AnasayfaBlogArmatör Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Armatör Nedir? Ne İş Yapar?

08 Mart 2021
Armatör

Armatör olmak belki de bu alana meraklı olan ya da bu alanda çalışan inşaların en büyük hayalidir. Çünkü armatörlük ile uğraşanların en çok kar elde edilen mesleklerden birini seçmiş olduğunu düşünebiliriz. Armatör, genel olarak deniz ulaşımı yoluyla ticari faaliyetler üstlenen kişilere verilen addır. Bu işle uğraşan kişilerin hemen hemen birçoğu gemiye sahiptirler. Gemi sahibi olan bu kişilere de armatör denmektedir. Aynı zamanda iş insanı olarak adlandırılmaktadırlar. Çünkü genellikle kendi işletmeleri ve çok sayıda personelleri olur.

Halk arasında ise armatör, deniz ticaretinde faaliyet gösteren iş insanlarına denmektedir. Armatörler belli bir sermaye ile gemi sahibi olarak ya da kiralayarak çalışmalarını yürütür. Armatörler ne iş yapar ya da armatör olmak için şartlar nelerdir, Armatör olmak üzere izlenmesi gereken hangi yollar vardır? Gibi sorular araştırılır. Bu konular hakkında öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Armatör Nedir?

Deniz yolu üzerinden ticari faaliyet gösteren kişilere "armatör" adı verilir. Armatörlerin kendilerine ait gemisi ya da gemilere vardır. Bu nedenle bir personel olarak değil de yatırımcı veya işveren olarak çalışmalarını sürdürürler. Dünya üzerinde ticaret alanında en yüksek paylardan birine sahip olan deniz ticaretinde, kendi gemileri aracılığı ile ticari faaliyet gösteren kişilere armatör denmektedir.

Armatörler; kendi ülkeleri içinde, bir ülkeden diğer bir ülkeye veya kıtalar arası ticari yük taşımak amacıyla faaliyet gösterirler. Bir armatörün iş alanındaki çeşitlilik gemisinin kapasitesine, yapılan yatırımın büyüklüğüne göre ve kurmuş olduğu ilişkilere bağlı olarak belirlenir.

Armatör olarak çalışmalarını yürütebilmek için en az bir gemi sahibi olma şartı bulunur. Bu durumda gemi satın almanın dışında kiralama yolu ile de faaliyet yürütebilirler. Bu alanda çalışmalar yapmak isteyen kişilerin mesleğin gereklerini detaylı olarak inceledikten sonra çalışmalara başlamaları önerilir.

Armatör Ne İş Yapar?

Armatörlerin genellikle kendi işletmeleri olduğu için, herhangi bir kurum veya kuruluşa iş başvurusu yapmaları gerekmiyor. Armatörler yaptıkları faaliyetlerin sonucu olarak aynı zamanda birer işletmeci vasfına sahiptir. Deniz ticareti alanında faaliyetlerini devam ettirirler. Kimle, hangi ürünün yük taşıma ticaretini, nereden nereye yapmaları gerektiğine karar verirler ve o andan itibaren işlerini başarıyla tamamlayabilmek üzere çalışmalarına başlarlar.

Armatörün en önemli sorumluluğu gemisinde taşımakta olduğu yükleri güvenli olarak istenilen noktaya teslim etmektir. Teslim edecekleri yükleri bir hasar vermeden prosedürlere uygun olacak şekilde taşıma yaparlar.  Ürünlere herhangi bir hasar gelmeyecek şekilde istenilen noktaya teslim etmesi gereken armatörlerin, temel görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Gemisine yüklediği yükler ile ilgili gerekli olan prosedürleri hazırlaması gerekir.

 • Yük aldığı kişiler veya kurumlardan taşınan yükle ilgili bilgileri toplar.

 • Söz konusu kişiler veya kurumlardan gerekli evrakları temin eder.

 • Yük taşıma sırasında güvenliği tehdit edecek tüm ihtimalleri değerlendirmeli ve kaçınmalıdır.

 • Kendisine teslim edilmiş olan yükü güvenli olacak şekilde istenen yere ulaştırmalıdır.

 • Geminin yanaşması ve yükün teslim edilmesi sırasında liman işletmesi ile gerekli koordinasyonu sağlamalıdır.

 • Gemideki personel değişikliğinden sorumludur ve personellerin sağlık durumlarını kontrol etmelidir.

