AnasayfaBlogInstagram’dan Para Kazanma Yolları
Satış - Pazarlama

Instagram’dan Para Kazanma Yolları

03 Aralık 2019
Instagram’dan Para Kazanma Yolları

Instagram tarafından en son yapılan resmi açıklamaya göre aktif Instagram kullanıcı sayısı 800 milyonu aştı. Dünya çapında bu kadar geniş kitleye ulaşan Instagram çeşitli amaçlar için de kullanılmaya başlandı. Instagram’dan para kazanma da bu amaçlar içerisinde. Instagram’dan para kazanma için ilk aşamada önemli ölçüde zaman ayırmak ve çaba göstermek gerekir. 

Instagram içerisinden para kazanma teorik bağlamda mümkün değildir. Ancak beğenilerinizin yüksek olması, gerçek takipçili bir hesaba sahip olmanız Instagram'dan para kazanma konusunda size yardımcı olacaktır. Gerçek hesaplar tarafından yapılan beğeniler sayesinde sayfanızın görünürlüğü artabilir ve bu sayede reklam veya sponsorluk anlaşması yaparak gelir elde edebilirsiniz.

Instagram üzerinden para kazanmak için mevcut hesabınızı işletme hesabına dönüştürmeniz size çok daha fayda sağlayacaktır. Bu sayede düzenli analizler yaparak hedef kitle belirleyebilir ve yine sayfanızın görünürlüğünü arttırabilirsiniz Instagram gibi sosyal medya uygulamalarından para kazanmak için etkileşim son derece önemlidir. Beğeni, yorum, takip, mesaj gibi unsurların çok sık ve yüksek oranda olması size gelir sağlamada yardımcı olacaktır.

Instagram’da Para Kazanma İçin Öneriler

Instagram’dan para kazanma göründüğü kadar kolay değil ancak sanıldığı kadar da zor değildir. Fakat öncelikle dikkat edilmesi gereken birkaç unsuru gözden geçirmekte fayda var. Instagram'da para kazanma için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Çoğu marka, iş ortaklığı kurmak için sadık ve güvenilir ilişkiler ister. Bu konuda güvenilirlik kazanmak için hesabınıza profesyonel bir görünüm kazandırıp takipçi sayınızı arttırmak için birkaç dokunuş yapmanız gerekir. Peki, Instagram'dan para kazanma için öneriler neler?

  • Bio'nuzu doğru düzenleyin: İletişim bilgileriniz, içeriklerinizin konusu, neler yaptığınız ile ilgili bilgileri içerir. Doğru takipçiler tarafından kolaylıkla bulunabilir olmak için birkaç anahtar kelime ve etiket ekleyebilirsiniz. Örneğin: Seyahat meraklısı blogger. Reklam ve işbirliği için business@travelblogger.com gibi.

  • Düzenli paylaşım yapın: Gönderi sayınızı arttırmak için çok sayıda gönderi atmak isteyebilirsiniz. Ancak tüm gönderileri tek seferde paylaşmayın. Düzenli aralıklarla kaliteli fotoğraflar yayınlayın.

  • İyi çekilmiş fotoğraflar: Çektiğiniz kaliteli fotoğraflar, takipçi sayınızı artırmada önemli yere sahip. Efekt eklediğiniz fotoğrafların yüksek kalitede olmasına özen gösterin. Etkili ve ilgi çekici fotoğraflar çekebilmek için Fotoğrafçılık Eğitimi alabilirsiniz.

  • Etiketlerden faydalanın: Fotoğrafların, gerekli etiketler olmadan çok fazla yayılması ve ilgi çekmesi mümkün değildir. Bunun için eklediğiniz görsel ile alakalı etiketlerden faydalanın. Örneğin bir ruj paylaşımı yaptıysanız etiketler: ruj, makyaj, güzellik şeklinde olabilir.

  • Takipçileriniz ile etkileşim kurun: Tüm etkileşimin hiçbir şey yapmadan siz gelmesini bekleyemezsiniz. Resimlere yorum yaparak ve resimleri beğenerek, takipçileriniz ile veya sektörünüzle ilgilenen herkesle iletişim kurmak için her gün zaman ayırın. Bu şekilde insanlar profilinizi daha fazla görüntülemeye başlar ve takipçileriniz arasına katılırlar. Instagram'da takipçi arttırma hakkında önemli stratejilerden sonra Instagram'da para kazanma kısmına geçebiliriz.

Instagram’dan Para Kazanma Yöntemleri Neler?

