürünün veya kişinin genel imajından sorumlu olan kişilere denir. İşin kilit unsurları, ürünün veya müşterinin nereye uyduğunu belirlemek için pazar araştırması yapmaktır. Yani rekabetçi konumlandırmayı, ürünleri, markaları ve harcamaları analiz etmekten geçmektedir. Pazarlama, reklam stratejileri geliştirmek ve bu bütçeleri yönetmek, basılı, dijital reklamcılık konseptleri, tabela, teminat için tasarımlar, düzenler oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Tanıtım faaliyetlerini denetlemek, fiyatlandırma yapmak, satışları analiz etmek ve markanın daha geniş bir tüketici tabanına nasıl görünebileceğini yeniden değerlendirmektedirler.

Marka müdürü bir şirketin hedef pazarı için bir marka stratejisini uyarlamaktan sorumludur. 'Marka koruyucusu' olarak adlandırılan marka müdürleri, tüm şirket pazarlama girişimlerini, iletişimlerinde marka bütünlüğünü korumayı ve bir ürün portföyünü yönetebilmektedirler. Marka Müdürlerinin güçlü iletişim becerileri vardır. İş arkadaşları ve dış bağlantılarla iyi ilişkiler sürdürmeleri gerekmektedir.

Marka Müdürü Nedir?

Marka müdürü, bir markanın tanınabilir, güncel ve müşteriler için heyecan verici kalmasını sağlamak için çalışmaktadır. Marka müdürleri markalara yönelik kamuoyu algısını değiştirmenin ve tanıtmanın yollarını planlamaktadır. Kuruluşlar, büyük olasılıkla yalnızca tek bir marka üzerinde çalışacakları kendi markaları üzerinde 'kurum içi' çalışmaları için marka müdürünü işe almaktadır. Marka müdürlerinin, farklı müşteriler için bir dizi marka üzerinde çalışabilecekleri bir pazarlama ajansında çalışması da mümkündür. Bu uzman kişiler marka bilinci oluşturmanın reklam ve kampanyalarda tutarlı olmasını sağlamaktan da sorumludur.

Marka müdürünün rolü, bir şirket için bir marka stratejisi geliştirmektir. Marka müdürleri, marka bilinci oluşturma, iletişim kanalları, ürün geliştirme, çevrimiçi ve çevrimdışı promosyonlar, pazar araştırması dahil olmak üzere çok çeşitli iş işlevlerini denetlemektedirler. Genellikle bir şirket için pazar araştırması yaparlar. Bu, demografik bilgilerin araştırılmasını, yoklanmasını, ürünlere olan talebin belirlenmesini ve diğer ilgili saha araştırmalarını içerir. Marka müdürleri genellikle çabalarını destekleyen ve bir organizasyonun üst düzey pazarlama personeline rapor veren bir ekibi yönetmektedir.

Marka müdürleri, hedef kitlemizi neyin harekete geçirdiğini anlamaktan ve markamızı bu motivasyonlara göre konumlandıran pazarlama kampanyaları geliştirmekten sorumludur. Bu pazarlama kampanyaları yalnızca müşteri katılımını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda markamızın pazarla ilgili itibarını ve imajını daha da tanımlayacaktır. Markada uzmanlaşmış bu kişiler kendi alanlarına giren ürün, hizmet, ürün gruplarının mevcut ve potansiyel müşterilerde yankı uyandırmasını sağlamaktan sorumludur. Bunu yapmak için, bu profesyoneller sürekli olarak pazarlama trendlerini izler ve pazardaki rekabetçi ürünleri yakından takip eder. Ayrıca müşterilerle, üst yönetimle düzenli olarak görüşürler ve genç pazarlamacılardan oluşan bir ekibi denetlerler.

Marka Müdürü Ne İş Yapar?

Marka müdürü, marka stratejisinin her yönünün doğru olduğundan emin olmak için pazarlama departmanıyla yorulmadan çalışırlar. Marka müdürlerinin, iş ve gelecekteki pazar fırsatları hakkında stratejik bir genel bakış sağlamak için finans, pazarlama iletişimi, satış ve ürün geliştirme gibi diğer departmanlarla da iletişim halinde olması gerekir. Ayrıca, her iletişimde marka amacına ve yönergelerine uyduklarından emin olmak için pazarlama, reklam ajanslarıyla birlikte çalışırlar. Marka müdürlerinin tüketici araştırmalarından yararlanabilmeleri ve pazar trendlerini izleyebilmeleri gerekir. Bu nedenle, hedef pazarı ve ayrıca potansiyel hedef pazarları kavramak anahtardır.

