AnasayfaBlogE-Ticaret Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

E-Ticaret Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

13 Haziran 2021
E-Ticaret Danışmanı

Teknolojinin sınırsız gelişimi ile birlikte hemen hemen her meslek alanı dijital çağ ile uyum göstermeye başlamıştır. Günlük rutinimizde yer alan olaylar, teknoloji ile oldukça kolay bir hâle gelmiştir. Alışveriş, hayatımızın önemli bir bölümünü kapsar. Boyut değiştiren alanlardan biri olan alışveriş, e-ticaret sektörü ile doğrudan bağlantılıdır. Dünya genelinde büyük gelişmeler gösteren bu alan, pek çok avantaj sunar. Dijital bir mağaza ve uygun satış stratejileri ile zamandan ve mekandan tasarruf sağlanır. Yüksek verimlilik sunan bu sektör, maddi ve manevi kayıp olasılıklarını en aza indirir. Çağımızın en önemli sektörleri arasında yer alan E-Ticaret, bünyesinde farklı alanlarda uzman bulundurarak geniş bir yelpazeye yayılır.

E-Ticaret Danışmanlığı; bireysel ve kurumsal firmaların markaları hakkında doğru karar almalarını sağlayan bir hizmettir. Firmanın sunduğu ürün ve hizmetleri, doğru hedef kitleye ulaştırır. Reklam modelleri hakkında doğru ve geniş bir fikir yelpazesi ile tanışmanıza yardımcı olur. Çalıştığı firmanın güçlü ve kalıcı bir marka olmasını sağlar. Danışman desteği ile firmanın satış faaliyetleri iyileştirilir. Web optimizasyon sorunları çözülerek reklam ve pazarlama süreçleri gerçekleştirilir. Bu içerikte; E-Ticaret Danışmanı mesleğinin detaylarını göreceğiz. Siz de bu yeni meslek kolu ile tanışmak ister misiniz?

E-Ticaret Danışmanı Nedir?

Açılımı 'Elektronik Ticaret' olan E-Ticaret, İnternet kullanımının artmasıyla birlikte hayatımıza girmiştir. Ürün ve hizmetlerin tanıtım, satış, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ortamında gerçekleştirilmesine denir. Zaman içerisinde meslek kolu hâline gelen bu sektör, firma sahiplerine çeşitli avantajlar sağlar. Özellikle, ticarete yeni atılan birey ve kurumların tercih ettiği E-Ticaret Danışmanları, faydalı tavsiyeler sunmaktadır. E-Ticaret Danışmanı; ürün girişi, satış, reklam ve pazarlama stratejileri, web optimizasyonu ve SEO çalışmaları gibi sayısız alanı içeren önerilerde bulunur. Kuruma verdiği tavsiyeler ile çeşitli proje çalışmaları gerçekleştirir. Müşteri memnuniyetini de göz önünde bulundurur. 

Uzmanlık alanına göre web tabanlı şirketlerin satış faaliyetlerini organize eder. Tanıtım, reklam ve pazarlama stratejileri ile başlayan süreç, doğru adımlar atılarak ilerler. Markanın büyümesini sağlayan alanlarda danışmanlık hizmeti verir. Hatalı ve başarısız çözümlerin önüne geçerek marka verimliliğini artırır. İyileştirme faaliyetleri ile büyük kazançlar elde edilir. Dijital ortamda satış yapmayı tercih eden kişilere uyarı ve önerilerden bulunur. Markanın ürün ve hizmetlerinin satışını artıracak çalışmalar gerçekleştiren Danışman, kurumun vizyonuna hitap eder. Çalıştığı sektörün dinamiklerine hakim olması gereken kişi, doğru adımlar ile markayı farklı yerlere taşır.

E-Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?

E-Ticaret faaliyetleri oldukça kapsamlı bir süreci takip eder. Doğru bir iş planı ile uygulanan pazarlama taktikleri, başarılı projelerin oluşmasına destek olur. Danışman, çalıştığı e-ticaret firması için ideal sistem ve tasarımı seçer. Pek çok alternatiften uygun olanı seçilerek sitenin genel yapısı belirlenir. Site, kurumun verdiği hizmete bağlı olarak tasarlanır. E-Ticaret Danışmanı, site kurulumundan satış aşamasına kadar pek çok konuda hizmet verir. Danışmanın görev ve sorumlulukları şöyle;

 • Bağlı olduğu markanın online platformlarda gösterdiği başarıyı ölçüp uygun adımlar atar. 

 • İş planı içerisinde; pazarlama stratejileri ve düşük maliyetli yaklaşımlar yer alır. 

 • Müşteri hizmetleri çevrim içi yönetildiği için uygun yazılım sisteminin tasarlanması gerekir. 

