AnasayfaBlogPazarlama Taktikleri Nelerdir?
Satış - Pazarlama

Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

26 Ekim 2021
Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

Günümüz rekabet piyasalarında markaların kaybolması kolay olabilmektedir. Günümüz markalarının yaşadığı en büyük sorunlardan biri rekabetten sıyrılarak yollarına devam etmektir. Markalar sınırlı pazarlama bütçelerinden sıyrılarak geleneksel pazarlama yöntemlerini bir kenara bırakarak yeni yollar, taktikler belirmek zorundadır. Bunun aksi o markanın rekabet dünyasında yok olması demektir. Özellikle küçük firmaların büyük rekabet dünyasında bende varım diyebilmeleri için bazı taktiklere ihtiyaçları vardır. Özellikle pandemininin tüm dünyayı etkisi altına alması markalar arasında yaşanan rekabetin dozunu daha da arttırdı. Markalar arasında yaşanan o rekabet duygusunu pandemi daha da arttırdı. Rekabette öne çıkmak için işletmelerin pazarlama taktikleri ile yollarına devam etmesi gerekmektedir.

Günümüzde üretilen iyi bir ürün veya hizmet piyasa koşullarında markanın varlığını sürdürmesi için yeterli görülmemektedir. Müşterilere birden çok alternatif olanağın sunulduğu bu dijital çağda markayı öne çıkarmak için pazarlama taktikleri zorunlu görülmektedir. Ancak bu noktada da dengeler değişmektedir. Çünkü markalar sürekli pazarlama taktikleri geliştirerek kendilerini bir adım ileri götürmeye ve rekabet dünyasında var olmaya çalışıyorlar. Geleneksel yöntemlerin kullanılmasından ziyade bilgi toplumu bireylerine uygun, dijital unsurlardan yararlanarak ve müşterilerinin dikkati çekecek şekilde taktikler kullanıyorlar. Peki, son yıllarda pazarlamacıların en sık yararlandığı pazarlama taktikleri nelerdir? Gelin hep beraber bu sorunun cevabını yazımızda arayalım.

Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

Pazarlama taktikleri, gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlamak için gelişmeye devam ediyor. Bu taktikler her ne kadar değişiklik gösterse de hepsinin aynı amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bazı markalar kendi taktiklerini değiştirmekten ve yenilemekten çekinir ve bu duruma karşı koyarlar. Dijitalin tüm dünyayı ele geçirmesini kabul edemeyen ve değişen toplumun bireylerinin ilgi, istek ve ihtiyaçlarını anlayamayan firmalar iflas bayrağını çekmek zorunda kalır. Bir dönemin en büyük ve ihtişamlı markalarının adlarının anılmadığını hepimiz biliyoruz. Bunun en büyük örneği bir döneme damgası vuran ve esen değişim rüzgârına ayak uyduramayan Nokia markasıdır.

Yazının başında da bahsettiğim gibi özellikle pandeminin tüm dünyayı etkisi altına alması çok farklı sonuçları doğurdu. Eve kapanan, sokağa adımını atamayan bireyler ve kapanan mağazalar ortaya çıktı. Çoğu marka dijital unsurları kullanarak ve bu unsurları geliştirerek yollarına devam ettiler. Dijital mecra kanallarını daha da ileri boyutlara taşımak için yeni taktikler oluşturmak için kolları sıvadılar. Pazarlama taktikleri için yeniliklerden beslenen ve yaşanan değişime ayak uyduran taktikler diyebiliriz. Değişen toplumun ve gelişen teknolojinin unsurlarından yararlanmadan işe yarayan taktiklerin olamayacağı düşüncesindeyim. Zaten en çok kullanılan pazarlama taktikleri hakkında bilgi sahibi olunca bunun ne kadar doğru olduğunu hep beraber göreceğiz.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu günümüzde pazarlama alanında çalışan kişi veya markaların mutlaka kullandığı ve başarılı olduğu bir taktik yöntemidir. Pazarlama otomasyonu markaların aynı anda birden fazla kanalı ve pazarlama taktiğini ele almasını sağlar. E-mail marketing, sosyal medya, blog oluşturma, sosyal dinleme, etkileşim sağlayan kampanyalar ile öne çıkma bunlardan sadece birkaçıdır. Bir marka çok kanallı bir yapı oluşturarak tek bir pazarlama otomasyonu içerisinde merkezileştirerek tüm taktiklerini kullanabilir. Merkezi ve çok kanallı bir pazarlama otomasyonu oluşturmak maliyet ve zaman açısından tasarruf elde etmeyi sağlar. Aynı zamanda verimlilik esaslı çalışmayı öne çıkarır.

