AnasayfaBlogBu Yüzyılın Popüler Meslekleri
İş Hayatı

Bu Yüzyılın Popüler Meslekleri

07 Eylül 2021
Bu Yüzyılın Popüler Meslekleri

İnsanlar bir yandan iş bulmakta zorlanırken, işverenler ise çalıştıracak işçi bulamıyor. Böyle bir zıtlık varken herkes ne olacağını merak ediyor. İş mi beğenilmiyor yoksa işçi mi? Bu yorum sizlere kalmış. Günümüzde ise yeni popüler meslekler kendini gösteriyor. Bu yüzyılın en revaçta olan meslekleri sizler için derledik. 

21. Yüzyılın Meslekleri

21. yüzyılda en çok öne çıkan meslekleri dijital ile ilgili oldu. Bulunduğumuz yüzyılın dijitale evrilmesi yeni yeni meslekleri de ortaya çıkardı. Günümüzün meslekleri insan gücünün daha az olduğu iş sahasına dönüştüğünü söyleyelim. Bilim ve teknoloji kavramlarının ön plana çıktığı bir dönem olması insan gücünün azalmasına neden olmuştur. Şimdi sayacağımız sektörler aynı zamanda para kazandıran meslekler olarak da geçmektedir.

Online Eğitmen

Popüler meslekler listemizin ikinci sırasında online eğitim var. Öğretmenlik mesleği artık geleneksel olayını bitirdi. Sürekli dijital diyoruz ama abartmıyoruz. Çünkü eğitimde dijitale taşındı. Bir süredir eğitim almak isteyen öğrenciler online kurslara başvuruyor. Bu konuda internet üzerinde hizmet veren birçok mecra bulunuyor. Enstitü de bunlardan birisi. Kadrosunda bulunan eğitmenlerle birlikte aynı reel ortamdaki gibi eğitim veriliyor. Uzun zamandır internet üzerinden canlı ya da videolu anlatım ile bireylere dersler düzenleniyor. Sizlerde eğitmen ve konusunda uzman olduğunuz birçok bilgiyi insanlara öğretebilirsiniz. Bu sayede para kazanan insanlar oldukça fazla.

Drone Operatörü

Drone operatörü, popüler meslek arasında muhakkak yer almalıdır. İnternet dünyası ile çok alakası olmasa da drone operatörlüğü medya mensuplarının yakından bildiği meslek grubu. Kısacası drone, havadan görüntüleme sistemidir. Ancak o kadar geniş bir alana yayıldı ki, her sektör kendine göre kullanmaktadır. Emniyet Müdürlüğü suçlarda ve şüpheli yakalamada, itfaiye yangına müdahale etmede, tarım içinde sulama alanlarında ve kargo yollamada kullanılıyor. Gerçekten oldukça geniş bir sektörü kapsıyor. Ayrıca mesleğin önü açık olduğunu da söyleyelim. Ülkemizde genellikle freelance olarak drone operatörlüğü yapılmaktadır. Düğün organizasyonları, sinema ve dizi sektörlerinde ihtiyaca göre insanlar tarafından drone operatörlüğü hizmeti verilmektedir.

Sosyal Medya Sorumlusu

Birileri sizin sosyal medya hesaplarınızı yönettiğini düşünsenize. İnsanlara ilginç ve bir o kadar da komik gelebilir. Düz mantıkla yola çıkarsak, insan kendi hesabını yönetemez mi? Sorusu akıllarda oluşacaktır. Ancak hem bireysel hem de şirketlerin milyonlarca takipçileriyle ilgilenmesi için bu işi yapan birine ihtiyaç oluyor. Sosyal medyada yer alan hesapları her gün düzenli kontrol edecek ve insanların geri bildirimlerine cevap verecek birisi lazım. Sosyal medya sorumlusu, popüler meslekler arasına girmesi için fazla beklemedi. Dijital dünya ile beraber kısa sürede bu meslekte sektöre giriş yaptı.

Bilgisayar Yazılımcısı

Aslında bilgisayar yazılımcısı 21. Yüzyılın bir mesleği değil. Ancak teknolojinin olmazsa olmazı yazılım. Bu kadar teknoloji ve bilişimin olduğu yerde bilgisayar yazılımcısına da büyük iş düşüyor. Henüz meslek seçimine karar vermemiş olan öğrenciler yazılımcı olmak için araştırma yapabilirler. 2050 yılına gelsek bile ömrü bitmeyecek meslekler arasında.

Marka Danışmanı

Her marka kendini gerek sosyal alanda gerekse dijital alanda iyi ifade etmek ister. Bunun için etkili iletişim sağlamak adına yol ararlar. Marka danışmanı tam olarak da bu işi yapar. Her marka kendi sektöründe farlı iletişim araçları kullanmak ve denemek zorundadır. Marka danışmanlarının üstlendiği bu iş ile beraber, kendilerini doğru ifade ederek ürünlerini daha rahat pazarlayabilir. 

