AnasayfaBlogAile ve Tüketici Bilimleri Bölümü
Meslekler

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü

02 Şubat 2020
Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü

Bulunduğumuz yüzyılda iş alanları ve sahalarına yenileri eklenmeye devam ediyor. Yeni yeni meslek dalları insanlarla buluşuyor. Aslında bu meslek dalları bir ihtiyaç sonrası ortaya çıkıyor. Hayatımızın her alanında oluşan ihtiyaçla beraber alışkanlıklar değişim gösteriyor. Ve bu değişimler meslek dallarına da yansıyor. Karşımıza çıkan bir meslek grubu da aile ve tüketici bilimleri bölümü. 

Hayatımızın yeni iş sahaları ile kavuşması bir handikapı da ortaya çıkıyor. Bu handikap ise bu gibi iş sahaları için eğitim imkanın olması. Eğer böyle bir meslek grubu için eğitim verilmezse iş sahası oluşturmanın bir anlamı olamaz. Ama ne var ki aile ve tüketici bilimleri bölümü için Türkiye’de eğitim verilmektedir. Sadece tek üniversitede yer almasına rağmen bölüme rağbet vardır. Gelecek dönemlerde daha fazla üniversitede yer alacağını düşünmekteyim. 

Yeni bir iş sahasının oluşması çalışacaklar için güzel bir haber. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bir işi yapacak kişinin eğitim alması gereklidir. Bu yüzden üniversitenin yer alması daha da önemlidir. Bu kapsamda aile ve tüketici bilimlerine ait bir eğitimin verilmesi oldukça güzeldir. Bu bölümden mezun olanlar alanları ile ilgili iş imkanı bulabileceklerdir. Bölümün yeni olması birtakım avantajları da doğuracaktır. 

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Nedir? 

Aile ve tüketici bilimleri bölümü; kişi, aile ve bulunan kurumların sosyo ekonomik yaşam kalitesini arttıran ve bu kalitenin belli bir plan, program çerçevesinde yapılması için verilen eğitime denir. Bölüm içinde genel olarak toplum düzeyinde yer alan olaylar incelendiğini de söyleyebiliriz. Eğitimde bir toplumun genel yapısı incelenmektedir.

Buna yönelik bir eğitim ve araştırma yapılmaktadır. Kısacası aile ve tüketici bilimleri bölümündeki asıl amaç aile ve toplumun değerlerine yönelik bir çalışmalar yürütmektir. 

Ülkemizde son yıllarda aile yapısında belli sıkıntılar yaşanmaktadır. Hemen hemen her gün aile içinde anlaşmazlıklar haberlerle gündeme gelmektedir. Yaşanılan anlaşmazlıklar, sağlık problemleri gibi nedenlerle aile fertleri arasında istenmeyen olaylar görülmektedir. Bu yüzden böyle bir bölümün daha da önemli hale geldiği gözükmektedir. 

Diğer yandan tüketicilerin bilinçsiz şekilde harcama gösterdikleri de bir gerçek. Ekonomik olarak çöküşte olmasına rağmen bireyler ciddi bir şekilde tüketim çılgınlığına devam etmektedir. İşte bu ve buna benzer olayların önüne geçmek ya da bir projeye imza atabilmek için sorunun kaynağına eğitimle gidileceği düşünülmektedir. Aile ve tüketici bilimlerinden mezun olan öğrenciler belki de ülkemizin kanayan yarasına çare olacaktır. 

İyi bir eğitim sonrasında yaşanılan problemlere çare bulunacağı düşünülmektedir. Hiç değilse bu alanda mezunlar verilerek toplum nezdinde daha bilinçli kişilerin ortaya çıkabileceği algısı var. Kısa ve uzun vadede bölüme olan ihtiyaç daha da artacaktır. Her ne kadar bölüm mezun verse de arz – talep dengesi için yetersiz olabilir. Bu bir bakıma iş arayan gençler için avantaj doğurur. 

Avantajın yanında problemlerin çözülmemesi de bir dezavantaj durumu ortaya çıkarır. Önemli olan burada aile ve tüketim ekonomisine yeni çözümler getirebilmektir. Yaşanılan problemler karşısında çözüm bulmaktır. 

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

Aile ve tüketici bilimleri bölümü mezunları iş imkanı bakımından oldukça şanslıdır. Yeni bir meslek dalı olarak ortaya çıkması bölümden mezun sayısının az olmasına işarettir. Bu sayede bireyler daha çabuk iş bulabileceklerdir. İş sahalarının geniş olması sayesinde ve fazla mezun olmamasından dolayı büyük avantaj sağlar. 