Pazarlama otomasyonu içerisinde son zamanlarda en etkili pazarlama yapılmayı sağlayan sosyal medya olarak bilinmektedir. Sosyal medya oldukça güçlü pazarlama yapılmasını sağladığı için pazarlama otomasyonu içinde yer almaktadır. Peki, sosyal medya pazarlamada nasıl güçlü bir taktik olmayı başarmıştır? Markalar profesyonel bir ekip kurarak markalarının sosyal medya aracılığıyla duyulmasını, ürünlerinin satışının yapılmasını ve bu durumun geliştirilmesi için çok fazla çalışmaktadır. Özellikle Türkiye’ de Instagram, YouTube gibi sosyal medya platformlarının çok fazla kullanıcısı bulunmaktadır. Influencer denilen ve sosyal medya platformlarında çok yüksek takipçiye ve etkileşime sahip olan kişilerle hareket edilmesi yüksek potansiyel müşteri kazandırmaktadır.

Pazarlama otomasyonu başlığı altında en yüksek satış ve verimliliği elde etmeyi sağlayan sosyal medya da markaların yapması gereken ilk adım Persona oluşturmaktır. Ardından bu Persona markanın her bir sosyal medya hesabıyla uygun içerik üretmelidir. Çünkü her sosyal medyanın birbirinden farklı tabiatı bulunmaktadır. İçerik paylaşılacağı sosyal medyada hangi zaman dilimlerinin daha uygun olduğunu, görselin boyutlarının hangi ölçülerde olacağı vb. ince işleri sağlamak oldukça önemlidir. Pazarlama otomasyonu başlığına baktığımızda başta sosyal medyanın gücü olmak üzere bireylerin çok sık kullandığı dijital ağları içermektedir. Pazarlama taktikleri için hatırlarsanız değişen topluma ve gelişen teknolojiye uygun olmalıdır demiştik. Pazarlama otomasyonu da yeniliğe en hızlı ayak uyduran platformları içerdiğinden oldukça uygun pazarlama taktiğidir.

Reklam Stratejisi Oluşturmak

Reklam stratejisi oluşturmak pazarlamanın en etkili taktiklerinden birisidir. Bir marka hedef kitlesini ve pazarını tespit ettikten sonra hangi mecralarda görünür olması gerektiğini anlar ve reklam stratejisi oluşturmaya karar verir. Örneğin, marka yaptığı araştırma sonuçlarına göre hangi internet platformlarını kullanacağını, görsel ya da yazılı basın üzerinde hangilerini kullanacağını bilmelidir. Hangi mecralarda reklam stratejisi oluşturacağına karar veren marka etkili ürün ve hizmet gösterimi yapabilmektedir. Net ve yalın reklam stratejisi hazırlamak oldukça etkili bir taktiktir. Son zamanlarda müşterilere yalın ve net mesajlar vermek pazarlamacıların en çok yararlandığı taktiklerdendir. Müşteri göz yoran görseller görmek yerine sade bir üslup kullanarak etkileyici mesajlar veren reklamlardan daha çok etkilenmektedir.

