AnasayfaBlogKariyer Seçimi Nasıl Yapılır?
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?

08 Kasım 2018
Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?

İşsizlik zamanlarında ve kriz dönemlerinde kariyer seçimi ile ilgili yazılar pek okunmuyor ama yazmasam olmazdı. Çünkü kariyer seçme herkesin birgün karşı karşıya kaldığı ve destek aradığı bir süreçtir. Kariyer seçme zamanı geldiğinde aslında ne kadar çok seçeneğinizin olduğunu görebileceksiniz. Kariyer seçimi yapmak emin olun zordur ama eğer kafanızda net bir yol haritası varsa işiniz kolay. Ne yapmak istediğinizi ve uzun süredir ilginizi çeken bir şey varsa çok daha kolay hale gelecektir. Daha zor bir kariyer tercihiniz olduğunu düşünelim bu durumda çok zorlanacağınızı düşünürsünüz. Ama aslında böyle değil. Eğer doğru adımları atarsanız başarılı bir şekilde kariyerinizi seçebilir ve hata yapmaktan kendinizi alı koyarsınız.

İlgi alanlarınız, yeteneklerinizi ve kişiliğinizle bir bütün olarak kariyer seçimi yapmanız gerekiyor. Hangi mesleğe daha uygun olup olmadığınızı bir bütün olarak düşünmelisiniz. Bunun için genelde “kariyer testleri” denilen uygulamaları kullanırlar. Ancak bu testler sizin kariyer seçiminde kullanacağınız tek kaynak olmamalı. Aynı zamanda kariyer danışmanlarıyla da çalışarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Meslek Listesi Yapın

Günümüzde popüler meslekler sürekli olarak değişir. Belirli periyotlarla mesleklerin popülerliğinin düştüğüne ya da arttığına şahit oluruz. Size en yakın olan ve popüler meslekleri bir listeye yazın. Bunların bazıları hakkında çok az bilgi sahibi olduğunuz meslekler olabilir ve bunlar hakkında daha fazla bilgi edinin. Yerinde inceleyin, internetten araştırma yapın ve o meslekleri didik didik edin.

  • Terfi alabiliyor mu?

  • Ücret düzeyleri nasıl?

  • Hangi saatlerde çalışıyorlar? Vardiya sistemi var mı?

  • Nöbet veya zorunlu çalışma var mı?

İkinci Listeyi Hazırlayın

Bir önceki listedekileri araştırdıktan sonra ikinci listeyi yapın. Listeyi küçültün. Şimdiye dek öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda 2 ile 5 arasında mesleğin kalmış olması gerekiyor.

Alanında Başarılı Kişilerle Görüşmeler Yapın

Listenizde sadece birkaç meslek kalmışken, daha derinlemesine araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için mükemmel yol, listenizdeki meslekler hakkında bilgiye sahip insanlarla görüşmeler yapmaktır. Bu alanlarda çalışan insanlar bulmak için LinkedIn dahil olmak üzere birçok iletişim ağı bulunmaktadır. Bu tarz sosyal ağlar üzerinden hızlı bilgi edinebilir ve görüşeceğiniz kişilere ulaşabilirsiniz.

Kariyer Seçiminizi Yapın

Araştırmanızı yaptıktan sonra artık bir seçim yapmaya hazır hissetmelisiniz. Toplanan tüm bilgilere dayanarak size en fazla memnuniyeti getireceğini düşündüğünüz mesleği seçin. Önemli olan hayatınızda yapacağınız değişikliği sonradan tekrar yapabilirsiniz. Birçok kişi kariyerlerini en az birkaç kez değiştirir.

Hedeflerinizi Belirleyin

Şimdi kendiniz için doğru olan kariyeri seçtiğinize göre, kısa ve uzun dönemli kariyer hedefi belirleme zamanı geldi. Eğer belirlemezseniz, seçtiğiniz alanda çalışmanız zor olacaktır. Kısa dönemli hedefler altı aydan 3 yıla uzanırken, uzun vadeli hedefler genellikle üç yıldan beş yıla kadar sürmektedir.

Kariyer Hayatınızın Planını Yazın

Kariyer planı, seçtiğiniz alanda hedefinize ulaşmanız için olan adımların yazıldığı belgedir. Bunu size A noktasından B noktasına, sonra da C ve  D noktasına götürecek bir yol planı olarak düşünebilirsiniz. Bu plan kısa ve uzun vadeli planlarınızı, hedeflerinize ulaşmanız için gereken adımları da içermelidir. Hedeflerinize ulaşmak için öngörülen tüm engelleri ve bu engellerin üstesinden gelme yollarını da dahil etmeniz gerekir.

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?kariyer kariyer hedefikariyer planlama kariyer seçimi nasıl yapılır?
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.