AnasayfaBlogEn İyi E-Ticaret Siteleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Siteleri

01 Eylül 2021
En İyi E-Ticaret Siteleri

Dünya çapında önemli bir yere sahip, en iyi 7 e-ticaret sitesini bu içerikte ele alıyor olacağız. Bu e-ticaret sitelerinin müşterilerini nasıl elde tuttuklarını, müşteri memnuniyeti, strateji ve sunduğu ürünlerle birlikte kurdukları sitelerinin özellikleri hakkında da bilgiler veriyor olacağız.

En İyi E-Ticaret Siteleri

Aralarında ismini muhakkak duymuş olduklarınız da vardır. İşte o e-ticaret siteleri ve kendilerine has özellikleri;

1 - Amazon:

Amazon Marketplace programı aracılığı ile 20 milyondan daha fazla ürünü satışa sunan bir e-ticaret sitesidir. Birçok ödeme seçeneği mevcuttur. Amazon kullanıcıların aradıklarını kolaylıkla bulmalarını sağlaması ile birlikte ürün portföyü de geniştir. Tasarruf ve abonelik programlarıyla müşterilerinin düzenli olarak satın almalarını sağlıyor. Dilek listesi, son görüntülenen ürün, istek listeleri, arkadaşlarla paylaşma, hediye etme gibi seçenekleriyle online müşteri incelemeleri de yer alıyor.

Amazon ayrıca web sitelerinin üzerinden ürün satılmasına izin veren bir teknoloji platformudur. Amazon 2010 yılında üçüncü kişi konumunda olan kişiler için de bir web mağazası açtı. Kuzey Amerika’daki Marketplace programını genişletti. Bu genişletme ile birlikte dünya çapında pazara hakimiyet sağladı.

2 - Zappos

Zappos kendi özel markalı ürünlerine ek olarak 500’den fazla markaya ev sahipliği yapan en büyük online ayakkabı ve giyim e-ticaret sitesidir. Müşteriler Zappos’tan bir ürün sipariş ettiğinde ücretsiz standart kargo ve ek bir ücret karşılığında hızlandırılmış gece teslimatı sağlıyor. Diğer özellikleri arasında telefon ve e-posta ile 7/24 yardım sunuyor. Kolay iade ve promosyon ürünleri de bulunuyor. Müşteri memnuniyetine oldukça önem veriyor.

Zappos 2019 yılında Amazon tarafından 1,2 milyar dolar karşılığında satın alındı. Sitede günde yaklaşık 1 milyon sipariş var.

3 - Overstock:

Overstock indirimli ürünler sunan online perakendecidir. Müşteriler takı, mobilya, giyim dahil olmak üzere 3 milyondan fazla ürün arasından seçim yapabilme imkanına sahip. Şirket ayrıca yeni ürünlerin yanı sıra sınırlı stoklara sahip ürünleri de bünyesinde satışa sunuyor. Overstock geniş ürün yelpazesine sahip olmakla birlikte reklam giderlerine fazla harcama yapmadığı için ürünlerinin çoğunda rekabetçi fiyatlara sahip. Oldukça uygun fiyata satışa sunuyor. Hızlandırılmış kargo teslimatları da cabası. 

Overstock'un özelliklerinden biri, üyelere her ay geniş bir ürün yelpazesinde tasarruf sağlayan sadakat programını da içeriyor. Müşteriler, sitede harcadıkları her dolar için bir puan ve bazı alışverişlerde %5 nakit para kazanırlar. Puan kazanmanın yanı sıra, alışveriş yapanlar ayrıca özel indirimler ve satışlarla ilgili özel bildirim alıyorlar.

4 - Saks Fifth Avenue

Bu firma erkekler ve kadınlar için moda tasarımı, aksesuar, parfümler sunan lüks bir perakendecidir. Mağazanın New York genelinde 50’den fazla şubesi var ve ayrıca e-ticaret sitesi üzerinden de ürünlerini satışa sunuyor. Müşteriler markaya ve kategorilere göre tercihte bulunabiliyor. Ayrıca özel dikim ve tasarım ürünler de sipariş edebiliyorlar. Özel bir müşteri deneyimi sunuyor. Ücretsiz kargo gönderimi ve giyilmemiş ürünler için de 30 günlük bir iade süresi tanımlıyor.

5 - Bloomingdale's

Bloomingdale's, lüks bir mağazadır. Şirket, ABD genelinde onlarca şubeye sahip olmanın yanı sıra ek olarak web sitesi aracılığıyla da müşterilerine özel tasarım giyim, mücevher, güzellik ve kişisel bakım ürünleri ve ev eşyaları da satıyor. 

Aynı zamanda 19 tane outlet mağazası bulunuyor. Web sitesi üzerinden müşterilerine moda ve ev dekorasyonu hakkında yorum ve bloglar da paylaşıyor. 150 dolar satışın üzerindeki siparişlerinde ücretsiz gönderim ve hızlı teslimatla gönderi sağlıyor.

6 - Walmart

Walmart, dünya çapında 11.000'den fazla mağaza işleten çok uluslu bir Amerikan perakende şirketidir. Müşteriler çevrimiçi sipariş verebilir ve ürünlerini mağazadan teslim alabilir veya dünyanın herhangi bir yerine ürün sipariş etmek için Walmart web sitesini kullanabilir. Şirket, sipariş üzerine ücretsiz kargo sunuyor. Aynı gün teslimat gibi özel hizmetleri de mevcut. Ev aletleri, elektronik aletlerde ürün karşılaştırması imkanı da sağlıyor. Tamamen müşteri memnuniyeti odakli bir Amerikan şirketi.

7 -  Apple

Dünya çapında oldukça bilindik bir teknoloji şirketidir. Apple kendi ürünlerini satmanın yanı sıra müşterilerine film, müzik, TV programı ve çeşitli uygulamaları satın alabileceği bir iTunes mağazasını da kullanıma sunuyor. 50 doların üzerindeki alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı sunuyor.

e-ticaret en iyi e-ticaret siteleri
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
En İyi E-Ticaret Paketleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı?

02 Ekim 2019
E-Ticaret Hedef Kitle Analizi
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Hedef Kitle Analizi

20 Aralık 2020
Amazondan Para Kazanma Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Amazondan Para Kazanma Yöntemleri

12 Ekim 2018
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229