AnasayfaBlogBeden Dili ve İnsan İlişkileri
Beden Dili

Beden Dili ve İnsan İlişkileri

01 Mart 2019
Beden Dili ve İnsan İlişkileri

Beden Dili Nedir? Bedenimizin duruşuna iletişim dilinde postür adı verilir. Kullanılan sözcüklerin anlamını güçlendiren ve ifade kolaylığı sağlayan jest ve mimiklerin bütününe ise beden dili denir. İnsan ırkının dünyada var olduğu günden beri kullandığı bir iletişim şeklidir bu. Bir anlamda sözsüz iletişim de denebilir.

Beden Dili ve Önemi

Beden dili pek çok havyan türünün de iletişim kurmak istediğinde yararlandığı fiziksel bir etkileşimdir. Yapılan araştırmalar neticesinde, diyaloglarda; kelimelerin %10, ses tonunun etkisinin ise %30 olduğu ve beden dilinin de %60 etkili olduğu tespit edilmiştir. Michelangelo’nun çok meşhur bir sözü vardır. “Ruhun gizemi bedenin hareketleri ile açığa çıkar.” 

Bu cümle kültürel, sanatsal, mesleki ve sosyal anlamda beden dili ile insan ilişkileri arasındaki bağlantının önemini bize kısaca açıklıyor. İletişim esnasında kelimelerin etkisi fazladır. Sözel her türlü iletişimde hisler hareketlerimize yansır. Duygu durum değişikliğinde yüz kızarması, kaş kaldırma, terleme gibi zihinsel kontrolün dışında, istemsiz gelişen ifadeler ve refleksler vardır. Bunlar bize karşımızdaki insan hakkında bazı fikirler verir. 

Beden Dili Analizi Nedir?

Beden dili analizi stres, samimiyet, tedirginlik, merhamet, dürüstlük, diyalog ya da göz teması kuramama gibi kişinin anlık psikolojisini yansıtan durumlar hakkında bize ipuçları verebilir. Söz dağarcıkları yetişkinlere oranla daha dar olduğu için, çocuklar beden dilini daha iyi kullanırlar.

Esasında beden dili içgüdüseldir fakat gözlem yoluyla da değişebilir ve gelişebilir. Sosyal psikoloji alanında yapılan araştırmalara göre kadınların erkeklere oranla beden dilini daha etkili kullandığı ve anladığı belirlenmiştir. Bunun nedeni hormanal, fiziksel farklılıklar ve toplumsal rollerdir.

Sahne Sanatlarında Beden Dili 

Farklı beden dili türleri vardır ve her türün farklı bir anlamı vardır. Örneğin, yüz ifadeleri mutluluk ve heyecandan üzüntü ve öfkeye kadar çok çeşitli duyguları aktarabilir. Jestler de duyguları iletmek için kullanılabileceği gibi sahnede bir gerilim atmosferi yaratmak için de kullanılabilir.

Yüz ifadeleri ve jestlerin yanı sıra duruş ve hareketler de beden dilinin önemli unsurlarıdır. Kendimizi nasıl taşıdığımız içsel durumumuz hakkında çok şey aktarır ve hareketlerimiz bir dansçının zarif akışından bir askerin güçlü adımlarına kadar çeşitli etkiler yaratmak için kullanılabilir.

Beden dili, sahne sanatlarında iletişimin önemli bir parçasıdır çünkü sanatçı ile seyirci arasında duygusal bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Etkili bir şekilde kullanıldığında, beden dili bir performansa başka bir anlam katmanı ekleyebilir ve daha güçlü bir etki yaratmaya yardımcı olabilir.

Farklı Ülkelerde Beden Dili

Yerel dilini bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizde beden dili size iletişim kurmakta yardımcı olabilir. Var olan toplumsal farklılıklar yüzünden istenmeyen sonuçlara da ulaşabilirsiniz. Zira beden dili ülkeler ve kültürler açısından farklılık gösterebilir. Örneğin; Bulgaristan veya Yunanistan’da başınızı sağa-sola çevirmek ret veya hayır değil evet anlamını taşır. Yine tam tersi başı aşağı-yukarı sallamak da onaylamak, evet manasında gelmez ve hayır olarak algılanır. 

Bu çok basit bir fark gibi algılanabilir. Fakat söz konusu insanlar farklı kültürden ve de coğrafyadan geldiklerinden ötürü, diyaloglarda ciddi sorunlara da yol açması mümkündür. Yine ülkemizde hatta pek çok ülkede kullanılan, işaret parmağını sallamak suretiyle buraya gel anlamına gelen el hareketi Filipinler’de sadece köpeklerin çağırılması için kullanılır. Hatta çoğu Asya ülkesinde hoş karşılanmayan ve özellikle Japonya’da hakaret olarak algılanan bir harekettir.

Beden Dili Mesajları

Hem sosyal yaşamda hem de iş hayatında beden dili ilk intiba bakımından yargısal bir önem taşır. Personel alım sürecinde insanların yeterliliğini ve özgüvenini ölçmede de sıklıkla vücut dilinin yansımalarına başvurulur. Jest ve mimiklerini etkili kullanan insanların kendilerini daha net ve iyi ifade edebildikleri gözlemlenmiştir. Araştırmalar sonucunda insanoğlunun 7000 adet jest ve mimik hareketi tespit edilmiştir.

Beden dili, tokalaşma şekli, göz teması, duruş ve ilk 30 saniye içindeki bedensel tutumun karşı tarafa verdiği mesajlar bakımından da önem taşır. Bedensel tepkiler sözcüklere yansıyan olumlu, olumsuz ifadeler ve üslupta da belirleyici olabilir. Kişinin neyi nasıl söylediği bakımından da karşısındaki insanda bıraktığı ilk izlenim mühimdir. Bu nedenle beden dilini gereksiz ve fazla kullanmak da etkili iletişimde sorunlara yol açabilir.

beden dili duruş etkili iletişim göz teması iletişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
850209
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Diksiyon Kursları ile Konuşma Becerilerinizi Geliştirin!
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
855259