 • Şirketin arama motorundaki sıralamasını tespit ederek yönetime rapor eder. Satış takibi ve satıştaki değişikliklerin raporlanması sağlanır. SEO ve SEM çalışmaları ile markanın bilinirliğini artırır ve reklam kampanyalarının sonuçlarını analiz eder. 

 • Satış raporlarını, müşteri yorumlarını ve markanın dijital alandaki konumunu inceleyerek değerlendirir.

 • Hedef kitlenin kurumun sitesine eriştiği araçları belirler. 

 • Sosyal medya projeleri ile trafik yoğunluğunu sağlar. Pinterest, Instagram, Linkedin, Youtube ya da Twitter gibi platformlar üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar, markanın hedef kitleye erişimini kolaylaştırır.

 • Markanın online itibarını korumak için düzenli olarak çeşitli çalışmalar gerçekleştirir. 

 • Kurumun görünümünü iyileştirmek amacıyla içerik üretimi ve tasarım çalışmaları yapar.

 • Pazarlamayla bağlantılı departmanlar ile iş birliği içerisinde çalışır. Yazılım ve müşteri ilişkileri birimleri ile koordine olur.

E-Ticaret Danışmanı Maaşları

E-Ticaret Danışmanlığı; dijital ortamda gerçekleşen tüm süreçleri kapsar. Marka bilinirliğinin artırılma çalışmalarından sosyal medya projelerine, ürün satışlarına, reklam analizlerine kadar olan uzun ve zorlu bir adımlar ağıdır. Danışmanlık ücretleri, kişinin çalıştığı kurum ve verdiği hizmetlere göre farklılık gösterir. Hizmetin profesyonelliği ve içeriği arttıkça ücret de yükselir. Hizmet kapsamında; SEO ve SEM çalışmaları, hedef kitlenin belirlenmesi, uygun pazarlama stratejilerinin uygulanması, satış analizlerinin yapılması, müşteri ilişkilerinin aktif bir hâle getirilmesi ve sosyal medya çalışmaları yer alır. Markanın güçlenmesini ve satışlarının artmasını sağlayan danışman, kalıcı bir marka yaratır. Birçok parametreye göre değişen danışmanlık ücretleri genel olarak şöyledir;

 • En düşük; 3.200 TL,

 • En yüksek; 12.560 TL olup ortalama 5.460 TL olarak belirlenmiştir. 

E-Ticaret Danışmanı olarak çalışan kişiler, kendilerini geliştirdikçe pozisyonları ve maaşları da değişir. Danışman olarak başlayan bir kişi, bilgi ve deneyimine göre E-Ticaret Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğüne kadar yükselebilir.

E-Ticaret Danışmanı Nasıl Olunur?

E-Ticaret Danışmanı olmak için bazı püf noktalar bulunmaktadır. İşletme, Pazarlama, İletişim, İktisat ya da Ekonomi gibi lisans programlarından mezun olduktan sonra kendinizi E-Ticaret alanında geliştirmeniz gerekir. Temel E-Ticaret, Dijital Pazarlama, İçerik ve Sosyal Medya Yönetimi, SEO ve SEM Araçları Kullanımı, Satış Teknikleri, Müşteri İlişkileri, Reklam ile Raporlama ve Analiz Programları Kullanımı gibi birbirinden farklı alanlarda sertifika eğitimleri alarak yetkinliğe ulaşabilirsiniz. 

Bir E-Ticaret Danışmanında olması gereken özellikler şöyle;

 • İnteraktif pazarlama stratejileri ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak, 

 • Google Analytics gibi web sitesinin performansını ölçen raporlama ve analiz araçlarını ileri seviyede kullanmak,

 • Takım ruhu taşıması gerekir. Birlikte çalıştığı ekibi kontrol etmesi ve yönetmesi,

 • Sabırlı ve dikkatli bir yapıya sahip olması,

 • Organizasyon yeteneğinin olması,

 • Kriz anlarında hızlı karar alma ve analitik düşünme becerisi,

 • Öz eleştiri yapması ve gerekli revizeleri yerine getirmesi,

 • Sorunlara karşı yaratıcı çözümler üretmesi,

 • Tasarım gözüne sahip olması,

 • Çoklu iş görevlerini önceliklendirmesi,

 • İleri seviyede Microsoft Office bilgisi,

 • SEO ve SEM Toolları hakkında deneyimli olması,

 • İleri seviyede İngilizce bilgisi,

 • Detaycı ve planlı olması,

 • Google Ads gibi araçları kullanma yetkinliği,

 • CRM, Sosyal Medya ve İçerik Yönetimi gibi alanlarda deneyim

E-Ticaret Danışmanı E-Ticaret Danışmanı nedir E-Ticaret Danışmanı ne iş yapar E-Ticaret Danışmanı maaşları E-Ticaret Danışmanı nasıl olunur
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
Dijital Pazarlama Ve Ticaret Yöntemleri
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Ve Ticaret Yöntemleri

30 Eylül 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
470279
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219