Marka müdürü, önemli marka etkinliği hakkında geri bildirim ve analiz sağlarken üst yönetim ekipleri içinde de önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, belirli kampanyalardan elde edilen yatırım getirisi nedir? Markanın belirli ürünleri için ne işe yaradı ve diğerlerinden ne gibi dersler çıkarılabilir? gibi soruların yanıtlarını vermektedir. Ayrıca, gelecekteki faaliyetlere girdi sağlamaya yardımcı olmanın yanı sıra, kurumsal strateji ve yönlendirmeyi desteklemeye yardımcı olmaktadırlar. Birçok şirket için marka yöneticileri oradaki en önemli kişidir. Bir marka müdürünün tipik sorumlulukları şunları içermektedir:

 • Müşteri ilişkileri ile trendlerini takip etmek için pazar araştırması yapmak ve gelecekteki trendleri tahmin etmeye çalışmak,

 • Ürün ve hizmetlerin müşterilerin beklentilerini karşılamasını sağlamak ve markaların güvenilirliğini oluşturmak için basılı, yayın ve çevrimiçi platformlarda stratejiler geliştirmek,

 • Pazarlama kampanyalarını yönetmek,

 • Pazarlama ile oluşturulan kampanyaların başarılarını analiz etmek ve raporlar oluşturmak,

 • Markalaşmada tutarlılığı korumak için reklam, ürün tasarımı ve diğer pazarlama biçimlerini denetlemek,

 • Müşterilerle toplantı yapmak ve birden fazla departmandaki (pazarlama asistanları, pazarlama yöneticileri ve baş pazarlama görevlileri gibi) meslektaşlarla ortaklaşa çalışmak,

 • Bütçeleri ve asistanlardan oluşan bir ekibi yönetmek,

 • Ürün lansmanları, sergiler ve fotoğraf çekimleri gibi etkinlikler düzenlemek,

Marka Müdürü Maaşları

Marka müdürü, bir kuruluşun, ürünlerinin veya hizmetlerinin markasını ve imajını oluşturmaktan sorumludur. Görevleri arasında ürün, reklam yerleştirme, Pazarlama müdürü ile bağlantı kurma, perakende paketleme ya da mağaza içi teşhirler üzerinde çalışma yer almaktadır. Bir marka müdürü iş rolü için birden fazla gereksinim ve işleve ihtiyaç duymaktadır. Bunların olumlu bir bakış açısıyla ün, farkındalık ve bilgi yaratan pazarlama stratejilerinde bir temeli vardır. Marka müdürü, bir kuruluşun değerlerinin ve neyi temsil ettiklerinin nabzını tutmalı ve analiz edebilmeli, krizlerin ardından hızlı hareket edebilmeli ve tüketicilerin mevcut veya gelecekteki ihtiyaçlarını belirlemek için çalışma, gözlemleme becerisine sahip olmalıdır. Marka müdürlerinin çalıştıkları alanlar şu şekildedir:

 • Reklam departmanları,

 • Halkla İlişkiler departmanları,

 • Pazarlama ajansları,

 • Firmaların reklam, iletişim ya da marka ile ilgili bölümleri,

2021 verilerine göre bir marka Müdürünün aldığı ortalama maaş miktarı 10.200 TL olarak belirlenmiştir. En düşük maaşı 6.590 TL, en yüksek maaşı ise 15.830 TL'dir. Bu maaş miktarları kişilerin çalıştıkları firmalara ve şirketlere göre farklılıklar göstermektedir. Firma ne kadar büyük büyük olursa ya da markanın tanınırlığı ne kadar büyük olursa maaş miktarları da büyük ölçüde artmaktadır.

Marka Müdürü Nasıl Olunur?

Marka müdürü olabilmek için öncelikle üniversitelerin İşletme, İktisat, Pazarlama, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümlerin ön lisans bölümlerinden mezun olan öğrencilerin lisans programlarını tamamlamaları gerekmektedir. İlgili iletişim bölümlerinden mezun olan kişiler başvurdukları firmaların ve şirketlerin marka departmanlarında çalışarak tecrübe kazandıktan sonra müdürlüğe başvurabilmektedirler. Fakat müdürlük en üst alan olduğundan dolayı kişilerin meslek hayatında oldukça çok çalışmaları ve bu yönde yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Marka Müdürü Marka Müdürü nedir Marka Müdürü ne iş yapar Marka Müdürü maaşları Marka Müdürü nasıl olunur
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259