AnasayfaBlogE-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

04 Ekim 2021
E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Teknoloji geliştikçe dijital çağa geçişimiz hızlanmaktadır. Meslekler, günlük yaşantılar, insan ilişkileri, kariyer seçimleri ve daha birçok faktör değişim gösterir. Bu durum, para kazanma yollarında da farklılıklar oluşturur. E-ticaretin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok iş alanı da gerekli hazırlıkları yapıp uyum sağlamıştır. İnternetin ticaret aracı hâline gelmesi, son 20 yılda gerçekleşmeye başlamıştır. Yeni projelere atılmak isteyenlere, genç girişimcilere veya ek gelir kazanmayı hedefleyenlere yeni bir kapı aralanır.

E-ticaret aracılığıyla kısa ya da uzun vadede para kazanmak isteyenlerin sayısız her geçen gün artar. İnternet kültüründe oluşan değişimler, her gün yenilenen güncellemeler kullanıcıların bilinçlenmesini sağlar.

E-ticaret eğitimi, seminerler ve pratikler, para kazanma yollarını çoğaltır. E-ticaret, çevrimiçi para kazanmanın en önemli yöntemlerinden biridir. Kendi işini kurmak isteyenlerin ilk tercihi olan bu sistem, popüler olduğu kadar para da kazandırır. E-ticaret yaparken imkanlarınıza uygun yöntemler deneyebilir, yolunuzda emin adımlar ile yürüyebilirsiniz. Hayal olarak kalmaması için çaba sarf etmeniz gerekir. Neler yapabilirsiniz, nereden başlayabilirsiniz ya da hangi adımları atabilirsiniz? gibi sorulara yanıt bulabileceğiniz bu içerik, E-ticaret yaparak para kazanmanın yöntemlerini detaylı bir şekilde aktaracak.

İlgili eğitim: E-Ticaret Eğitimi

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Açılımı Elektronik Ticaret olan E-ticaret, ürün veya hizmetlerin tüketiciler ile dijital ortamda buluşturulması anlamına gelir. Geleneksel ticaret yöntemlerini internet ortamına taşıyan bir sistemdir. Ürün ve hizmetlerin satış, dağıtım, ödeme ve pazarlama süreçlerinin internet üzerinden gerçekleştirilmesine denir. 1995 yılından sonra ticaret kavramının küreselleşmesi ile e-ticaret ortaya çıkmıştır. Günümüzde internet üzerinden ürün satmak ile başlayan bir süreçtir. Dijital ortamda yer alan pazar yerlerinden satış yapılır. E-ticaret, belirli aşamalardan geçilerek gerçekleştirilir.
Bireysel ya da kurumsal fark etmeksizin e-ticaret yapan herkes gerekli eğitimleri alır. Süreçler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra iş planı hazırlayarak başlayabilirsiniz. Hedefinize uygun bir e-ticaret sitesi kurup özelleştirme yaparak ürünlerinizi satabilirsiniz. Online ticaret olarak da isimlendirilen bu kavram, yeni nesil bir iş modelidir. Tüketim biçimlerimizi kapsayan E-ticaret, ürün ve hizmetlerin müşteriye hızlı bir şekilde ulaştırılması sürecidir. Satıcıların bilinirliğinin artmasına neden olduğu gibi alıcıların da ürün seçeneklerine ve bilgilerine, farklı ödeme ve teslimat yöntemlerine ulaşmasını sağlar. Taraflarına göre E-ticaret modelleri; işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye, işletmeden işletmeye olarak çeşitlendirilir.

E-ticaret Yaparak Para Kazanmanın Yolları

Gün geçtikçe e-ticaret aracılığı ile para kazanmanın yolları da değişmektedir. Her geçen gün çeşitliliği artan bu yöntemler, insanların kendi işini kurma hayali ile gelişir. E-ticaret yaparak kısa ve uzun bir zaman içerisinde para kazanmanın bazı yöntemleri şöyle;

 • Gerekli yatırım miktarı düşük olan online pazar yerleri üzerinden ikinci el ürün satmak ilk akla gelenler arasında yer alır. Çevrenizin kullanmadığı ya da internette uygun fiyatlara bulabileceğiniz ikinci el ürünleri satabilirsiniz. Böylece, az maliyet ve kolay denebilecek bir uğraş ile para kazanabilirsiniz.

 • Kendi alanınıza hitap eden bir web sitesi kurup ticaret yapabilirsiniz. Öncelikle, hangi ürün çeşidinin satışını yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Tanınmamış bir sayfa açıyorsanız, hedef kitlenizi belirleyip ürün gamınızı çeşitlendirebilirsiniz. Reklam ile tanıtımınızı yapabilir, güvenilir ve uygun ödeme yöntemleri ile tüketicileri çekebilirsiniz. 

 • Uzmanlık alanınızda iş üreterek para kazanabilirsiniz. Üretici ile tüketiciyi buluşturan sitelere üye olup yeteneklerinizi anlatabilirsiniz. Bu durum, kişi ya da şirketlerin ihtiyaçlarına uygun hizmet verip ödeme almanız anlamına gelir.

 • Sıfırdan başlayanlara uygun bir yöntem olan markanız ile satış yapmaktır. Bazı platformlar üzerinde hem kendi markanızı tanıtabilir hem de para kazanabilirsiniz.

