AnasayfaBlogBarista Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Barista Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

21 Mart 2021
Barista Eğitmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Kahvenin günlük yaşamımızdaki yerinin her geçen gün artmasıyla birlikte onunla ilgili terimleri de daha fazla duyar olmaya başladık. Artık kahve; her sabah ayılmak için, her öğle yemeği sonrası bir yakınımızla muhabbet için ya da her gece yarım kalan işlerimizi tamamlarken tükettiğimiz bir içecek halini aldı. Bu tüketimi de genellikle kahvelerini ön plana çıkarmış cafelerde yapmayı tercih eder olduk. Bu mekanlarda içmekten keyif duyduğumuz kahvelerin yapım işinde en önemli rolü üstlenen kişilere ise barista dendiğini görüyoruz.

Aslında işinin ehli olan her barista bir kahve uzmanı olarak adlandırılır. Kahve makinalarını kullanmayı bilmesinin yanı sıra kahve çekirdeğinden de anlar. Makinaların günlük bakımını yapmaktan sorumlu olduğu gibi hazırladığı kahveler ile görsel bir şölen yaratmayı da bilir. Bu alanda uzman olmak isteyen kişiler barista eğitmeninden kısa süreli eğitimler alabilir. En bilinen tanımı ile Barista eğitmeni, espresso içerikli kahve türlerini ve diğer kahve çeşitlerini hazırlamak üzere eğitimler veren kişidir. Yazımızdan barista eğitmeni ile ilgili merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Barista Eğitmeni Nedir?

Barista eğitmenleri genel olarak espresso bazlı kahveleri ve diğer tüm kahve çeşitlerini hazırlama konusunda eğitim veren kişilerin aldığı unvandır. Kahve hazırlama sırasında etkili çekirdeğin kavrulma seviyesinden, kahve makinesinin temizliğine, suyun kahveye uygunluğu gibi konulara varan detaylı bir eğitim verir.

Günümüzde profesyonel kahve dükkânlarının açılmasıyla pek çok insan kaliteli kahve içmeye daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bu önem gün geçtikçe espresso kahvelere ve barista eğitimine olan talebi arttırmıştır. Barista eğitmeni; dünyada kahve ile ilgili yeni gelişmeleri takip eden, uygulamaya koyan ve kahve hazırlamanın tüm inceliklerini ve özelliklerini barista adaylarına öğreten kişidir.

Başarılı bir barista eğitmeni, kahve bilgisine sahip olduğu kadar, tutku ve yeteneğe de sahip olan kişilerdir. Günümüzde kahve alanına olan ilgi sebebiyle bu alanda hizmet veren eğitmen sayısı da oldukça fazladır. Barita eğitmenlerinin; teknolojileri yakından takip etmesi, kendini geliştirmesi ve bulunduğu alanda en iyisi olmak için yetenek ortaya koyması ve öğrencilerinin de bu yeteneğini ortaya çıkartmasına yardım etmesi oldukça önemlidir.

Barista Eğitmeni Ne İş Yapar?

Barista eğitim programının amacı; aktif olarak uzman baristalık yapan ya da kendini eğitim vermeye adamış olan kişiler tarafından eğitim verilmesini sağlamaktır. Alınan eğitimler sayesinde kahve bilgisi, makine kullanma bilgisi ve görsel sunum gibi önemli detaylara sahip olunur. Dolayısı ile barista eğitmenleri sahip oldukları uzmanlık bilgilerini öğrencilerine aktarmak için detaylı çalışmalar içinde olmalıdır. Bu alanda eğitim veren uzman barista eğitmeninin görevleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kahve çeşitlerini ve özelliklerini öğrencilerine aktarır.

 • Farklı kahve çekirdeklerinin çeşitli özelliklerini öğrencilerine açıklar.

 • Kahve çekirdeğinin kavrulma süreleri farklıdır. Bu süreler hakkında bilgi verir.

 • Kahve makinelerinin özelliklerini anlatır ve nasıl kullanıldığını gösterir.

 • Kahve servisi ile ilgili inceliklerini anlatır.

 • Barista adaylarının yeteneklerini gözlemler ve onları doğru bir şekilde yönlendirir.