Hem devlet kurumlarında hem de özel şirketler arasında aile ve tüketici bilimleri mezunlarına ihtiyaç vardır. Kurumların departmanlarında sorumluluk alarak çalışabilecek olan mezunlar, belli bir iş yüküne sahip olacaktır. İş imkanı ise şu kurumlarda bulunmaktadır. 

 • Bakanlıklar 

 • Oteller 

 • Hastaneler 

 • Oteller 

 • Özel Şirketler 

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? 

Bölümden mezun olan öğrenciler kurum içinde planlama, denetim, araştırma ve analiz gibi işleri yapar. Gerektiği yerde insanlara eğitim ve seminer düzenler. Konusunda uzman olduğu bilgileri eğitim vererek başkalarına da aktarır. İnsanları bilgilendirir. Toplumsal düzeni korur. İş yerinde yaşanılan sorunlara çözüm getirir. Psikolojik problemler üzerine raporlama yapar. 

Bulunduğu kuruma daha kaliteli bir hizmet vermeyi hedefler. Bu hedefler doğrultusunda gerekli argümanları kullanır. Gerektiği yerde aile yapısına da katkı da bulunarak bireylerin nasıl davranacağı konusunda yardımcı olur. 

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir? 

Aile ve tüketici bilimleri bölümü dersleri genellikle Türkçe - Matematik ağırlıklıdır. 4 yıllık örgün eğitime tabi olacak olan öğrenciler hem Türkçe hem de Matematik üzerine dersler görmektedir. Zorunlu derslerle beraber seçmeli derslerinde bulunduğu eğitim bu özelliği nedeniyle verimli geçmektedir. Yeni bir alan sayılabilecek olan aile ve tüketici bilimleri bölümü yine de yeterli bir eğitim vermektedir. 

Bölümü okuyan öğrenciler hazırlık sınıfına tabii tutulmamaktadır. Eğer isteyenler olursa ayrıca dışarıdan İngilizce hazırlık okuyabilmektedir. Bu şekilde İngilizce okumak isteyenler içinde bölümü tamamlama süresi yine 4 sene olmaktadır. 4. Senenin sonunda mezun olan öğrenci, “Aile ve Tüketici Bilimleri” adı altında lisans diplomasına sahip olmaktadır. Daha sonrasında ise öğrenciler mezun olmakla birlikte bir de unvana kavuşmaktadır. Öğrencilerin mezun olmasıyla “Aile ve Tüketici Ekonomisti” şeklinde unvanının sahibi olur. Şimdi isterseniz bölümde yer alan derslerin neler olduğuna tek tek göz atalım. Öncelikle zorunlu dersleri görelim; 

 • Araştırma ve Yayın Etiği 

 • Sosyal Bilimlerde İstatiksel Analiz 

 • Seminer 

Bölümdeki seçmeli derslerin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Seçmeli dersin oluşu öğrencilere daha serbest çalışma imkanı sunar. Seçmeli dersler ise, 

 • Yaşlılık ve Sosyal Yaşam 

 • Aile Kaynakları Yönetimi 

 • Tüketici Hakları 

 • Kadının Statüsü 

 • Konut Sağlık İlişkisi 

 • Kurumlarda Sağlıklı Çevre 

 • Gençlik ve Aile 

 • Aile Yaşam Dönemleri ve Özellikleri 

 • Aile Politikaları 

 • Konut Sağlık İlişkisi 

 • Evlilik ve Aile 

 • Sürdürülebilirlik ve Çevre 

 • Tüketici Eğitimi 

 • Aile Finansı 

 • Aile Hukuku 

 • Yaşlı Bakım Modelleri 

 • Ailede Kriz Yönetimi 

 • Yoksulluk ve Aile 

Aile ve Tüketici Bilimleri Taban Puanları ve Sıralaması 

Aile ve tüketici bilimlerini tercih edecek öğrenciler için tek üniversite seçeceği bulunmaktadır. Yazımızın belli kısımlarında da bahsettiğimiz gibi bölüm henüz yeni sayılmaktadır. Bu yüzden bölüm, sadece bir üniversitede bulunmaktadır. Üniversite sınavına giren öğrenciler “Eşit Ağırlık” alanın seçerek bölümü tercih edebilir. Elbette tercih edebilmek için öncelikle sınavda yer alan baraj puanını geçmek gerekir. 

Bölümün bulunduğu üniversitesi ise Ankara ilimizde yer almaktadır. Ankara da bulunan Hacettepe Üniversitesi’nde bölüm, yeni adaylarını beklemektedir. Bölümün 80 kontenjanı bulunmaktadır. Taban puanı 259,81820, başarı sıralaması ise 452102.

Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.