Günümüz reklam stratejisi sahip olunan ürün ya da hizmetin müşterilere ne gibi avantajlar kazandıracağı üzerine olmalıdır. Sizin markanızın sahip olduğu ürünü diğer markalardan ayıran ve üstün kılan yönlerini belirtmek oldukça etkili bir reklam stratejisi olarak arşımıza çıkar. Lansmana özel sürprizler yapmak da oldukça etkili reklam stratejisi olarak bilinir. Özellikle bir marka yeni bir ürün veya hizmet sunacaksa ve buna özel bir lansman düzenlemek istiyorsa mutlaka ilgi uyandıran bir etki bırakmak zorundadır. Lansman en iyi reklam stratejisi olarak bilinir. Çünkü marka ve müşteri iç içedir. Müşteri kendini özel hisseder ve markaya yönelik tutumu olumlu yönde ilerler. Bu yüzden lansman ayarlayan kişiler ilgi çekici, merak uyandıran, müşteride iz bırakan bir lansman hazırlamalıdır.

Az Bulunurluk Pazarlaması

Az bulunurluk pazarlaması en etkin pazarlama taktiğidir. Az bulunurluk pazarlaması aynı zamanda kısa sürede geri bildirim almayı sağlayan ve işe yarayan bir taktiktir. Tüketim çılgınlığı sosyolojik ve psikolojik olarak birçok sonuç doğurmuştur. Özellikle Batı dünyası ve gelişmekte olan ülkeler tüketim çılgınlığı adı altında durmadan tüketme eğilimi göstermektedir. Tüketim çılgınlığı sarmış bir dünyada az bulunurluk pazarlaması oldukça işe yarayan bir taktiktir. Az bulunurluk pazarlaması bir markanın ürettiği ürün ya da hizmet ile ilgili gizem yaratmakta ve bireyleri markalarına yönlendirmektedir.

Günümüzden örnekler vererek az bulunurluk pazarlaması başlığını daha iyi anlayacağınızı düşünmekteyim. A markasının piyasaya sürdüğü bir telefon, B markasının çıkardığı bir araba modeli, C markasının ürettiği bir bilgisayar modeli vb. sınırlı sayıda ise tüketim çılgınlığındaki bireylerin az olana ben sahip olmalıyım tutumu üretilen ürün veya hizmetin kısa süre içerisinde tüketilmesini sağlamaktadır. Az bulunurluk pazarlaması çoğu zaman bu taktiği işleyerek kısa sürede ürünlerini satabilmektedir. Az bulunurluk pazarlaması çok kullanılan bir pazarlama tekniği dedim. Yaklaşık 3 ay önce pazarlama sektörüne giren kuzenim, az bulunurluk pazarlaması taktiğini inceleyerek satış karına kar kattı. Elindeki ürünleri sınırlı sayıda diye tanıtarak bireylerde bu ürün bende olmalı tutumunu oluşturdu. Bu sayede normalinden daha fazla ürünü elinden çıkarmış oldu.

pazarlama iletişimi eğitimi pazarlama taktikleri pazarlama
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pazarlamacı Ne İş Yapar?
Meslekler

Pazarlamacı Ne İş Yapar?

28 Kasım 2019
Uluslararası Pazarlama Nedir?
Satış - Pazarlama

Uluslararası Pazarlama Nedir?

14 Mayıs 2021
B2B pazarlamanın birincil faydası, işletmelerin ürün veya hizmetleriyle diğer işletmelere ulaşmasını sağlamasıdır. Bu önemlidir, çünkü işletmelerin endüstrileri veya çalışma alanları ile ilgili ürün ve hizmetlere ihtiyaç duymaları ve bunlarla ilgilenmeleri daha olasıdır. B2B pazarlama, işletmelerin diğer işletmelerle gelecekteki iş fırsatlarına yol açabilecek ilişkiler kurmasına da olanak tanır.
Satış - Pazarlama

B2B Pazarlama Nedir?

15 Ocak 2019
Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Bu Kadar Önemli?

21 Mayıs 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Pazarlamanızı bir sonraki seviyeye taşımanın yollarını mı arıyorsunuz? O zaman Nöropazarlama Eğitimi'ne göz atmalısınız! Bu harika program size pazarlama stratejilerinizi geliştirmek ve sonuç almak için en son nörobilim tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğretecek.
5
(36)

Nöropazarlama Eğitimi

19 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
1200589