Barista Eğitmeni Maaşları

Barista eğitmenleri alanlarında uzmanlaşmış kişilerdir. Çalışma alanları uzmanlıklarına ve yeteneklerine göre farklılık gösterir. İçinde bulunduğumuz dönem kahve alanında yeniliklerin ve çeşitliliğin git gide arttığı ve değer gördüğü bir süreçtir. Kahve çeşitleri, kahve makineleri kadar sunum teknikleri de oldukça önemlidir. Tam da bu noktada barista eğitmenlerine oldukça fazla ihtiyaç duyulur. Yaptıkları işe ve çalıştıkları kurumlara göre kazançları da çeşitlilik gösteren barista eğitmenlerinin maaşları şu şekildedir.

 • Yani başlayan bir barista eğitmeni 2.900 TL gibi bir kazanç sağlar.

 • Ortalama 3.500 TL gibi bir gelirleri vardır.

 • Alanında uzmanlaşmış eğitimleri daha yoğun olan barista eğitmenleri ise 4.500 TL gibi bir kazanç elde etmektedir.

Barista Eğitmeni Nasıl Olunur?

Barista eğitmeni olabilmek için ilk olarak temel barista eğitimi almalı ve bir süre barista olarak çalışma yapmanız gereklidir. Ülkemizde barista eğitmenleri için üniversite lisans veya ön lisans derecesinde eğitim seçeneği bulunmamaktadır. Ancak bazı kurumlar veya işletmeler aracılığı ile kısa süreli eğitimler neticesinde sertifika almaları sağlanır.

Tecrübeli, birikimli ve yetenekli baristalar, barista eğitmenliği yapmak için başvuruda bulunabilir. Baristalar, kahve hazırlamak için özel olarak eğitilir, bu süreçte alanında uzman baristalar ile bir arada çalışmakla sağlanır. Baristalar alanında uzman başka bir barista ile cafe ve restoranlarda çalışırlar. Barista olmak için 2 ile 54 saat arası süren bir eğitim barista eğitmeni aracılığı ile alınır, ardından sertifika verilir. Sertifika programının süresi ve sahip olacağı içerik, eğitim veren kuruma göre değişiklik göstermektedir.

Baristalık eğitimleri bazı cafelerde, kurs merkezlerinde, aşçılık eğitimi veren merkezlerde ve üniversitelerde yapılmaktadır. Sertifika programında verilen eğitimler; Teorik Kahve Eğitimi, Türk Kahvesi Eğitimi, Espresso Eğitimi, Üçüncü Nesil Kahve Demleme Teknikleri ve Latte Art derslerinin yer aldığı programlardır. Kahve sektöründe kariyer yapmayı hedefleyen ve kahve hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen kişiler 18 yaşını doldurmuş olma şartıyla barista eğitmeni olmak için sertifika programlarına başvurabilir.

Barista eğitmeni adayının sertifika programına başvuru yapmadan önce; bu işi kariyer olarak mı ya da hobi amacıyla mı yapacağına karar vermesi, doğru bir kariyer seçimi yapması açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında bazı kişisel özelliklere de sahip olması gerekir. Bu özellikler sayesinde alanında daha başarılı olur. Barista eğitmeninin sahip olması gereken kişisel özellikler şöyledir;

 • Kahve çekirdeklerinin sahip olduğu farklı özellikleri bilmeleri ve kahve hazırlama makinelerindeki farklılıkları bilmeleri gerekir.

 • Güler yüzlü olmaları önemlidir.

 • Hızlı tempo gerektiren bir ortamda yüksek enerjili, verimli bir takımın parçası olacak şekilde çalışmaya istekli olmaları gerekir.

 • Uzun süre ayakta çalışmaları gerekeceği için fiziki olarak yeterli olmalılar.

 • Öğrencileri ile iletişim içinde olacakları için iletişim becerilerinin güçlü olması gerekir.

 • Yenilikçi olmaları ve gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir.

 • Görselliğe önem vermeleri ve yetenekli olmaları beklenir.

 • Anlatmayı sevmeleri, bilgileri eksiksiz olarak anlaşılır bir dille aktarabilecek beceriyi göstermeleri gerekir.

barista
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat