AnasayfaBlogİş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?
Girişimcilik

İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

26 Ocak 2020
İş Planı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İş planı, yaptığınız ya da yapacağınız iş hakkında detaylı bilgiler sunan raporlar şeklinde açıklanabilir. İş planları, şirketlerin gelecek ile ilgili planlarını ortaya koyar. Geleceğe dair yapılması gerekenler üzerine analizler barındırır. Yatırımcılara fikir ya da proje sunma aşamasında onlara amaçladığınız işi en iyi şekilde tanıtacak belge niteliği taşır. Hazırlanan iş planı, iş yerinizi tanımlamalı, dikkat çekici olmalı, kısa ve öz olmalıdır.

İş planı belgelerinin, pazarlama aracı olduğu durumlar da mevcut olduğundan hazırlanma aşamasında bu da dikkate alınmalıdır. İş planı şirketlerin güçlü yanlarını öne çıkarırken aynı zaman da gerçekçi de olmalıdır. Karşılaşılabilecek sorunlar ifade edilirken nasıl en aza indirilebileceği üzerine fikirler de içermelidir. İş planı bir şirket için gelecekte sunacağı fırsatları da göstermelidir.

İş planı hem mevcut işletmelerin geliştirilebilmesi ve hem kurulması planlanan işletmelerin faaliyete geçmesinde önem arz eden bir rapordur. İş planı genel olarak ürün, hizmet, finansal kaynak gibi unsurlar göz önüne alınarak hazırlanmaktadır. İş planları işletmelerin gelecekte finansal olarak varlığını sürdürebilmeleri ve başarılı olabilmeleri açısından oldukça önemli kabul edilir.İş planı tanımını toparlayarak özetlemek gerekirse şöyle açıklayabiliriz. İş planı; yapılan ya da yapılmak istenen işin, başarıyla sürdürülebilmesi ve çıkacak sorunları aşabilmesi adına kılavuzluk edecek önemli bir rapordur.

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş planında işletmenizin faaliyet planlarını nasıl gerçekleştirileceğini belirtmeli ve değerlendirme yapılabilmesi için gerekli tüm diğer bilgileri vermeniz gerekmektedir. İş planını hazırlarken ilk adım olarak özet bölümü hazırlanmalıdır. Bir ya da iki sayfadan uzun olmamalıdır. Bu bölümde iş planı yazmadaki amacınızı belirtebilirsiniz. İşiniz için ne kadar kaynak gerekli olduğunu, müşterilerinize nasıl fayda sağlayacağınızı, sizi tercih etmelerini nasıl başaracağınızı ve bunun gibi unsurları açıklayabilirsiniz.

Özet aşamasından sonra işletme ve faaliyet geçmişi üzerinde durmalısınız. Burada işletmeniz kuruluş tarihi ve yaşadığı gelişmelerden bahsedebilirsiniz. Eğer yeni bir iş kuruyorsanız neden bu girişimde bulunduğunuzu ve işletme projenizi anlatarak açıklama yapabilirsiniz. Ardından işletmenizde satacağınız ürünler hakkında, işletmenizde sağlayacağınız hizmetler hakkında bilgilendirme yapmalısınız.

Ürünlerinizin avantajlarına değinmelisiniz. Bu bölümde ürün üzerine detaylı bilgilendirme yapabilirsiniz. Örneğin, ürünlerinizin benzeri var mı, patentiniz var mı, rakipleriniz var mı gibi… Bu aşamadan sonra işletmenizin yönetim kadrosu üzerine bilgilendirme verebilirsiniz. Özellikle finansal destek almak amaçlı bir plan hazırlıyorsanız şeffaf şekilde yönetime ait bilgilendirme yapmalısınız.

Yönetim dışında projede kilit rolü üstlenen ve büyük katkı sunan personellerden de bahsetmek yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca geleceğe dönük olarak personel ihtiyacı olup olmayacağı üzerine bilgileri de bu bölüm içerisinde aktarabilirsiniz. Bir sonraki aşamada pazarlama üzerine bilgi vereceğiniz bölüm gelmektedir. Pazarlama faaliyetleri, aynı zamanda işletmelerin ayakta kalmasını sağlayan temel unsurdur. Bu sebeple iş planında; hedef pazarınızı, gelecekteki pazar payı hedefinizi, hedef müşteri kitlenizi yani tüm bunları kapsayan pazarlama faaliyetlerinizi net bir şekilde açıklamalısınız.

Pazarlama bölümünün ardından ürünlerinizin imalat süreci üzerine bilgilendirme yapmanız gerekecek. İşletmenizin üretim kapasitesi, mevcut üretim tesisleriniz, üretim kaynaklarınız, üretim istatistikleri gibi unsurları bu bölümde ele almalısınız. Ayrıca üretimde rakiplerinize karşı var olan avantajlardan bahsedebilirsiniz. İş planında açıklama yapmanız gereken bir diğer konu işletmenizin finansal bilgileridir. İşletmenize ait rakamlara yer verebilirsiniz. Mali tablolar, satışlar, kar imajı gibi konulara değinebilirsiniz.  Elbette tüm bunların yanı sıra iş planında riskler üzerine de açıklamalar yapmalısınız.

İşletmenizde yaşanabilecek olası sorunları açık şekilde ifade etmelisiniz. Ayrıca bu sorunlar için nasıl önlemler alabileceğinizi ya da var olan sorunların olumsuzluklarını nasıl ortadan kaldırabileceğinizden bahsetmelisiniz. Bunlar özellikle yatırımcı ve destek kuruluşları için önemli ayrıntılardır. Bu aşamada samimi olmanız iki taraflı güven oluşmasına yardımcı olacaktır. 

İş Planına Kimler İhtiyaç Duyar?

Para kazanmak isteyen tüm işletmelerin iş planına ihtiyacı vardır. Çünkü iş planının işletmeler için önemli yararları vardır. Yatırım kararı alan girişimcilere rehberlik eder. İşletme personelinin çalışmalarını işletmenin amaçlarına odaklar. Gelecekte ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunmasını sağlar. Var olan finansal kaynakların nasıl verimli ve ekonomik kullanılabileceği konusunda şirkete yardımcı olur. Şirketlerin birçoğu projelerini faaliyete geçirmek için sermaye verecek yatırımcılar ararlar ve yatırımcıları ikna etmek için de iş planına ihtiyaç duyarlar.

Yeni girişimciler iş kurmak adına finansman sağlamak için kurmak istedikleri iş hakkında bir iş planı hazırlayarak sunmalıdır. Elbette sadece nakit arayışında olanlar iş planına gereksinim duymaz. Gelişmek isteyen şirketler bu amaç üzerine kılavuzluk edecek iş planlarını oluştururlar. Şirketler, iş planını özellikle şu amaçlar için kullanırlar: Finansal kaynakların araştırılıp temin edilmesi. Kredi ya da başka borç kaynaklarına başvuru aşaması. İş modelinin potansiyel iş ortaklarına sunumu ve tanıtımı aşaması. Teşvik ve destek programları başvurusu.

İş Planı Türleri

İş planı hazırlama amacınıza bağlı olarak iş planlamanın farklı türlerini kullanabilirsiniz. Söz konusu amaçlar olduğunda doğru plan seçimi yapmak da oldukça önem arz etmektedir. Nasıl ki görüşmenize göre kıyafetinize bile önem veriyorsanız, kullanım amacınıza göre iş planınıza da önem vermelisiniz. Planlar türüne göre daha fazla emek isteyebilir. Ve her plan farklı amaçlar için uygun olmaz ve istenen sonuçlar ulaştırmaz. Bu sebeple amacınızın gerektirdikleri doğrultusunda bir plan hazırlamalısınız. iş plan türlerini genel olarak 4 ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar; mini plan, çalışma planı, sunum planı, elektronik plan.

 • Mini Plan: ortalama 1-10 sayfa arasında olabilir. Mini plan genellikle finansman ihtiyaçları, nakit akışı, gelir tahmini gibi finansal bilgiler içerir. Her ne kadar önemli verileri barındırsa da kapsamlı bir iş planı yerine kullanılmaması gerekir.

 • Çalışma Planı: kurumdaki işleri yürütmek, düzenlemek adına kullanılan plan çeşididir. Gerekli görüldüğünde detaylar uzun tutulabilir. Kurum içinde kullanılacağından yüksek kalite kağıda basılması ve ciltlenmesi gerekli değildir.

 • Sunum planı: genel olarak çalışma planına benzemektedir. Çalışma planı ile sunum planı arasındaki en belirgin fark; görüntü ve süsleme detaylarıdır. Diğerler türlerde olduğu gibi sunum planında da standart iş dili kullanmalısınız. Bu plan tanıtım amacıyla hazırlana bir plan türüdür. Çalışma planı ofis yazıcısından bile basılabilir ama sunum planı kalite kağıda renkli olarak basılmalıdır.

 • Elektronik Plan: İş planınızın elektronik ortamda hazırlanması anlamına gelmektedir. Teknoloji çağında olduğumuzu göz önüne alırsak elektronik ortamlarda iş planlarının elimizi altında olması kolaylık sağlayacaktır. Toplantılarda da elektronik sunumlar ön plana çıkmaya başlamıştır.

İş Planının Faydaları

 • İşletmenin başarıyla ayakta kalabilmesi konusunda rehberlik eder.

 • İşin bilinçli ve tarafsız şekilde değerlendirilmesine olanak tanır.

 • İşletenin zayıf ve güçlü yanlarını ortaya koyar.

 • İşletmenin planlama işlerinin koordine edilmesini sağlar.

 • İşletmenin pazar potansiyelini gösterir ve pazar payının nasıl korunacağı üzerine bilgiler verir.

 • Finansal değerlendirmeler için gerekli bilgileri oluşturur.

 • İşletmenin yöneticilerini motive amaçlı kullanılabilir.

 • İşletmenin önceliklerini belirlemesine yardımcı olur.

 • Performans ölçümü için ölçütler oluşturur.

 • Şeffaflığı sayesinde güven sağladığından daha uygun kredi alınmasını sağlayabilir.

 • Şirket için gelecekteki olası riskleri belirtir ve hazırlıklı olunmasını sağlar.

 • İşletmelerin gerekli nakit desteğini araştırma ve yatırımcıları ikna konusunda önemli etki yaratır.

iş planı iş planı nedir iş planı türleri iş planı faydaları iş planı hazırlama
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer genellikle icra ettiğiniz meslek olarak kullanılsa da geniş bir süreci temsil eden kavramdır. İşiniz, icra ettiğiniz mesleği kariyer hâline getirmek uzun bir yoldur.
Kariyer

Kariyer Planı Örnekleri

20 Aralık 2019
SOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı
Dijital Pazarlama

SOSTAC Planı Nedir? SOSTAC Açılımı

02 Ağustos 2020
Markalaşma Planı İçin 10 Yöntem
Markalaşma

Markalaşma Planı İçin 10 Yöntem

01 Temmuz 2019