Google SEO Uzmanı

Biri mesleğinizi sorduğunuzda Google SEO uzmanıyım, dediğinizde ne yanıt alırdınız? Evet böyle bir mesleğin bilinmesi için 2010 yılını beklememiz gerekti. 2000 yılından önce SEO alanında herhangi bir meslek yoktu. İnternetin ve Google’ın gelişmesinden sonra yeni bir meslek ortaya çıktı. Hatta "SEO" ilk başlarda şirketlerde yer alan "CEO" mesleği ile bile karıştırılmıştı. Ancak e ticaret sektörünün gelişmesi ve dijital medya ile uğraşan kişilerin kavramı çabuk kabullendi. SEO mesleği 2010 yılından sonra daha da önem kazandı. Ve birçok iş ilanında işveren "SEO Uzmanı" adı altında eleman aradı. 2020 yılında halen popülerliliğini sürdüren bir meslek. Hatta önümüzdeki senelerde de bu mesleğin geleceği açık.

Web Tasarımcısı

Reel pazarda bulunan birçok şirketin online ortama geçmesi, web tasarım işlerini deyim yerindeyse patlattı. Özellikle de ilk geçiş döneminde şirketler kapı kapı web tasarımcısı aradı. İşin yeni gelişmesi elbette bu işi yapan kişilere yaradı. Başlangıçta fazla talebin olması mesleğin önünü daha da açtı. Günümüzde halen sitelerin açılmaya devam etmesi mesleğin revaçta olduğunu gösteriyor. Ancak Wordpress, Godaddy ve Wix gibi uygulamalar kendi sitenizi kurmaya imkan sağlıyor. Yine de profesyonel bir iş isteyenler, işin ehline bırakması gerektiğini düşünüyorum. 

Uygulama Geliştirme Uzmanı

Popüler meslekler arasında uygulama geliştirme uzmanlarını da unutmadık. Akıllı cihazların piyasaya sürülmesiyle birlikte uygulama geliştirme başlı başına bir sektör haline geldi. İnsanların akıllı cihazlardan pek çok nesneye daha çabuk erişebilmesi için uygulama programları geliştirildi. Özellikle de mobil uygulamalar bu işin başında yer alıyor. Akıllı telefonlarla uyumlu çalışması için birçok uzman bu konuda yazılım ve geliştirmeler yaptı. Uygulama geliştirme uzmanlığı günümüzün meslekleri için iyi bir örnek. İşin içinde yer almak isteyenler fazla bir şey kaybetmedi. Henüz ölmüş veya bitmiş bir meslek değil. Halen uygulama geliştirme de iş imkanı bulabilirsiniz.

Görsel İletişim Uzmanı

Görsel iletişim uzmanına her alanda ihtiyaç vardır. Reel ve sanal ortamda görsel iletişim tasarlayan pek çok insana rast gelmişizdir. Özellikle de sosyal medya mecralarına görsel hazırlayanlar sıklıktadır. Evet bu meslek grubu sadece belli platformlara görsel hazırlamaktan sorumludur. İşin sadece görsel kısmı da yer almaz. Kullanılan görselin kullanıcıya doğru şekilde iletilmesi de son derece önemlidir. Popüler meslekler arasında görsel iletişim uzmanını da yeri olmalıdır. Günümüzde işverenlerin sıklıkla aradığı meslek gruplarından biridir. 

İçerik Editörlüğü

Tüm dijital argümanlarını düşünün işte geleceğiniz sonuç içerik editörlüğü. Popüler meslekler arasında son olarak online içerik editörlüğünü sizlerle kısaca paylaşacağız. Hem günümüzün meslekleri arasında hem de geleceğin meslekleri arasında gösterilebilir. Milyonlarca sitelerin içeriğini oluşturma belki de size kaldı. Evet her yeni piyasaya çıkan sitenin içeriğe ihtiyacı vardır. Sadece yeni çıkanlar değil, sürekli güncel kalmak isteyen sitelerinde içerik editörüne ihtiyacı vardır. Biraz ilanlar arasında dolaştıysanız, her hafta içerik editörlüğü veya metin yazarı iş ilanına muhakkak denk gelirsiniz. Çünkü potansiyeli oldukça yüksek bir meslek.

Bu Yüzyılın Popüler Meslekleri21 yüzyılın mesleklerigünümüzün meslekleri para kazandıran meslekler popüler meslekpopüler meslekler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Geleceği Olan Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan Meslekler

12 Temmuz 2020
2025 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2025 Yılının Meslekleri

06 Temmuz 2021
Geleceği Olan En İyi Meslekler
Meslekler

Geleceği Olan En İyi Meslekler

23 Şubat 2021
2035 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2035 Yılının Meslekleri

07 Mayıs 2021
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
695305
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
399169