Satış Ortaklığı Yapmak

Satış ortaklığı sağlanan pazarlama anlaşması, temel olarak bir ürünü tanıtıp satış başına ödeme aldığınızda gerçekleşmektedir. Instagram ile bağlı kurum üzerinden ürünlerini vurgulayan ve satışların artması için sayfaya takipçi çekecek görüntüler yayınlarsınız (bu, anlaşma sağladığınız marka ya da kuruluş tarafından sağlanmalıdır). 

Markalarla birlikte çalışabileceğiniz alanlar hangileri? Güzellik, makyaj malzemesi markaları, stil, giyim markaları, ev eşyaları ve çeşitli alanlarda markalar ile iş birliği yapabilirsiniz.

Sponsorlu Gönderiler Bulun

Instagram'da para kazanma yollarından bir diğeri, sponsorlu gönderi paylaşımı yapmaktır. Gerçek takipçileri olan Instagram kullanıcıları, markalar için sponsorlu orijinal içerik oluşturarak ekstra para kazanabilir. Instagram'daki sponsorlu içerik, bir ürünü, markayı vurgulayan fotoğraf ya da videodur. Bu gönderilere marka adını belirten hashtag denilen etiketler dahil ilgili etiketler eşlik eder. 

Instagram Üzerinden Sponsorlu İçerik Anlaşması Nasıl Yapılır?

Instagram üzerinden sponsorluk geliri elde etmek oldukça kolaydır. Yaptığınız paylaşımlara ve sayfanızın amacına bağlı olarak büyük firmalardan sponsorluk desteği alabilmeniz mümkün. Özellikle; seyahat, yemek, giyim, makyaj alanlarında iş birlikleri yapabilirsiniz. yüksek takipçiye sahip olmanız dev markaların size reklam veya sponsorluk sağlaması mümkündür. Instagram üzerinden para kazanma yöntemleri arasında reklam ve sponsorluk anlaşmaları en çok gelir sağlanan yöntemler arasında yerini almaktadır.

Kendi Ürünlerinizi Satın

Instagram'dan para kazanma için diğer bir strateji, pazarlamanın ötesinde ve gerçek e-ticaret alanına girer. Kişisel markanızı, diğer kişilerin ürünlerini satmak için kullanmak yerine, kendi markanızı yaratmak ve satışlarını yapmak için de kullanabilirsiniz. Zaten bir işletmeye sahipseniz, Instagram'da satış yapmak, pazarlama stratejinize ek bir avantaj sağlar. Kitlenizi müşterilerinize dönüştürebilir, yeni takipçilerin de ilgisini çekebilirseniz kitlenizi genişletebilirsiniz.

Fotoğraflarınızı Satın

Bir fotoğrafçıysanız Instagram, çekimlerinizi kişilere veya kurumlara tanıtıp satmak için harika bir yoldur. Fotoğraflarınıza filigran ekleyin ve tüm satış ayrıntılarını kısa bir şekilde listelemek için açıklama kısmında başlıkları kullanın. Her zaman olduğu gibi, doğru hesapların ve kitlenin sizi takip etmesi için aktif bir varlığınızın olduğundan emin olun. İnsanları profilinize doğru çekmek ve etkili fotoğrafçılık ajanslarıyla görüşmek için uygun olan etiketler kullanın.

Instagram'dan Para Kazanma İçin Kaç Takipçi Gereklidir? 

Instagram'dan para kaza kazanma için kaç takipçi gerekir sorusu çok sayıda kişi tarafından merak konusudur. Takipçi sayınız fark etmeden reklam paylaşarak para kazanma şansınız vardır. Ancak yüksek takipçi rakamlarına sahip hesaplardan çeşitli markalar da reklam verdikleri için daha fazla para kazanabilirsiniz. Genellikle takipçiye göre elde edilen gelirler şu şekildedir: 100 bin takipçi için 1.000 TL ve 700 bin takipçi için 7.000 TL. Reklam gelirleri ve takipçi sayısına göre para kazanma işlemleri, sektörden sektöre göre farklılık göstermektedir. Bunun için faaliyet alanının da hedef kitlenin de doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Pazarlama Hizmeti Sunun

Instagram'ın güçlü bir satış potansiyeli olduğu artık sır değil. Bundan dolayı gittikçe daha fazla sayıda marka; ürünleri tanıtmak, hedef kitleye ulaşmak ve satışları artırmak için bu platformu tercih ediyor. Business Instagram'a göre platformda 25 milyondan fazla işletme ve 2 milyondan fazla reklam veren bulunuyor. Rekabet günden güne büyüyor. Bu nedenle markalar rakiplerinin önüne geçmek istiyorlarsa profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. Başka bir deyişle, Dijital Pazarlama hizmetleri büyük talep görüyor.

dijital pazarlama Instagramdan para kazanma Instagram reklamcılığı para kazanmak sosyal medya
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219