AnasayfaBlogAnahtar Kelime Nedir?
SEO

Anahtar Kelime Nedir?

30 Aralık 2019
Arama motorları için optimize web sitesi, internet arama motorlarını sitenize bağlamaya yardımcı olan SEO anahtar kelimesi ile aynı dili konuşur.

Anahtar kelime, içeriğinizin ne hakkında olduğunu tanımlayan fikirler ve konulardır. SEO açısından, arama yapanların, internet arama motorlarına girdiği kelimeler ve kelime öbekleridir. Bir web sitesi sahibi veya içerik yazarı olarak, web sitenizdeki anahtar kelimelerin kullanıcıların aradıklarıyla alakalı olmasını istersiniz. Böylece arama sonuçları arasında içeriğinizi bulma şansları artar. Başka bir deyişle, kullanıcıların sizi bulmasını kolaylaştırmak için sunduğunuz ürünleri, hizmetleri veya bilgileri nasıl aradıklarını bilmeniz gerekir; aksi takdirde, arama motorundaki diğer birçok sayfadan birine inerler.

Anahtar kelime, SEO'nun ana unsurlarından biridir. Bu nedenle, bir anahtar kelime listesi geliştirmek, herhangi bir arama motoru optimizasyonun girişiminin ilk ve en önemli adımlarından biridir. İnternet arama motorları için optimize edilmiş bir web sitesi, potansiyel ziyaretçi tabanı olarak internet arama motorlarını sitenize bağlamaya yardımcı olan SEO anahtar kelimesi ile aynı dili konuşur.

Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Anahtar kelime önemlidir, çünkü bir anahtar kelime insanların aradıkları ile ihtiyaçlarını karşılamak için sağladığınız içerik arasındaki bağlantıdır. İnternet arama motorlarında sıralamadaki amaç, SERP olarak adlandırılan arama motoru sonuç sayfalarından sitenize organik trafik çekmektir. İçeriğinize dahil ettiğiniz bir anahtar kelime web siteniz için ne tür bir trafiğe sahip olacağınızı belirler.

Örneğin, bir golf dükkanınız varsa, yeni kulüpler anahtar kelimesi için sıralama yapmak isteyebilirsiniz. Ancak dikkatli değilseniz, yeni kulüpler anahtar kelimesi insanları hava karardıktan sonra dans edecek yeni bir yer bulmakla ilgilenen trafiğe çekebilir. Anahtar kelime içeriğinizle ilgili olduğu kadar kitleniz ile de ilişkilidir, çünkü sunduğunuz içeriği bazılarının istediklerinden biraz farklı bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

Organik olarak iyi sıralanan ve ziyaretçileri sitenize çeken içerik oluşturmak için, bu ziyaretçilerin ihtiyaçlarını, kullandıkları dili ve aradıkları içerik türünü anlamanız gerekir. Bunu, müşterilerinizle konuşarak, forumları ve topluluk gruplarını sık sık arayarak ve anahtar kelime gezgini gibi bir araçla kendi anahtar kelime araştırmanızı yaparak sağlayabilirsiniz.

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik,  internet arama motorlarının algoritmalarının, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek sonuçları seçmesidir. Organik trafik, bir internet arama motorundan bir web sitesine yapılan, doğal olarak kazanılan ziyaretleri ölçer. Organik olarak kategorize edilen ziyaretçiler, internette Google veya Bing gibi bir internet arama motoruyla arama yaptıktan sonra web sitenize girer.

Organik trafik, tüm arama trafiğinin % 94,95'ini veya toplam trafiğin % 35,21'ini temsil eder. Reklamlar genellikle ekranın üst kısmındaki tüm içeriği kaplamasına rağmen, toplam trafiğin yalnızca %1,97'sinin ücretli reklamları tıklayan kullanıcılardan geldiği bilinmektedir. Anahtar kelime ve organik trafik ilişkisi, yalnızca ücretli reklamlardan daha etkili değil, aynı zamanda daha uygun maliyetlidir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime kısa fakat içerik olarak geniş kapsamlı olabilir. Bunlara genellikle ana anahtar kelime denir. Bazen de bir anahtar kelime birkaç terimin daha spesifik bir kombinasyonu olabilir. Bunlar da genellikle uzun kuyruklu anahtar kelime olarak adlandırılır. 

Tekil anahtar kelimeler, genellikle cazip derecede yüksek arama hacmine sahip oldukları için nihai hedefiniz gibi görünebilir. Bununla birlikte, çoğunlukla oldukça zorlu bir rekabet söz konusudur. Butik giyim mağazanızın kıyafetler anahtar kelimesi ile üst sıralara ulaşmasını isteyebilirsiniz. Fakat ünlü markaların üstünde olmak oldukça zor olacaktır.

Güçlü rekabetin yanı sıra, tekil anahtar kelime sinir bozucu olabilir. Birisi köpek anahtar kelimesi için arama yapıyorsa, köpek ırkları listesi, köpek maması hakkında bilgi, köpek tasması satın almak için bir yer veya sadece köpeklerin sevimli fotoğraflarını içeren bir site isteyip istemediklerini bilmiyorsunuzdur. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin amacı genellikle daha açık bir şekilde tanımlanır. Örneğin, bir köpek yavrusu için en iyi organik köpek maması veya ucuz köpek yürüyüşü İstanbul gibi uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile kullanıcıların hedefi on ikiden vurmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin daha az rekabete sahip olduğunu ve daha küçük bir sitenin girip SERP'lerde iz bırakabileceğini göreceksiniz.