 • Instagram üzerinden satış yapmak, son günlerde oldukça popüler bir hâle gelmiştir. El emeği ürünlerinizi satmak, markanızın hizmetlerini ilgili kişiler ile buluşturmak ya da Affiliate Marketing de Instagram'dan para kazanma yolları arasında yer alır.

İlgili yazı: Instagram’dan Para Kazanma Yolları

 • Şirketlerin dijital dönüşüm süreçlerinde rol alabilirsiniz. İnternet bilgisinin yetersiz olduğunu düşünen bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelere rehberlik edebilirsiniz. İşinizi e-ticaret sitesine taşıyabilir ve müşteri portföyü oluşturarak kendinize gelir kapısı açabilirsiniz.

İlgili yazı: E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 • Gelir ortaklığı da E-ticaret yaparak para kazanmanın yöntemlerinden biridir. Bir blog açıp yazı yazıp ürün reklamı yapabilirsiniz. Size reklam veren kurum ya da bireyler aracılığıyla gelir elde edebilirsiniz.

E-ticaret Yaparak Para Kazanmaya Etki Eden Faktörler Nelerdir?

 • E-ticaret yapmanın sayısız yolu bulunur. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı bu yöntem ile para kazanmayı tercih eder. E-ticaret ağınızın gelişmesine etki eden unsurları soru sorarak belirleyebilirsiniz. Nedir bu sorular? Şöyle;

 • Kurduğunuz site, Google'ın belirlediği kurallara uyuyor mu?

 • Bilinen bir site mi yoksa yeni bir e-ticaret sayfası mı?

 • Hedef kitleniz nedir?

 • Ürünler hangi kategoride yer alıyor?

 • Ürün çeşitliliği ne ölçüdedir?

 • Müşteriler ürünlerin kalitesinden, ödeme ve teslimat yöntemlerinden memnun mu?

 • Ürünleri diğer e-ticaret siteleri ile paylaşıyor musunuz?

 • Tanıtımınızı yapıyor musunuz?

E-ticaret Yapmanın Kritik Noktaları

E-ticaret, yeni başlayanlar için uzun ve zorlu bir süreç sunar. Bazı insanlar sabırsızlıkla hayallerini yolda bırakır bazıları da devam ederek başarılı olur. Başlamadan önce, bilmeniz gereken bazı noktalar aşağıda yer almaktadır:

 • "Ne satabilirim?" sorusuna cevap vererek ilk adımı atabilirsiniz. Pazar araştırması yaparak hangi ürünlerin kimler tarafından ilgi gödüğünü analiz etmeniz gerekir. Anahtar kelime incelemesi, geleceğiniz üzerinde belirleyici rol oynar. 

 • Ürünün pazar yerindeki durumuna bakabilirsiniz. Çok fazla rağbet gören bir ürün ya da hizmet, satışlarınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Kendi farkınızı ortaya koyarak müşterilerinizin ilgisini çekebilirsiniz. "Neden beni tercih etmeliler?" sorusuna yanıt veren ürünler bulundurmanız gerekir.

 • Hedef kitlenize hitap eden bir web sitesi ve ürün çeşitliliğiniz olabilir. Böylece, kullanımı kolay bir sayfadan alışveriş yapmak keyifli bir eyleme dönüşür.

 • E-ticarete atılırken masrafları göz önünde bulundurmanız gerekir. Fiziki bir dükkan mantığıyla çalışmanızda fayda vardır. Gelir gider dengesini düşünerek hareket etmeniz gerekir.

 • Müşteriler ile empati kurarak çalışmak, bu süreci rahat ve kolay geçirmenize neden olur. Kendi alacağınız ürünleri satarak etik kurallara uygun bir e-ticaret yapabilirsiniz.

Dünyanın En Çok Kazanan E-ticaret Siteleri

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde e-ticaret gelir kaynağı olmuştur. Birbirinden farklı başarı hikâyesi okuyarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Bıkmadan çalışıp sabrederek siz de kendi şirketinizi kurabilirsiniz. Ek gelir olarak başladığınız bu durum, zaman içerisinde büyüyerek kazanç kapınız olur. Dünyanın en çok kazanan e-ticaret siteleri arasında; Amazon, N11, Hepsiburada, Trendyol, Yemek Sepeti, Sahibinden, eBay, AliExpress, Rakuten, Wayfair, Zalando, JD.com, Suning.com, Chewy, Coupang, Groupon ve Çiçek Sepeti yer alır.

Popüler Bir Yöntem: Dropshipping

Dropshipping, evden para kazanabileceğiniz e-ticaret yöntemleri arasında yer alır. Kendi tedarikçiniz olmadan kendi web sitenizde ya da var olan e-ticaret sayfalarında satış yapabilirsiniz. Aracılık ederek gelir elde etme şansı sunar. Satıcı ürünü müşteriye sunar ve müşteri beğenirse talepte bulunur. Bu talep, tedarikçiye iletilir ve ardından ürün müşteriye ulaştırılır. Bu yöntemin en önemli avantajı; satıcının depo ve teslimat elemanından kurtulmuş olmasıdır. Yöntemi uygulayan kişi, kendi kâr marjını da alarak para kazanır. Günümüzde, birçok girişimci tarafından tercih edilen Dropshipping, yatırım gerektirmeyen bir e-ticaret yöntemidir.

İlgili eğitim: Amazon Eğitimi

e-ticaret eğitimieticaret seoseo uzmanlığı wordpress
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209