 • Geminin ihtiyacı olan; yakıt, kumanya ve su gibi malzemeleri temin eder

 • Gemide arıza oluşması halinde bunu gidermek ve bakımlarını yaptırmaktan sorumludur.

 • Gerekli hallerde gemiye yedek parça sağlar.

 • Gemi personelinin alması gereken ücretleri zamanında ödemek ve diğer haklarını kendilerine teslim etmekle yükümlüdür.

Armatör Maaşları

Armatör olmak hakkında araştırma yapanlar bu meslekte kazançların nasıl olduğunu da araştırır. Armatörlerin herhangi bir şirkete ya da kuruma bağlı olarak çalışmadığından bahsetmiştik. Genellikle armatörlerin kendi işletmeleri bulunur ve kendi kontrollerinde ve yönetimlerinde olan pek çok personel ile çalışırlar. Dolayısıyla armatörlerin sabit bir maaşı olduğundan bahsedemeyiz.

Gelirleri yaptıkları çalışmalara göre değişiklik gösterir. Armatörler ticari faaliyetlerin neticesinde, elde edecekleri kar kadar kazanç sağlamış olurlar. Bazı armatörler tek bir gemi ile ticari faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken bazı armatörler ise pek çok gemi ile çalışmalarını sürdürmeye devam eder.

Bazı yeni başlamış ve tek bir gemi ile faaliyet gösteren armatörler 10000 dolar gibi rakamlar elde ederken, büyük armatörlerin kazançlarının 30 milyon dolarlara kadar olduğu söylenebilir.

Armatör Nasıl Olunur?

Armatörler aynı zamanda iş insanları olarak adlandırılır. Dolayısıyla armatör olabilmek için üniversitelerde yer alan bölümlerden herhangi bir tanesini okumanıza gerek yoktur. Yani üniversitelerin bünyesinde armatörlük diye bir bölüm yoktur. Ancak yine de denizcilik ya da ticaret alanında yer alan eğitimlerden faydalanmak, size armatör olma yolunda avantajlar sağlayacaktır.

Ayrıca armatör olmak için sahip olmanız gereken en önemli unsur yeterli miktarda sermayeye sahip olmaktır. Fakat her zaman da sermayenin yeterli olacağı söylenemez. Aynı zamanda bu alanda gelişim gösterebilmek ve başarılı bir armatör yolunda ilerlemek için kurulan iş ilişkileride oldukça önemlidir.

Armatör olmak iş insanı vasfına sahip olarak çalışmaları sürdürmektir. Bu nedenle belli bir üniversiteden mezun olmak zorunluluğu olmasa da bu alanda daha hızlı ve bilgili yol almak için ticaret, gemicilik ve denizcilik ile ilgili eğitimler almak, armatör olma yolunda size önemli avantajlar sağlayabilir. Başarılı bir armatör olabilmek için sermayenin bilgi birikiminin yanı sıra bazı önemli kişisel özelliklere de sahip olmaları gerekir. Armatörlerin sahip olması beklenen özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Özellikle gemi çalışmaları esnasında ihtiyaç duyulacak güçlü ekip yönetimi kabiliyetine sahip olmaları gerekir.

 • Analitik düşünmeli ve sorgulayıcı bir yapıya sahip olmaları gerekir.

 • Zaman zaman hızlı kararlar vermeleri gerekebilir. Bu durumları iyi yönetebilmek için karar muhakeme yeteneklerinin güçlü olması önemlidir.

 • Diğer profesyonellerle ortak çalışmalara girmeleri gerekecektir. Bu durumda etkin bir şekilde iletişim kurma becerisine sahip olmaları gerekir.

 • Sabırlı ve öz disiplin sahibi olmaları önemlidir. Genellikle çalışmaları çok uzun saatler ve günler gerektirir.

 • Uzun süren projeleri tamamlayabilmede de sabır ve itina göstermeleri gerekir.

 • Yabancı dil bilmeleri de önemli avantajlar arasındadır.

armatör nedir aratör ne iş yapar armatör maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Deniz Brokerliği Bölümü (MYO)
Bölümler

Deniz Brokerliği Bölümü (MYO)

08 Aralık 2020
Dünyanın En Zengin Ülkesi
Nedir?

Dünyanın En Zengin Ülkesi

04 Haziran 2021
Dünyanın En Zenginleri
Haber

Dünyanın En Zenginleri

07 Haziran 2021
Türkiye’nin En Zenginleri
Popüler Yazılar

Türkiye’nin En Zenginleri

09 Haziran 2021