İnternet Sitesinde Anahtar Kelime Kullanma

İnternet sitenize sadece anahtar kelime atamanız iyi bir fikir değildir. İlgi çekici içerik oluşturmak, yalnızca Google'daki robot arkadaşlarımıza ipuçları göndermekle kalmayıp gerçek kişilere gerçek değer sağlamakla ilgilidir. Başlamak için izlemeniz gereken bazı temel anahtar kelime kullanım kuralları vardır. Sitenizin her sayfasında botların ve insanların normalde onlara peşinde olduklarına dair güvence vermeyi düşündükleri alanlarda benzersiz anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Bu, hem başlık etiketini hem de içeriğinizin gövdesini oluşturur ve bu da önemli bir noktaya işaret eder; tık tuzağı. İçeriğiniz için anormal derecede belirsiz başlıklar sunarak daha fazla tıklamayı cazip hale getirmenin iyi bir fikir olduğuna inanabilirsiniz, ancak sayfanın gerçekte ne hakkında olduğunu gizleyerek, anahtar kelimelerin bazılarının kapsamından çıkmış olursunuz.

Ayrıca, birincil anahtar kelimenizi URL'nizde, sayfadaki bir H1 etiketinde, sayfadaki meta açıklamada ve sayfadaki resimlerin alt niteliklerinde kullanabilirsiniz. Tüm bu yerler içeriğinizin gerçekten ne hakkında olduğu ile ilgili olarak internet arama motorları üzerine ipucu verecektir. Anahtar kelimenizi bu alanlarda kullanmak, içeriğinizi aramalara hedeflemenin en temel yoludur. Sizi hemen sonuçların üstüne çekmeyecek, fakat bu temel adımları atmamak sizi başka yollar nedeniyle sıralamanızdan alıkoyabilir.

Bir İçerik Stratejisi Formüle Etmek İçin Anahtar Kelime Kullanma

Genellikle, bir anahtar kelime ile başlayabilir ve bu anahtar kelime etrafında bir içerik oluşturabilirsiniz, ancak bazen içeriğiniz zaten vardır ve anahtar kelime ile nasıl eşleştirileceğini bulmanız gerekir. Bunu yapmak için, anahtar kelime haritası oluşturmak ile işe başlayın. Bu haritayı oluşturmak, mevcut içeriğinizin etkisini anlamanıza ve doldurulması gereken zayıf bağlantıları veya boşlukları belirlemenize yardımcı olabilir.

Anahtar kelime sitenizin her sayfasını tanımladığından, anahtar kelimeyi içeriğinizi düzenlemek ve bir strateji oluşturmak için kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın en temel yolu, bir çalışma tablosu oluşturmak ve her içerik için birincil anahtar kelimenizi tanımlamaktır. Ardından sayfanızı kendi gereksinimlerinize göre oluşturabilir, anahtar kelime arama hacmi, organik trafik, sayfa yetkisi ve işletmeniz için önemli olan diğer metrikleri ekleyebilirsiniz.

İdeal olarak, web sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir birincil anahtar kelimeyi hedeflemesini istersiniz. Genel olarak konuşursak, ana sayfanız çok geniş bir endüstri terimini hedefleyecek ve kategori sayfaları, ürün sayfaları ve makaleler oluşturdukça daha spesifik ihtiyaçları hedeflemeye başlayacaktır.

Web sitenizin ve ürettiğiniz içeriklerin internet arama motorlarında en üst sıralarda görünmelerini hedefliyorsanız, ama bir türlü bu hedefe ulaşamıyorsanız belki de bir yerlerde bir yanlış yapıyorsunuzdur. Enstitü tarafından sunulan online eğitimler ile bu yanlışların ne olduğunu öğrenebilir ve kısa sürede hedeflerinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Ücretsiz içerik editörlüğü eğitimi ile son dönemlerde dijital dünyada etkin biçimde kullanılan online içerik yaratmanın temellerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra düşüncelerinizi online bir ortamda milyonlarca insanla paylaşmak istiyorsanız blog yazarlığı eğitimi tam size göredir. Anlatmak istediklerinizi doğru ve akıcı bir şekilde karşı tarafa aktarmak için ise yaratıcı yazarlık eğitimindeki yerinizi alın. Yazma becerinizi geliştirecek bu eğitimlerin yanı sıra SEO eğitimi size hedef kitlenize uygun bir dil kullanma ve internet arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alma konusunda yol gösterecektir. Canlı dersler, videolar ve ders dokümanları ile desteklenen eğitimler sonunda sertifika sahibi olacağınızı da unutmayın.

SEO uzun kuyruklu anahtar kelime internet arama motorları organik trafik online eğitimler sertifika
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
SEO Uzmanlığı Eğitimi
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
955359
İçerik yazarlığı, içerik editörlüğü kursu. Sertaç dalgalıdere
5
(1377)

İçerik Editörlüğü

10 Konu5 Saat